Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo > Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Poduzetništvo, računovodstvo i porezi Pokrećemo poduzetništvo u Hrvatskoj - za računovođe i one koji ih trebaju

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 10.01.2014., 12:37   #661
Quote:
monito kaže: Pogledaj post
I ja sam također razmišljala isto kao g.Guzić, tako mi je logično, no ne slažem se s tobom da je lakše platiti doprinose prije neta, nije, jer se stvara problem, doprinosi isto moraju biti vezani za broj jppd-a, a on mora biti sa datumom isplate NETO plaće, jer je vezan za primitke radnicima a ne za doprinose, doprinosi se samo tada usput zadužuju.
Mi smo mala firma i isplaćujem par plaća. Kod isplate neta ne pišem u pozivu na broj joppd-a kako nisam do sad ni broj rsm-a. Tu idu bankini brojevi. Broj joppd-a pišem uz poreze i doprinose.
Nije li onda logičnije da se joppd radi s datumom isplate doprinosa iako si neto prije platio a da se izbjegnu te kamate zbog zaduženja?


Quote:
Mislim da nije prekršaj ako se doprinosi isplate do kraja mjeseca, samo idu kamate ali nema kazne ako se sve plati 30 dana po isteku mjeseca...
Gdje si ti našla da je prekršaj, pouči me da i ja nađem?
Imaš pravo, nije ako nisi dužnik.
Ma to me knjigovođa straši stalno.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:47   #662
Quote:
rossonero_Zg kaže: Pogledaj post
bravo za njih... jel znas clanak mozda...

sta sad da radim sa PN iz 12 mjeseca koji su isplaceni u ovoj godini??' da ih prikazujem ili ne posto ide po obracunu
Prikazujes jer je isplata, pa moras ici kroz JOOPD. Nisam trazila clanak jos,nemam vremena, prenosim samo ono sto je bilo na seminaru.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:52   #663
Quote:
ibica kaže: Pogledaj post
Dajte još jednom molim,
ako se putni nalog obračuna i isplati u prvom mjesecu, a putni nalog se odnosi za putovanje u prosinincu 2013, da li sifra za, recimo da je samo dnevnica, ide 17 ili 39?
Sifra 17, sifra 39 se stavlja ako je obracunan a nije isplacen do datuma kada se mora predati JOOPD za neoporezive primitke. Tada ga moras staviti sa sifrom 39. I nema mi logike da ga poslije nigdje ne prikazujes kada ga isplatis, ali tako su rekli. Mislim da ce to trebati pratiti, to bi mogli promijeniti.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 12:57   #664
I to se sve odnosi na putne naloge od ove godine, zaboravila sam napomenuti. Znaci, oznaka neoporezivog primitka 39_Prilog 4 ako putni nslog nije idplacen kao sto sam gore rekla.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:10   #665
Quote:
MAKI28 kaže: Pogledaj post
Ja sam jučer imao takav problem.
Znači, ukoliko su plaće neisplaćene, a u ID-ovi su predani kao da je sve plaćeno tada nećeš niti raditi JOPPD obrazac prilikom njihovih isplata u ovoj godini već ćeš doprinose poreze i prirez ispplatiti po starim pozivima na broj i s oznakam RS obrasca od određenog mjeseca na koji se doprinos, porez i prirez odnose.
I ja imam takvu informaciju, tek da potvrdim
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:11   #666
Quote:
monito kaže: Pogledaj post
Mislim da nije prekršaj ako se doprinosi isplate do kraja mjeseca, samo idu kamate ali nema kazne ako se sve plati 30 dana po isteku mjeseca...
Gdje si ti našla da je prekršaj, pouči me da i ja nađem?
ovo sam preskočila,

Zakon o doprinosima, čl. 249

kazna je 5.000-100.000 kn za poslodavca
+ 5.000- 20.000 kn za odgovornu osobu u poduzeću
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:14   #667
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
ja to imam, ali šta ako ja ne obračunavam terenski dodatak; da li sam ga dužna obračunavati (radi se o obrtniku, nismo vezani nikakvim kolektivnim ugovorom)?



ok, nemojte se smijati ali kako znam da li je moj win7 stavljen na hr, i ako nije kako da to napravim? isto pitanje i za tu opciju unicode...
Terenski ne moras obracunavati, to je bila samo napomena za one koji to eventualno imaju.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:19   #668
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ovo sam preskočila,

Zakon o doprinosima, čl. 249

kazna je 5.000-100.000 kn za poslodavca
+ 5.000- 20.000 kn za odgovornu osobu u poduzeću
Pročitala sam to, ali mislim i dalje isto, jer ima ono "najkasnije 30 dana po isteku mjeseca"

U svakom slučaju, treba doprinose isplatiti zajedno sa netom pa neće biti pogrešaka.
monito is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:22   #669
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ovo sam preskočila,

Zakon o doprinosima, čl. 249

kazna je 5.000-100.000 kn za poslodavca
+ 5.000- 20.000 kn za odgovornu osobu u poduzeću
Da, a clanak 24 istog zakona kaze do kada treba platiti doprinose.
unicom is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:24   #670
Quote:
Gilda. kaže: Pogledaj post
Mi smo mala firma i isplaćujem par plaća. Kod isplate neta ne pišem u pozivu na broj joppd-a kako nisam do sad ni broj rsm-a. Tu idu bankini brojevi. Broj joppd-a pišem uz poreze i doprinose.
Nije li onda logičnije da se joppd radi s datumom isplate doprinosa iako si neto prije platio a da se izbjegnu te kamate zbog zaduženja?
Citiram: Obrazac Joppd obveznici dostavljaju PU na dan isplate primitka ili najkasnije slijedeći radni dan...

dakle na obrascu mora biti broj datuma isplate neto plaće... ili zadnji dan u mjesecu ako nije bilo isplate plaće
monito is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:26   #671
Quote:
monito kaže: Pogledaj post
Pročitala sam to, ali mislim i dalje isto, jer ima ono "najkasnije 30 dana po isteku mjeseca"

U svakom slučaju, treba doprinose isplatiti zajedno sa netom pa neće biti pogrešaka.
gdje?
ja nalazim samo da je doprinosi dospjevaju zajedno s netom, a iznimno slučaju neisplate neta - zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec (čl.24 )
i propisana kazna kako sam gore napisala


nismo pričali o toj iznimci nego o isplati neta ranije od doprinosa
knjiza is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:34   #672
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
gdje?
ja nalazim samo da je doprinosi dospjevaju zajedno s netom, a iznimno slučaju neisplate neta - zadnjeg dana u mjesecu za prethodni mjesec (čl.24 )
i propisana kazna kako sam gore napisala

nismo pričali o toj iznimci nego o isplati neta ranije od doprinosa
istina, tako piše... no tolerirat će, do kraja mjeseca, barem ispočetka...
monito is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 13:35   #673
da rezimiram ovu glupost od putnih..

ako imam PN iz 1 mj. koji je isplacen radniku u 1 mj. onda ide JOPPD 15.02. sifra 17

ako imam PN iz 1 mj. koji je isplacen radniku npr. 14.02. onda predajem JOPPD 15.03. sifra 17

ako imam PN iz 1 mj. koji nije isplacen do 15.02. onda predajem JOPPD 15.02. sifra 39

za sada se ne trebaju ponovo slati obrasci za ove PN koji su poslani sa sifrom 39..

jesu ga mogli vise zakomplicirati
__________________
FORZA MILAN FINO ALLA MORTE!!! - Gennaro Ivan Gattuso
rossonero_Zg is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:08   #674
Quote:
monito kaže: Pogledaj post
istina, tako piše... no tolerirat će, do kraja mjeseca, barem ispočetka...
ma gle, stvar je u tome da dosta poslodavaca isplati neto a doprinose pričeka do kraja mjeseca čisto zbog dinamike naplate jer nemaju novaca za sve. Trebalo bi prvo valjda doprinose. hau jes nou.
Svesno se ide u prekršaj. Nije ok ali događa se i svjesni su toga i u poreznoj.
No do sada ako si platio doprinose do 30. u mjesecu bio si u biti u preplati neko vrijeme na poreznoj jer id dolazi tek kasnije i zaduženje dolazi kasnije.
Čak i ona famozna Linićeva uredba od.01.05.2012. govori da banke ne smiju puštati neta ako nisu plaćeni doprinosi samo ako se radi o poslodavcu dužniku (nije 2 mjeseca platio ili podnio izvještaj te je porezna o tome obavijestila banku.)
Dakle to će se u praksi događati i dalje. Pitanje je kako to joppd-om riješiti.
Isplatiti neto i predati joppd s tim datumom pa biti u prekrašju dok ne platiš doprinose.
Ili platiti neto i biti u prekršaju bez joppd-a pa ga predati kad uplaćuješ doprinose kao da je sve tad plaćeno.
I u jednom i u drugom slučaju si u prekršaju. To nitko ne spori.
Gilda. is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:11   #675
Je li netko pokušao poslati JOPPD obrasac za neoporezive primitke sa šifrom 39-51?
Meni sustav javlja grešku "Za oznaku primitka, moguće vrijednosti u koloni 15.1 su 01 - 38 "
Prilikom popunjavanja obrasca uredno se mogu odabrati šifre 1-51, a ispada da sustav prepoznaje samo šifre 1-38.
Ima li netko sličan problem?
deedee_00 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:12   #676
Molim pomoć, radi se o obrtniku obvezniku poreza na dohodak do 31.12 2013.g., a od 01.01.2014. je obveznik poreza na dobit.
U 2013. nije si isplatio sav iznos dohotka koji je ostvario 2012.g. Sada bi isplatio dio i to ide na njegov tekući račun.
Ide li ta isplata u obrazac JOPPD? Hvala
MAMAMIA66 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:17   #677
mi u firmi imamo po ugovoru minuli rad.

nadam se da sam stavio dobro na
19. ostala primanja.
prilog 2. 0001 radni odnos
prilog3. 0021 ostali primici koji se isplaćuju uz plaću
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:33   #678
Quote:
buli6 kaže: Pogledaj post
mi u firmi imamo po ugovoru minuli rad.

nadam se da sam stavio dobro na
19. ostala primanja.
prilog 2. 0001 radni odnos
prilog3. 0021 ostali primici koji se isplaćuju uz plaću
sad kad sam pročitala pitanje i ja skužila da i mi isplaćujemo taj minuli rad,ali on je kod mene obračunat u bruttu pa ja to nisam stavljala pod nikakvu oznaku.
cura na zadatku is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 14:50   #679
Quote:
vejanka kaže: Pogledaj post
šta sad? obračun smo ispravili, da obrišemo napravljene JOPPD-e (i u synesisu i na c disku) i ponovo napravimo JOPPD sa oznakom 1 (radimo u synesisu) i probamo poslati? Hoće to proći, je netko probao?
uspjeli smo, zanemarite pitanje
vejanka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.01.2014., 15:05   #680
Quote:
cura na zadatku kaže: Pogledaj post
sad kad sam pročitala pitanje i ja skužila da i mi isplaćujemo taj minuli rad,ali on je kod mene obračunat u bruttu pa ja to nisam stavljala pod nikakvu oznaku.
i prošlo je tako?
buli6 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:48.