Natrag   Forum.hr > Društvo > Ženski kutak

Ženski kutak Mi smo babe. Otpor je đžabe.
Podforumi: Kokošinjac, Slikovnica

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.03.2013., 12:19   #1
Odgoj staraca: nekad i sad

na milijun tema se raspravlja o odgoju djece a mene zanima jedna druga stvar, kako starca odgojit?

ljudi s godinama pobenave i podjetinje i katkad je tesko nositi se s time. baba oglusi al ne vjeruje u aparatic, deda zakljuci da su voda i sapun otrovni pa odlucno smrdi u svom cosku... kako postupiti u takvoj situaciji?
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 12:25   #2
Meni je uvijek bilo žao što je društveno prihvatljivo izvaditi kuhaču ako npr. dijete ne želi nositi naočale, a nije ako roditelje ne žele nositi naočale ili dijete potroši džeparac/bakin poklon za Božić na gluposti, a nije društveno prihvatljivo izvaditi remen za baku koja je potpisala jamstvo za kredit nekoj budali.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 12:44   #3
S poštovanjem. Isto kao i djecu. Možda čak i više.


Jamstvo za kredit je malo zeznuta stvar, ali u tom slučaju treba remen isprobati na budali kojoj pada na pamet pitati poludementnu osobu da mu potpiše jamstvo.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 12:46   #4
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
S poštovanjem. Isto kao i djecu. Možda čak i više.

a puno si sad rekla.
jednokratna nika is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 12:52   #5
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
S poštovanjem. Isto kao i djecu. Možda čak i više.


Jamstvo za kredit je malo zeznuta stvar, ali u tom slučaju treba remen isprobati na budali kojoj pada na pamet pitati poludementnu osobu da mu potpiše jamstvo.
Osoba nije poludementna ni ikako dementna, samo misli da je pametnija nego što je.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:00   #6
Za početak roditelje, bake i djedove ne nazivati starcima. Odvratno smo primitivni.
schmokljan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:04   #7
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
a puno si sad rekla.
A što bi ti? Živjela sam godinama sa bakom koju je počela nagrizati staračka demencija. Sa ženom (prigodno, na osmi mart) koja je podigla na noge moju familiju, moju majku, i u krajnoj liniji, mene. Sa ženom koja se s 15 godina vucarala po šumama s partizanima njegujući ranjenike. Koja je kasnije u životu kao učiteljica odgojila generacije i generacije. Sa ženom koja me naučila pisati i čitati i vezati cipele, koja me čuvala dok se moja majka (žena, opet prigodno) trgala da istovremeno radi i završi postdiplomski u podstanarskoj šupi u nepoznatoj sredini. Sa ženom koja je otkidala od usta da mojim roditeljima pomogne da kupe stan. Sa ženom koja je, makar se sto puta neslagale u životnim stavovima, uvijek odlučila stati iza svih mojih kriza i životnih odabira, kuhala mi čaj usred noći dok sam bila bolesna, tješila me kad sam prekinula s dečkom i vrlo mi ozbiljno dala do znanja da ću njenu podršku imati što god da učinila dok sam sumnjala na neželjenu trudnoću. Eto, na to pomisli svaki put kad je poželiš izdevetati kuhačom jer je posijala novčanik, potpisala susjedu jamac za kredit, kupila basnoslovno skupi i apsolutno bezvezan usisavač preko teve prodaje i zaboravila ugasiti ručak na peći. Neka joj smrada i sapuna i aparatića.

Zadnje uređivanje klonka : 08.03.2013. at 13:09.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:09   #8
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Osoba nije poludementna ni ikako dementna, samo misli da je pametnija nego što je.
I punoljetna. Sapienti sat.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:12   #9
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
.... Živjela sam godinama sa bakom koju je počela nagrizati staračka demencija.....
Jako lijepi post
__________________
Dvije stvari opisuju čovjeka: strpljenje kad nema ništa i ponašanje kad ima sve.
kokosh_anel is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:15   #10
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
A što bi ti? Živjela sam godinama sa bakom koju je počela nagrizati staračka demencija. Sa ženom (prigodno, na osmi mart) koja je podigla na noge moju familiju, moju majku, i u krajnoj liniji, mene. Sa ženom koja se s 15 godina vucarala po šumama s partizanima njegujući ranjenike. Koja je kasnije u životu kao učiteljica odgojila generacije i generacije. Sa ženom koja me naučila pisati i čitati i vezati cipele, koja me čuvala dok se moja majka (žena, opet prigodno) trgala da istovremeno radi i završi postdiplomski u podstanarskoj šupi u nepoznatoj sredini. Sa ženom koja je otkidala od usta da mojim roditeljima pomogne da kupe stan. Sa ženom koja je, makar se sto puta neslagale u životnim stavovima, uvijek odlučila stati iza svih mojih kriza i životnih odabira, kuhala mi čaj usred noći dok sam bila bolesna, tješila me kad sam prekinula s dečkom i vrlo mi ozbiljno dala do znanja da ću njenu podršku imati što god da učinila dok sam sumnjala na neželjenu trudnoću. Eto, na to pomisli svaki put kad je poželiš izdevetati kuhačom jer je posijala novčanik, potpisala susjedu jamac za kredit, kupila basnoslovno skupi i apsolutno bezvezan usisavač preko teve prodaje i zaboravila ugasiti ručak na peći. Neka joj smrada i sapuna i aparatića.
Moje bake nisu čuvale unuke, niti otkidale od usta, nisu me naučile ništa, jedna nikad nije ni radila (ni u polju ni u uredu ni u tvornici), a njihovu podršku ne da nisam imala ja, nego ni moji roditelji.
Društveno je neprihvatljivo da se moji roditelji, tete, stričevi, rođaci ili ja laćamo remenja, šiba i kuhača za te dvije dame.

Istovremeno je društveno prihvatljivo da se laćamo istih alata ako nam nasljednici prvog stupnja u jasličkoj dobi razlitaju sladoled po majici.

Za rubriku "Nije mi jasno".
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:20   #11
A onda je izmlati, šta da ti kažem.


I ne znam odakle ideja da je društveno prihvatljivo da se laćamo kuhače ili remenja za razlitavanje sladoleda po majci. Nismo u devetnaestom stoljeću, pobogu.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:23   #12
Klonka


Starih ljudi mi je beskrajno žao.
Marginalizirani su i u društvu i u obitelji.
To su ljudi koji su odradili svoj radni staž, a danas nemaju za kruh i osnovne životne potrebe.
To su ljudi koji su odradili svoj roditeljski staž, a danas ih djeca tretiraju s nestrpljivim dociranjem i traže kako bi ih odgajala.

Jebemusve. Moja baka je najmušičavija žena ikad. Nije takva zato što je stara, nego zato što je to ona. Takva je bila i prije, ali ju je mladost činila "ljepšom" i shvaćali su je ozbiljno i dobro promislili hoće li odmjeriti snage s njom.
A danas je odjednom "šašava starica"
Je drek.
Poštovanje i ljubav joj iskazujem tako što se i dan danas ozbiljno svađamo i ozbiljno borimo i nadmudrujemo oko svega ikad . Mislim da bi joj srce puklo da joj popustim u svađi ili ijednu njezinu pizdariju prepišem njezinim godinama i odmahnem rukom na to.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:30   #13
Quote:
klonka kaže: Pogledaj post
A onda je izmlati, šta da ti kažem.


I ne znam odakle ideja da je društveno prihvatljivo da se laćamo kuhače ili remenja za razlitavanje sladoleda po majci. Nismo u devetnaestom stoljeću, pobogu.
Koliko si puta vidjela da netko viče, poteže, prijeti batinama, tuče dijete/unuka na ulici?
Koliko si puta vidjela da netko viče, poteže, prijeti batinama, tuče roditelja/baku/djeda na ulici?
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:31   #14
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Klonka


Starih ljudi mi je beskrajno žao.
Marginalizirani su i u društvu i u obitelji.
To su ljudi koji su odradili svoj radni staž, a danas nemaju za kruh i osnovne životne potrebe.
Tako su marginalizirani da imamo HSU u saboru, a prijevremene penzije i granice za normalnu penziju bolje da ne spominjem.

Zadnje uređivanje Eurifesa : 08.03.2013. at 14:01.
Eurifesa is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:34   #15
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Koliko si puta vidjela da netko viče, poteže, prijeti batinama, tuče dijete/unuka na ulici?
Bome, mogla bih zbrojiti na prste jedne ruke.

Quote:
Koliko si puta vidjela da netko viče, poteže, prijeti batinama, tuče roditelja/baku/djeda na ulici?
Uredno viđam izderavanja na starce u tramvajima.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:45   #16
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Tako da su marginalizirani da imamo HSU u saboru, a prijevremene penzije i granice za normalnu penziju bolje da ne spominjem.
Je, evo, svi penzići ljetuju u Monte Carlu i jedu kavijar za doručak.

Podsjeti se malo kako je i zašto nastala HSU. Podsjeti se i zašto imamo toliko ljudi koji su (ne svojom voljom) išli u prijevremenu. I podsjeti se kako se kreću iznosi mirovina općenito.
klonka is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:46   #17
moji baka i deda su bili divni, brinuli smo se svi o njima do zadnjeg dana
da, bilo je teško ruku na srce, ali nije bilo teško zbog toga što nam je ponekad došlo da uzmemo kuhaču i nalemamo ih po guzici nego zbog toga što nam je bilo teško gledati ih takve, pogotovo mojoj mami
jednostavno smo odgojeni na način da imamo silno poštovanje prema ljudima koji su nas odgojili , znam da me to sve čeka najvjerojatnije jednog dana i s vlastitim roditeljima i pregrmit ću to bez deranja i potrebe da ih nalemam kuhačom
kvragu pa to su ljudi koji su pola svog života dali i žrtvovali za to da meni bude lijepo i da ja budem sretna...ne znam kako bi mogla nekom takvom biti sposobna opaliti šamar
__________________
..generally an egocentric introvert with masses of self love and self loathing in equal measure..trying to stay sane is like a full time hobby.
electric_barbarella is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 13:50   #18
Quote:
Eurifesa kaže: Pogledaj post
Tako da su marginalizirani da imamo HSU u saboru, a prijevremene penzije i granice za normalnu penziju bolje da ne spominjem.
Ae, to im je svakako osiguralo dostojanstvenu starost.
Ono, još im nismo oduzeli glasačko pravo. Iako su stari i smrde.
Pa onda, skroz sretni i veseli, između prekapanja kontejnera u potrazi za plastičnom ambalažom i obilaska placa na kraju dana i skupljanja odbačenog povrća, mogu skoknuti i na izbore.
Nemam pojma gledaš li ti oko sebe. Obrati pažnju na penzionere na blagajnama u dućanima. Obrati pažnju kako prevrću doslovce svaku lipu.
Kako na kiosku Tiska odustanu od kupovine najjeftinijih žileta koji su s 5 kuna, poskupjeli na 5,50 kuna.

Nakon cijelog radnog vijeka, ljudi nemaju za život, a kamoli za dostojanstven život u kojem bi se od tog radnog vijeka trebali odmoriti i malo si ugoditi.
Nego ovise o djeci. A djeca ih, valjda zato, tretiraju k'o djecu.

Meni je to beskrajno tužno.
__________________
...We sail tonight for Singapore
We're all as mad as hatters here...

Tom Waits, Singapore
Tupelo is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 14:00   #19
Quote:
Tupelo kaže: Pogledaj post
Mislim da bi joj srce puklo da joj popustim u svađi ili ijednu njezinu pizdariju prepišem njezinim godinama i odmahnem rukom na to.
Nisu sve bake takve. Mojoj babi je "Ali ja sam stara " bio vrhunski argument kad god bi joj se nešto zamerilo. A zamerke su se uglavom odnosile na to što želi piti rakiju (što ranije nikad nije tražila) mada zbog terapije to nikako nije smela ili to što je sakrila lekove i slično. U nekim situacijama se zaista ponašala kao dete, i to pre nego što su joj mentalne funkcije nepovratno oslabile.
Dosta sam razmišljala kasnije i tome, čini mi se kao da je u jednom trenutku poželela da nadoknadi to što je 40 godina svog života tavorila u senci dominantne svekrve. I mislim da takvih slučajeva ima još.
Amelie is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.03.2013., 14:06   #20
Quote:
jednokratni nik kaže: Pogledaj post
... kako postupiti u takvoj situaciji?
kao i s djecom

moja majka je ušla u sedamdesete i već je vidim u nekim kretnjama (način na koji se ustane sa stolice, penje uz stepenice) kako se pretvara u staricu, naziru se prvi tragovi prave demencije... s nekim situacijama se šalimo ali za neke joj jednostavno podvučem crtu
npr. za vožnju; polako odlazi sluh i vid ali majčica voli po gasu jednako kao i prije 20 godina
ako želi da se vozim s njom, ne smije prijeći 80 km/h
baja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:06.