Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.12.2014., 00:13   #1
Zašto je centralno grijanje u Rijeci 3 puta skuplje nego u Zagrebu?

http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijek...-skuplje-za-20
Centralno grijanje u Rijeci ponovno je bezobrazno poskupilo. Dakle, cijena toplinske energije u Rijeci (Energo) nakon ovog poskupljenja je 0,50 kn/kWh, a u Zagrebu 0,17 kn/kWh. Rijeka sada ima uvjerljivo najskuplje grijanje u Hrvatskoj i čini mi se da je jedina povisila cijenu za ovu sezonu. U članku pogrešno piše da je poskupljenje 20%. Lako je izračunati da je to zapravo 35%. Grijanje poskupljuje usprkos drastičnom padu cijena nafte. Zbog čega?
Padaju mi na pamet sljedeći odgovori: krpanje gradskog proračuna, previše uhljeba, privatno izvlačenje novca (kriminal), smanjena potrošnja i smanjeni prihodi Energa zbog ugradnje razdjelnika. Dakle, zbog čega se SAMO u Rijeci sve pretočilo u poskupljenje?
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 09:20   #2
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
http://www.novilist.hr/Vijesti/Rijek...-skuplje-za-20
Centralno grijanje u Rijeci ponovno je bezobrazno poskupilo. Dakle, cijena toplinske energije u Rijeci (Energo) nakon ovog poskupljenja je 0,50 kn/kWh, a u Zagrebu 0,17 kn/kWh. Rijeka sada ima uvjerljivo najskuplje grijanje u Hrvatskoj i čini mi se da je jedina povisila cijenu za ovu sezonu. U članku pogrešno piše da je poskupljenje 20%. Lako je izračunati da je to zapravo 35%. Grijanje poskupljuje usprkos drastičnom padu cijena nafte. Zbog čega?
Padaju mi na pamet sljedeći odgovori: krpanje gradskog proračuna, previše uhljeba, privatno izvlačenje novca (kriminal), smanjena potrošnja i smanjeni prihodi Energa zbog ugradnje razdjelnika. Dakle, zbog čega se SAMO u Rijeci sve pretočilo u poskupljenje?
Odgovor je vrlo jednostavan. To je zato jer je Rijeka najdugovječnija komunistička utvrda na svijetu, s neprekinutom vladavinom u trajanju od 69 godina ... što je duže nego što komunisti vladaju u Pekingu, Pjongjangu ili Havani, i duže nego što su vladali u Moskvi, istočnom Berlinu ili Varšavi ...

Partija na vlasti postavila je na mjesto direktora ENERGO-a (koji je u većinskom vlasništvu grada) Linićevog intimusa Sanjina Kirigina (bivši član Uprave INA-e) što je mnoge iznenadilo obzirom na činjenicu da se protiv njega na Županijskom sudu u Zagrebu vodio istražni postupak zbog sumnje da je, mimo internih akata INA-e, odobravao rabate određenim poslovnim partnerima i na taj način oštetio INA-u za 6,5 milijuna kuna. Kako je sve to završilo ...
Kirigina je na mjesto direktora imenovala skupština ENERGO-a, čiji je predsjednik riječki gradonačelnik Vojko Obersnel!
Obzirom na katastrofalnu gospodarsku situaciju u gradu Rijeci, jedini način da komunistička nomenklatura dođe do kakvih-takvih prihoda, jest' ciklično ponavljanje poskupljenja komunalnih naknada. Dokle će to tako ...

Zadnje uređivanje Ja sam Ante : 06.12.2014. at 09:27.
Ja sam Ante is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 15:47   #3
http://www.energo.hr/default.asp
Zanimljivo, U Energu kažu da je grijanje poskupilo za 35% isključivo zbog poskupljenja energenata. Dakle, u uvjetima rekordno niske cijene nafte, grijanje je poskupilo jer je nafta poskupila. Oni očito misle da su im korisnici hrpa budala.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 16:29   #4
Taj Energo godinama radi sa gubitkom. Moguce su cijene bile ispod trzisnih. Ne znam kako Rijeka dolazi do toplinske energije, ali Zagreb ima dvije kogeneracijske termo elektrane - toplina je nuzproizvod proizvodnje elektricne energije. Zato je ta toplinska energija relativno jeftina (za HEP je "dzabe" izuzev troskova transporta i odrzavanja mreze).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 19:32   #5
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
http://www.energo.hr/default.asp
Zanimljivo, U Energu kažu da je grijanje poskupilo za 35% isključivo zbog poskupljenja energenata. Dakle, u uvjetima rekordno niske cijene nafte, grijanje je poskupilo jer je nafta poskupila. Oni očito misle da su im korisnici hrpa budala.
Pa kad i jesu.
Kako inače objasniti činjenicu da su jedni od onih koji će najvise biti pogođeni ovim poskupljenjem,penzići,njihovi najvjerniji birači!?
__________________
Crkva zaglupljuje narod, služi tuđincima i potiče nacionalnu mržnju.
Ante Starčević
Chempres is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 19:34   #6
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Taj Energo godinama radi sa gubitkom. Moguce su cijene bile ispod trzisnih. Ne znam kako Rijeka dolazi do toplinske energije, ali Zagreb ima dvije kogeneracijske termo elektrane - toplina je nuzproizvod proizvodnje elektricne energije. Zato je ta toplinska energija relativno jeftina (za HEP je "dzabe" izuzev troskova transporta i odrzavanja mreze).
"Energo moze poslovati profitabilno ali ne smije"

Riječi jednog od zaposlenika dotične tvrtke
__________________
Crkva zaglupljuje narod, služi tuđincima i potiče nacionalnu mržnju.
Ante Starčević
Chempres is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.12.2014., 20:05   #7
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Taj Energo godinama radi sa gubitkom. Moguce su cijene bile ispod trzisnih. Ne znam kako Rijeka dolazi do toplinske energije, ali Zagreb ima dvije kogeneracijske termo elektrane - toplina je nuzproizvod proizvodnje elektricne energije. Zato je ta toplinska energija relativno jeftina (za HEP je "dzabe" izuzev troskova transporta i odrzavanja mreze).
Energo je trgovačko društvo u večinskom vlasništvu Grada Rijeke

http://www.energo.hr/default.asp?ru=...1&sid=&jezik=1

Zadnjih 2-3 godine brojne zgrade koje se griju iz toplana u vlasništvu Energa ugradili su izolacije na fasade a na radijatore ugradili razdjelnike.

Grijanje se plaća prema potrošnji , koja je dosta pala i treba dignuti cijene da bi se ostvario profit, jer su privatni vlasnici nezadovoljni njegovim izostankom i padom potrošnje.

Bilo je dosta otpora kad se u Energu mijenjala vlasnička struktura. Glavni argument za tu djelimičnu privatizacju bio je pojeftinje cijena grijanja i plina.

Ovo poskupljenje je samo još jedna potvrda da javno-privatno vlasništvo u pravilu nije jeftinije , nego skuplje i pored "boljeg upravljanja i racionalizacije poslovanja"
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 10:53   #8
Kako si dosao do tog velebnog zakljucka?

To je tvrka u vecinski javno vlasnistvu koja vjerojatno godinama prodaje energiju ispod trzisne cijene (a razliku namiruje iz proracuna). Dakle prije nije bilo nista jeftinije, nego eventualno to gradjani nisu vidjeli na racunima (gubitak se pokrivao iz poreza). Jos uvijek ne znamo od kuda Rijeka dobiva toplinu. Nafta za 1 kwh topline kosta oka 30 lipa (pri 80$/barel).
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 11:35   #9
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Kako si dosao do tog velebnog zakljucka?

To je tvrka u vecinski javno vlasnistvu koja vjerojatno godinama prodaje energiju ispod trzisne cijene (a razliku namiruje iz proracuna). Dakle prije nije bilo nista jeftinije, nego eventualno to gradjani nisu vidjeli na racunima (gubitak se pokrivao iz poreza). Jos uvijek ne znamo od kuda Rijeka dobiva toplinu. Nafta za 1 kwh topline kosta oka 30 lipa (pri 80$/barel).
Nisam siguran, ali mislim da je većina riječkih toplana na plin.
Ako izuzmemo Zagreb (kažeš da je tu grijanje praktično nus-produkt termoelektrane), većina gradova u Hrvatskoj je u sličnoj situaciji po pitanju grijanja. Stoga bi i cijene trebale biti otprilike iste. Ako Rijeka iskače cca 35%, onda tu očito nešto ne štima.
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 11:38   #10
Jel se to odnosi na korisnike Toplane jer ako je tako ja tu ne spadam.
__________________
Kad malo bolje razmislim ustvari ni ne trebam razmišljati današnji tipični Hrvat je Dudek,običan naivac kojeg vječno prevesla Cinober
Sibor is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 17:27   #11
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Kako si dosao do tog velebnog zakljucka?

To je tvrka u vecinski javno vlasnistvu koja vjerojatno godinama prodaje energiju ispod trzisne cijene (a razliku namiruje iz proracuna). Dakle prije nije bilo nista jeftinije, nego eventualno to gradjani nisu vidjeli na racunima (gubitak se pokrivao iz poreza). Jos uvijek ne znamo od kuda Rijeka dobiva toplinu. Nafta za 1 kwh topline kosta oka 30 lipa (pri 80$/barel).
Koliko je poznato sve toplane upotrebljavaju zemni plin kao energent.

Nekad je to bila nafta, i kod privatizacije dijela Energa glavni argument je bilo da će modernizacija( obnova) sustava omogučiti korištenje plina, što će uvelike pojeftiniti grijanje
No kao što je to običaj sa obećanjima političara to se nije dogodilo, do pojeftinjenja i pored činjenice da su dio gradske imovine prodali , popapala maca.

Kao što je to uobičajeno, desilo se suprotno.
Usprkos prelasku na korištenje plina, termo fasadama i razdjelnicima , grijanje je poskupjelo za 20% i među najskupljim je u Hrvatskoj.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 19:54   #12
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
... ali Zagreb ima dvije kogeneracijske termo elektrane - toplina je nuzproizvod proizvodnje elektricne energije. Zato je ta toplinska energija relativno jeftina (za HEP je "dzabe" izuzev troskova transporta i odrzavanja mreze).
Plust što se i eventualni gubici (u toplinarstvu) pokrivaju iz ukupnog poslovanja HEP-a.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 20:41   #13
Quote:
Illana kaže: Pogledaj post
Plust što se i eventualni gubici (u toplinarstvu) pokrivaju iz ukupnog poslovanja HEP-a.
Nisu eventualni (pogledao sam izvjesce HEP-a), toplinarstvo radi sa velikim gubicima.

Cijena grijanja u Zagrebu nije realna. Od oka bi trebala ici jedno 30% gore.
__________________
“To die hating them, that was freedom.”
somied is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 22:52   #14
Quote:
#kocar# kaže: Pogledaj post
Koliko je poznato sve toplane upotrebljavaju zemni plin kao energent.

Nekad je to bila nafta, i kod privatizacije dijela Energa glavni argument je bilo da će modernizacija( obnova) sustava omogučiti korištenje plina, što će uvelike pojeftiniti grijanje
No kao što je to običaj sa obećanjima političara to se nije dogodilo, do pojeftinjenja i pored činjenice da su dio gradske imovine prodali , popapala maca.

Kao što je to uobičajeno, desilo se suprotno.
Usprkos prelasku na korištenje plina, termo fasadama i razdjelnicima , grijanje je poskupjelo za 20% i među najskupljim je u Hrvatskoj.
Nije poskupilo 20, već 35%. I nije među najskupljim, već najskuplje u Hrvatskoj. Uvođenje razdjelnika samo je pojačalo lopovske apetite.
Ovdje uopće više nije bitna cijena energenata (vjerujem da bi poskupilo i da je plin besplatan) već samo i isključivo kako oderati korisnike do gole kože. Na čelu Energa je ubojita kombinacija Kirigin-Obersnel, što smo to u Rijeci zgriješili da ih moramo trpiti?
Arsen is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 11:04   #15
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Nisu eventualni (pogledao sam izvjesce HEP-a), toplinarstvo radi sa velikim gubicima.

Cijena grijanja u Zagrebu nije realna. Od oka bi trebala ici jedno 30% gore.
Fala, meni se nije dalo provjeravati o kojim je veličinama riječ. Uglavnom se u konačnici svodi na to da tu razliku svi plaćamo.
Illana is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 18:17   #16
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Na čelu Energa je ubojita kombinacija Kirigin-Obersnel, što smo to u Rijeci zgriješili da ih moramo trpiti?
izabrali ste ih.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 18:40   #17
Quote:
Arsen kaže: Pogledaj post
Nije poskupilo 20, već 35%. I nije među najskupljim, već najskuplje u Hrvatskoj. Uvođenje razdjelnika samo je pojačalo lopovske apetite.
Ovdje uopće više nije bitna cijena energenata (vjerujem da bi poskupilo i da je plin besplatan) već samo i isključivo kako oderati korisnike do gole kože. Na čelu Energa je ubojita kombinacija Kirigin-Obersnel, što smo to u Rijeci zgriješili da ih moramo trpiti?
Kad magare nauči na batine , svejedno mu je 20 ili 35%

Bit će da je neki veliki grijeh, samo ako me osjećaj ne vara, zgriješila je većina u Hrvatskoj.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 19:30   #18
U Zagrebu toplane elektrane idu na plin ljeti.
Preko zime ide i nekakav mazut ili sl.
Nekada je isao ugljen.
zacky is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.12.2014., 11:46   #19
Quote:
somied kaže: Pogledaj post
Nisu eventualni (pogledao sam izvjesce HEP-a), toplinarstvo radi sa velikim gubicima.

Cijena grijanja u Zagrebu nije realna. Od oka bi trebala ici jedno 30% gore.

Moguće, no neka potroše par godina na konsolidiranje poslovanja, ne samo na smanjenje broja radnika (vidljivo na cijeloj grupi) već u kontekstu nabave "repromaterijala", sanaciju gubitaka kako u proizvodnji tako u distribuciji, čitav niz procesa u toj tvrtki mogao bi proći kroz racionalizaciju.
HEP je također jedna od tvrtki u kojoj politička zapošljavanja nisu nepoznanica.
Ili isplata "bonusa" u slučaju povećane proizvodnje energenta (recimo struje iz HE) kao da je riječ efikasnijoj produkciji (većem angažmanu zaposlenika) a ne jednostavno ovisnost o meteo uvjetima i napose količini padalina. Za bolje prinose radije neka uposle strane knzultante http://dance.lovetoknow.com/indian-rain-dance.

Bilanca može poslužiti kao početna točka u racionalizaciji poslovanja a ne nužno kao osnov za podizanje prihoda jednostavnim povećanjem cijene usluga.

pozdrav
Pipo is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 23:28   #20
A što bi ti htio, Rijeka je prvi red do mora i to je uvijek najskuplje.

Ako misliš da te kradu, kradi ti njih, poštemaj zid i spoji se prije ure ili nabavi klimu sa grijanjem pa se spoji direktno na HEP-ov stup.

Moraš biti domišljat kao i oni jer inače nećeš opstati i ispast ćeš iz igre.
Vidi se da si naivni Riječanin. Snađi se druže kako bi komunisti rekli.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:29.