Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Pogledaj rezultate ankete: Hrvatska i panslavizam?
Hrvatskoj je mjesto na zapadu, uz Njemačku i SAD. 45 41.28%
Ništa. Hrvatska može biti neutralna poput Švice. 18 16.51%
Da panslavizmu, ali samo s južnim Slavenima 4 3.67%
Da panslavizmu sa svim Slavenima 25 22.94%
Ništa od navedenog? 17 15.60%
Glasovatelji: 109. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.04.2015., 23:02   #1
Slavensko bratstvo

Vidio sam da je nekoliko put ova tema bila otvorena, ali prije 5 do 6 godina i od tada su vjerojatno mnogi promijenili mišljenja, poglede i stavove.. uključujući i mene.

Prijateljstvo/bratstvo slavenskih država iliti panslavizam. Pojam koji mnoge vraća u "mračna" vremena druge, Titove Jugoslavije..Za one koji malo bolje znaju povijest od prosječnog hdz/sdp birača znat će da ta ideja dolazi još iz 19. stoljeća kada se većina slavenskih država nalazila pod vlašću nekog stranog tijela/krune pa je tako 1848. godine u Pragu održan 1. sveslavenski kongres u kojem su konačno rješenje slobode svojih naroda vidjeli upravo u međusobnoj suradnji!

Kakav je vaš stav na panslavizam danas i kako ga vi vidite?
Naravno po meni bi on bio puno drugačijeg oblika nego kao što je bio prije više od 100 godina. Ja gledam na to kao na neki vojno-ekonomski savez između Rusije, Poljske, Hrvatske, Bugarske, Srbije itd + suradnja s Kinom.. Neka protuteža današnjoj američkoj dominaciji u svijetu i NATOu.
Treba se pogledati i na realnu situaciju današnjice koja ne ide previše u korist ovom scenariju; rat u Ukrajini, jaki nacionalizam, religijska podjela i očito međusobna mržnja između slavena..

Iskreno, osobno bih volio da se formira nešto u tom smislu, čisto da se udaljimo od europske unije i njihovog "zapadnog" nametanja liberalizma i ostalih zla.

Zadnje uređivanje Europeanguy : 04.04.2015. at 23:14.
Europeanguy is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 23:10   #2
Bratstvo temeljeno na tome što govorimo slavenski nema puno smisla, između sebe se ionako ne razumijemo, Hrvat i Poljak će između sebe komunicirati najvjerojatnije na engleskom.
Suradnja i dobri odnosi su svakako poželjni, za bratstvo nema temelja, za panslavizam kao nešto pragmatično i korisno za sve Slavene nema dokaza da bi bilo korisno.
Kexx is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.04.2015., 23:25   #3
Quote:
Bratstvo temeljeno na tome što govorimo slavenski nema puno smisla, između sebe se ionako ne razumijemo, Hrvat i Poljak će između sebe komunicirati najvjerojatnije na engleskom.
Suradnja i dobri odnosi su svakako poželjni, za bratstvo nema temelja, za panslavizam kao nešto pragmatično i korisno za sve Slavene nema dokaza da bi bilo korisno.
Ako bi pozitivno funkcioniralo, a vjerujem da bi, ne vidim zašto ne bi "imalo smisla".. Države su i prije,(a i danas) ulazile u razne saveze temeljene i na skroz drugim načelima, religija npr.
Iza svega, pa i iza ovog stoji puno više od samo te stvari koja nas na prvi pogled povezuje (jezik kako kažeš).. - zajednički neprijatelj i suradnja da se stanovnicima pruža što bolji život, a svi možemo i iz prve ruke vidjeti kakav je on danas. Da ne možeš prošetat centrom Zagreba, a da ne naiđeš na minimalno 5 ljudi koji prose.

Note: ovdje se ne govori o nikakvom formiranju novih Jugoslavija, država ili tko zna čega. Već čisto o tome tko bi za Hrvatsku bio bolji partner u vanjskim poslovima.. Razmišljate li o nekoj vrsti europske unije, ali sa slavenskim/istočnim državama.. Dakle izlazak Hrvatske iz NATOa i EU te ulazak u nešto takvo

Zadnje uređivanje Europeanguy : 04.04.2015. at 23:40.
Europeanguy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 00:02   #4
Hrvatski su panslavisti umrli s Gajem.
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 00:08   #5
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Hrvatski su panslavisti umrli s Gajem.
Nisu. Uvijek imam bliže osjećaje prema bilo kojem pripadniku slavenskog porijekla nego ikakvog drugog.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 03:55   #6
Svakako bi bolje prošli u nekoj istočnoeuropskoj panslavenskoj uniji,nego u EU. Njemačka i SAD su nas prožvakale i ispljunule,danas nas reketare,njihove banke izbacuju Hrvate iz vlastitih domova na ulicu,a sve zahvaljujući prozapadnim konjušarima koji su nam na vlasti već 25 godina. Našim političarima je životni san uhljebljenje u zapadne strukture,da li europarlament,NATO,UN ili nešto drugo,a narod nek pocrka od gladi.
babas is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 06:48   #7
Uvijek je dobro sjetiti se našeg izvornog panslavista Križanića i kako su ga braća Rusi toplo primili, pa sva ta želja za bratinjenjem i zajedničarstvom po jeziku brzo prođe.
Hello Operator is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 12:37   #8
prvo si neki ljudi moraju priznati i prihvatiti činjenicu da mi jesmo slaveni, a ne perzijci, iliri i slično. nažalost dobar dio hrvata bi bili sve drugo,osim slavena.
__________________
joe's garage
zim is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 12:40   #9
Quote:
zim kaže: Pogledaj post
prvo si neki ljudi moraju priznati i prihvatiti činjenicu da mi jesmo slaveni, a ne perzijci, iliri i slično. nažalost dobar dio hrvata bi bili sve drugo,osim slavena.
Najveća je ironija što nacije poput Slovenaca i kod nas kajkavaca koji naginju Njemačkoj imaju najviše jezičnih i fizičkih sličnosti s recimo Rusima dok Srbi imaju najmanje, a oni se uvlače Rusiji najviše.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 12:58   #10
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Hrvatski su panslavisti umrli s Gajem.
Kao što i saurs kaže - nisu. Ima nas.

Quote:
Svakako bi bolje prošli u nekoj istočnoeuropskoj panslavenskoj uniji,nego u EU. Njemačka i SAD su nas prožvakale i ispljunule,danas nas reketare,njihove banke izbacuju Hrvate iz vlastitih domova na ulicu,a sve zahvaljujući prozapadnim konjušarima koji su nam na vlasti već 25 godina. Našim političarima je životni san uhljebljenje u zapadne strukture,da li europarlament,NATO,UN ili nešto drugo,a narod nek pocrka od gladi.

Već mi je pun k* germanofila i ljudi u Hrvatskoj koji teže tom zapadu za koje smo mi samo država u koju mogu uvaljivati svoj odvratni kapitalizam i banke.
Europeanguy is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 13:19   #11
Suradnja i vrlo bliski odnosi sa slavenskim narodima bi trebali biti primarni. Kakvi Ameri i Nijemci, niti nas oni doživljavaju kao bliski sebima. Kao što ne tko reče, oni su tu da iscrpe od nas korist koje im sistem kroz EU institucije omogućava.
__________________
Svijet neće biti uništen od strane zlih ljudi, već od strane onih koji gledaju i ništa ne poduzimaju!
zeljko_ri is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 13:32   #12
Slavesnki savez bolje zvuči od bratstva...Kad god je blisko vezanje te dotične braće,brzo dođe do pokolja...
Politički,kultiviran savez da..Bratstvo ni u kom slučaju!
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 13:42   #13
Ovo me podsjetilo kad su Srbin i Crnogorac našli novčanik pa Srbin predloži da novce podijele bratski a Crnogorac kaže:"A jok,ovaj put ćemo pola-pola".
JosePerdomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 14:12   #14
Quote:
JosePerdomo kaže: Pogledaj post
Ovo me podsjetilo kad su Srbin i Crnogorac našli novčanik pa Srbin predloži da novce podijele bratski a Crnogorac kaže:"A jok,ovaj put ćemo pola-pola".
Upravo tako..
__________________
Narod je jedna stoka grdna
Čast ljudima.
Sforza Aspang is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 16:21   #15
Ne znam što bi to Hrvatska dobila od vojnog saveza sa Rusijom?
Što se tiče ekonomskog saveza,pa već i jesmo u ekonomskom savezu sa pola slavenskih zemalja.
Jedina razlika što bi vi ubacivali Ruse i Srbe,tj. to i je cijela bit te smiješne ideje.
Politički netko ne podnosi SAD,Njemačku i druge zemlje pa ajmo mi malo sa braćom Rusima

Važno je biti u istom ekonomsko-političkom savezu(EU) sa Austrijom,Slovenijom,Italijom,Njemačkom i Nizozemskom. Ipak se radi o državama s kojima mnogo trgujemo i s kojima postoji još mnogo prostora za trgovinu. Ako će netko spomenuti Srbiju kao gospodarskog partnera,treba znati da će i oni u EU.
To što nas ne ide trenutno,to zahvalimo našim nesposobnjakovićima.Nitko im ne brani da povuku svake godine 3-4 milijarde kuna više iz fondova.Deficit bi bio manji,a investirali bi tuđim novcima.

Što se tiče vojnog saveza.
Ne znam zašto napuštati najsnažniji savez i zaštitu SAD-a kad su oni sami jači nego Rusija i Kina zajedno,a i ostat će to još dogledno vrijeme. Kad zbrojiš i ostale članice jasno je da nitko nikada neće ni prismrditi tolikoj moći
Winter Snake is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 18:33   #16
šteta što nema opcije bratstvo sa zapadnim Slavenima (Poljska, Češka , SLovačka)
juanpablom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 18:41   #17
Quote:
juanpablom kaže: Pogledaj post
šteta što nema opcije bratstvo sa zapadnim Slavenima (Poljska, Češka , SLovačka)
Mi jesmo braća...svi smo u NATO.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 18:44   #18
pa to nije nikakvo "bratstvo" to je samo članstvo u NATO
FrozenAss is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 18:45   #19
Quote:
FrozenAss kaže: Pogledaj post
pa to nije nikakvo "bratstvo" to je samo članstvo u NATO
Sve demokratske zemlje se mogu smatrati i bratskim zemljama jer brane jedna drugu pred ruskim behemotom.
USAisfreedom is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.04.2015., 18:53   #20
Quote:
USAisfreedom kaže: Pogledaj post
Sve demokratske zemlje se mogu smatrati i bratskim zemljama jer brane jedna drugu pred ruskim behemotom.
Ma razumijem to nemoj me krivo shvatit nisam ja uopce protiv NATO ili bilo čega ,ali da baš npr Slovačku doživljavam kao bratsku zemlju baš i ne jer večina slovaka je u nekim prijateljskim odnosima sa Srbijom i mislim da ni nisu priznali Kosovo iako su u EU i NATO
FrozenAss is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:22.