Natrag   Forum.hr > Društvo > Psihologija

Psihologija Vodič kroz um i ponašanje za entuzijaste. Podforum: Psihokauč

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.11.2010., 11:46   #1
Poremećaj kompulzivnog kupovanja

Quote:
Poremećaj kompulzivnog kupovanja

Compulsive buying disorder ili poremećaj kompulzivnog ponašanja je, čini se, sve prisutniji u suvremenom životu. Poremećaj su već u ranim 20. godinama prošlog stoljeća opisali dvojica velikih psihijatrijskih fenomenologa Bleuler i Kraepelin navodeći pojmove kao što su "manijaci kupovanja" ili "oniomanijaci", koji sami sebe dovode u besmislena dugovanja i osobne imovinske katastrofe. Bleuler je poremećaj kompulzivnog kupovanja (PKK) naveo kao primjer za "reaktivni impuls" ili "impulzivno bezumlje", koje se izjednačuje s kleptomanijom i piromanijom. Veće zanimanje za PKK znanstvenici su počeli pokazivati tek 90-ih godina prošlog stoljeća. Neki su ga istraživači uspoređivali s adiktivnim poremećajima, a neki drugi s poremećajima raspoloženja, odnosno s opsesivno kompulzivnim poremećajima. Kao takav, u svom jedinstvenom obliku nije našao svoje mjesto u najnovijoj DSM-IV klasifikaciji, ali je zato imao svoje mjesto u DSM-III-R klasifikaciji. Neki su ga autori odbijali posebno isticati kako se neki bihevioralni poremećaji ne bi previše medikalizirali.
Kupovanje može iz sitnog zadovoljstva i začina životu, postati pravo mučenje i opsjednutost, kad ne samo da si u dugovima, već ti ni ono kupljeno više ne predstavlja zadovoljstvo i često je opsesivno-kompulzivno kupljeno, bez da ti se možda uopće i sviđa, a kamoli da ti treba. I onda te još muči grižnja savjesti da ne možeš ni spavati. I tako posredno uništava i živote tvojih bližnjih (kao i pasivno pušenje).

Kad gledam na njemačkim stranicama na netu, vidim da se ovisnost o šopingu kod njih ozbiljno tretira ko bolest koja ti može razoriti život (ne samo financijski). Kod nas ko da to baš nije tak ozbiljno shvaćeno. Iako, naravno, u cijelom današnjem globalnom društvu, ovisnost o šopingu je poželjna, potiče se, jer je u interesu kapitala.

Problem ovisnosti o šopingu vjerojatno ne postoji sam za sebe, već je dio nekog dubljeg psihičkog problema, simptom. Od cigareta se, kolko god ne lako, ipak puno lakše odviknuti jer je moguće potpuno ostavit se cigareta, a nije moguće (u okvirima uobičajenog građanskog života, ak nisi neki asket u spilji il samostanu) potpuno prestat kupovat. A šareni izlozi samo zovu: Kupi! Kupi! Rasprodaja! Kako kaže Hladno pivo u Carstvo pasea: "Kupi, kupi, kupi, kupi, kupi kauč!", pa na kraju priča o šopingu završava sa:

Letjelo je danas ujutro
U velikom luku s balkona
Sve što nije plavo il' žuto
Sad je u paseu prazna soba

I dok ležiš gola i sama
Imaš super ideju
Da se baciš i sama
Pa da bude sve u paseu


Jer uvijek ti nkaj fali i to je baš ono zadnje što ti je potrebno pa da budeš potpun! A potpuno je jasno da je to nemoguće i da materijalno ne može ispuniti prazninu i dati smisao.

Piše se kak su Hrvati ovisni o šopingu i modi, puno više od zemalja u okruženju, al recimo kod jednih Nijemaca, koji nisu modno osvješteni, ovisnost o šopingu se tretira kao ozbiljna bolest, dok kod nas nisam puno o tome čula, makar ima ljudi koji cijelu plaću potroše na gluposti i onda nemaju ni za račune.

Mislim, pohlepa je bila ljudska mana od kad je čovječanstva i sve religije uče da je izvor većine zala, al danas je to često prešlo u pravu opsjednutost, a društveno je prihvaćeno i poticano.

Jel postoje kod nas uopće grupe za samopomoć il neki centri, ko što se ovisnici o kompjuteru u komunama liječe isto kao i narkomani? Jel ima netko s tim od vas ovdje ozbiljnih problema, il netko od njegovih bližnjih?
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2010., 15:00   #2
Čudo, mene to nikak da čopi...
Kad moram ići nekaj kupiti dobivam ospice
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 02:12   #3
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
Čudo, mene to nikak da čopi...
Kad moram ići nekaj kupiti dobivam ospice
Ja ne volim kupovati odjeću i obuću (premda sam žensko ), ali zato volim kupovati knjige, njih kupujem čak nešto više nego što ih stižem pročitati.
Martian7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 11:45   #4
Meni se čini da imam problem sa kupovanjem. Kad vidim nešto što mi se sviđa (ili mi padne na pamet da mi baš nešto treba) moram kupiti taj čas. Bez obzira radi li se o odjeći, obući, stvarima za doma,kozmetici,...Sve više se borim sama sa sobom i sve manje posjećujem centre koji me 'mame', ali još uvijek mislim da nemam problem jer račune uredno i na vrijeme podmirujem, kao i sve ostale 'tekuće' i neophodne stvari.
__________________
Kad narastem bi'ću televizor, kad narastem bi'ću teve!!
envoy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.11.2010., 15:10   #5
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ja ne volim kupovati odjeću i obuću (premda sam žensko ), ali zato volim kupovati knjige, njih kupujem čak nešto više nego što ih stižem pročitati.
I ja sam žensko pa kad moram nešto od odjeće ili cipela kupiti imam danima tikove...pišem i sama i izdajem knjige ali ne kupujem tuđe knjige...

činimi se da ne pripadam ovom svijetu
__________________
Čarolija... Svratište
Nemruth Dagi is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 15:09   #6
može biti pogubno za obiteljski budžet. doslovno.apsolutno potrebna psihoterapija ako prijeđe granice.
ray of light is online now  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 16:13   #7
Quote:
Martian7 kaže: Pogledaj post
Ja ne volim kupovati odjeću i obuću (premda sam žensko ), ali zato volim kupovati knjige, njih kupujem čak nešto više nego što ih stižem pročitati.
Ja volim kupovati sve.
Čak volim kupovati i hranu za mačke!

Jednostavno, samo da kupujem...odmah mi je bolje.
magic potion is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.11.2010., 16:58   #8
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
Kad gledam na njemačkim stranicama na netu, vidim da se ovisnost o šopingu kod njih ozbiljno tretira ko bolest koja ti može razoriti život (ne samo financijski). Kod nas ko da to baš nije tak ozbiljno shvaćeno. Iako, naravno, u cijelom današnjem globalnom društvu, ovisnost o šopingu je poželjna, potiče se, jer je u interesu kapitala.
Treba ipak uzeti u obzir da njemci imaju 50g demokracija i kapitalizma više nego (barem oni zapadni), dok mi koliko god se volimo uspoređivati sa zapadnim svijetom smo još uvijek postkomunistička zemlja u razvoju.

Imao sam priliku vidjeti maniju shoppinga na djelu, no barem su se kupovale koliko tolike korisne stvari.
Meni je ta osoba izgledala kao da je potpuno promjenila svoje stanje svijesti.
To je kao zombi koji ide okolo i samo gleda, što kupiti.
I to je trajalo i trajalo dok banke nisu blokirale kartice.

Zadnje uređivanje alohae : 15.11.2010. at 17:04.
alohae is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.11.2010., 15:49   #9
ja imam potrebu kupovati strucnu literaturu,mnogo strucne literature,mnogo mnogo mnogo
dobro da nemam para
__________________
Develop interest in life as you see it. In people, things, literature, music, the world is so rich, simply throbbing with rich treasures, beautiful souls and interesting people. Forget yourself.Henry Miller
Exploited is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.11.2010., 17:00   #10
Ja imam poremećaj kompulzivnog otuđivanja stvari, mozak mi je apsolutno nekompulzivan za trošenje mojih sredstava sa računa.
__________________
I just dropped in to see what condition my condition was in

ezekiel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 19:30   #11
Quote:
alohae kaže: Pogledaj post
Treba ipak uzeti u obzir da njemci imaju 50g demokracija i kapitalizma više nego (barem oni zapadni), dok mi koliko god se volimo uspoređivati sa zapadnim svijetom smo još uvijek postkomunistička zemlja u razvoju.
Al mi se čini da smo i mi itekako nasjeli na kapitalističko blještavilo mnoštva izazova i izbora. Makar, sudeći po odazivu na ovu temu, možda baš i nije tako kak se meni čini. Il još nije preraslo onu razinu kad je šopingmanija još gušt, ko što cuganje može bit gušt, čak i ako nekad pretjeraš, al ak ti jednom to razori brak i ličnost...


Quote:
Imao sam priliku vidjeti maniju shoppinga na djelu, no barem su se kupovale koliko tolike korisne stvari.
Meni je ta osoba izgledala kao da je potpuno promjenila svoje stanje svijesti.
To je kao zombi koji ide okolo i samo gleda, što kupiti.
I to je trajalo i trajalo dok banke nisu blokirale kartice.
Evo, frendica iz Njemačke mi piše kak je nedavno gledala na talkshowu Nachtcafe ispovijest jedne ženske koja je bila tolko ovisna o kupovanju, da je na kraju zbog 2 milijuna duga (eura!!!) završila na 8 godina u zatvoru. Ne znam kak joj je to uspijelo, ipak se radi o grozomornoj sumi! Ovi kaj se tu hvale da su ovisni o kupovanju knjiga morali bi se jako pomučiti , možda otvoriti svoj Profil.
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 19:33   #12
Quote:
rejoflajt kaže: Pogledaj post
može biti pogubno za obiteljski budžet. doslovno.
I ne samo za buđet!

Quote:
apsolutno potrebna psihoterapija ako prijeđe granice
Al eto, to je baš ono kaj nisam čula: da netko ide na psihoterapiju radi ovisnost o kupovanju. Iako je to, kak sam već rekla, vjerojatno najčešće dio nekog većeg psihičkog problema.
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.11.2010., 19:59   #13
Quote:
Nemruth Dagi kaže: Pogledaj post
I ja sam žensko pa kad moram nešto od odjeće ili cipela kupiti imam danima tikove...pišem i sama i izdajem knjige ali ne kupujem tuđe knjige...

činimi se da ne pripadam ovom svijetu
Sretnice!

Al evo, vani se očito ide i na psihoterapiju i ozbiljno se shvaća: Compulsive Shopping Addiction . Očito da baš sve šopingholičarke ni ne zgledaju baš ko iz serije Sex i grad! Gledala sam jednom emisiju gdje je ženska kupovala samo tkaninu za šivanje i s njom pretrpala stan, cijele bale je imala!
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 12:07   #14
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
I ne samo za buđet!



Al eto, to je baš ono kaj nisam čula: da netko ide na psihoterapiju radi ovisnost o kupovanju. Iako je to, kak sam već rekla, vjerojatno najčešće dio nekog većeg psihičkog problema.
u principu je dio problema, da
ray of light is online now  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 13:34   #15
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
Gledala sam jednom emisiju gdje je ženska kupovala samo tkaninu za šivanje i s njom pretrpala stan, cijele bale je imala!

majko moja....
ja sam sebi morala da ogranicim odlazak u prodavnicu materijala jer sam kupila vise materijala nego sto mogu da sasijem u narednih par godina.
kad udjem u prodavnicu materijala (ili pozamanterije), osetim neobicno uzbudjenje, odmah pocnem da pravim kombinacije u glavi i uhvati me takvo kreativno ludilo da mogu slobodno da kazem da nisam sasvim svoja.
ubedjena sam da je to neki oblik zavisnosti...
cak sam pravila i eksepriment: udjem u takvu prodavnicu obidjem je, sa zadatkom da ne kupim nista. Uspeva mi samo kad povrsno gledam po rafovima i ne udubim se u ponude, ali mi nije svejedno....

pa ja sam zavisnik....
budim se is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 13:53   #16
Ha....
evo dobrog linka o tome sta su neophpdni koraci za odvikavanje od kupoholicarstva
http://www.youtube.com/watch?v=5PjL3...eature=related

zadovoljna sam, instiktivno sam odradila prva dva koraka (a sada upravo radim jedan od sledecih, samopohvaljujem se )
budim se is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.11.2010., 20:44   #17
Quote:
budim se kaže: Pogledaj post
cak sam pravila i eksepriment: udjem u takvu prodavnicu obidjem je, sa zadatkom da ne kupim nista. Uspeva mi samo kad povrsno gledam po rafovima i ne udubim se u ponude, ali mi nije svejedno....

pa ja sam zavisnik....
Znaš ono kak je Tin Ujević bil poprilični pijanac, pa je tak jednom išel kraj birtije i govori si: "Neću ući, neću ući, jači sam od toga..." i tak prođe pored i nastavi hodati, pa si onda veli: "Bravo! Uspjelo mi je! Sad ću se zato nagraditi!", pa se vrati nazad do birtije.
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 20:57   #18
Quote:
ptica dronta kaže: Pogledaj post
Znaš ono kak je Tin Ujević bil poprilični pijanac, pa je tak jednom išel kraj birtije i govori si: "Neću ući, neću ući, jači sam od toga..." i tak prođe pored i nastavi hodati, pa si onda veli: "Bravo! Uspjelo mi je! Sad ću se zato nagraditi!", pa se vrati nazad do birtije.
odlicno LOL

nisam kupila nista....mogla bih da se castim ovim prekrasnim ekoloskim krznom...i ovom cipkom...iiii.....

budim se is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.11.2010., 21:44   #19
Zanimljivo je čitati vas neke.
Čini mi se da je većina mladih ljudi, zaposlena ili na neki drugi način imate sredstva.
Gospodo, nadam se da nikad nećete doći u situaciju preživljavanja. A mnogi smo imali takvu situaciju.

Jer, kad je dilema da li ću sebi kupiti šta ja znam šta ili ću svome djetetu kupiti kruh i cipele, vjerujte da tu nema dilema. Ako ste normalan roditelj, sve moguće vrste kupovine otpadaju.

Nekako sam uvjerenja da svi moramo proći fazu up and down. I sretna sam što sam to prošla, vjerujem da sam dobila barem zrno mudrosti.
Bez pretencioznosti, savjetujem svima onima koji se osjećaju onako kako je autorica naslovila temu, što hitnije odbacujte takve navike.
Omaha is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.11.2010., 13:08   #20
Quote:
Omaha kaže: Pogledaj post
Zanimljivo je čitati vas neke.
Čini mi se da je većina mladih ljudi, zaposlena ili na neki drugi način imate sredstva.
Gospodo, nadam se da nikad nećete doći u situaciju preživljavanja. A mnogi smo imali takvu situaciju.

Jer, kad je dilema da li ću sebi kupiti šta ja znam šta ili ću svome djetetu kupiti kruh i cipele, vjerujte da tu nema dilema. Ako ste normalan roditelj, sve moguće vrste kupovine otpadaju.

Nekako sam uvjerenja da svi moramo proći fazu up and down. I sretna sam što sam to prošla, vjerujem da sam dobila barem zrno mudrosti.
Bez pretencioznosti, savjetujem svima onima koji se osjećaju onako kako je autorica naslovila temu, što hitnije odbacujte takve navike.
Sve to stoji. Al pogledaj narkiće, koji će prodat sve iz kuće da dođu do droge. Ovisnost o šopingu nije takva fizička ovisnost, al može bit vrlo jaka psihička. Znam npr. jednu stariju gospođu koja je prošla faze velike neimaštine i nikad nije bila šopingholičarkom, al je razvila neku strast prema hrčkanju. Iako odavno nema financijskih problema, ona skuplja stare stvari, kad joj koja prijateljica umre (a to je u tim godinama često), ona odmah dovuče cijeli njen ormar garderobe, a nosi i nadalje samo najstarije prnje i meće na stol poderane stolnjake, a ono dobro čuva i ne da nikaj baciti, ko da će živjeti vječno. Ovo nije ovisnost o šopingu, al je također bolesna navezanost na materijalno i skupljanje. Mislim da mnogi te svoje ovisnosti ni ne uviđaju. Naravno da u tome nema ničeg dobrog i da to nisu vrijednosti koje treba njegovati... Al je to ipak neka vrst bolesti. Bijeg... od nečg većeg i bitnijeg... od sebe samih?...
__________________
kad mjesec izlazi, zvona nestaju, a javljaju se staze neprohodne
ptica dronta is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 12:03.