Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.11.2013., 19:45   #21
.. znaš što meni izgleda kao najgadnija kurčina .. ? .. to što hrvati izgledaju blijedi na najjebenije .. konkretne .. zločine srba .. prema konkretnim ljudima .. .. tamo gdje bi meni bilo logično da cjela država traži smrt nekom kurvinom sinu .. koji je dokazano kriv .. .. ovi naši ga sude i razvlače dvadeset godina ..
.. i pitam se zašto ..
.. a odgovor je taj .. .. ovaj jebeni komšiluk ne želi imati kurvinog sina imenom i prezimenom .. kao zločinca .. bez obzitra koliko je on srbin .. jer zna da bi takvih .. imenom i prezimenom .. imao i raznih hrvata .. .. mnogo rađe ima .. srbiju kao ključnog zločinca ..
.. jer je agresor ..
.. a oni koji se brane i ne mogu učiniti zločin ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 19:45   #22
Kad se definira što točno podrazumjevamo pod pojam zločin tada ćemo znati da li on može imati mjeru. Ovako odoka. Nema.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 19:50   #23
.. ili pod pojam čovjek .. .. ili pod .. ne čini drugome što ne želiš sebi .. .. ali jebiga .. ako želiš da te jebu .. možeš i silovati ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 19:51   #24
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ovdje bi način mogao biti relativan .. .. uzmi da je to 100ti koga tako ubijaš ..

.. meni je komšiluk .. ključna stvar ..
.. ne zato što je važan .. nego zato što nikako ne dozvoljava da se zločin odvoji .. da ga se smjesti kod čovjeka ..
.. mislim da je onda kada zločin postane čin .. čovjeka .. .. moguće dalje .. moguće vidjeti .. zašto to taj radi ..
.. ja to upravo gledam kao cin coveka ..
.. I jebiga .. ubiti metkom u celo .. I klati .. ili odsecati glave .. ili uopste .. delove tela .. meni deluje kao bitno razlicito .. upravo sa pozicije coveka koji to radi ..

..
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 19:53   #25
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. ili pod pojam čovjek .. .. ili pod .. ne čini drugome što ne želiš sebi .. .. ali jebiga .. ako želiš da te jebu .. možeš i silovati ..
.. ne cini drugome ono sto ne zelis sebi .. ili .. cini drugome ono sto zelis I sebi .. uvek sam shvatala kao izuzetno egocentricna pravila ..
.. a ona to I jesu ..

.. drugi ne mora zeleti isto sto I ja .. dapace .. ono sto je jednom sreca drugom moze biti smrt ..
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 19:58   #26
.. jer zamišljaš da to radiš prvi put ..
.. gledao sam neku knjigu .. i unutra je bio jedan koji je govorio da se to radi nožem .. jer je sigurnije .. .. vjerojatno je on tako držao .. metak u glavi ili dva je vjerojatno dovoljno sigurno .. ali on je svoj nož držao sigurnijim ..
.. a ključno je .. da je taj imao u glavi jasne predožbe .. .. kad odem taj treba biti mrtav .. .. i to mu je bio zakon iznad svih zakona ..
.. u nekom ratu .. ili slično .. to i nije loš zakon .. .. na primjer .. za razliku od foruma ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 19:58   #27
Quote:
servantes kaže: Pogledaj post
Kad se definira što točno podrazumjevamo pod pojam zločin tada ćemo znati da li on može imati mjeru. Ovako odoka. Nema.
.. ajde ti onda definiraj sta je zlocin ..

Zadnje uređivanje Dalaj Sanja : 07.11.2013. at 20:05.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 20:00   #28
.. švabac kaže .. da postane opći zakon .. .. jebiga .. neke logike ima ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 20:23   #29
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
.. ajde ti onda definiraj sta je zlocin ..
Zločin je čin kojim se čini zlo.
Sad još samo da definiramo što je zlo, odnosno jedinicu zla, i onda
možemo lako izmjeriti zločin.
Mjera zločina je, dakle, količina jediničnih zala učinjenih u jedinici vremena.
Eto.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 20:48   #30
.. jedan je .. valjda srbin .. ubio negdje dva hrvata .. .. šta je tu zločin .. ? .. pa .. to što se ona jedna jebala sa svom trojicom .. .. da je ona bila moralnija .. svi bi bili ostali živi .. .. eto .. imaju pravo popine .. .. ne smije se jebačina dozvoliti nekontrolirano ..

.. oću da kažem sledeće ..
.. za kurac vam trud .. definirati ćete vi kurčinu .. a ne zločin ..
.. a tamo gdje bi mogli .. definiravati .. druge stvari .. .. od toga bježite ..

.. gdje je cipelica .. ? .. .. sad ju nema .. kad ju treba ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.11.2013., 21:29   #31
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
.. uzmimo sad ovakva dva primera ..

.. covek stoji u streljackom vodu .. i treba da upucaju nekoga .. recimo .. revolucionara ..
.. i taj koji puca .. puca pravo u celo ..

.. drugi primer ..
.. ubistvo pobunjenika protiv sistema u nekom drugog sistemu ..
.. dave ga gajtanom ..


.. treci primer ..
.. odsecaju mu glavu .. nozem ..


.. ta su tri ubistva jednako monstruozna ..?
.. ili ne ..?
Ja bih rekla da je zločin uvijek isti kao rezultat učinjenog, ali da se može mjeriti u kontekstu patnje žrtve i načina izvršenja.

Naravno da je metak u čelo u ovom slučaju "najblaži" i najbrži način, samim tim je i patnja žrtve manja, a ako bih uzela drugu krajnost, to bi bile neke kineske metode mučenja.
__________________
.
Soul sister is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 07:24   #32
Quote:
.. uzmimo sad ovakva dva primera ..

.. covek stoji u streljackom vodu .. i treba da upucaju nekoga .. recimo .. revolucionara ..
.. i taj koji puca .. puca pravo u celo ..

.. drugi primer ..
.. ubistvo pobunjenika protiv sistema u nekom drugog sistemu ..
.. dave ga gajtanom ..


.. treci primer ..
.. odsecaju mu glavu .. nozem ..


.. ta su tri ubistva jednako monstruozna ..?
.. ili ne ..?
Misliš onako budistički tj koji zločin ima snažniji karmički učinak? Nebih znao odgovor. No s psihološke perspektive je jasno, što dulje i bolnije traje tim gore.
Alex S is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 10:08   #33
Zločin u teorijskoj vrijednosti jeste uvjek isti i ne bi ga trebalo previše definisati.Ubiti dijete od 5 godina i čovjeka od 100 je isto,jer se time nanosi patnja,bol,gasi se život,ali u relativnom smislu neupredivo,jer si prvoj osobi oduzep 70 godina a drugoj 5 godina života.Takođe,zločin se mjeri u odnosu i na situaciju i na sam zločin.Npr.ubistvo iz osvete se prkatikuje kao jedno od najvećih krivčnih dijela,a tu je zločinac još i najmanje kriv,jer je imao poriv da osveti onog do kojeg mu je stalo.Najgori su oni zločini bez povoda,i radi banalnih stvari.Pilot takođe nije kriv,msm jeste,ali ako uzmemo npr.osobu koja je od 14-15 godina primljena u vojsku,gdje joj je ispiran mozak sa služenje naciji,državi,častoljublju i profesionalnosti,on će to ubijanje shvatiti kao nešta normalno i potrebno za svoju naciju.Naravno,govori to i o njemu kao osobi,ali situacija definiše zločin.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 10:10   #34
Takođe uzmimi primjer dželata.Društvo odluči da je određeni pojedinac štetan i da bi njegov život trebalo ugasiti,jer može još štete nanijeti.Ali neko ga mora roknuti.Taj dželat će počiniti zločin,ali to ne govori ništa o njemu kao čovjeku,on samo izvšrava svoj posao.Može se reći da je hladnokrvan.
Ja lično smatram da je veliki broj ljudi spreman za zločin,u zavinsoti od drustvenih normi,jer većina se nalazi u tom nekom latentnom stanju,gdje zločin mjeri i definiše karakter ali i sama situacija.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 10:11   #35
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
ali Srebrenica je ovo sto je opisao kapetan kurc.
nije li?
Slow down, većina vas ni ne zna pravu istinu o logoru Srebrenica, kao i šta se desilo prije tog istog. Ako ćemo da pričamo o tome onda razmisli malo šta su radili velike vođe tokom proteklog vijeka, rat u Ruandi gdje je preko 40 000 leševa bačeno u ono jezero i mnoge slične stvari o kojima se da raspravljati...
N3M0N is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 10:37   #36
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Zločin u teorijskoj vrijednosti jeste uvjek isti i ne bi ga trebalo previše definisati.Ubiti dijete od 5 godina i čovjeka od 100 je isto,jer se time nanosi patnja,bol,gasi se život,ali u relativnom smislu neupredivo,jer si prvoj osobi oduzep 70 godina a drugoj 5 godina života.
Ja, recimo, nebih mjerio veličinu zločina prema nepostojećim osjećajima
ili neostvarenim potencijalima te ubijene osobe, već prema osjećajima
okoline iz koje ta osoba nestaje.
Mjera zločina bi dakle bila mjera straha, patnje, nelagode, gađenja,
nesigurnosti ili drugih negativnih osjećaja koje taj čin ostavlja u svojoj
okolini.
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 11:46   #37
.. a jebate lik .. eto .. barem smo do lika došli .. daklem .. jebeš onoga koga dereš na živo .. zločin je što kod toga komšiluk osjeća .. ?
.. pa nek ne gledaju .. jebal i sveti milutin ..
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 12:01   #38
Možda je prava mjera zločina svijest onoga koji ga čini o tome što čini. Kao što je rekao naš Gospodin i Spasitelj "oprosti im Gospodine jer ne znaju što čine".
rudonja is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 13:00   #39
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
.. ajde ti onda definiraj sta je zlocin ..
Ne mogu.
Ali mislim da ako nešto trebamo mjeriti tada moramo imati i neku mjernu jedinicu (zla). Pa bi tako postojao mali zločin (sa malo jedinca zla), veliki zločin (malo više jedinica) i najveći zločin (sa puno puno jedinica zla).

Međutim šalu na stranu. Mislim da ova tema spada pod domen prava, a ne filozofije. Primjerice članci 88, 89, 90 i 91 Kaznenog zakona -kaznena djela protiv čovječnosti i ljudskog dostojanstva ili kaznena djela protiv života i tijela.....itd. Tamo su određene minimalne i maksimalne kazne za takva djela, a koje predstavljaju neku mjeru.
To ipak daje neki okvir u kojem se može kretati rasprava ,a ako ga nema, tada se sve relativizira gdje će primjerice "Oluja" za hrvate uvijek biti oslobodilačka akcija gdje je od neprijatelja oslobođen okupirani teritorij, a za srbe će to biti zločinačka akcija gdje su hrvati izvršili genocid nad nenaoružanim golorukim srpskim narodom i potjerali ga sa njegovih vjekovnih ognjišta.
servantes is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.11.2013., 13:26   #40
Cini se da bi mjera zlocina bila mjera povrede prava na zivot, prava na slobodu i prava na potragu za srecom.
__________________
If you think this Universe is bad, you should see some of the others./Philip K. Dick
blue bird is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:32.