Natrag   Forum.hr > Društvo > Pravo > Nasljeđivanje

Nasljeđivanje Oporuke, nužni dio, ostavinske rasprave

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 22.01.2016., 17:43   #1
Podjela kuće?!?

Situacija je ovakva:

Moj otac je sa svojom prvom zenom sagradio kuću. Imali su dvojicu sinova. Nakon toga je zena preminula.

Otac se potom ponovno ozenio i sa drugom suprugom ima jedno dijete (mene).
Svi zivimo u toj kuci: otac, moja majka, polubraca i ja.
Nakon smrti njegove prve supruge kuca se nije dijelila jer glasi na oca.

Moje pitanje je slijedece: sto se dogadja ako otac umre prije moje majke ( svoje druge supruge)? kako se dijeli kuca? Naime, ja sam skoro pred udaju tako da mene moj dio ne zanima ali moja majka ima problema sa jednim polubratom koji prijeti da on ima pravo na polovicu kuce na osnovi svoje pokojne majke i da ce moju majku ako otac umre istjerati iz kuce itd.. Kakva prava ima ona ako otac umre prvi a ne napravi oporuku?

Hvala
garavusa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.01.2016., 16:53   #2
To ide ovako, ako sam dobro shvatila: kuća je bračna stečevina tvojeg oca i njegove prve žene. Po obiteljskom zakonu, otac je vlasnik polovice, a druga polovica je pripadala njegovoj prvoj ženi, bez obzira na čije ime je kuća upisana.
Nakon njezine smrti, po zakonu o nasljeđivanju, njezina polovica se trebala podijeliti na tri dijela, između oca i sinova, dakle ocu pripada trenutno 4/6 kuće, a polubraći svakom po 1/6.

Kada otac umre, tih 4/6 se dijeli na vas četvoro (polubraću, tebe i majku) na jednake dijelove, znači svakom po 1/6.

Pojednostavljeno, nakon očeve smrti, polubraća će imati svaki po 1/3 (tj. 2/6) a ti i majka po 1/6. Ukoliko se na ostavinskoj raspravi odrekneš svojeg dijela u korist majke, njoj pripada isto 1/3 kuće. U svakom slučaju, ne može ju nitko istjerati.
Ančica. is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.01.2016., 15:58   #3
Quote:
Ančica. kaže: Pogledaj post
To ide ovako, ako sam dobro shvatila: kuća je bračna stečevina tvojeg oca i njegove prve žene. Po obiteljskom zakonu, otac je vlasnik polovice, a druga polovica je pripadala njegovoj prvoj ženi, bez obzira na čije ime je kuća upisana.
Nakon njezine smrti, po zakonu o nasljeđivanju, njezina polovica se trebala podijeliti na tri dijela, između oca i sinova, dakle ocu pripada trenutno 4/6 kuće, a polubraći svakom po 1/6.

Kada otac umre, tih 4/6 se dijeli na vas četvoro (polubraću, tebe i majku) na jednake dijelove, znači svakom po 1/6.

Pojednostavljeno, nakon očeve smrti, polubraća će imati svaki po 1/3 (tj. 2/6) a ti i majka po 1/6. Ukoliko se na ostavinskoj raspravi odrekneš svojeg dijela u korist majke, njoj pripada isto 1/3 kuće. U svakom slučaju, ne može ju nitko istjerati.
Hvala na odgovoru, puno si mi pomogla! jedino mi nije jasno zasto poslije smrti oceve prve zene nisu odredjeni nasljednici tj kuca nije podijeljena.. polubraca su tada bila maloljetna...
garavusa90 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 19:49   #4
Pozdrav . Molim ako je netko možda upoznat sa sličnom situacijom da mi da kakav savjet ako ima, ili informaciju ... Naime , moji roditelji su za vrijeme braka napravili kuću koja je bila pola očeva, pola majčina . Prije 10 godina je otac prije smrti napravio darovni na moj mamu koji je njegova kćer iz prvog braka pobila kao da je otac u trenutku darovnog zbog bolesti bio neuračunljiv . Zatim je ona tražila svoj nužni dio i zakonski je dobila nužnu 1/8 kuće , odnosno isplaćen joj je novac u vrijednosti te 1/8 . Sada je mama vlasnik 1/1 cijele nekretnine te je kuća pod hipotekom . Mene zanima da li ja u sadašnjoj situaciji kao punoljetno dijete koje radi (završila školovanje) , pošto je ona znači živa i zdrava , imam kakvo pravo na nekretninu ili dio iste?
Unaprijed hvala ,
LP
malenaa19 is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.03.2017., 21:01   #5
Quote:
malenaa19 kaže: Pogledaj post
Pozdrav . Molim ako je netko možda upoznat sa sličnom situacijom da mi da kakav savjet ako ima, ili informaciju ... Naime , moji roditelji su za vrijeme braka napravili kuću koja je bila pola očeva, pola majčina . Prije 10 godina je otac prije smrti napravio darovni na moj mamu koji je njegova kćer iz prvog braka pobila kao da je otac u trenutku darovnog zbog bolesti bio neuračunljiv . Zatim je ona tražila svoj nužni dio i zakonski je dobila nužnu 1/8 kuće , odnosno isplaćen joj je novac u vrijednosti te 1/8 . Sada je mama vlasnik 1/1 cijele nekretnine te je kuća pod hipotekom . Mene zanima da li ja u sadašnjoj situaciji kao punoljetno dijete koje radi (završila školovanje) , pošto je ona znači živa i zdrava , imam kakvo pravo na nekretninu ili dio iste?
Unaprijed hvala ,
LP
A kakvo bi ti pravo trebao imati? Trenutno nemaš pravo ni na što.

Kad ti majka umre, možeš tražiti nužni dio (ako ti majka nije ostavila ništa u toj vrijednosti). A čak ni nužni dio, ako sklopi s nekim drugim ugovor o doživotnom/dosmrtnom uzdržavanju.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.04.2017., 14:03   #6
Quote:
malenaa19 kaže: Pogledaj post
Pozdrav . Molim ako je netko možda upoznat sa sličnom situacijom da mi da kakav savjet ako ima, ili informaciju ... Naime , moji roditelji su za vrijeme braka napravili kuću koja je bila pola očeva, pola majčina . Prije 10 godina je otac prije smrti napravio darovni na moj mamu koji je njegova kćer iz prvog braka pobila kao da je otac u trenutku darovnog zbog bolesti bio neuračunljiv . Zatim je ona tražila svoj nužni dio i zakonski je dobila nužnu 1/8 kuće , odnosno isplaćen joj je novac u vrijednosti te 1/8 . Sada je mama vlasnik 1/1 cijele nekretnine te je kuća pod hipotekom . Mene zanima da li ja u sadašnjoj situaciji kao punoljetno dijete koje radi (završila školovanje) , pošto je ona znači živa i zdrava , imam kakvo pravo na nekretninu ili dio iste?
Unaprijed hvala ,
LP
Ti ulazis u krug zakonskih naslendika iza svoga oca, sta je bilo sa ostavinskom raspravom i kako je podeljena imovina koja je ostala iza tvog oca?
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 01:38   #7
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
Ti ulazis u krug zakonskih naslendika iza svoga oca, sta je bilo sa ostavinskom raspravom i kako je podeljena imovina koja je ostala iza tvog oca?
Pa napisala je da je sve dobila njena majka, a kćer iz prvog braka nužni dio. Sad se očito sjetila da bi i ona neki nužni dio. Ali nije napisala koliko je vremena prošlo od očeve smrti, pa ne znamo je li zakasnila ili nije.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.04.2017., 09:56   #8
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Pa napisala je da je sve dobila njena majka, a kćer iz prvog braka nužni dio. Sad se očito sjetila da bi i ona neki nužni dio. Ali nije napisala koliko je vremena prošlo od očeve smrti, pa ne znamo je li zakasnila ili nije.
To onda znaci da se ona odrekla svog dela, ili ga pak poklonila majci...
ccaterpillar is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.04.2017., 22:22   #9
Quote:
ccaterpillar kaže: Pogledaj post
To onda znaci da se ona odrekla svog dela, ili ga pak poklonila majci...
Ne znači, jer je otac cijelu kuću darovnim ugovorom poklonio majci. Ako nije bilo druge imovine, ostavinska rasprava iza oca nije niti morala biti održana, pa se nije niti mogla ičega odreći (nitko ju nije ništa niti pitao).

Nakon smrti oca, imala je 3 godine da traži svoj nužni dio na sudu (a to je polusestra očito učinila u roku te ga i dobila). Ako još nije prošlo 3 godine od smrti, ona stigne to isto učiniti. Ali ne vidim smisla u tome, jer bi tako samo stvarala tenzije s vlastitom majkom kojoj je ona jedina nasljednica (prema napisanom).
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.06.2017., 09:37   #10
Quote:
rhodium11 kaže: Pogledaj post
Ne znači, jer je otac cijelu kuću darovnim ugovorom poklonio majci. Ako nije bilo druge imovine, ostavinska rasprava iza oca nije niti morala biti održana, pa se nije niti mogla ičega odreći (nitko ju nije ništa niti pitao).

Nakon smrti oca, imala je 3 godine da traži svoj nužni dio na sudu (a to je polusestra očito učinila u roku te ga i dobila). Ako još nije prošlo 3 godine od smrti, ona stigne to isto učiniti. Ali ne vidim smisla u tome, jer bi tako samo stvarala tenzije s vlastitom majkom kojoj je ona jedina nasljednica (prema napisanom).
.. a sta ako je bila maloljetna u trenutku kada je "trebala traziti" svoje pravo?
F.A.Q is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2017., 00:49   #11
Quote:
F.A.Q kaže: Pogledaj post
.. a sta ako je bila maloljetna u trenutku kada je "trebala traziti" svoje pravo?
Ne mijenja ništa na stvari. Tada je to bila odgovornost njezinog skrbnika. Ako su ona i/ili skrbnik zakasnili, zakasnili su.
__________________
Incidit in Scyllam qui vult vitare Charybdim
rhodium11 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:07.