Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2015., 13:19   #61
Quote:
premužić kaže: Pogledaj post
Svijet ne priznaje "prizmu vremena" i ne gleda kroz nju pa je jasno osudio SVE takve zločine SVIH totalitarnih sistema...Zahvaljujući USA Staljin nije dirao yugu a ne svom pulenu jbt kog je iškolovao i kom je bio idol..i zato ga je samo odhebao..
Svet ne opravdava učinjeno, ali nemoj biti u zabludi da taj isti svet ne razume kontekst i ne gleda kroz prizmu vremena.

Goli otok nije primarno bio mesto za ubijanje ljudi, kao što ni američki logori za japance (gradjane USA) nisu bili tome namenjeni. Ili Guantanamo. Samo što su kriterijumi za svakoga drugačiji, ameri će ti tako i dalje glumiti demokrate, pa će tako davljenje vodom U Guantanamu biti tek incident, a Gulazi primer najveće monstrouznosti prema zatvorenicima. Iako gulazi nisu imali žicu, a Abu Graib bio mesto gde su se goli zatvorenici plašili besnim vučjacima.

Oko tih stvari treba biti veoma oprezan, treba gledati ko i sa kakvim motivima nešto osuđuje, a da ne gleda pri tom u vlastito dvorište. Zlo je i jedno i drugo, ali opet se ne osuđuje, kako vidimo, na isti način.
Zuta voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:22   #62
Quote:
premužić kaže: Pogledaj post
Nekolicina??Pa sa je i jedan čovjek izložen takvim torturama je stravično jer nije to bio običan zatvor nego koncentracijski logor po uzoru na Staljinove(ipak je on bio idol zločinca jbt)!!I Većina tih ljudi nije imala ni suđenja ni presuda već su odvođeni po noći i obitelji godinama nisu znale za njih(ako je preživio) i to po tvojoj stravičnoj formulaciji "nije bilo dobro" kao da se radilo o preseljenju ovaca na Goli!!To je po svim definicijama ZLOČIN i nitko razuman ga ne može pravdati..paralela sa današnjim kriminalcima ne drži vodu jer oni imaju odvjetnike,sud mora poštivati njihova ljudska prava,moraju se izreći i obrazložiti presude,imaju pravo na žalbe etc....što je jadnicima sa Gologa bilo uskraćeno..ili je samo još jedan pokušaj da se razvodni priča o neupitnim zločinima jbt i njegove kpj?
Imaju li suđenje zatočeni u Guantanamu ili Abu Graibu..

Dali je zločin baciti atomsku bombu na grad od 80 000 stanovnika , napalm bombe na Tokio ili spaliti Drezden i 80 000 ljudi.

Da ne ulazimo u ono što se dešavalo i dešava u Izraelskim zatvorima, Južnoafričkim za vrijeme aparhejda, zločini u Vijetnamu, otimanju ljudio diljem svijeta i nizu drugih zločina koje su počinile "demokracije"

Samo u ideologoziranim maštama zločin je "rezerviran" samo za komunističko-socijalističke režime a Tito i Staljin najveći zločinci.
#kocar# is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:25   #63
Quote:
segregator kaže: Pogledaj post
Da, pa rekoh, vi mladi ste tu da nas poučite da su Pavelić, a pogotovo Churchill osobno vodili juriše, o Obami danas da ne pričamo
Tebe kao starijeg je sad kasno poučavati jer si propustio obrazovanje dok si bio u toj dobi...a tko je rekao da su imenovani sudjelovali u neposrednim bitkama??I tko se od navedenih prezentirao i hvalio kao "vojskovođa" na čelu vojske u bitkama?Ja znam tko je iako je ta nebuloza i žalosna i smiješna,titovo "junačko"..za mnom drugovi...samo da su ga poslušali Vis bi bio premalen za sve..
premužić is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:30   #64
koga zanima kako je to bilo neka pogleda dokumentarac sa Alfedom Palom
taj film opisuje svakodnevicu na otoku koja se sastojala u psihofizičkom uništavanju ljudi
taj čovjek, očito jakog duha je bio dvaputa...
izuzetno mučno za gledanje, pa makar se radilo i o neprijateljima...
mladovino is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:31   #65
Quote:
premužić kaže: Pogledaj post
Tebe kao starijeg je sad kasno poučavati jer si propustio obrazovanje dok si bio u toj dobi...a tko je rekao da su imenovani sudjelovali u neposrednim bitkama??I tko se od navedenih prezentirao i hvalio kao "vojskovođa" na čelu vojske u bitkama?Ja znam tko je iako je ta nebuloza i žalosna i smiješna,titovo "junačko"..za mnom drugovi...samo da su ga poslušali Vis bi bio premalen za sve..
Quote:
I nijedan velikan,kakvim ga ti doživljavaš,ne bi dozvolio da se spašava njegova guzica dok mu vojska gine
Eto, sam sebe demantiraš
__________________
"The government means industry, if you know what I mean." - Jacque Fresco
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:35   #66
Ako opravdavate Goli, opravdavate automatski i Jasenovac i Auschwitz i sve ostale ozloglasene logore.
Goli je imao preko 16.000 zatvorenika, nisu bili informbirovci, takvih je bilo najmanje..Dovoljno je bilo da se nekom zamjeris zbog sitnice da bi te taj lazno prijavio i deportiraju te na Goli bez sudjenja itd.
Isto tako, u Hr u doba YU je bilo preko 70.000 politickih zatvorenika u Lepoglavi, Staroj Gradiski itd.
A di su jos politicka sudjenja koja su rezultirala smrtnom kaznom a da optuzenici nisu imali pravo na obranu niti na odvjetnika.
Npr. nakon drugog svj.rata u se htjeli rijesiti dubrovacke aristokracije, pa su montirali politicko sudjenje njima i sve ih optuzili pod izlikom da su homoseksualci i da su sudjelovali u homos.orgijama. Sve ih kaznili smrcu. Ne pricam napamet, vidjela sam te dosjee.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:38   #67
Quote:
premužić kaže: Pogledaj post
Opet pitam,ako je tomu tako postojili razlika između nevinog Židova koji je bez suđenja i razloga odveden u konc logor,mučen i ubijen i druge nevine osobe koja je isto tako bez suđenja i dokaza odvedena u konc logor Goli i isto tako mučena i ubijena??
Ako je ovo ozbiljno pitanje, onda tebi nema ni smisla ništa objašnjavati.

Quote:
Svijet ne priznaje "prizmu vremena" i ne gleda kroz nju pa je jasno osudio SVE takve zločine SVIH totalitarnih sistema...
Osim što taj tvoj svijet nije osudio niti jedan vlastititi zločin, jel'?
Očito si plodno tlo za upijanje propagande.


Quote:
Zahvaljujući USA Staljin nije dirao yugu a ne svom pulenu jbt kog je iškolovao i kom je bio idol..i zato ga je samo odhebao..
Yu je dogovorno pripala u istočni blok. Ali s obzirom na tvoju zadojenost mržnjom prema velikanu Titu, jasno mi je da ovim liječiš svoju psihu.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:42   #68
Quote:
HHmischko kaže: Pogledaj post
Ako je ovo ozbiljno pitanje, onda tebi nema ni smisla ništa objašnjavati.


Osim što taj tvoj svijet nije osudio niti jedan vlastititi zločin, jel'?
Očito si plodno tlo za upijanje propagande.



Yu je dogovorno pripala u istočni blok. Ali s obzirom na tvoju zadojenost mržnjom prema velikanu Titu, jasno mi je da ovim liječiš svoju psihu.
YU je bila istocni blok, ali Ameri je financirali kao tampon zonu, jer im je bilo bolje rjesenje da je pred Rusima jos jugosla.granica nego da su Rusi tik pred tal.granicom.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:43   #69
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
YU je bila istocni blok, ali Ameri je financirali kao tampon zonu, jer im je bilo bolje rjesenje da je pred Rusima jos jugosla.granica nego da su tik pred tal.granicom.
YU je bila istočni blok samo do 1948.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:47   #70
Nisi opovrgnuo ovo da su je Ameri financirali.
Da Ameri, Rusi i Britanci nisu tako htjeli, YU ne bi bilo, koliko god se netko pokusavao zavarati da nije tako. Imas bezbroj izvora o diplomatskoj povijesti.
Do Golog nikad nije trebalo doci. Za sve postoji sud, ali posteni sud.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:48   #71
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Ako opravdavate Goli, opravdavate automatski i Jasenovac i Auschwitz i sve ostale ozloglasene logore.
Kardinalna greška, upoređuješ neuporedivo, iz pogrešne premise izvodiš zaključke.

Jasenovac i i Aušvic su bili koncentracioni logori namenjeni uništavanju ljudi, To nisu bili zatvori.

Goli otok je bio zatvor.

Iz koncentracionih logora ne izlaze živi ljudi, iz zatvora da.

Stvarno sam začuđen da se to danas mora nekome objašnjavati.
Zuta voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 13:53   #72
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
YU je bila istocni blok, ali Ameri je financirali kao tampon zonu, jer im je bilo bolje rjesenje da je pred Rusima jos jugosla.granica nego da su Rusi tik pred tal.granicom.
A zašto nisu financirali i Poljsku, Mađarsku, Bugarsku...pa bi imali još veću tampon zonu? (kad je to tako jednostavno)
__________________
"The government means industry, if you know what I mean." - Jacque Fresco
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 14:00   #73
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Nisi opovrgnuo ovo da su je Ameri financirali.
Da Ameri, Rusi i Britanci nisu tako htjeli, YU ne bi bilo, koliko god se netko pokusavao zavarati da nije tako. Imas bezbroj izvora o diplomatskoj povijesti.
Do Golog nikad nije trebalo doci. Za sve postoji sud, ali posteni sud.
Financirali?

Financirali nešto u smislu pomoći, nepovratnih sredstava i slično. Isto tako, kada je postavljen uvjet Titu za dobivanje sredstava iz Marshallovog "plana", isti je odbijen. Znači, koliko je to moguće bilo u tim uvjetima, Yu je ipak imala svoj sustav i svoju politiku, a ne diktiranu.

Sudbina malih se dogovarala i krojila od strane velikih još dok nije bio niti završen II. svj. rat, jasna stvar.
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 14:02   #74
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Kardinalna greška, upoređuješ neuporedivo, iz pogrešne premise izvodiš zaključke.

Jasenovac i i Aušvic su bili koncentracioni logori namenjeni uništavanju ljudi, To nisu bili zatvori.

Goli otok je bio zatvor.

Iz koncentracionih logora ne izlaze živi ljudi, iz zatvora da.

Stvarno sam začuđen da se to danas mora nekome objašnjavati.
Treba dodati da su u nacističkim logorima, u koje treba svrstati i Jasenovac, ljudi završavali većinom samo zbog "rasnih zakona".
__________________
"Svoju mater advartajzing!"-AP, alias RA
HHmischko is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 14:48   #75
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Kardinalna greška, upoređuješ neuporedivo, iz pogrešne premise izvodiš zaključke.

Jasenovac i i Aušvic su bili koncentracioni logori namenjeni uništavanju ljudi, To nisu bili zatvori.

Goli otok je bio zatvor.

Iz koncentracionih logora ne izlaze živi ljudi, iz zatvora da.

Stvarno sam začuđen da se to danas mora nekome objašnjavati.
Usporedjujem, jer su u sve te logore stavili ljude bez prethodnog sudjenja.
Goli otok je bio logor.
Ne zatvor.
Ja ne opravdavam niti jedan logor, niti jednu osudu bez postenog sudjenja, vi opravdavate. Toliko o vasoj moralnosti.
__________________
"Bog je s tugom znao reći: anđeli oko nogu imaju kuglu, đavli krila na leđima." (Alexandre Romanes)
"Ako vam je težak stijeg čestitosti, utaknite ga u zemlju gdje počivaju naše kosti - mi ćemo ga držati."
"Bolje zapaliti i najmanju šibicu u mraku, nego se pjeniti i/ili piskarati o tami."
nasmijanonebo is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 15:18   #76
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Usporedjujem, jer su u sve te logore stavili ljude bez prethodnog sudjenja.
Goli otok je bio logor.
Ne zatvor.
Ja ne opravdavam niti jedan logor, niti jednu osudu bez postenog sudjenja, vi opravdavate. Toliko o vasoj moralnosti.
Nema poštenog suđenja (osim u kaubojcima ). Ima suđenje, a sudi onaj ko zna, ko može, ko smije...
Šabović Adis is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 15:28   #77
Quote:
Šabović Adis kaže: Pogledaj post
Nema poštenog suđenja (osim u kaubojcima ). Ima suđenje, a sudi onaj ko zna, ko može, ko smije...
Dobro i kažeš, eno čitava Hrvatska zna što je Sanader radio, samo suci pojma nemaju (A i Zoltan se pravi lud)

A poslovične kumice na placu optuže i osude dok si reko keks, ovršene da i ne spominjem, brže od prijekog suda se odradi
__________________
"The government means industry, if you know what I mean." - Jacque Fresco
segregator is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 15:38   #78
Quote:
segregator kaže: Pogledaj post
(A i Zoltan se pravi lud)
Eto ti, frajer za kikiriki upropasti kompletnu našu stratešku industriju i nema mu čak ni montiranog suđenja
__________________
Čovjek nije drvo, i vezanost je njegova nesreća, oduzima mu hrabrost, umanjuje sigurnost. Vežući se za jedno mjesto čovjek prihvata sve uslove, čak i nepovoljne, i sam sebe plaši neizvjesnošću koja ga čeka. Promjena mu liči na napuštanje, na gubitak uloženog, neko drugi će zaposjesti njegov osvojeni prostor, i on ce počinjati iznova. Ukopavanje je pravi početak starenja, jer je čovjek mlad sve dok se ne boji da započinje. Ostajući, čovjek trpi ili napada. Odlazeći, čuva slobodu, spreman je da promijeni mjesto i nametne uslove. Kuda i kako da ode? (Derviš i smrt, Meša Selimović)
Srebrni-medvjed is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 16:06   #79
Quote:
nasmijanonebo kaže: Pogledaj post
Usporedjujem, jer su u sve te logore stavili ljude bez prethodnog sudjenja.
Goli otok je bio logor.
Ne zatvor.
Ja ne opravdavam niti jedan logor, niti jednu osudu bez postenog sudjenja, vi opravdavate. Toliko o vasoj moralnosti.
To što ja nastojim da razumem mehanizme koji su ljude u to doba pokretali na takve stvari, stavim ih u vremenski kontekst i izrazim neke sumnje, ne znači da opravdavam postojanje Golog otoka ili bilo kakve slične institucije. Naprotiv, ne znam odakle si takvu nameru mogla da iščitaš. To je bilo zlo, kao i svako drugo i treba ga osuditi.

Sa druge strane, ti pokušavaš da stvarima i pojavama daš značenje koje nemaju. Ponavljam, Goli otok nije bio koncentracioni logor, nije bilo masovnih streljanja, i ovakvom tvrdnjom vređaju se oni koji su zaista bili i okončali svoje živote u Dahau, Aušvicu, Mauthauzenu i drugim stratištima. Ne zato što ja tako kažem, već zato što on to realno nije bio. Da bi neko mesto bilo koncentracioni logor, mora da ispuni više kriterijuma, među kojima sigurno nije mogućnost ostanka u životu, na primer. Za Goli otok je najprimereniji naziv zatvor za političke zatvorenike, jer mu je bio takav karakter, činili su ga ljudi koji su mogli ugroziti državu.

I još jedna stvar, što bi te možda nateralo da se zamisliš. Za dela protiv države (kontrarevolucija, izdajstvo) u ono vreme bila je predviđena smrtna kazna i, po tom sistemu, mnogi su glatko mogli da dožive takvu sudbinu. Ali nisu, radilo se o bivšim borcima NOR-a i tadašnje rukovodstvo države našlo je drugačije rešenje za svoje dojučerašnje saborce. Podsetiću te da takvu sreću neki drugi, pre njih, nisu imali.

Sa Golog otoka puštena je velika većina zatvorenika, od kojih su mnogi kasnije uspeli da napišu čak i knjige, a neki i da decenijama kasnije, naprave zgodne političke karijere. Nasuprot njima, samo vrlo retki su uspeli da pobegnu ili budu oslobođeni posle rata iz koncentracionih logora.
Zuta voda is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 17:43   #80
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
To što ja nastojim da razumem mehanizme koji su ljude u to doba pokretali na takve stvari, stavim ih u vremenski kontekst i izrazim neke sumnje, ne znači da opravdavam postojanje Golog otoka ili bilo kakve slične institucije. Naprotiv, ne znam odakle si takvu nameru mogla da iščitaš. To je bilo zlo, kao i svako drugo i treba ga osuditi.

Sa druge strane, ti pokušavaš da stvarima i pojavama daš značenje koje nemaju. Ponavljam, Goli otok nije bio koncentracioni logor, nije bilo masovnih streljanja, i ovakvom tvrdnjom vređaju se oni koji su zaista bili i okončali svoje živote u Dahau, Aušvicu, Mauthauzenu i drugim stratištima. Ne zato što ja tako kažem, već zato što on to realno nije bio. Da bi neko mesto bilo koncentracioni logor, mora da ispuni više kriterijuma, među kojima sigurno nije mogućnost ostanka u životu, na primer. Za Goli otok je najprimereniji naziv zatvor za političke zatvorenike, jer mu je bio takav karakter, činili su ga ljudi koji su mogli ugroziti državu.

I još jedna stvar, što bi te možda nateralo da se zamisliš. Za dela protiv države (kontrarevolucija, izdajstvo) u ono vreme bila je predviđena smrtna kazna i, po tom sistemu, mnogi su glatko mogli da dožive takvu sudbinu. Ali nisu, radilo se o bivšim borcima NOR-a i tadašnje rukovodstvo države našlo je drugačije rešenje za svoje dojučerašnje saborce. Podsetiću te da takvu sreću neki drugi, pre njih, nisu imali.

Sa Golog otoka puštena je velika većina zatvorenika, od kojih su mnogi kasnije uspeli da napišu čak i knjige, a neki i da decenijama kasnije, naprave zgodne političke karijere. Nasuprot njima, samo vrlo retki su uspeli da pobegnu ili budu oslobođeni posle rata iz koncentracionih logora.
Ja sam na jednom portalu govori slicnu stvar pa ovi desni udri po meni. Rekao sam da HVO nije imala nikakve logore, rekao sam da srbi 90tih nisu imali nikakve logore, kao ni muslimani. To sve su bili ono sto je po zenevskim konvencijama dozvoljeno a to je ''logor za ratne zarobljenike' ili kako neki su to zvali sabirni centri. Medjutim tamo je bilo i ubijanja pojedinacnih (naravno i tu se laze o ciframa i preuvelicava od brojeva 100 do 700) koje treba osuditi jer maltretiranje u takvim logorima za ratne zarobljenike je zabranjeno i tretira se kao ratni zlocin. E sad, ono sto desni ovdje pokusavaju a to je da to nazivaju konc logorima aludirajuci na nacisticke konc logore sto je teska laz i propaganda i teska uvreda svim zrtvama holokausta. Zidov nije mogao nikad biti razmjenjen, tko udje u ausvic nije predvidjeno da ikad izadje vise. Ovi svi ovdje na balkanu 90tih su bili razmjenjeni, niti su tamo bila djeca nego velikom vecinom vojnici ili sumnjivi u manjoj mjeri, nisu tamo zavrsavai zbog rasnih zakona i bili su na kraju razmjenjeni. To nema veze sa nacistickim konc logorima, a to guraju kod nas bar ove struje koje su nostalgicne za ndh, iz tih su familija, i mrze sve u vezi bivse drzave a pogotovo srbe. To je ta ndh struja kako Mesic kaze. Njihova retorika pogleda na proslost, oblikovana naravno kako njima pase. To bi takodjer trebalo zabraniti i kaznjavati javne istupe takve retorike zbog uvrede zrtava holokausta i koristenje tog pijeteta za post-ndh propagandu. Ali to je na ovom drustvu i drzavi da rijesi.
KaligulaPametni is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:01.