Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.07.2016., 22:41   #841
Koja rasprava. Pa mi onda netko kaže da ovo nije jugoslavensko-četnički forum.
GojkoVelicanstv is offline  
Old 27.07.2016., 22:55   #842
Kada nešto vrlo jasno ne osudiš, bez ostatka, da se odmah razume šta se htelo reći, onda se to zove koketiranje.

Stepinac je takvih izjava imao dovoljno, počevši od one u maju 1941, koje se ovde navodi kao reakcija još pre zločina u Glinskoj crkvi. I ne, ta izjava nije dovoljna da se uverimo u njegove časne namere, štaviše, puna je rupa i dvosmislenosti. Koketiranja, upravo.

Ako je za tako nešto potrebno dati i glavu, daje se. Jer ti nisi običan čovek, ti si duhovnik, biskup, jedan od najvećih i tvoja žrtva znači mnogo više od bilo čije druge. Ti znaš da te u tom slučaju čeka carstvo nebesko jer u njega veruješ i propovedaš ga drugima celog života.

Kratak detalj o Stepincu iz dokumentarnog filma „Nešto mi je govorilo da ću ostati živ” Ljubana Jednaka, preživelog u pokolju u Glinskoj crkvi. Dva dana pre početka hapšenja i pokolja Stepinac je bio sa istim ustašama koji su učinili jedan od najgroznijih zločina u to vreme.

Od 4.07
https://www.youtube.com/watch?v=Kt8uYds65YE
Zuta voda is offline  
Old 27.07.2016., 22:58   #843
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Kratak detalj o Stepincu iz dokumentarnog filma „Nešto mi je govorilo da ću ostati živ” Ljubana Jednaka, preživelog u pokolju Glinske crkve. Od 4.07. Dva dana pre početka hapšenja i pokolja Stepinac je bio sa istim ustašama koji su učinili jedan od najgroznijih zločina u to vreme.
Jel mi možeš reć kad se točno taj zločin dogodio?
ĐakaNG is offline  
Old 27.07.2016., 22:59   #844
Koga boli k jel tebe nešto uverilo ili te nije uverilo. Idi bre uveri se na Kuriru.
GojkoVelicanstv is offline  
Old 27.07.2016., 22:59   #845
Quote:
zeljko_ri kaže: Pogledaj post
Manje je bitno kome se ta paradržava, koju ni Vatikan nije priznao, potčinila već što je u njoj izvršen genocid. I zbog toga je bjesnio sukob. I kao takav ostao je vjeran crkvi i režimu koji je tamo vladao. Uz određene iznimke kada je zamjerao tom režimu za neke zločine koje ustaške vlasti nisu previše ozbiljno shvaćale.

Ali složit ćemo da se ne slažemo
Nije, sukob je bljesnuo i zbog klanja Hrvata koje se redovno pokrivalo partizanskom zastavom i zbog visedesetljetne potlacenosti Hrvata u zajedničkoj državi.
U ondašnjem pismu papinog izaslanika svećenstvu i u Stepincevim naputcima stoji da se ne priznaju pokrštavanja Srba učinjena pod ikakvom prisilom.
Država je krenula u krivom smjeru progonima, istina, ali kler tu nije nista mogao učiniti osim sto je učinio.

Treba vidjeti sve izvore, ne samo jedne.
__________________
Agni Parthene Despina I believe. Heroji žive vječno. .
Uranija is offline  
Old 27.07.2016., 23:55   #846
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Jel mi možeš reć kad se točno taj zločin dogodio?
Izvinjavam se, napravio sam grešku, nije bilo namerno.

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D...BA%D0%B2%D0%B8

Dakle, dva i po meseca posle prvog pokolja. Ako je to tvoja primebda, prihvatam je.

Ali hapšenja jesu počela odmah sutradan po obilasku Stepinca, o tome i svedok jasno govori i ne vidim da to puno menja na stvari.

I dalje ostajem pri stavu da je kao biskup mogao mnogo jasnije da kaže svoje mišljenje, ali nije jer je koketirao. Iz straha za vlastitu sudbinu (što razumem), a moguće i iz simpatija prema režimu.

Svakako ne odobravam sve ono što se kasnije, posle rata sa njim događalo, ali to ovde i nije tema već da li treba da bude proglašen za sveca. Po mom mišljenju, ne.
Zuta voda is offline  
Old 28.07.2016., 00:13   #847
Quote:
Uranija kaže: Pogledaj post
Država je krenula u krivom smjeru progonima, istina, ali kler tu nije nista mogao učiniti osim sto je učinio.
Još jednom... 147 katoličkih svećenika se puškom u redovima antifašističke koalicije borilo protiv Pavelića i njegovih ustaša.
plan is offline  
Old 28.07.2016., 00:14   #848
https://www.forum.hr/showthread.php?t=960945
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Old 28.07.2016., 00:19   #849
Quote:
plan kaže: Pogledaj post
Još jednom... 147 katoličkih svećenika se puškom u redovima antifašističke koalicije borilo protiv Pavelića i njegovih ustaša.
Kladim se da ih je onih koji su uzeli pusku prije 44'-te 90% iz Dalmacije.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 28.07.2016., 00:29   #850
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Izvinjavam se, napravio sam grešku, nije bilo namerno.

https://sr.wikipedia.org/sr/%D0%9C%D...BA%D0%B2%D0%B8

Dakle, dva i po meseca posle prvog pokolja. Ako je to tvoja primebda, prihvatam je.
Nisam na to točno mislio. Ali onda se postavlja pitanje: ako je Stepinac prosvjedovao zbog prvog glinskog pokolja, kako to da nije zbog drugog, koji se isto dogodio u Glini i još se pri tom navodno dogodio u crkvi što bi zločin trebao učiniti još monstruoznijim.
Mene zanima sljedeće: koliko je ljudi stradalo u tom zločinu i kojeg se datuma to dogodilo?
ĐakaNG is offline  
Old 28.07.2016., 00:34   #851
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Kladim se da ih je onih koji su uzeli pusku prije 44'-te 90% iz Dalmacije.
A Istra, Gorski Kotar, Rijeka ?
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 28.07.2016., 00:37   #852
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Nisam na to točno mislio. Ali onda se postavlja pitanje: ako je Stepinac prosvjedovao zbog prvog glinskog pokolja, kako to da nije zbog drugog, koji se isto dogodio u Glini i još se pri tom navodno dogodio u crkvi što bi zločin trebao učiniti još monstruoznijim.
Mene zanima sljedeće: koliko je ljudi stradalo u tom zločinu i kojeg se datuma to dogodilo?
Na prethodnoj strani u postu 780 sam dao link na dokumentarac, sastoji se iz dva dela. Ljuban Jednak koji je preživeo masakr priča o svemu. Nema direktne veze sa Stepincem, pominje ga u prvom delu na 4.07.

Ne razumem otkud ovo „navodno”, masakr u Glinskoj crkvi je opštepoznata stvar.
Zuta voda is offline  
Old 28.07.2016., 00:40   #853
Quote:
Wikiceha kaže: Pogledaj post
A Istra, Gorski Kotar, Rijeka ?
Pa zato i kazem 90%..ne svih 100%.

Mada, mozda i grijesim....to je vise onako moj osobni osjecaj nakon sto sam pogledao mjesta rodjenja hrvata partizana koji su se borili na Sutjesci i gdje su brojke bile u stilu Dalmacija 5000, Zagorje 10, Zagreb 50...itd.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 28.07.2016., 01:09   #854
Quote:
ĐakaNG kaže: Pogledaj post
Nisam na to točno mislio. Ali onda se postavlja pitanje: ako je Stepinac prosvjedovao zbog prvog glinskog pokolja, kako to da nije zbog drugog, koji se isto dogodio u Glini i još se pri tom navodno dogodio u crkvi što bi zločin trebao učiniti još monstruoznijim.
Mene zanima sljedeće: koliko je ljudi stradalo u tom zločinu i kojeg se datuma to dogodilo?
Quote:
Zuta voda kaže: Pogledaj post
Na prethodnoj strani u postu 780 sam dao link na dokumentarac, sastoji se iz dva dela. Ljuban Jednak koji je preživeo masakr priča o svemu. Nema direktne veze sa Stepincem, pominje ga u prvom delu na 4.07.

Ne razumem otkud ovo „navodno”, masakr u Glinskoj crkvi je opštepoznata stvar.
Ja bi ovu pricu zavrsio...jer se o ovome moze raspravljati sljedecih 20 stanica i necemo doci do nicega.


Dakle dogadjaj masakra u Glinskoj crvi se nedvojbeno dogodio....ali sve ostalo oko tog dogadjaja je problematicno, pocevsi od datuma, broja zrtava i nacina i mjesto na kojem se sve dogodilo. Svjedocenje Ljubana Jednaka 45 godina poslije je takodjer usljed brojnih kontradiktornosti problematicno...da ne kazem lazno.

Ja mislim da je to druga tema oko koje se treba raspravljati na povijesti, a Stepinac definitivno nije imao nikakve veze sa time ni direktne ni indirektne.....sam masakr je odradjen kao odmazda za partizanski napad na zeljeznicku postaju u Grabovcu i ubojstvo nekoliko ustasa par dana prije.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Old 28.07.2016., 01:16   #855
Što se mene tiče ok, ja sam to spomenuo u određenom kontekstu, jer je svedok pomenuo Stepinca, bez namere da raspravljamo o samom događaju, da li je nešto bilo, nije bilo ili koliko je svedok kredibilan.
Zuta voda is offline  
Old 28.07.2016., 01:34   #856
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Pa zato i kazem 90%..ne svih 100%.
Mada, mozda i grijesim....to je vise onako moj osobni osjecaj nakon sto sam pogledao mjesta rodjenja hrvata partizana koji su se borili na Sutjesci i gdje su brojke bile u stilu Dalmacija 5000, Zagorje 10, Zagreb 50...itd.
Mislim da je više.
Rekao bi da su 3/4 iz krajeva pod Talijanima (dakle Dalmacija, Primorje, Istra, Rijeka, GK) . Jbg. ljudi su bili Hrvati, a tamo su ih tlačili.
U ostatku nije bilo tolike potrebe za pobunu (pogotovo ne na početku, kada se osamostaljivala HR), a i s obzirom na probleme sa Srbima...
Dalmatince bi negdje na 2/3 ili preko pola stavio.
No opet, možda mi se samo čini, tko će ga znat'...
__________________
Hold Infinity in the palm of your hand
And Eternity in an hour
Wikiceha is offline  
Old 28.07.2016., 01:35   #857
Odavno smo iscrpili sve aktualne rasprave, o povijesti i povijesnim okolnostima možete nastaviti na temi na podforumu Povijest:

https://www.forum.hr/showthread.php?p...9#post59647919
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 06:15.