Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Putovanja > Destinacije i putopisi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 27.05.2009., 17:58   #581
Smile

hvala na ovim informacijama!!!
nadam se da neću nekaj propustit, a da će bit uživancija, bit će
pozzzzz
1981 is offline  
Old 30.05.2009., 13:28   #582
Zdravo ljudi!
Molim vas ako mi netko može reći malo o hostelima u istanbulu... ono, kakva su iskustva, cijene, da li su na azijskoj strani ili ne, treba li se rezervirati( kolko ranije, na koji način) itd..
Također i malo o noćnom životu, gdje, šta, kakva muzika itd...!
Hvala!
tanja666 is offline  
Old 30.05.2009., 13:34   #583
vrlo je jednostavno - čitati, čitati i čitati!

u prevodu, ima tu postova na bacanje o tome, vrati se barem nekoliko str unatrag.

e!
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Old 30.05.2009., 15:37   #584
Imam i ja jedno pitanje Koju valutu da nosim u Istanbul?Eure ili lire?
I ako netko zna jeeeftino mjesto za kupovanje? Tnx unaprijed. . .
__________________
Da'bog da ti mati prdnula na roditeljskom!
dorica505 is offline  
Old 30.05.2009., 17:53   #585
Ovaj topic je super! Doduše, uspjela sam pročitati tek nekoliko zadnjih stranica, ali i to je dovoljno da mi bude još više drago što sam odlučila preostali stari godišnji potrošiti na Istanbul umjesto na naše more (ono me ionako čeka u kolovozu ).

U Istanbul putujem 8.6. i ostajem 6 dana, imam tamo nekoliko prijatelja ali kako oni svi rade, grad ću uglavnom razgledavati sama pa ako je netko zainteresiran da se nađemo na kavi/čaju, pošaljite mi poruku da se dogovorimo.
Nykaenen is offline  
Old 30.05.2009., 23:51   #586
ma jooooj, stvarno ima brdo postova s pregrštom informacija o svemu i svačemu u vezi istanbula ali me zanimalo čisto onako nešto novije... možda se u međuvremenu nešto promjenilo pa da znam...
Uglavnom, idem vlakom pa kako bude! naći i rezevirati neki jeftini hostel jer mi samo treba da imam gdje ostavit stvari i odspavati nešto! a tamo ću se snalazit i probat obići što više toga! Ako se slučajno zasitim možda otići i negdje dalje. makar sumnjam zbog financija a i teško da se može čovjek zasitit takvog grada!
I hvala svim ljudima što su ikad išta pisali jer puno toga ne bih znala!
tanja666 is offline  
Old 02.06.2009., 16:10   #587
pozdrav svima,bio sma nedavno u istanbulu na jednom sportskom studentskom turniru i bilo je predobro

tekme,razgledavanje,tulumi di ćeš bolje

na put smo išli vlakom-grupna povratna kartna zg-bg za 6 osoba je bila oko 200kn po osobi a u bg smo kupili za 55 eura balkan flexipass,spavaća-kušet kola su bila 10 eura bg-istanbul

put do istanbula je protekao ok-uzeli spavaća kola,bilo nas je 6,dobri kondukter nas je pustio da nas 3 bude u jednim troje u drugim pa smo imali i dosta mjesta

na putu tmao smo stajali u sofiji sat vremena,a na putu nazad je bilo stajanje 8h u sofiji ali bar smo razgledali i taj grad

u istanbulu smo imali besplatno organiziranu vožnju bosporom po danu a i ferry party noćni po bosporu,a vodili su nas u razgledavanje aja sofie(20turskih lira ulaz,1euro je 2,1 turska lira trenutno),plava đamija(ulaz besplatan),basilica cisterni(10 turskih lira ali uz neku akreditaciju ili studentski dokaz smao 3tl),graand bazzar,galata bridge,galata tower,taksim,hipodrom.....sulejmanova palača(u obnovi pa se većina i ne može vidjeti),jedino što nismo stigli vidjeti su unutrašnjost topkapi i dolmabache palace

karte za metro,bus,tram su 1,3-1.4 turskih lira,taxi obavezno cjenkanje prije nego uđete ima ih na svakom koraku i nemojte odmah ulaziti u prvi ako ne uspijete dogovoriti cjenu koja vam odgovara

hrana-kebabi,doneri za prelazogajit dok razgledavate od 1.5-2.5 turske lire ako ne sjedate a u kafićima di sjedate od 5tl sve u svemu ok cijene

alkohola nema svugdje ali nije ga baš ni tako teško pronaći kako su neki ovdje pisali......
angeldelfin is offline  
Old 02.06.2009., 21:24   #588
Quote:
dorica505 kaže: Pogledaj post
Imam jedno pitanje
Zna li tko ima li ikakav način da se ide izravno od Dubrovnika do Istanbula?Preko neke druge agencije,ili Croatiom ili Turkish Airlinesom?
Tnx unaprijed
Mislim da nema. Ja sam iz Dubrovnika, lani smo isli za Istanbul i to smo sa Turkishom isli iz Sarajeva, jer je karta bila prilicno jeftinija nego iz Zagreba, a nama je ionako svejedno, Sarajevo nam je cak i blize za doci.
theodora is offline  
Old 18.06.2009., 00:49   #589
Iz Istanbula letimo za Sri Lanku ali zbog lose konekcije imamo jedan ceo dan da malo prozujimo i vidimo nesto i od tog grada. Gde je najbolje da uzmemo smestaj i kako vi predlazete da organizujemo dan. Sto se smestaja tice interesuje nas sto povoljnij jer cemo samo da prespavamo pa nam nista osim da je cist nije bitno. Na netu sam video neke koji nude sobu za 15ak eura
ljubce is offline  
Old 18.06.2009., 10:23   #590
pretpostavljam da letite sa sabihe. ma gle, ako vam let nije baš rano ujutro, možete komotnotražiti u četvrti sultanahmet - tamo je topkapi, aja sofija, plava džamija..., a kad krenete na erport, spustite se do enonu, brodom do azijske strane, kada se iskrcate - zaboravih ime tog kvarta - imate odmah autobusnu stanicu i bus koji vozi na sabihu, mislim da je br 10.

evala, to je ovako brzinski, ali to vam je dobar plan. za dertalje se malo raspitajte po netu
__________________
Ma se je trijeba s bremenom akomodavat; trijeba je bit vjertuozu tko hoće renjat na svijetu. Kralj je čovjek od ljudi, kad se umije vladat.
el oso is offline  
Old 19.06.2009., 09:09   #591
ljubce 15 eura je super cijena,pogledaj na internetu ima milion hotela i hostela

obavezno posjetiti sultanahmet,i Taksim-Galata tower nije lose ako stignete.
Sretno
bucek is offline  
Old 19.06.2009., 14:43   #592
Quote:
lonicera kaže: Pogledaj post
dragi istanbuloljupci, molim vas što iscrpnije odgovore na nekoliko pitanja.

planiram u prvom tjednu osmog mjeseca otići na 5-7 dana u Istanbul...

zanima me sve što treba znati, ali za početak:

da li je to ok vrijeme za ići u Istanbul, tj, da li je tada prevruće tamo?
postoji li mogućnost kupanja, neki izlet brodom negdje gdje nije velika gužva i zagađenje, plaže i sl.. ?

kakvo je radno vrijeme znamenitosti ljeti, tj da li ćemo stići vidjeti glavne atrakcije ako smo cijeli dan na izletu, tj na kupanju ?

kakve su cijene prijevoza, recimo taksi od aerodroma do centra grada, i koliko mi treba đeparca ako ću se hraniti vani i kupovati suvenire u normalnim granicama?
1) Odi na 7, umjesto 5 dana, jer ce ti i tih 7 biti premalo za sve sto vrijedi vidjeti i dozivjeti tamo

2) Iako bih ja svaki put poduprla tvrdnju da je uvijek vrijeme za posjetiti Istanbul - obozavam taj grad, ali da je u srcu ljeta prevruce jeste, mene je prosle godine u 7/8. mjesecu tako sprzilo sunce dok sam setuckala Miniaturkom (moja preporuka, ovo ljudi obavezno posjetiti odmah na pocetku posjeta gradu ako prvi put idete u Istanbul) ...vruce, vruce, ali i u Zagrebu nije mnogo bolje u to vrijeme ....

3) Nema jednoznacnog radnog vremena muzeja i slicnog, ali ne rade do kasno navecer - do 17/18h ako se dobro sjecam, i jedan ili dva dana u tjednune rade, ovisno sto posjecujes (uzmi si vodic prije puta ili kad stignes tamo pa odmah na pocetku utvrdi radno vrijeme svega sto zelis posjetiti)

4) Taksi nije nesto posebno skup, ali ga je ponekad tesko uhvatiti, a nekada vozaci ne zele voziti u odredjenom smjeru zbog guzve (a tamo je uvijek guzva) ...od aerodroma do Taksima (ja uvijek uzimam hotel tamo) taksi kosta oko 35/40 turskih lira (cca 15-20 eura) ili oko 80 lira ako ides "brzim" putem kad kasnis na avion , a do azijske strane malo vise ipak.... s Taksima na azijsku stranu voze nekakvi busici za 6-8 osoba koji su full jeftini (par lira po osobi) i to je dosta jeftinije od taksija za premoscivanje te dvije strane ..... sve ostalo ja se tamo vise-manje vozam taksijem (a i prijatelji me razvozavaju autom srecom)... za neke relacije je i metro dobar
.....hrana nije nesto posebno skupa, ali ovisno sto i gdje jedes naravno ....
.....Istanbul mami na kupovinu svega i svacega, a sad koliko ce ti trebati za dzeparac, hranu, atrakcije, voznju - ispod 300 eura ne razmisljaj nikako, a pokoja stotka vise svakako ako planiras nocne izlaske (a to treba obavezno tamo, samo na Taksimu mozes potrositi tjedan dana)
AmarieZgb is offline  
Old 19.06.2009., 14:49   #593
Quote:
dorica505 kaže: Pogledaj post
Imam i ja jedno pitanje Koju valutu da nosim u Istanbul?Eure ili lire?
I ako netko zna jeeeftino mjesto za kupovanje? Tnx unaprijed. . .
eure i tamo si promijeni u lire ... na aerodromu samo malu svotu (za taksi/prijevoz)....

svrljaj okolo, ima jeftinih mjesta za kupovinu svuda (na grand bazaaru ako ces ista kupovati se obavezno cjenkati, a i svim kakti privatnim radnjama)

ako netko zeli kupovati kozne jakne (ali kvalitetne i ne jeftine, ali opet jeftinije za takvu kvalitetu koze nego igdje drugdje kod nas ili vani), neka se javi pa cu vam dati ime ducana i lokaciju (u blizini grand bazaara) - uz obavezno cjenkanje naravno!! ....
AmarieZgb is offline  
Old 23.06.2009., 10:34   #594
bok ljudi evo da se i ja malo pridružim dojmovima a i odužim kojom korisnom informacijom pošto meni jako pomažu ovi forumi prije putovanja,za sve koji planiraju put u Istanbul
vratila se prije tjedan dana...dragi i ja bili na produženom vikendu (4dana). imali besplatne karte.on već sto puta bio u istanbulu a ja nisam pa rekli ajmo da i ja vidim šta tamo lijepog ima
moram priznat da sam oduševljena! Grad je ooogrooomaaan!!!!i predivan!!
sletili smo u srijedu kasno navečer oko 23h.trčeći pokupili backpakove i pohitali na metro jer je trebalo na pol puta presjest i uhvatit zadnji tramvaj koji ide oko ponoći jer bi u protivnom pješačili min pol sata a vjerojatno i više, od zadnje metro stanice do hotela koji se nalazi na Sultanahmetu. Samo da napomenem sustav prijevoza im je super riješen sav javni prijevoz je 1.5 TL(turska lira): i metro i tramvaj i trajekt tj brod koji prevozi lokalce s jedne europske na azijsku stranu grada. za 1.5TL kupi se žetončić i to je to. btw tečaj je 1e=2TL što znači da je 1TL=3.5kn, što pak znači da je žetončić tj prijevoz u jednom smijeru oko 5kn
ako niste za opciju skupog takcija koji će vas sigurno oderati ako dolazite ovako kasno kao mi sa aerodroma ima metro i onda na pol puta može se presjest na tramvaj koji vozi do centra. na netu možete naći red vožnje a na svakoj stanici su karte tj plan stanica tako da se lako snaći.

odsjeli smo bili u malom slatkom hotelu -Kaftan hotel. htjeli smo u hostel ali nisu imali mjesta sve je bilo popunjeno za vikend. nema veze i ovako je ispalo dobro. hotel je na super mjestu 5min od plave đamije,a 10min od aje sofije i topkapi palače. 60e noćenje za dvije osobe,rezervirali online jer je uživo puno skuplje, naplaćuju 120e noćenje
čim smo stigli i ostavili stvari dragi je htio na pivu i onako smrdljivi i umorni od puta sjeli na cugu u ulicu gdje se nalazi većina hostela popili lokalno efes pilsen. mladi pijani konobar koji je kao slavio tu večer svoj rođendan nas zagnjavio da moramo partijat ali mi mrtvi umorni od radnog dana i puta lijepo smo se zahvalili uz obečanje da ćemo nadoknadit sutra kad se odmorimo..moš mislit! dragi su ti turci sve bi napravili da potrošiš kod njih pare
za sad toliko,moram gibat nastavak slijedi
__________________
what have you done today to make you feel proud?
fashion_angel is offline  
Old 26.06.2009., 00:45   #595
Quote:
dorica505 kaže: Pogledaj post
Imam i ja jedno pitanje Koju valutu da nosim u Istanbul?Eure ili lire?
I ako netko zna jeeeftino mjesto za kupovanje? Tnx unaprijed. . .
Pozdrav svima! Obožavam istambul i moj životni partner je Turčin, dakle u Istambulu sam više nego skoro doma (kao i po cijeloj Turskoj).

Nosi Eure, manje više svugdje možeš plaiti s njima, ali mijenjaj ih u gradu, ne na aerodromu. I tečaj eura ide svaki dan gore, pa ćeš super i proći po tečaju. Ništa ne mijenja u Hrvatskoj.

Što se tiče avio veza...UŽAS. Turkish iz Zg koji je strašno skup, iz Ljubljanje je jeftiniji, a Croatia je još iskuplja jer zakupljuje mjesta u Turkishu. Vlak je najpovoljnija opcija - oko 500 - 600 kn u jednom smjeru + ako kupite Balkan pass proći će te super jeftino. Sarajevo i Beograd sa vezama su tako tako, najjeftinije veze su iz Londona i Njemačke sa Sun Expresson i Pegasusom.

Ako imate kakvih specifičnih pitanja, pišite i privatno, sve vam možemo ogdovoriti, dragi i ja, za cijelu Tursku. A ja ću vas sad plakao poćeti havtati kome što treba i odgovarati.

Preporuka: ako možete, iamjte Turčina uz sebe, za sve će te proći puuuno jeftinije
__________________
Lady_Q
...srce skitnice čitav vijek traga za čudima...
Lady_Q is offline  
Old 26.06.2009., 01:01   #596
Odgovori:

1) pokušala sam naći ova dva restorana koja su gore navedena- Ortaklar i Saray,ali nisam uspjela. - prosječni restorani, nisu dobro poznati
Zna li netko jesu li adrese točne ili neka kaže kraj koje je to poznate građevine da ih pokušam locirati?


2) Šta je to salep i raki? -

Salep - tradicionalno tursko piće sa mlijekom i cimetom, pogodno i za djecu
Raki - turska rakija u koju se doda voda, drgačijeg je okusa od naše i bijele je boje

3)Gdje pojesti Lahmadzun (samo u restoranima ili ima po nekavim zalogajnicama uz put)?
Lahmazun - najbliži opis "pita sa mljevenim mesom" - nema pravila, preporučan neki srednje dobri restoran, ali može biti odličan u u zalogajnici uz cestu

4) Za one koji su bili u Istanbulu-koji su vama najbolji specijaliteti/restorani u Istambulu?
- Riba u sendviču koja se priprema blizu Grand bazara - Galata bridge, Eminonu je naziv dijela - ulove svježu ribu i na brodicama - restoranima je pripremaju - kruh, riba i slata - odlično, čista petica
- Iskender kebab - hrana, doner kebab sa jogurtom
- Adana/ Urfa - dugački kebab sa začinom/bez začina
- Kumpir - izdubljeni kuhani krumpir sa brdom nadjeva po želi, probati ga u Ortakoyu

Kupte vodič od DKa novo izdanje, oko 170 kn, super je i točno vas upućuje. Iako sam imala vodiča, imali smo ga za korištenje. ostali vodiči mu nisu ni blizu, bar ne za Tursku.
__________________
Lady_Q
...srce skitnice čitav vijek traga za čudima...
Lady_Q is offline  
Old 26.06.2009., 11:52   #597
Quote:
Lady_Q kaže: Pogledaj post
Raki - turska rakija u koju se doda voda, drgačijeg je okusa od naše i bijele je boje
Može mala nadopuna?

To je lozovača (iako mislim da se ne radi od dropa kao kod nas nego od cijelog grožđa) sa dodatkom anisa, oni je doduše piju sa vodom ali meni je bolja bez, i nije bijela nego pobijeli kada dodaš vodu. Inače ja sam ju rado derao i stvarno je
Ako ju mislite kupovati za kući jeftinija je u free shopu na aerodromu nego u lokalnim trgovinama.
neno1966 is offline  
Old 14.07.2009., 20:04   #598
pozdrav..

e ovih dana putujem preko istanbula, i zbog jako losih veza, na istanbulskom aerodromu sam od 9 ujutro do 8 navece..

to sam vrijeme mislila iskoristiti za odlazak do centra..

e sad, treba mi par info.

- nikad nisam izlazila iz aerodroma kad presjedam.. kako to fercera.. izlazim normalno ko svi ostali putnici, kad se vracam ulazim normalno bez cekiranja karte .. jel tako?

- mislila sam metroom do plave dzamije. koliko cu putovati do tamo, poslije metroa uzimim tramvaj... bila sam zadnji put daaaavno i nismo isli metroom pa to ne znam...

- kad bih trebala krenuti iz centra da stignem na vrijeme za avion?

zadnji put sam bila u istanbulu daavne 2002 sa velikom ekipom ljudi, tako da i sto sam vidjela kao da nisam.. kako najbolje organizovati dan.. sta vidjeti, gdje jesti, ici u shopping ili ne..?

fala puno
__________________
Bil'in, my love...
heureka is offline  
Old 14.07.2009., 21:00   #599
pozdrav svima
mislim backpackirati u turskoj sredinom rujna pa imam par pitanja...
1. jel treba viza za tursku?
2. što mislite o putovanju u rujnu? jel vrijeme ok ili je još too hot?
3. sletio bih u Istanbulu i tamo ostao par dana, pa onda nekud na jug, možda
Bodrum ili Antalya.dal je jeftinije vlakom ili busom do tamo ili možda avionom?
put_pod_noge is offline  
Old 14.07.2009., 23:17   #600
Quote:
put_pod_noge kaže: Pogledaj post
pozdrav svima
mislim backpackirati u turskoj sredinom rujna pa imam par pitanja...
1. jel treba viza za tursku?
2. što mislite o putovanju u rujnu? jel vrijeme ok ili je još too hot?
3. sletio bih u Istanbulu i tamo ostao par dana, pa onda nekud na jug, možda
Bodrum ili Antalya.dal je jeftinije vlakom ili busom do tamo ili možda avionom?
1. za hrvatske državljane ne treba
2. vrijeme u rujnu bi trebalo biti u redu, ne prevruće, opet dovoljno toplo.
3. preporučujem Izmir; Bodrum i Antalya su turistička mjesta, dok u okolici Izmira imaš nekoliko značajnih povijesnih znamenitosti, a i Izmir je jako lijep grad
- turkish airlines ima povoljne letove unutar zemlje, već za 60-ak eura povratne karte, samo mislim sa drugog istanbulskog aerodroma, sa azijske strane- provjeri na njihovoj stranici. U svakom slučaju preporučujem avion.
FCUM is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:03.