Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2015., 12:24   #41
malo su mi proturječni oni koji zazivaju tržište u ovom slučaju. ako ćemo zagovarati tržišne vrijednosti onda ta nekretnina nije u nekakvoj pripizdini gdje sve nekretnine zajedno vrijede 0 kuna već se nalazi na mjestu budućeg graničnog prijelaza. a to, priznat ćete, nije baš pripizdina već mjesto na kojem će se zasigurno iznajmljivati nekakvi poslovni prostori i sumnjam da će to onda baš biti budzašto. dakle čovjeku se oduzima kuća koja se nalazi na atraktivnoj lokaciji budućeg graničnog prijelaza.
drugo, koliko sam ja imao prilike slušati o tržištu tu se radi o zakonu ponude i potražnje. npr. svog trulexa odfuram na Hrelić i tražim 20.000 EUR. dođe kupac i daje mi 500 EUR jer još desetorica kraj mene prodaju isti auto po toj cijeni. očito je to onda tržišna cijena. ali tržišno je onda da ja kažem kako neću prodati taj auto i odem doma. ne može mi ga on oduzeti i dati 500 EUR samo zato što je to tržišna cijena i zato što se nalazim tamo.
ovo sve skupa u stvari nema veze sa tržištem već o uvjetima pod kojim se izvlašćuje imovina koja je od interesa države i stanovnika te države. tržišno se možemo jedino razgovarati na način koji je učinio moj kolega koji je za totalnu vukojebinu dobio takvu lovu od trgovačkog centra da je na posao došao i uzviknuo "I am fucking rich".
malinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 12:25   #42
Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
dobro, koja je tržišna vrijednost kuće koju kupuju tim novcem? da li u tom tvom zakonu piše da im se zamjenska kuća mora prodati po tržišnoj vrijednosti koju će procjeniti procjenitelj ili će biti koliko vlasnik kaže?
ima li neko ograničenje po kojem im tvrtka koja bi im gradila kuću može naplatiti kvadrat?
nema.
možeš ti facepalmat koliko hoćeš no tržišna vrijednost u izvlašćenju nije poštena pogodba.
Itekako je postena, jer sprecava ljude da ucjenama zaradjuju na javnom interesu.

Neka nadju zamjensku kucu za koju imaju love od izvlastenja. Ili nek naprave takvu.
lukarak is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 12:37   #43
Quote:
malinko kaže: Pogledaj post
drugo, koliko sam ja imao prilike slušati o tržištu tu se radi o zakonu ponude i potražnje. npr. svog trulexa odfuram na Hrelić i tražim 20.000 EUR. dođe kupac i daje mi 500 EUR jer još desetorica kraj mene prodaju isti auto po toj cijeni. očito je to onda tržišna cijena. ali tržišno je onda da ja kažem kako neću prodati taj auto i odem doma.
Kod izvlaštenja se radi o javnom interesu. Umjesto ovoga uzmi recimo izgradnju bolnice koja bi omogućila zdravstvenu skrb ljudima kojima je inače bolnica teško dostupna/nedostupna, ili komunalnu infrastrukturu, energetsko postrojenje koje bi davalo energiju velikom broju kućanstva i sl. U takvom slučaju nije opravdano čekati ovoga da li će ikada prodati. Može mu se samo isplatiti neka pravedna naknada, a sve osim tržišne cijene je sci-fi.
FranKrsto is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 12:44   #44
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Itekako je postena, jer sprecava ljude da ucjenama zaradjuju na javnom interesu.

Neka nadju zamjensku kucu za koju imaju love od izvlastenja. Ili nek naprave takvu.
ajmo još jednom ispočetka.
ljudi nisu kupili ledinu jer su znali da će tuda ići autoput pa da se obogate ucjenjujući investitora.
nisu imali i nemaju namjeru prodati kuću u kojoj žive.
javni interes želi njihovu kuću i zakonski ju dobija po tržišnoj vrijednosti.
ok. zakonski. ali ja smatram da nije pošteno.

razlika između tako dobijenih sredstava je jednaka onoj razlici između kupovnog i prodajnog tečaja konvertibilne valute.
dobiješ 100k eura u kunama po srednjem a kad za njih kupiš eure dobiješ 97k eura.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 12:51   #45
Quote:
FranKrsto kaže: Pogledaj post
Kod izvlaštenja se radi o javnom interesu. Umjesto ovoga uzmi recimo izgradnju bolnice koja bi omogućila zdravstvenu skrb ljudima kojima je inače bolnica teško dostupna/nedostupna, ili komunalnu infrastrukturu, energetsko postrojenje koje bi davalo energiju velikom broju kućanstva i sl. U takvom slučaju nije opravdano čekati ovoga da li će ikada prodati. Može mu se samo isplatiti neka pravedna naknada, a sve osim tržišne cijene je sci-fi.
ma sve to stoji. samo sam replicirao onima koji zagovaraju tržište i tvrde kako čovjek može biti sretan jer je dobio puno više od onog koliko to vrijedi.
malinko is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 17:33   #46
Quote:
lukarak kaže: Pogledaj post
Dom nema veze s vlasnistvom. A u tom istom ustavu imas clanak 50 koji lijepo kaze da je zakonom moguce oduzeti vlasnistvo, uz naknadu trzisne vrijednosti. Nikakvi bonusi.

Sto se tice ovih udaljenosti, nek s parama kupe/sagrade kucu blize poslu. Bas me zanima jel bi onda pristao da im se na ime buduce ustede za toliko umanji cijena.
nema
pa zato (bio to dom, poslovni prostor, kupleraj votever...) treba minimalno platiti realnu cijenu koliko košta izgradnja objekta sa svim davanjima (lokacijska, građevinska, svi priključci itd, itd...) bez obzira gdje se objekat nalazi.

Jer izgradnja jednako košta i u pripizdini i na Pantovčaku.

A ako je objekat na Pantovčaku onda se doda određeni postotak a već prema tome koja je zona/kako porezna i inače procjenjuje objekte.

A što će oni napraviti s tim novcima njihova stvar.
Možda buju spavali pod mostom

Quote:
all_or_nothing kaže: Pogledaj post
......poslodavac nije obvezan isplaćivati naknadu za troškove prijevoza. ***
Poslodavac je po zakonu dužan isplaćivati prijevoz. Više ne moraju isplaćivati topli obrok.
To što neki poslodavci ne isplaćuju (ili isplaćuju samo dio) - krše zakon.
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 17:43   #47
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
Poslodavac je po zakonu dužan isplaćivati prijevoz. Više ne moraju isplaćivati topli obrok.
To što neki poslodavci ne isplaćuju (ili isplaćuju samo dio) - krše zakon.
po zor-u nije. jedino po kolektivnim ugovorima, ako su potpisnici, ili po ugovoru o radu, ako su to sa poslodavcem ugovorili.
__________________
stres je zdrav.
all_or_nothing is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 20:32   #48
Quote:
malinko kaže: Pogledaj post
drugo, koliko sam ja imao prilike slušati o tržištu tu se radi o zakonu ponude i potražnje. npr. svog trulexa odfuram na Hrelić i tražim 20.000 EUR. dođe kupac i daje mi 500 EUR jer još desetorica kraj mene prodaju isti auto po toj cijeni. očito je to onda tržišna cijena. ali tržišno je onda da ja kažem kako neću prodati taj auto i odem doma. ne može mi ga on oduzeti i dati 500 EUR samo zato što je to tržišna cijena i zato što se nalazim tamo.
.
u određenim slučajevima može. kad su se radile AC npr. takva metoda je primjenjena.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 20:35   #49
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
nema
pa zato (bio to dom, poslovni prostor, kupleraj votever...) treba minimalno platiti realnu cijenu koliko košta izgradnja objekta sa svim davanjima (lokacijska, građevinska, svi priključci itd, itd...) bez obzira gdje se objekat nalazi.

Jer izgradnja jednako košta i u pripizdini i na Pantovčaku.
glupost, što koga briga koliko je netko ulupao u gradnju nečega? danas je cijena većine nekretnina u HR pala ispod cijene gradnje.

krive procijene investitora su njegov problem.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 21:07   #50
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
glupost, što koga briga koliko je netko ulupao u gradnju nečega? danas je cijena većine nekretnina u HR pala ispod cijene gradnje.
Ulupao u gradnju vlastitog doma? Sta ako neka budala pristane da njemu odrezem za 500 Eura. Onda dodjem do tebe, nis ne pitam, odrezem ti obije ruke i dam 1000 Eura i stvar rijesena? To je tebi OK?
Kako je Malinko rekao, ako mu se ne svidja cjena, ne mora prodati auto. Ovdije mora dati kucu, nema izbora i to treba obestetiti fair, iznad trzisne cijene.

Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
krive procijene investitora su njegov problem.
Ne radi se o investiciji. Radi se o potrosnji i necijem domu. Zato JEST problem sto mu ga drzava oduzima, pogotovo ako mu ne nadoknadi i emocionalnu vrijednost i sve poreze, davanja uzimanja, stogod, kao i izgubljeno vrijeme.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 21:10   #51
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ulupao u gradnju vlastitog doma? Sta ako neka budala pristane da njemu odrezem za 500 Eura. Onda dodjem do tebe, nis ne pitam, odrezem ti obije ruke i dam 1000 Eura i stvar rijesena? To je tebi OK?
naravno da je ulupao. ako se 200m dalje prodaje kuća za trećinu cijene gradnje, graditi novu je lupanje novaca.
stari hrvatski običaj.

Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ne radi se o investiciji. Radi se o potrosnji i necijem domu. Zato JEST problem sto mu ga drzava oduzima, pogotovo ako mu ne nadoknadi i emocionalnu vrijednost i sve poreze, davanja uzimanja, stogod, kao i izgubljeno vrijeme.
kad je nešto nacionalni interes, ustav jasno kaže da se oduzima uz naknadu po tržišnoj cijeni.
kad shvati da po istoj 500m dalje može kupit istu takvu kuću, možda se lupi po čelu.
divizija is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 21:48   #52
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
naravno da je ulupao. ako se 200m dalje prodaje kuća za trećinu cijene gradnje, graditi novu je lupanje novaca.
stari hrvatski običaj.



kad je nešto nacionalni interes, ustav jasno kaže da se oduzima uz naknadu po tržišnoj cijeni.
kad shvati da po istoj 500m dalje može kupit istu takvu kuću, možda se lupi po čelu.
Istu takvu? S istim rasporedom prostorija prilagođenim osobnim željama i potrebama? S istim rasporedom instalacija? Istom kvalitetom gradnje? Isto uređenom okućnicom?
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2015., 21:56   #53
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
naravno da je ulupao. ako se 200m dalje prodaje kuća za trećinu cijene gradnje, graditi novu je lupanje novaca.
stari hrvatski običaj.
Danas se prodaje po nekoj cijeni, a ovi su valjda gradili pred valjda 50 godina.
Sta su trebali imati kristalnu kuglu i 50 godina ziviti na grani?
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 00:11   #54
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
glupost, što koga briga koliko je netko ulupao u gradnju nečega? danas je cijena većine nekretnina u HR pala ispod cijene gradnje.

krive procijene investitora su njegov problem.
čitaj pozorno

u prvom postu sam napisala da se plati po realnoj srednjoj cijeni gradnje. ne tiče se nikoga ako netko stavi keramičke pločice po 500,00 kuna metar kvadratni.
I ovdje ne kupuje nitko nečiju kuću pa da ga zanima koliko je tko "ulupao" u gradnju.
Zna se koliko košta izgradnja.

A ako već idemo po tome šta koga briga - što te ljude briga što je netko odlučio da tu bude državni granični prijelaz. Ljudi su napravili kuću 1970-te. Po tvojoj logici onda se uopće ne bi trebali maknuti od tamo. I sve 5. Oni nisu imali nikakvu krivu procjenu.
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 00:14   #55
Quote:
divizija kaže: Pogledaj post
***********
kad je nešto nacionalni interes, ustav jasno kaže da se oduzima uz naknadu po tržišnoj cijeni.
kad shvati da po istoj 500m dalje može kupit istu takvu kuću, možda se lupi po čelu.
link?
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.04.2015., 22:45   #56
Ma ne moze se Ustav baviti visinama naknada.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:01.