Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.11.2013., 14:52   #41
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. a jebate lik .. eto .. barem smo do lika došli .. daklem .. jebeš onoga koga dereš na živo .. zločin je što kod toga komšiluk osjeća .. ?
.. pa nek ne gledaju .. jebal i sveti milutin ..
Ako nitko ne zna da si ti nekog odro na živo, jesi li ti učinio zločin ili nisi.
Onog kojeg si odro više nema, a nitko drugi ne zna, dakle gdje je "upisan"
odnosno gdje "postoji" taj zločin?

A evo i do tebe smo došli!
Ako ti svojim prostačenjem i psovkama unosiš nelagodu u okolinu onda i ti
činiš određenu količinu "zločina".
__________________
Lako je s toaletpapirom............
LIQ is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 13:45   #42
Quote:
blue bird kaže: Pogledaj post
Cini se da bi mjera zlocina bila mjera povrede prava na zivot, prava na slobodu i prava na potragu za srecom.
.. nista od togha ne postoji .. onda ni zlocin ispada da ne postoji .. jebiga ..
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 13:49   #43
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. jedan je .. valjda srbin .. ubio negdje dva hrvata .. .. šta je tu zločin .. ? .. pa .. to što se ona jedna jebala sa svom trojicom .. .. da je ona bila moralnija .. svi bi bili ostali živi .. .. eto .. imaju pravo popine .. .. ne smije se jebačina dozvoliti nekontrolirano ..
.. a jebo ga ti .. znaci .. ono sto nekog navede na zlocin .. je glavni uzrok zlocina ..?

.. ali .. jebiga .. ako je ta radodajka uzrocnik .. onda je uzrocnik I baba jer je podigla penziju .. pa je neki tipus u parku koknuo jer su mu trebali novci .. a zna da je penzija bila danas ..

.. onda je jednako uzrocnik I onaj ko te pogleda popreko .. ako si ti spreman ubijati zbog takvog pogleda ..
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 13:55   #44
Quote:
Alex S kaže: Pogledaj post
Misliš onako budistički tj koji zločin ima snažniji karmički učinak? Nebih znao odgovor. No s psihološke perspektive je jasno, što dulje i bolnije traje tim gore.
.. da .. s psiholoske perspektive .. ali u odnosu na koga ..?
.. u odnosu na zrtvu koja vise pati .. ili u odnosu na komsiluk koji to gleda ..?

.. pa ne .. mislim da je to .. u odnosu na onoga koji ubija ..
.. koliko je taj patnje sposoban prouzrokovati ..
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 14:10   #45
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Zločin u teorijskoj vrijednosti jeste uvjek isti i ne bi ga trebalo previše definisati.Ubiti dijete od 5 godina i čovjeka od 100 je isto,jer se time nanosi patnja,bol,gasi se život,ali u relativnom smislu neupredivo,jer si prvoj osobi oduzep 70 godina a drugoj 5 godina života.
To s godinama si omasio, jer niko od nas ne zna koliko ce neko ziveti.
Moj je brat umro kao beba od sest meseci.

Imas dece koja umiru u petoj, u sestoj godini ... a imas staraca koji dozive sto dvadesetu.

Ono sto je uzasno u ubijanju dece je sto su deca nevina - za ubijenog dvogodisnjaka sigurno znas da nije pocinio nikakvo sranje u zivotu, da nikom nikad nije svesno naudio.



Quote:
Takođe,zločin se mjeri u odnosu i na situaciju i na sam zločin.Npr.ubistvo iz osvete se prkatikuje kao jedno od najvećih krivčnih dijela,a tu je zločinac još i najmanje kriv,jer je imao poriv da osveti onog do kojeg mu je stalo..
odavno ja govorim da je pravni sistem sistem legalnih sumanutosti.


Quote:
Najgori su oni zločini bez povoda,i radi banalnih stvari.Pilot takođe nije kriv,msm jeste,ali ako uzmemo npr.osobu koja je od 14-15 godina primljena u vojsku,gdje joj je ispiran mozak sa služenje naciji,državi,častoljublju i profesionalnosti,on će to ubijanje shvatiti kao nešta normalno i potrebno za svoju naciju.Naravno,govori to i o njemu kao osobi,ali situacija definiše zločin.
Ne zelim da ovde govorimo o zlocinu s pravnog aspekta (jer je pravo krcato sumanutostima I nema veze s pravdom I humanoscu).

Pricamo s filozofskog aspekta.

Quote:
Takođe uzmimi primjer dželata.Društvo odluči da je određeni pojedinac štetan i da bi njegov život trebalo ugasiti,jer može još štete nanijeti.Ali neko ga mora roknuti.Taj dželat će počiniti zločin,ali to ne govori ništa o njemu kao čovjeku,on samo izvšrava svoj posao.Može se reći da je hladnokrvan.
Ja lično smatram da je veliki broj ljudi spreman za zločin,u zavinsoti od drustvenih normi,jer većina se nalazi u tom nekom latentnom stanju,gdje zločin mjeri i definiše karakter ali i sama situacija.
Primer dzelata je sjajno obradjen u filmu "Kraljica Margo" - gde on u jednom trenutku spasava zivot glavnom junaku, a na kraju ga filma ubija - po sluzbenoj duznosti.

I da, dzelat ni po meni nije zlocinac - upravo zbog tog nedostatka aktivnog nastojanja da se nekome ucini nazao, da se izazove patnja.
On je bezbojan.
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 14:53   #46
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
.. nista od togha ne postoji .. onda ni zlocin ispada da ne postoji .. jebiga ..
Mjera zločina ovisi o racionalnoj komponenti tog zločina.
Psihopata ne zna što čini.

Racionalni zločin : primjer

Oteti nekoga i usmrtiti da bi se došlo do organa s ciljem matrijalne koristi je racionalni zločin koji zahtjeva: dobru organizaciju , stručnu podršku , marketing... itd.
Takav zločin nema nikakvu olakotnost koja bi ga mogla relativizirati.

Stava sam:
Mjera zločina je mjera kojom se taj zločin može relativizirati. ( emocionalnom , psihozdrastvenom, ideološkom komponentom)
Orah is online now  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 14:57   #47
.. prilicno razuman stav .. cini mi se ..
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 16:24   #48
Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Dobro istreniran vojni pilot baca bombu koja ce desetak kilometara nize pobiti oko hiljadu ljudi.
Ne vidi one koje ubija - on cak ne mora razmisljati o tome kao o ubijanju. Baca bombu na lokaciju X. Sve dalje je nebitno. Vraca se kuci da popije s porodicom popodnevni caj I pomogne deci u resavanju domacih zadataka.
Ovo je i nije zlocin.Bukvalno je zlocin.Ali dolazi do disperzije krivnje.

Znaci ko da pitas da li je covjek koji radi na giljotini kriv ili neduzan jer radi ono sta mu kralj naredio.Buduci da smo programirani da hijerarhijski coporativno djelujemo,time lisimo i pilota i krvnika na giljotini odgovornosti...

Jer ustvari mi smo sukrivci.Ako nista sukrivci smo jer nismo djelovali do tada ili nakon toga protiv te iste vlasti.

Quote:
U gerilskom ratu, ekipa od troje - cetvoro njih odseca glave dvadesetorici zarobljenika. Pakuju glave I salju ih na poklon (velikom vodji ili clanovima porodica ubijenih, nebitno, bitan je element odsecanja I pakovanja ljudske glave)
ok...

Quote:
Pre nekoliko godina, bio neki clanak o momku koji je ubio, tranzirao I spakovao u zamrzivac valjda svoju devojku - I to meso je koristio kao hranu.

njam njam njam...



Quote:
Kako biste merili stepen svakog od navedenih zlocina?
Citao sam da je netko uzeo kategoriju "okolnosti".Znaci zasto je netko ubio nekog.Bilo iz osvete ili iz zabave,itd.

Zasto bi bilo jednako ubit dijete i starca od 90 godina kad nije? Zasto to nebi bio kriterij.

Znaci okolnosti,metoda i profil ubijene osobe.Sad kad bi morao na prvu odgovorit izmedju dva zadnja primjera koji je tezi.Onda bi to bio zadnji primjer.

Znaci profil osobe i okolnosti iznad metode.

Profil osobe > metoda
Okolnosti > metoda

Sad ostaje da li veca mjera profil ili okolnosti.

Muskarac nehoticno ubio autom trudnu zenu.
Muskarac ubio iz zabave starca od 90 godina.

Okolnosti > profil osobe > metoda

Okolnosti x profil osobe+metoda = vel. zlocina
__________________
-kriminalac u usponu-

Zadnje uređivanje Praznih Ruku : 09.11.2013. at 16:40.
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.11.2013., 20:02   #49
.. do kuda ste došli .. ? .. mjera zločina je osjet .. ? .. osjećaj .. ?
alim is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 00:10   #50
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. do kuda ste došli .. ? .. mjera zločina je osjet .. ? .. osjećaj .. ?
Zar nije u vecini slucajeva?
__________________
-kriminalac u usponu-
Praznih Ruku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.11.2013., 18:38   #51
Quote:
Praznih Ruku kaže: Pogledaj post
Znaci okolnosti,metoda i profil ubijene osobe.Sad kad bi morao na prvu odgovorit izmedju dva zadnja primjera koji je tezi.Onda bi to bio zadnji primjer.

Znaci profil osobe i okolnosti iznad metode.

Profil osobe > metoda
Okolnosti > metoda

Sad ostaje da li veca mjera profil ili okolnosti.

Muskarac nehoticno ubio autom trudnu zenu.
Muskarac ubio iz zabave starca od 90 godina.

Okolnosti > profil osobe > metoda

Okolnosti x profil osobe+metoda = vel. zlocina
.. i ovo se čini prilično razumno ..
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.11.2013., 01:51   #52
sa milošću krvnika

Quote:
Dalaj Sanja kaže: Pogledaj post
Dobro istreniran vojni pilot baca bombu koja ce desetak kilometara nize pobiti oko hiljadu ljudi.
Ne vidi one koje ubija - on cak ne mora razmisljati o tome kao o ubijanju. Baca bombu na lokaciju X. Sve dalje je nebitno. Vraca se kuci da popije s porodicom popodnevni caj I pomogne deci u resavanju domacih zadataka.


U gerilskom ratu, ekipa od troje - cetvoro njih odseca glave dvadesetorici zarobljenika. Pakuju glave I salju ih na poklon (velikom vodji ili clanovima porodica ubijenih, nebitno, bitan je element odsecanja I pakovanja ljudske glave)


Pre nekoliko godina, bio neki clanak o momku koji je ubio, tranzirao I spakovao u zamrzivac valjda svoju devojku - I to meso je koristio kao hranu.


Kako biste merili stepen svakog od navedenih zlocina?
Umjetnost rješanja je obično nevidljiva dok sje bnetko ne izreče, a onda vidimo kako je oduvijek tu.
Generalno, samo okolnosti su dovoljne za mjeru i ono klasično - namjera.
I ja, tu stupnjevao ne bih, ako netko rigidno počini zločin. Smrt je smrt, a količina tjeskobe koju ti situacije čine kao i suicidi govore kako smrt nije najveća patnja. Savjest i čemu su luk i strijela dobrih ljudi.

Kako volim fiklozofirati to jest, svoditi stvari na pravu mjeru ili bar približnu krenimo redom. Obični pilot ne baca bombu, on dovodi do cilja, a jednu traumatičnu priču o savjesti i čemu imaš u primjeru Claude Eatherly-a.
a i ova lijepa pjesma i ponovo mi se u cd playeru vrti deacon blue
http://www.youtube.com/watch?v=co-wHEtnSDE

Netko bi to učinio. "Oni" koji si donijeli odluku znali su što čine.

pod dva .. rat, promijenjeno stanje svijesti, ne opravdava, ali da se riješiš takvih trebaš ih upokojiti prva. Strahovlada na poljima smrti, no ipak daleko više me pogađa pogibija oca koji grčevito želi zaštiti dijete i umire zajedno s njim pod rafalima "slučajnim" vojnika izabranog naroda...kolateralna žrtva.
Stradavanje nevinih mi je uvijek bolno. Više pojedinca nego grupe. Grupa se može obraniti od nasilja bez obzira na ishod.

tri u jubavi i ratu je sve dozvoljeno kad si mrtva svejedno ti je. Pravda je da mu se vrati istom mjerom, bez obzira što činio nakon ubojstva.
Oko za oko, zub za zub.
saugaro is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.04.2014., 20:43   #53
Quote:
alim kaže: Pogledaj post
.. jedan je .. valjda srbin .. ubio negdje dva hrvata .. .. šta je tu zločin .. ? .. pa .. to što se ona jedna jebala sa svom trojicom .. .. da je ona bila moralnija .. svi bi bili ostali živi ..
.. ovde si ti bio pravu .. a ja nisam ..
.. a bio si u pravu i za ovo ..:

Quote:
.. gledao sam neku knjigu .. i unutra je bio jedan koji je govorio da se to radi nožem .. jer je sigurnije .. .. vjerojatno je on tako držao .. metak u glavi ili dva je vjerojatno dovoljno sigurno .. ali on je svoj nož držao sigurnijim ..
.. a ključno je .. da je taj imao u glavi jasne predožbe .. .. kad odem taj treba biti mrtav .. .. i to mu je bio zakon iznad svih zakona ..
.. moja ključna greška ovde je što sam kao bitno uzimala metod ..
.. a i tu si bio u pravu .. :

Quote:
.. daklem .. jebeš onoga koga dereš na živo .. zločin je što kod toga komšiluk osjeća .. ?
.. pa nek ne gledaju .. jebal i sveti milutin ..
.. meni je delovalo da je .. zaklati nekoga .. nezamislivo neljudski .. bez obzira šta je taj neko uradio ..
.. ali .. u međuvremenu sam evoluirala .. u ubicu .. valjda ..
(.. je li ubica onaj koji ubije .. ili onaj koji zna da je kadar ubiti ..? )
.. ako postoji nešto što utvrdiš kao .. zlo ..
.. najbolji način da ga se rešiš je .. zatrti ga ..

.. pričala sam ti za onog silovatelja šestogodišnje devojčice .. ovde ..
.. kad je pobegao u šumu .. pa celo selo krenulo za njim .. s motikama ..
.. pa ga spasla policija ..
.. da su ga stigli .. ovi seljaci .. raskomadali bi ga motikama ..
.. i to ne bi bio zločin .. to bi bilo .. ispravno ..
.. raskomadati do nespostojanja .. zatrti .. da zlo više ne postoji ..
Dalaj Sanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 19:23   #54
Quote:
.. pričala sam ti za onog silovatelja šestogodišnje devojčice .. ovde ..
.. kad je pobegao u šumu .. pa celo selo krenulo za njim .. s motikama ..
.. pa ga spasla policija ..
.. da su ga stigli .. ovi seljaci .. raskomadali bi ga motikama ..
.. i to ne bi bio zločin .. to bi bilo .. ispravno ..
.. raskomadati do nespostojanja .. zatrti .. da zlo više ne postoji ..
A gdje njegovo pravo?Zlo nije krivo što je zlo.I ti bi se sa njegovom strutkurom mozga na tom mijestu možda slično ponašala?Bili ti bilo pravedno da te raskomadaju?
A da je to tvoje dijete?Bili onda dobra mama smatrala to pravednim?Ili bi kopala i rukama i nogama da svom siničiču ne samo spase život,nego da ga još ostavi i na slobodi?
Stvar je subjektivna.Psihopata nema biolooški dio mozga za emocije.Jednostavno,njega optužiti za manjak empatije bi bilo ekvivalentno optužiti rođenu nepokrentu osobu za nemogućnost hodanja.
A,kakav će psihopata biti zavisi od društva,dakle ne samo od gena.Nedavno je bio slučaj,gdje je jedan doktor slučajno prregledao svoj CT mozga (slučajno se zaturio tu,a on je išao snimati iz nekih druigh razloga) i vidio da ima strukturu psihopate.Naime,taj dio za emcije,koji se označava određenom bojom uopšte nije postojao.A,on se nije iznenadio,već je rekaa da to ima logike,i da je jako egoističan,da uvjek postigne ono što želi,da mora uvjek pobjeđivati u bilo kakvim igrama.A čovjek ima happy familiy.
Takođe,jedan drugi doktor koji ispunjava svih deset uslova za PNP (narcisiodni poremećaj) je glavni stručnjak na tu temu i bavi se proučavanjem psihopatije.A lik zapravo živi izolovano u Moladviji mislim, i samo je u stalnom kontaktu sa jednom ženom koja ga razumi.
On sam kaže,da bi bio u stanju svašta napraviti kada je ugrožen i kada ima određeni cilj.Smatra sebe kao i ostale psihopate Ničeovim super-ljudima.
Eto,ta dovjica imaju normalan život,vjerovatno zahvaljujući društvenim okolnostima koje su se poklopile,i moguće nekim drugim osobinama koje su vezane za želju za uspjehom,inteligenciju,potvrdu za uživasnjem.No,potencijal je tu.
Dakle,nema pravila,ali slobodna volja je težak pojam.
U ovom slučaju tvog uništavanja zla,drupštvo ima pravo,ali da spriječi zlo, ali ne čovjeka koji je samo objekat,nego sam pojam zla.Osobine koje se vezuju za čovjeka a za koje on nije kriv.Jednostavno,u funkcjonisnju mešđusobnih ljudi postoji nesavršenost iz koje raste zlo,za koje čovjek kao pojedinac,minimalno 80% nije kriv,i koje se po zakonu slučajnosti premješta iz pojedinca u pojedinca.Neko mora biti nosilac te klice.
U ovom slučaju,zato te ljude treba proučavati i doživotno izolovati,nikako likvidirati,niti im šta previše teorijski kenjati,iako je normalnom umu teško preći preko tolikih gnusoba bez velikog osjećaja bijesa,što je sasvim normalno.
Po zakonu praktične teorije,taj čovjek koji je biološki osakaćen bi se trebao podrediti društvu i prihvatiti kaznu kao takvu,jer teorija je na strani društva i nevinih osoba a i po zakonu maematičkog principa,bolje da jedan pojedinac umre nego njih više.
No,sa druge potpuno teorijske strane,taj pojedinac ima pravo da se borzi za sebe,svoje ja,svoj život i mi ostali mu to ne možemo zamjeriti.
imanuel kant 1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.04.2014., 19:31   #55
Quote:
imanuel kant 1 kaže: Pogledaj post
Stvar je subjektivna.Psihopata nema biolooški dio mozga za emocije.Jednostavno,njega optužiti za manjak empatije bi bilo ekvivalentno optužiti rođenu nepokrentu osobu za nemogućnost hodanja.
Ako nemaš emocije, nemaš ni empatije. Ako si nepokretan ne možeš hodati...to nisu optužbe, to su činjenice. Što bi trebali nepokretnom reći da je pokretan? Psihopata ne optužiti za nedostatak empatije jer nema taj dio mozga? (dobro za psihopatu se slažem jer on to nebi ni razumio )?
hypnosis is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:50.