Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Banke, osiguranja, krediti

Banke, osiguranja, krediti Ja ne radim za novac. Ja radim za kamatu.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.01.2017., 18:29   #61
Pretpostavljam da je velika razlika između prijave transakcije od 200.000 kuna i poziva za opravdavanje porijekla, jer po tome više ne možeš kupiti osrednji automobil bez da te gnjave iz PU.
Sve su to gluposti.
Kao i uvijek gnjaviti će pošten svijet jer to jedino mogu i smiju.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 18:30   #62
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Mediji vole od svega raditi senzaciju
Problem je što mediji nisu napravili senzaciju, jer da jesu, možda bi se zakon prilagodio (kao što je bilo sa porezom na studentske zarade), npr. stavio neki razumni limit, jer ovako kako je sad te mogu zajebavati i za 3.000 kn.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 18:37   #63
Quote:
voditeljica1 kaže: Pogledaj post
Znači da za bilo kakav legalan oblik prihoda postoji neki trag, što ne postoji kod "plaćanja na ruke", a upravo to se kontrolira.
Pa upravo to i jest apsurd. Ako je netko dobio novac na ruke, znači neće nikad biti vidljiv na tekućem računu, kako to onda opravdava uvid porezne u tekuće račune? Mogu vidjeti legalno stečeni novac na koji je plaćen porez, a ovo na ruke je svakako bez traga. I šta sad? Dobiješ 5000 na račun, 5000 na ruke. Digneš tih 5000, tako svaki mjesec. I sad bi trebali pravdati svu imovinu tako? Špeceraj, kino, izlaske, namještaj, automobil ....
Stvarno mi nije jasno kako bi ovo trebalo funkcionirati.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 18:45   #64
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Pretpostavljam da je velika razlika između prijave transakcije od 200.000 kuna i poziva za opravdavanje porijekla, jer po tome više ne možeš kupiti osrednji automobil bez da te gnjave iz PU.
Sve su to gluposti.
Kao i uvijek gnjaviti će pošten svijet jer to jedino mogu i smiju.
Ma kažem, mislim da nema mjesta panici, jer po toj logici te i dosad PU mogla zvati da im objasniš otkud ti novci za auto, ako po njihovom mišljenju ne zarađuješ dovoljno da si ga priuštiš. Znali su i dosad kolika ti je plaća kao i to da si kupio auto.

Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Problem je što mediji nisu napravili senzaciju, jer da jesu, možda bi se zakon prilagodio (kao što je bilo sa porezom na studentske zarade), npr. stavio neki razumni limit, jer ovako kako je sad te mogu zajebavati i za 3.000 kn.
Kakav limit, pa na crno ne smiješ zaraditi niti 1 kunu
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 18:57   #65
Quote:
clouseau kaže: Pogledaj post
Kakav limit, pa na crno ne smiješ zaraditi niti 1 kunu
Pa većina uplata će se moći opravdati, mali dio će se pokazati ilegalnim.
Zato je logično da se postavi limit, jer ovako pada velik teret i na građane i porezne službenike.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:00   #66
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Pa većina uplata će se moći opravdati, mali dio će se pokazati ilegalnim.
Zato je logično da se postavi limit, jer ovako pada velik teret i na građane i porezne službenike.
O Bože, pa nigdje ne piše da porezni službenici moraju provjeravati, a građani opravdavati svaku transakciju.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:02   #67
A kriterij za provjeru je...?
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:08   #68
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
A kriterij za provjeru je...?
To moraš pitati u poreznoj

Da ne bude zabune, ja ne podržavam ovu zakonsku izmjenu, ali na temelju dosadašnjeg iskustva ne očekujem da će biti poziva tipa "zašto ste 15.3. uplatili 500 kn na svoj tekući i otkud vam ti novci".
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:11   #69
Ma treba ukinuti plaćanje gotovinom pa da vidiš belaje...hehe...

Ovako neće imati nekog efekta, samo će se naškoditi bankama, ljudi će manje koristiti tekuće račune.

Bila je i velika galama kod uvođenja OIBa u oglasnike pa na kraju tresla se brda - rodio se miš.

Ključan problem je ogromna nezaposlenost i male plaće, to treba rješavati - uzrok, a ne posljedicu.
deckozgslavonac is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:13   #70
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
A kriterij za provjeru je...?
Prije par godina sefica (bivsa) porezne uprave spomenula je red flag na auto preko 400.000,00 zuna

Definitivno se ne mogu zajebavat s 10-20 tisuca....
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:14   #71
@clouseau

Porezna neće ni vidjeti pojedine transakcije, nego samo kumulativne podatke.
Znači, oni će vidjeti da si prošli mjesec imao uplate 6.000 kn, a plaća ti je 5.000.
Svi takvi su kandidati za razgovor, a takvih je vjerujem jako puno.
Zato kažem da je logično da bude limit (oni će naravno imati neki svoj interni limit, ili će prvo obrađivati one s većim razlikama i sl., ali bi bilo dobro da se stavi i limit crno na bijelo, da bi se izbjegle dvojbe i ovakve rasprave).
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:17   #72
Halo, o kakvim vi transakcijama pričate? Ako netko dobije "na ruke" neće biti vidljive transakcije.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:20   #73
Pa o tome i pričam, velika većina "sumnjivih" transakcija će se moći opravdati, jer da se ne mogu, ne bi ni išle preko tekućeg.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:20   #74
U US (of America ) limit za izvjesce prema revenue je $10.000,00... Ali, puno je veca sansa da ce te netko nesto pitati ako napravis 4 uzastopne transakcije od 9.000,00 nego jednu od 50.000,00...

A kriterije nece objaviti, jer bi se tu potpuno izgubio smisao mjere... Pederske, jel.
__________________
Hrvatski dabar na hrvatskom ramenu!
Garofeeder is online now  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:25   #75
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
@clouseau

Porezna neće ni vidjeti pojedine transakcije, nego samo kumulativne podatke.
Znači, oni će vidjeti da si prošli mjesec imao uplate 6.000 kn, a plaća ti je 5.000.
Svi takvi su kandidati za razgovor, a takvih je vjerujem jako puno.
Zato kažem da je logično da bude limit (oni će naravno imati neki svoj interni limit, ili će prvo obrađivati one s većim razlikama i sl., ali bi bilo dobro da se stavi i limit crno na bijelo, da bi se izbjegle dvojbe i ovakve rasprave).
Ne znam, meni iz članka u zakonu nije jasno da li će to biti samo kumulativni podaci ili baš sve transakcije.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:30   #76
Meni se čini prilično jasno.

Quote:
(1) Banke su dužne Ministarstvu financija dostavljati podatke o prometu svih kunskih i deviznih računa pravnih osoba, fizičkih osoba koje obavljaju registriranu djelatnost obrta i slobodnih zanimanja i građana, uključivo i podatke o prometu tekućih računa i štednih uloga.

(2) Podatke iz stavka 1. ovoga članka banke su dužne dostavljati putem raspoloživih informacijskih tehnologija mjesečno ili tromjesečno, kumulativno za razdoblje od 1. siječnja do posljednjeg dana izvještajnog razdoblja.

(3) Na poseban zahtjev Ministarstva financija banke su dužne za pojedine osobe podatke iz stavka 1. ovoga članka dostaviti i u drugim rokovima osim onih propisanih stavkom 2. ovoga članka te podatke o prometima svih ostalih računa.

(4) Troškovi davanja podataka poreznom tijelu ne zaračunavaju se.
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:35   #77
Quote:
Mephisto kaže: Pogledaj post
Meni se čini prilično jasno.
Quote:
(1) Banke su dužne Ministarstvu financija dostavljati podatke o prometu svih kunskih i deviznih računa pravnih osoba, fizičkih osoba koje obavljaju registriranu djelatnost obrta i slobodnih zanimanja i građana, uključivo i podatke o prometu tekućih računa i štednih uloga.
Sad meni nije jasno, iz stavka 1. ispada da se ovdje pod fizičke osobe smatra obrtnike i ljude koji obavljaju neku djelatnost, no ne i fizičke osobe koje obavljaju nesamostalni rad?

Dakle, to znači da neće gledati tekuće račune običnih građana, odnosno od onih koji se bave nesamostalnim radom ili?
__________________
"Nije mazohizam, nego autoagresija, sa razlogom, jel'da..."
Shine on Rick.
Vinkovci Staljingrad flickr
Anton is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:40   #78
Quote:
prometu svih kunskih i deviznih računa pravnih osoba, fizičkih osoba koje obavljaju registriranu djelatnost obrta i slobodnih zanimanja i građana
ali meni recimo nije jasno jel "kumulativno" znači samo zbroj prometa ili sve transakcije od početka godine.
clouseau is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 19:49   #79
Quote:
Anton kaže: Pogledaj post
Sad meni nije jasno, iz stavka 1. ispada da se ovdje pod fizičke osobe smatra obrtnike i ljude koji obavljaju neku djelatnost, no ne i fizičke osobe koje obavljaju nesamostalni rad?

Dakle, to znači da neće gledati tekuće račune običnih građana, odnosno od onih koji se bave nesamostalnim radom ili?
Ne, tri su "vrste osoba" za koje se mora slati:
-pravne osobe
-fizičke osobe koje obavljaju registriranu djelatnost obrta i slobodnih zanimanja
-građani
Mephisto is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.01.2017., 20:41   #80
Prije nekoliko godina kad sam pokretao privatan posao, imao sam dosta pozajmnica dok se posao nije uhodao. Dobio sam poziv iz porezne da se izjasnim od kuda mi novci za pozajmnice. Pa naputku moga knjigovođe trebao sam navesti da je od rodbine koji nisu iz HR. Uglavnom, napravio sam popis da sam od stričeva i tetki iz Bosne, Srbije i Njemačke za vjenčanje, rođenje djece, krštenje i sl. dobio oko 2 miliona eura . Uredno predao na poreznu i očito je bilo svima da serem, ali sve je bilo legitimno. Ne znam kako je danas.
Hdnst is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:45.