Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.09.2014., 02:15   #21
Quote:
Abaddon0100 kaže: Pogledaj post
Koji je kurac unutarnji osjecaj? Intuicija? Ako je intuicija onda treba kombinirati oboje. Ne vidim zasto bi birali jedno jer pojmovi intuicije i drustvenih normi sami po sebi ne dijele nikakvu povezanost. Intuicija i drustvene norme eventualno mogu biti u sukobu u nekim situacijama, ali isto tako i ne moraju.

U slucaju da se pitanje i odnosi na konflikt, jednostavno je, treba se ravnati po intuicija/razum. Zasto bi se automatski ravnali po nekoj normi, ako nam se intuicija u datom trenutku sa tom normom ocito ne slaze, ergo mi se ne slazemo.

Znaci islo bi ovako nekako,norma - intuicija se kosi sa normom - svjesno promislimo - ostavljamo/odbacujemo normu - djelujemo.

Ne znam po cemu znati jesmo li na dobrom putu. Opet intuicija.
Sometimes you're an idiot and for being an idiot a not so nice looking jail awaits you.
Ne treba ti intuicija, trebaju ti svjedoci, i to ne konfuzno deranje već svjedoci, oni pravi.
obradjeno is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 12:56   #22
Quote:
Eskulap kaže: Pogledaj post
Kako zivjeti-po unutarnjem osjecaju ili po zadanim drustvenim normama?
društvene norme su također zbir unutarnjih osjećaja, izražen kroz opće. kroz normu. osjećaj je norma proizašla iz našeg vrijednosnog sustava. 'osjećaj' ima inteligibilnu prirodu.

pitanje je zapravo koliko se društvene norme podudaraju i interferiraju s našim unutarnjim normama. međutim, unutarnji osjećaj nije baš posve naš i nije autohton, ma koliko mi mislili da jest. on je i kondicija stvorena hereditetom, našim i općim. svaki čovjek je 'prozvod' svog organskog vremena i sveg ukupnog ljudskog vremena, odnosno totaliteta nakalemljenog na to. ipak, u tom pandemoniumu postoji i naš prostor djelovanja. a on postaje tim veći, koliko uspijevamo pobjeći iz njega. što je u samom početku vrsta iluzije. iluzije u koju treba vjerovati ne-vjerovanjem. kada vjeruješ u iluziju znači da ne vjeruješ u stvarnost koja te okružuje, i u iskustvo koje je dovelo do te stvarnosti. kada i ako, uspiješ 'pobjeći' iz datosti, to prestaje biti iluzija. kako znati jesi li uspio? novo iskustvo bi trebalo biti odgovor. zapravo oksimoron. proturječje. tu nastaju nove vrijednosti. u nečemu što nije konsenzualno.

Quote:
Eskulap kaže: Pogledaj post
Po cemu zivjeti,po cemu se ravnati?
ako se 'ravnaš' to znači da slijediš ravninu, jedan pravac. linearno. odgovor se dakle nameće sam po sebi. to je sljedba.
kako izbjeći sljedbu? može li se uopće stvarati vlastitost? naravno. tako da se ne ravnaš.

Quote:
Eskulap kaže: Pogledaj post
Unutarnji osjecaj je za hrabre i odvazne,ili su zadane drustvene norme za one koji samo prate zacrtani put od odgoja...?
je li odvažnost potrebna da bi živio po unutarnjem osjećaju? nisam siguran. rekao bih prije, da je to dužnost autonomne svijesti. koja zna put od intrinzične do ekstrinzične vrijednosti. od ne-stvarnosti do stvarnosti. a može i obratno.

Quote:
Eskulap kaže: Pogledaj post
Po cemu znati da smo na dobrom putu?
na ovo je pitanje, čini mi se, najjednostavnije odgovoriti: po tome što se sudaraš sa svijetom i iskustvom.
__________________
Kad čovjek padne potvrdio je silu gravitacije. Kad se podigne potvrdio je svoju vlastitu silu. Svatko može biti Isac Newton u svom svemiru.
gajto gazdanov is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.09.2014., 16:01   #23
Quote:
Stronger Free kaže: Pogledaj post
Unutarnji osjećaj je vrlo često odraz internaliziranih društvenih normi, tako da je skoro svejedno.
Veliš skoro..to je dovoljan prostor da imamo kamo sa zaključivanjem..
Kao npr.zašto nastaje ljutnja?Iz tog razlog što je prekršeno određeno pravilo.
Tako polazi i unutarnji osjećaj,izazvan,inspiriran ili isprovociran od nečega od čega se sastojimo.Naša svijest je glavni čip u toj memoriji.
Mi imamo svoje unutarnja bića i glasove koje ne mogu biti ispoljeni zbog upravo tih normi u društvu.Zakon vrijede za sve ne za jednoga.
Blackie Hoare is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 09:17   #24
E, norme u drustvu...

I ne{od}pisana pravila. Dakle, desava se to da dobar dio pucanstva nije spreman za promjene iako povreneno bude zeljan tih promjena. Onda su tu i pitanja{povremeno sama od sebe dodju u nocne ure} kaj bivbilo kad bi bilo...

Ako bi bilo {uz/pred} znanje koje nismo ddovoljno koristili radi toga kaj...

.. kaj su misli bile tamo gdje su zbog precvrstih ne bas dobrih navika prisutne...

I pogledas dokumentarac o maratoncima, planinarima, i pitas se Otkud im dodje snaga?
__________________
Covjek sam - Ne mrzim i ne zasluzujem biti zamrzen
Sloboda Prirode - Svijet s maskama nije prirodan svijet
Provedi vrijeme u Prirodi - Upoznaj ju cijelim Srcem
The Maystor is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2014., 19:53   #25
"Mi imamo svoje unutarnja bića i glasove koje ne mogu biti ispoljeni zbog upravo tih normi u društvu.Zakon vrijede za sve ne za jednoga."

dakle ako zelis biti gay,ili bilo sto drugo sto drustvo odbacuje a ti to silno osjecas? tesko je biti ono sto jesi,jer hejtera ima po svud
extrarockbaby is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 09:15.