Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca

Roditelji i djeca Zato što ih volimo i oni vole nas.
Podforumi: Školarci i adolescenti, Dojenčad i predškolci, Trudnice, Medicinski potpomognuta oplodnja, Dječje zdravlje, Oprema

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 17.06.2016., 10:04   #501
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
negdje sam čitala da se u djetinjstvu "formira" broj tih nekih masnih stanica
pa onda kad si odrasli teže mršaviš

jer kao mršavi ljudi imaju manji broj tih stanica, i lakše im je smršaviti, jer manji broj tih stanica treba "stranjiti"

ne znam da li je to istina, to mi je netko objašnjavao jer je meni jako teško smšaviti bilo bilo kada, šta god poduzimala, a kao mala sam bila jako debela, pa da je to radi toga
Na mom primjeru mogu posvjedočiti da to nije istina

Kao mala sam bila mršava ko štapić, u školu me nisu dali koliko sam bila neuhranjena

U pubertetu sam samo buknula

Tak da kod mene ta teorija pada u vodu totalno
__________________
Moj Zmajek je MPO beba :)

#nemrem
Francesca is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:10   #502
Quote:
vlovrec kaže: Pogledaj post
negdje sam čitala da se u djetinjstvu "formira" broj tih nekih masnih stanica
pa onda kad si odrasli teže mršaviš

jer kao mršavi ljudi imaju manji broj tih stanica, i lakše im je smršaviti, jer manji broj tih stanica treba "stranjiti"

ne znam da li je to istina, to mi je netko objašnjavao jer je meni jako teško smšaviti bilo bilo kada, šta god poduzimala, a kao mala sam bila jako debela, pa da je to radi toga
I ja kažem da nije istina. Bila sam mršava, možda i manje od svog malca. U školu krenula s jedva 20 kila.
Ne znam kada sam krenula s debljanjem, ali moguće da isto negdje oko puberteta. Ne sjećam se kako je bilo u osnovnoj školi, ali u srednjoj više nisam baš bila zadovoljna izgledom.
Taj višak mi je skoro nemoguće srediti, osobito salo s trbuha/struka.

Imala sam i više, ali vježbanjem i prehranom sam se uspjela srediti
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:11   #503
Baš ja moram izmjeriti koliko je moja visoka. Ima 16 kg sada baš smo se jučer vagale. Ali ono nije bucka lijepo izgleda i dosta je visoka jer ljudi kad je vide i čuju pomisle da ima blizu 4 godine a nema niti 3. Dobro ajd trbuščić malo poraste kada se napapa ali moram priznati zna se najesti nekad iako ja uvijek stavljam malo manje u tanjur i ne pretrpam jer onda pojede samo to i ne traži više. Ali kruha bi valjda uvijek mogla i to me iritira. Ali barem slatkiše ne jede i ne voli tako da me to tješi.

I sad kako je vruće jede dosta manje ali zato se oblokava vodom i sokom i jede mi dosta voća i povrća svježeg (sok dajem onaj prirodni bez konzervansa ali ga svejedno razrijedim sa vodom). U nedjelju sam se toliko nasmijala mala se najela kupusne salate i krastavaca svježih i šnitu kruha i to joj je bio ručak. Ja nit sam ju tjerala na nešto dodatno ona je pojela što je htjela od onog što je bilo ponuđeno na stolu.

Ne znam za ovo što je vlovrec napisala ja sam kao dijete bila strašno premršava ali strašno kost i koža da sam skoro morala pauzirati godinu i nisu me htjeli pustiti u školu pa moja mama namolila jer me nije imao tko čuvati a vrtić sam mrzila iz dna duše. A danas sam poprilično jaka čak i imam par kg viška i volim papati priznajem ali višše sam tip koji se voli najesti domaćeg gulaša ili variva nego kolača i nekog sad masnog pečenja s krumpirom i opet muku mučim od uvijek sa tih par kg viška
bembolina 09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:22   #504
Zato i velim da ne znam da li je to istina ili ne

Ja sam ko mala bila debela, u pubertetu jako mrsava, do prije par godina cak, a onda sam picela samo bujati
Nikakva dijeta, nikakvo vjezbanje ne pomazu

Inace, ona dijeta za dijabetes u trudnoci,od 1800 neceg, ja ne pojedem niti pola tih kolicina, a opet kile samo idu gore

A mozda su i godine vec tu

No, sad sam skrenula s teme
Nismo culi pokretacicu (najnoviju) teme o prehrambenim navikama djeteta
vlovrec is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:26   #505
vlovrec, idi sa mnom jaukati na temu mršavaca
Snow Fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 10:42   #506
vlovrec ja sam ti isto bila na toj dijetei za vrijeme trudnoće. Kad sam išla roditi imala sam 73 kg na 168 visine a kad sam rodila i došla doma imala sam 64 kg. bila sam kost i koža ma ništa od trbuha nisam imala ma imala sam udubinu a ne ostatak kože od poroda.

A sad imam 71 kg i baš sam si debela i isto nikak ne ide dolje. Mislim da na tu težinu ima sto stvari koje utječu. Kakve godine??? Pa nije da imaš 50 pa da više ne možeš kontrolirati. A ja nekako mislim da stresa i užurbani život i ajmo budimo realni i kad si doma sa djetetom i ne ideš na posao opet imaš sto stvari za napravit pa pazi na dijete pa ovo pa ono ma to je isto stres i napetost jer ti stalno mozak radi što treba i kada napraviti.......i još kad te malo hormoni opale........ubojita kombinacija
bembolina 09 is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.06.2016., 14:14   #507
Quote:
Snow Fairy kaže: Pogledaj post
I ja kažem da nije istina. Bila sam mršava, možda i manje od svog malca. U školu krenula s jedva 20 kila.
Ne znam kada sam krenula s debljanjem, ali moguće da isto negdje oko puberteta. Ne sjećam se kako je bilo u osnovnoj školi, ali u srednjoj više nisam baš bila zadovoljna izgledom.
Taj višak mi je skoro nemoguće srediti, osobito salo s trbuha/struka.

Imala sam i više, ali vježbanjem i prehranom sam se uspjela srediti

Vlovrec je u pravu. Ali drugi dio istine je taj da ti se broj masnih stanica ponovno može povećavati u pubertetu. Zatim opet staje. Tako da u ta dva razdoblja treba paziti
Zaključno, debelo dijete lako postaje još deblji tinejdžer. A to je onda doživotan teret.
__________________
I Am Chaos, I Am Destruction
BlackLotus is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.06.2016., 12:11   #508
evo, ja izmjerila. 12 kg, a visoka je između 85 i 87. neće mirno stati .
i dalje nije mršava, iako sam je, potaknuta temom , malo detaljnije pogledala. rukice više nisu one bejbi s pregibima, nogice se izduzile... postaje curica, nemam više bebu .
__________________
nas ticker
svasta_nesto is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.12.2021., 21:53   #509
Sin ide u dnevnu bolnicu na obradu zbog kila.... Zna netko kakve pretrage će mu raditi?
FIGICA is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2021., 11:11   #510
Quote:
FIGICA kaže: Pogledaj post
Sin ide u dnevnu bolnicu na obradu zbog kila.... Zna netko kakve pretrage će mu raditi?
najviše informacija će ti dati taj odjel na koji dijete ide.
a možda i dr koji ga je tamo uputio.
simple mind is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.12.2021., 14:26   #511
Quote:
FIGICA kaže: Pogledaj post
Sin ide u dnevnu bolnicu na obradu zbog kila.... Zna netko kakve pretrage će mu raditi?
Uglavnom i za početak krvne pretrage, hormoni, endokrinolog, obrada psihologa, nutricionist. I dalje po indikaciji ako će biti potrebno nešto dodatno.

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2022., 15:06   #512
Imam nećakinju koja ima 13 godina, oko 170cm i kila bi mogla imati između 75 i 80 po mojoj procjeni. Slabokrvna je, a pila je jedno vrijeme sirup/tablete sa željezom, međutim, mislim da se to i nije baš nešto puno popravilo. Nije bila već dugo ni na kontroli.

Uglavnom ne doručkuje, pogotovo kad ide u školu, dakle kad dođe doma oko 13h, onda jede ručak ili jede nešto što si sama spremi ako joj ručak SMRDI. Večeru jede ostatke od ručka.
Tvrdi da joj meso i jaja smrde, a i neko povrće. Iako i o tome bi se dalo. Jer, jede file od piletine i pohano, ali zabatak i batak ne. Od istog pileta.

Iz jela vadi luk, kupus, salatu izbjegava, voli samo kisele krastavce, ponekad zelenu salatu, ali rijetko. Kad si pravi jesti, onda su to ugljikohidrati. Popećci od krumpira, pohani kruh, sendvić tost. Grickalice i slatko, to može u tonama, srećom pa se kod njih to ne kupuje često. Majka joj ne zabranjuje. Tj.zabranjuje, ali neuspješno.

Mala se ne kreće skoro nikako tokom dana,
troma je, tjelesni ne vježba, uvijek traži izgovor da ne vježba. Njoj to ništa ne smeta, gljivariti na kauču, kad ju se pozove u šetnju, jok, kakvo hodanje. Eventualno ak je kakvi dućan, onda po dućanu.

Žao mi je tog djeteta jer bi si mogla navući bolesti prije 15 godine. Ne znam kako joj pomoći i potaknuti da se više kreće i da mora jesti manje ugljikohidrata.

Majka je već rezignirana s tim stanjem jer što god joj kaže nema efekt.
__________________
No heroes, villains, one to blame, while wilted roses fill the stage... ♥
♫Books♪
miss-rebel is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2022., 21:07   #513
A ne znam što realno možeš s 13 godišnjakinjom. Gledam, jer moja ima toliko.
Da, možeš joj zabranit da jede čips, kupit će ga i pojest po putu do škole...
Ne možeš ju šopat s salatom ako neće.
Ne možeš ju upisati na neki sport, ako je u otporu...
Ako sama nije motivirana, teško da će se pokrenuti.
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.08.2022., 23:27   #514
Okrutno zvuči, ali......ja sam u toj dobi na 157 cm imala cca 60 kg i tada (a bilo je to davno) nisam mogla pronaći odjeću u koju bi stala. Modernu, mladenačku odjeću. To + teen časopisi sa "savršenim" ženskim tijelima. Mene je natjeralo.

Roditelji tu imaju ključnu ulogu da osiguraju kvalitetan obrok kako mala ne bi jela "smeće" i da joj usade važnost bavljenja sportom. Ako roditelji nisu sportski aktivni neće biti niti dijete. Možda bi mogli krenuti od zajedničkih sportskih aktivnosti preko vikenda? Npr, vožnja bicikla, planinarenje, klizanje u zimskim mjesecima itd...

Poslano sa mog JNY-LX1 koristeći Tapatalk
LeaLeic is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2022., 06:04   #515
s trinaest je vec puno teze, ali ne znam bas puno djece da su dosli do tih kila.u godinu dve.
s 9-10 imas gotovo potpunu kontrolu nad hranom koju dijete unosi a bome lakse je i na kretanje natjerat
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.08.2022., 13:47   #516
Quote:
miss-rebel kaže: Pogledaj post
Imam nećakinju koja ima 13 godina, oko 170cm i kila bi mogla imati između 75 i 80 po mojoj procjeni. Slabokrvna je, a pila je jedno vrijeme sirup/tablete sa željezom, međutim, mislim da se to i nije baš nešto puno popravilo. Nije bila već dugo ni na kontroli.

Uglavnom ne doručkuje, pogotovo kad ide u školu, dakle kad dođe doma oko 13h, onda jede ručak ili jede nešto što si sama spremi ako joj ručak SMRDI. Večeru jede ostatke od ručka.
Tvrdi da joj meso i jaja smrde, a i neko povrće. Iako i o tome bi se dalo. Jer, jede file od piletine i pohano, ali zabatak i batak ne. Od istog pileta.

Iz jela vadi luk, kupus, salatu izbjegava, voli samo kisele krastavce, ponekad zelenu salatu, ali rijetko. Kad si pravi jesti, onda su to ugljikohidrati. Popećci od krumpira, pohani kruh, sendvić tost. Grickalice i slatko, to može u tonama, srećom pa se kod njih to ne kupuje često. Majka joj ne zabranjuje. Tj.zabranjuje, ali neuspješno.

Mala se ne kreće skoro nikako tokom dana,
troma je, tjelesni ne vježba, uvijek traži izgovor da ne vježba. Njoj to ništa ne smeta, gljivariti na kauču, kad ju se pozove u šetnju, jok, kakvo hodanje. Eventualno ak je kakvi dućan, onda po dućanu.

Žao mi je tog djeteta jer bi si mogla navući bolesti prije 15 godine. Ne znam kako joj pomoći i potaknuti da se više kreće i da mora jesti manje ugljikohidrata.

Majka je već rezignirana s tim stanjem jer što god joj kaže nema efekt.
Manjak željeza je rezultat nezdrave i nekvalitetne prehrane ali bi trebalo redovito kontrolirati kriv i popraviti rezultate.
Razgovor s njom bi bio dobar početak kao i promjena prehrane cijele obitelji.
Zajednički izleti negdje u prirodu, vožnja biciklom i sl.
I integracija u pripremu jela/kuhanje.
Jer kad si sudjelovao u pripremi onda ti je odmah finije.
Teško ćeš/ćete nešto postići time "da je ona problem" ali ako zdravija prehrana bude projekt cijele obitelji onda je to nešto drugo.
Izbacivanje napitaka poput coca cole i razno raznih sokova bi isto bilo pod obavezno.
__________________
It’s not what you preach, it’s what you tolerate
mart28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2022., 20:54   #517
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
s trinaest je vec puno teze, ali ne znam bas puno djece da su dosli do tih kila.u godinu dve.
s 9-10 imas gotovo potpunu kontrolu nad hranom koju dijete unosi a bome lakse je i na kretanje natjerat
ja ih znam jako puno.
jedna veca skupina koju sam vidla je isla od ozujka do lipnja 2020.
nevjerojatno kolko su se neka djeca (tada desetogodisnjaci) zdebljali u dva i pol mjeseca.
ne bih rekla da su starci imali kontrolu nad hranom ili jesu, ali ih nije bilo briga i to je period zivota koji je vecina djece provela u sjedalici.
(hormoni, veci apetit i nekretanje, klinci mogu natuc i po 10-15kg u godinu dana)

a i prije 2020, kod djece je bio problem nekretanje (koji se sve vise povecava). To su navike koje se stjecu od prohodavanja, koje se gledaju u obitelji i koje, cak i ako su dobro usadjene, vrsnjaci mogu sjebat. ili jednostavno ih zanimaju samo neke sjedilacke aktivnosti (ajde da ne spominjem samo ekrane, klinci idu u muzicke, pa sjede...idu na jezike, likovne grupe, i sjede, uz cjelodnevno sjedenje u skoli i ono sto se naziva tzk....)
a vrh svega je sto ih se na aktivnosti razvaza (neke i u skole).
nekad je to zato jer je stiska s vremenom ili losa povezanost zeta, al cesce je komoditet.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2022., 21:02   #518
Quote:
mart28 kaže: Pogledaj post
Manjak željeza je rezultat nezdrave i nekvalitetne prehrane ali bi trebalo redovito kontrolirati kriv i popraviti rezultate.
Razgovor s njom bi bio dobar početak kao i promjena prehrane cijele obitelji.
Zajednički izleti negdje u prirodu, vožnja biciklom i sl.
I integracija u pripremu jela/kuhanje.
Jer kad si sudjelovao u pripremi onda ti je odmah finije.
Teško ćeš/ćete nešto postići time "da je ona problem" ali ako zdravija prehrana bude projekt cijele obitelji onda je to nešto drugo.
Izbacivanje napitaka poput coca cole i razno raznih sokova bi isto bilo pod obavezno.
da se djevojku skroz ne obeshrabri na pocetku, imam nekoliko primjera gdje je izbacivanje jane u zelenoj/narancastoj/zutoj boji i napitaka raznih, rezultiralo gubitkom nekoliko kg u mj dana.
ta pica poticu apetit (i debljaju jer su krcata secerom) i zapravo klincima treba objasnit zasto ih nije dobro piti.


a sto se kretanja tice, tesko ces trinaestogodisnjakinju odvest sa starcima u prirodu, pogotovo ako to prije nije radila. mislim, mozes probat, al to ju moze i obeshrabrit, ak nema kondicije il ak ne voli (dodaj jos i bube, komarce, vlagu i sl.....)....a jos uz to, sa starcima

nekad ih je dovoljno pokrenut da ne idu liftom nego stepenice, da secu gradom (s ciljem od tocke A do tocke B i nesto pjeske obave)....
ak voli setat po ducanima, nek sece po ducanima.
vise setnje po ducanima, gledanje odjece, ju mozda i motivira da ne jede....
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2022., 12:25   #519
moguce da imas drugaciji uvid, oko mene klinci koji su bili mrsavi i fit nisu dosli ni do "bucmastosti" kamoli pretilosti od 10. do 13.-14. godine.
djeca koja su imala primjetan visak i prije, oni su u koroni otisli nebu pod oblake
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.08.2022., 01:58   #520
Quote:
LeaLeic kaže: Pogledaj post
O. Možda bi mogli krenuti od zajedničkih sportskih aktivnosti preko vikenda? Npr, vožnja bicikla, planinarenje, klizanje u zimskim mjesecima itd...
Tinejdzeri nisu bas zagrijani za zajednicke aktivnosti.

Vecina se u toj dobi, ali i kasnije, da potaknuti "obecanim" boljim ljubavnim zivotom i mozda postoji neki sport koji bi joj bio zanimljiv pa potaknuti ju na bavljenje njime.

Mozda ima neki decko koji joj se svidja, a ne gleda ju pa ju time probati potaknuti.

To je barem meni bio poticaj na pocetku srednje da se pocnem baviti veslanjem

Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
moguce da imas drugaciji uvid, oko mene klinci koji su bili mrsavi i fit nisu dosli ni do "bucmastosti" kamoli pretilosti od 10. do 13.-14. godine.
Imas svakakvih slucajeva i svasta sam vidjao. Evo na osobnom primjeru ti mogu reci da sam do neke 7. godine bio izrazito mrsav i morali su me tjerati da jedem, onda sam se u godinu i pol zdebljao ko prase i takav sam bio negdje do 12. kada sam na ljetnim praznicima skinuo sav visak zbog curica. Zatim sam se na pocetku srednje u par mjeseci opet utovio kod prase cca 20 kg (nova skola, selidba u grad, nikoga ne poznas) da bi krajem krenuo na veslanje i do pocetka 2. razreda postao fit. Takav sam ostao do neke 23/24 dok nisam upoznao zenu i zavrsio faks, onda sam se opet zdebljo ko prase 20kg u godinu dana (nema sporta, sjedilacki posao), te nakon selidbe u De jos 10kg.

Prosle godine sam krenuo to skidati i tijekom 2 mjeseca porodiljnog skinuo 15kg, sada manje vise odrzavam/polako skidam i trudim se obaviti minimalno 2 treninga tjedno te cekam malo da me prodje stiska na 100 strana da skinem ostatak u 2 mjeseca.
bistabil is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:20.