Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.01.2016., 15:04   #1
Vojno-sigurnosno obavještajna služba

Prvi puta se ista spominje u kontekstu afera kada su pripadnici Krila Oluje, piloti i visoki časnici Oružanih snaga, započeli pregovore sa novim poslodavcem u Katru. Problem je nastao što su visoki časnici neometano se nalazili i pregovarali sa poslodavcem te čak išli i na liječnički a da nitko o tome ništa nije znao, što je prestavilo svojevrsnu ugrozu. Nakon incidenta krenula je rošada u vrhu VSOA-e, dogodile su se smjene i nova imenovanja.

Zatim ovakav propust:

http://www.jutarnji.hr/vsoa-potrosil...latno/1293248/

A sad imamo i slučaj gdje je djelatna vojna osoba sa dosjeom i PTSP-om, ubila ženu i dijete te počinila samoubojstvo.

Što radi VSOA? Primarna svrha je potpora MORH-u te sigurnost djelatnika i pripadnika Oružanih snaga te protuobavještajna zaštita. No izgleda da VSOA nije u stanju držati red ni u vlastitom dvorištu.

Zbog čega se ovakvi propusti događaju i čija je to krivnja?
Rendolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 17:37   #2
naša
iako ti i ja nismo tome ni blizu

ovo je samo još jedan pokazatelj da propusti postoje na svim poljima i svim razinama

što više zakona, papira, nazovi provjera i ostalih pizdarija za kontrolu i kontrole imamo - to je manje kontrole

a ljudi uglavnom samo odrađuju ono što moraju - i državni uhljebi ali i oni koji nisu u državnim službama
__________________
17.04.2024. 729.864 birača podržava kriminal i korupciju
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.01.2016., 22:08   #3
Quote:
Rendolf kaže: Pogledaj post
Prvi puta se ista spominje u kontekstu afera kada su pripadnici Krila Oluje, piloti i visoki časnici Oružanih snaga, započeli pregovore sa novim poslodavcem u Katru. Problem je nastao što su visoki časnici neometano se nalazili i pregovarali sa poslodavcem te čak išli i na liječnički a da nitko o tome ništa nije znao, što je prestavilo svojevrsnu ugrozu. Nakon incidenta krenula je rošada u vrhu VSOA-e, dogodile su se smjene i nova imenovanja.

Zatim ovakav propust:

http://www.jutarnji.hr/vsoa-potrosil...latno/1293248/

A sad imamo i slučaj gdje je djelatna vojna osoba sa dosjeom i PTSP-om, ubila ženu i dijete te počinila samoubojstvo.

Što radi VSOA? Primarna svrha je potpora MORH-u te sigurnost djelatnika i pripadnika Oružanih snaga te protuobavještajna zaštita. No izgleda da VSOA nije u stanju držati red ni u vlastitom dvorištu.

Zbog čega se ovakvi propusti događaju i čija je to krivnja?
Na televiziju dođe novinarka NoveTV, ugosti Srnavku iz B.a.b.a i odmah nastane problem sa jednom službom i to iz razloga što se u ovom slučaju "babe" petljaju u nešto o čem pojma nemaju.

Što znači držati redu u vlastitom dvorištu?

Quote:
Agencija nema represivne ovlasti. Rad se sastoji u posebnim oblicima prikupljanja tajnih i javnih podataka od značaja za nacionalnu sigurnost u vojnoj sferi, obradi i analizi tih podataka i pružanju informacijske potpore donositeljima političkih odluka i državnim tijelima koja primjenjuju zakone u područjima koja su od interesa i značaja nacionalne sigurnosti.

Znači, poslat će neko izvješće ministru obrane, načelniku GS ili predsjednici republike, Saborskom odboru za nacionalnu sigurnost.
Kako ministru koji sam traži posao po Americi jedna VSOA može stati na kraj? Kakve veze ima što su piloti bili na lječničkom pregledu i našli si drugi posao? Da je bilo kakvih naznaka da je netko tražio informacije ili je išao s ciljem rasturanja sposobnosti vojske, onda je to problem, a ovako.... to je bila jednostavno obična nacionalna sramota.
Ali na tu sramotu su mogli donekle utjecati da se je obavještavalo glavne o stanju morala vezano za smanjenja prava DVO. S obzirom da su ministar i načelnik kumovali tome, a predsjednik je bio nezainteresiran, ispalo je to kako je ispalo. Sposobni ljudi, koji su nezadovoljni i dalje odlaze iz Hrvatske, tako je i s vojskom i s bilo kojom drugom djelatnošću.

Drugo se postavlja pitanje tko tamo radi. Čuo sam da ima i djece od saborskih zastupnika. A s druge strane, ljudi kada su i radili nešto (afera kamioni) dobili su po p.... (smanjenje dodataka na plaću i ukidanje prehrane u kratkom roku). Onda je i pitanje jel bolje raditi ili zaje... se, ako država koju pokušava tamo neki obavještajac je štititi dobije po p... od izabranih predstavnika vlasti.

I treća stvar. VSOA i Vojska nemaju veze sa incidentom u Španskom niti su ikako odgovorni niti su ikako mogli utjecati na njega.

Civilni sud i policija. Točka.
__________________
Zaštita prava životinja!
TheSuper is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 11:44   #4
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
Na televiziju dođe novinarka NoveTV, ugosti Srnavku iz B.a.b.a i odmah nastane problem sa jednom službom i to iz razloga što se u ovom slučaju "babe" petljaju u nešto o čem pojma nemaju.
Ova tema nije pokrenuta zbog konkretnog slučaja od neki dan ili zbog B.a.b.e. Općenito tu udrugu ne uzmimam za ozbiljno.

Nego ti misliš da je normalno da osoba sa dijagnosticiranim PTSP-om i dosjeom u kojem je evidentno da je sklona nasilju (i to obiteljskom) bude djelatna vojna osoba?

Quote:
Što znači držati redu u vlastitom dvorištu?
Brinuti da su svi djelatnici Oružanih snaga sigurni. Ovaj puta su loše prošli žena i dijete. Što da je uzeo oružje i rastrojen otvorio vatru unutar vojarne?


Quote:
Znači, poslat će neko izvješće ministru obrane, načelniku GS ili predsjednici republike, Saborskom odboru za nacionalnu sigurnost.
Kako ministru koji sam traži posao po Americi jedna VSOA može stati na kraj?
VSOA ima za dužnost prikupljati informacije te kao i SOA iste predati nadležnim tijelima koja su dužna postupati ukoliko postoje indicije da je došlo do ugrožavanja sigurnosti ili kršenja zakona.

Quote:
Kakve veze ima što su piloti bili na lječničkom pregledu i našli si drugi posao?
Problem je u tome što nitko za to nije znao. Opet, sad je bila riječ o liječničkom pregledu. Što da je netko drugi prišao pilotima i vrbovao ih? Tebi je normalno da u bilo koje doba dana ili noći netko izvana može prići i voditi pregovore sa visoko rangiranim časnicima RH a da nitko za to ne zna?

Quote:
Da je bilo kakvih naznaka da je netko tražio informacije ili je išao s ciljem rasturanja sposobnosti vojske, onda je to problem, a ovako.... to je bila jednostavno obična nacionalna sramota.
Da je bilo kakvih naznaka da je netko tražio informacije za to ne bi znali ni ti niti ja.

Quote:
Drugo se postavlja pitanje tko tamo radi. Čuo sam da ima i djece od saborskih zastupnika. A s druge strane, ljudi kada su i radili nešto (afera kamioni) dobili su po p.... (smanjenje dodataka na plaću i ukidanje prehrane u kratkom roku). Onda je i pitanje jel bolje raditi ili zaje... se, ako država koju pokušava tamo neki obavještajac je štititi dobije po p... od izabranih predstavnika vlasti.
Zbog toga treba maknuti utjecaj politike iz VSOA i SOA. Dvije neovisne agencije koje moraju raditi svoj posao. Ne možemo sve politizirati.

Quote:
I treća stvar. VSOA i Vojska nemaju veze sa incidentom u Španskom niti su ikako odgovorni niti su ikako mogli utjecati na njega.

Civilni sud i policija. Točka.
VSOA ima zadaću brinuti o sigurnosti svojih djelatnika. Također trebala je nadređenu osobu informirati o postupku koji se vodio protiv jednog njihovog djelatnika. Za posao skladištara te jebu sa potvrdama o nekažnjavanju a bojnik može slobodno raditi unutar OSRH sa prijavama za obiteljsko nasilje.

Kao što rekoh, VSOA brine o sigurnosti djelatnika te ih nadzire. Ovo je sigurnosni propust. Da je uzeo oružje u vojarni i recimo ubio kadeta ili kadete, čija bi odgovornost to bila?

VSOA je trebala pružiti informacija vojnoj policiji koja bi zatim postupala dalje prema njemu. Pitanje koliko još takvih osoba imamo u vojsci.
Rendolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 15:37   #5
Quote:
Rendolf kaže: Pogledaj post
Ova tema nije pokrenuta zbog konkretnog slučaja od neki dan ili zbog B.a.b.e. Općenito tu udrugu ne uzmimam za ozbiljno.

Nego ti misliš da je normalno da osoba sa dijagnosticiranim PTSP-om i dosjeom u kojem je evidentno da je sklona nasilju (i to obiteljskom) bude djelatna vojna osoba?
To je na kriterijima lječničke komisije. Jel li netko sa invaliditetom zdravstveno i radno sposoban za svoju dužnost. DVO svaki nekoliko godina ili čak svaku godinu idu na lječnički pregled. Da je komisija proglasila ga radno nesposobnim, pokrenuo bi se postupak izdvajanja.

Ja ću ti postaviti kontra pitanje: jel normalno da osoba sa PTSP-om, invalidnošću 80% i 100% nesposobnošću za rad bude savjetnik predsjednika, a zatim ministar koji raspolaže sa desetcima milijuna našeg novca?


Quote:
Brinuti da su svi djelatnici Oružanih snaga sigurni. Ovaj puta su loše prošli žena i dijete. Što da je uzeo oružje i rastrojen otvorio vatru unutar vojarne?
Mogao je tako i susjede ili ljude u tramvaju. Najčešće se unutar vojarne, pogotovo logističke ne nosi naoružanje osim ovlaštenih osoba (VP).

Quote:
VSOA ima za dužnost prikupljati informacije te kao i SOA iste predati nadležnim tijelima koja su dužna postupati ukoliko postoje indicije da je došlo do ugrožavanja sigurnosti ili kršenja zakona.
Kakve podatke? Ovo zvuči na špijuniranje vlastitih ljudi. Oni skupljaju podatke vezano za ugrožavanje informacijske sigurnosti i fizičke sigurnosti zbog nezakonitog postupanja unutar sustava.

Ako sam ja tenkist i imam 10 prekršaja zbog prevelike brzine i oduzimanje vozačke zbog korištenja alkohola, u vojsci mi nće zabraniti voziti tenk ako sam na poslu 100% ispravan.

VSOA jednino što neće napraviti u slučaju koji si naveo je to da ti neće izdati sigurnosni certifikat (da imaš pristup i da radiš sa povjerljivim i tajnim podatcima). Znači oni ne mogu poduzeti represivne mjere. Vojno-stegovni sud može izreći samo stegovne mjere zbog kršenja vojne stege. Izbacivanje iz vojske ide automatizmom ako je netko osuđen pravomoćno na zatvorsku kaznu. Ovo ostalo su prekršaji. Možda je čovjek savršeno radio svoj posao.



Quote:
Problem je u tome što nitko za to nije znao. Opet, sad je bila riječ o liječničkom pregledu. Što da je netko drugi prišao pilotima i vrbovao ih? Tebi je normalno da u bilo koje doba dana ili noći netko izvana može prići i voditi pregovore sa visoko rangiranim časnicima RH a da nitko za to ne zna?
Sad je pitanje, kako to znati?
1. da se ljudi sami izbrbljaju pa informacija procuri
2. da se ljudi prate i prisluškuju što je protuzakonito bez odobrenja civilnog suda.


Pilotima nije nitko prišao i vrbovao ih, nego im je prišao i ponudio im posao. To što po medijima izlaze svakave stvari, a svakakve ne izlaze, ne znači da nije bilo informacija da su u pregovoru sa Katarcima. I samo da bude jasno, to nisu visoko rangirani časnici. Piloti od poručnika do bojnika. Po toj logici bi svi vojnici morali dočekat mirovinu u vojsci. Imaš temu na PDF-u VOjska i vojna tehnologija, pa odi pročitati. Inače tim ljudima se prijetilo i ucijenjivalo.Isto kao i hrpi drugih (zbog podizanja tužbi protiv MORH-a),tako da ljudi koji nisu vezani ugovorom, jednostavno si mogu potražiti posao gdje god žele.

Quote:
Da je bilo kakvih naznaka da je netko tražio informacije za to ne bi znali ni ti niti ja.
Ljudi su piloti, nemaju baš neki značajan pristup informacijama.


Quote:
Zbog toga treba maknuti utjecaj politike iz VSOA i SOA. Dvije neovisne agencije koje moraju raditi svoj posao. Ne možemo sve politizirati.
Rijetko kad se kod nas pita struka. Na žalost, drugačije od "politički" kod nas nedje i još dugo neće ići.


Quote:
VSOA ima zadaću brinuti o sigurnosti svojih djelatnika. Također trebala je nadređenu osobu informirati o postupku koji se vodio protiv jednog njihovog djelatnika. Za posao skladištara te jebu sa potvrdama o nekažnjavanju a bojnik može slobodno raditi unutar OSRH sa prijavama za obiteljsko nasilje.
Prijavama. Ne pravomoćnim presudama.

Quote:
Kao što rekoh, VSOA brine o sigurnosti djelatnika te ih nadzire. Ovo je sigurnosni propust. Da je uzeo oružje u vojarni i recimo ubio kadeta ili kadete, čija bi odgovornost to bila?
Ako su znali da je čovjek sklon nasilju i nisu poduzeli ništa - prvonadređenog zapovjednika. Ako su mu gledali kroz prste na lječničkom - predsjedniku lječničke komisije. Ako baš tjeramo mak na konac onda je kriv ili ministar obrane ili NGS.

Quote:
Djelatna vojna osoba može biti udaljena iz službe kada je pokrenut kazneni postupak ili stegovni postupak zbog stegovnog prijestupa, a povreda je takve naravi da bi ostanak u službi dok traje kazneni ili stegovni postupak mogao štetiti interesima službe.
Ministar obrane, odnosno načelnik Glavnog stožera rješenjem može trenutačno udaljiti iz službe podređene odgovorne osobe do utvrđivanja konkretne pojedinačne odgovornosti, u slučaju da su dovedeni u opasnost životi i zdravlje ljudi odnosno imovina veće vrijednosti.
Inače se kod nas uvijek traži krivac za nešto.


Quote:
VSOA je trebala pružiti informacija vojnoj policiji koja bi zatim postupala dalje prema njemu. Pitanje koliko još takvih osoba imamo u vojsci.
Vojna policija postupa prema njemu na koji način? Reci mi molim te? Istraga zbog kršenja vojne stege? A kakvu je to vojnu stegu prekršio?

Quote:
Odgovornost pripadnika Oružanih snaga za kaznena djela
Članak 170.

(1) Pripadnici Oružanih snaga odgovaraju za kaznena djela po odredbama Kaznenog zakona i drugih zakona.
(2) Kaznena odgovornost ne isključuje stegovnu odgovornost ako djelo koje je predmet kaznenog postupka predstavlja i kršenje vojne stege.
(3) Stegovni postupak vodi se bez obzira na tijek kaznenog postupka.
(4) Počinitelju stegovnog prijestupa protiv kojeg je kazneni postupak pokrenut ili je u tijeku ne može se izreći stegovna kazna pritvora.
__________________
Zaštita prava životinja!
TheSuper is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2016., 18:02   #6
Quote:
TheSuper kaže: Pogledaj post
To je na kriterijima lječničke komisije. Jel li netko sa invaliditetom zdravstveno i radno sposoban za svoju dužnost. DVO svaki nekoliko godina ili čak svaku godinu idu na lječnički pregled. Da je komisija proglasila ga radno nesposobnim, pokrenuo bi se postupak izdvajanja.

Ja ću ti postaviti kontra pitanje: jel normalno da osoba sa PTSP-om, invalidnošću 80% i 100% nesposobnošću za rad bude savjetnik predsjednika, a zatim ministar koji raspolaže sa desetcima milijuna našeg novca?
Ne, nije mi normalno. I oštro sam bio protiv toga. Osobe sa PTSP-om mogu normalno funkcionirati a mogu i puknuti u trenutku. Po meni sve osobe s PTSP-om trebaju biti izdvojene iz takvih dužnosti.

Quote:
Mogao je tako i susjede ili ljude u tramvaju. Najčešće se unutar vojarne, pogotovo logističke ne nosi naoružanje osim ovlaštenih osoba (VP).
Ali dolazimo do ovoga - mogao je.

Quote:
Kakve podatke? Ovo zvuči na špijuniranje vlastitih ljudi. Oni skupljaju podatke vezano za ugrožavanje informacijske sigurnosti i fizičke sigurnosti zbog nezakonitog postupanja unutar sustava.
"Vojna sigurnosno-obavještajna agencija ima ovlasti prikupljanja vojnih obavještajnih podataka te je zadužena za protuobavještajnu zaštitu i sigurnost djelatnika Ministarstva obrane i pripadnika Oružanih snaga."

Gdje je protuobavještajna zaštita bila kad su stranci prilazili i pregovarali sa časnicima?

Quote:
Ako sam ja tenkist i imam 10 prekršaja zbog prevelike brzine i oduzimanje vozačke zbog korištenja alkohola, u vojsci mi nće zabraniti voziti tenk ako sam na poslu 100% ispravan.
Prometni prekršaj i obiteljsko nasilje ne možemo izjednačiti.

Quote:
VSOA jednino što neće napraviti u slučaju koji si naveo je to da ti neće izdati sigurnosni certifikat (da imaš pristup i da radiš sa povjerljivim i tajnim podatcima). Znači oni ne mogu poduzeti represivne mjere. Vojno-stegovni sud može izreći samo stegovne mjere zbog kršenja vojne stege. Izbacivanje iz vojske ide automatizmom ako je netko osuđen pravomoćno na zatvorsku kaznu. Ovo ostalo su prekršaji. Možda je čovjek savršeno radio svoj posao.
Ne mogu represivne mjere ali mogu poduzeti promatranja i napraviti procjene te sukladno tome obavijestiti nadležne. Njegov nadređeni je trebao znati za probleme s obiteljskim nasiljem (koje se može manifestirati nasiljem spram drugih) i reagirati.

Quote:
Sad je pitanje, kako to znati?
1. da se ljudi sami izbrbljaju pa informacija procuri
2. da se ljudi prate i prisluškuju što je protuzakonito bez odobrenja civilnog suda.
Kakvo prisluškivanje? On je prijavljen zbog nasilja u obitelji. Policija je prijavu trebala proslijediti i Ministarstvu obrane kako bi isti znali da je njihov djelatnik predmet istrage navedene prijave.

Quote:
Pilotima nije nitko prišao i vrbovao ih, nego im je prišao i ponudio im posao. To što po medijima izlaze svakave stvari, a svakakve ne izlaze, ne znači da nije bilo informacija da su u pregovoru sa Katarcima. I samo da bude jasno, to nisu visoko rangirani časnici. Piloti od poručnika do bojnika. Po toj logici bi svi vojnici morali dočekat mirovinu u vojsci. Imaš temu na PDF-u VOjska i vojna tehnologija, pa odi pročitati. Inače tim ljudima se prijetilo i ucijenjivalo.Isto kao i hrpi drugih (zbog podizanja tužbi protiv MORH-a),tako da ljudi koji nisu vezani ugovorom, jednostavno si mogu potražiti posao gdje god žele.
Mogu, ali kao što su bez ičijeg znanja prišli obični poslodavci mogli su im prići strani obavještajci i tražiti povjerljive informacije. Nitko nebi niti znao.


Quote:
Ljudi su piloti, nemaju baš neki značajan pristup informacijama.
Možemo nagađati, ovisi što znaju i na što se cilja. Možda imaju a možda nemaju.

Quote:
Rijetko kad se kod nas pita struka. Na žalost, drugačije od "politički" kod nas nedje i još dugo neće ići.
VSOA i SOA ne smiju biti predmet politike. Imamo milijune agencija za uhljebe i ministarstava ali ove dvije institucije bi morale biti neovisne. Da se razumijemo, sve bi trebale ali ove dvije pogotovo.

Quote:
Prijavama. Ne pravomoćnim presudama.
Za prijavu sam siguran da postoji, presudu ne. Ne znam kako je slučaj završio.

Quote:
Ako su znali da je čovjek sklon nasilju i nisu poduzeli ništa - prvonadređenog zapovjednika. Ako su mu gledali kroz prste na lječničkom - predsjedniku lječničke komisije. Ako baš tjeramo mak na konac onda je kriv ili ministar obrane ili NGS.
Ali netko je kriv, netko mora odgovarati. Ako ćemo za sve optužiti njega, sustav ne može napredovati jer se krivnja prebacuje. Uvijek. Nije cilj imati žrtveno janje ali opet, netko mora odgovarati za ove propuste.

Quote:
Vojna policija postupa prema njemu na koji način? Reci mi molim te? Istraga zbog kršenja vojne stege? A kakvu je to vojnu stegu prekršio?
Krivo sam se izrazio. VP vodi istrage ukoliko je počinjeno djelo na štetu OS u tijeku obnašanja dužnosti DVO ili kršenja stege, obiteljsko nasilje je za policiju. Previše života provedenog u Skandinaviji je imalo svojeg utjecaja. Pomiješao sam odgovornosti.
Rendolf is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 16:55   #7
Do kraja 2016. znati će hoće li Hrvatska ugasiti vojno zrakoplovstvo, navodno zbog nedostatka novaca, kako spekuliraju neki mediji, ili će se ići u nabavku drugih, dakako, polovnih borbenih zrakoplova. Spominje se švedski lovac Gripen te američki F-16, legendarni zrakoplov koji je godinama u službi američke vojske.
luchini is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.01.2016., 17:01   #8
Do kraja 2016. znati će hoće li Hrvatska ugasiti vojno zrakoplovstvo, navodno zbog nedostatka novaca, kako spekuliraju neki mediji, ili će se ići u nabavku drugih, dakako, polovnih borbenih zrakoplova. Spominje se švedski lovac Gripen te američki F-16, legendarni zrakoplov koji je godinama u službi američke vojske.
luchini is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:54.