Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Žensko zdravlje

Žensko zdravlje Od mjesečnice do menopauze: za ginekološke probleme i pitanja

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.05.2012., 15:01   #1
Tumor na jajniku

Dan svima. Eto da se požalim i usput raspitam kako i šta... Prije 3 dana mi je dijagnosticiran tumor na lijevom jajniku...veličine je 4, 5 cm....ima li tko kakvih iskustava? Poslana sam vaditi krv i na cd ultrazvuk. Radila sam u 11 mj ultrazvuk i sve je bilo u redu..sad otišla na običnu kontrolu i eto

promjene jedino imam sto mi zna kasniti..od 1 mj tako ...da ne dobijem u dane kad trebam,, i vrtoglavice...ko pms sindrome....samo se nadam da nije nista opasno naravo i jača bol..znala sam popiti po 2 tablete u roku od 3 sata
Insomnia86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 17:01   #2
Ginekološka ordinacija Dr. Ante Pecotić , Solin.


Jesi bila kod njega?
Sandrija is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.05.2012., 18:58   #3
Nemoj paničariti. Ja sam u 12 mj. operirala tumor veličine 15x14 (da dobro sam napisala, hodala sam mjesecima oko doktora dok su usanovili o čemu se radi), i pri tom su mi odstranili lijevi jajnik i jajovod . Operirana sam klasičnom metodom,u bolnici sam bila 9 dana a oporavak je trajao jedno mjesec dana. Bitno je vidjeti kakvi su ti tumor markeri zato su te i poslali vaditi krv, mada oni u takvim slučajevima mogu biti lagano povišeni (kod mene 58). Sada na kontroli u 3. mjesecu su mi se pojavil 2 ciste na desnom jajniku od kojih je jedna na kontroli u 4 mj. otišla a jedna je ostala. Sada ćemo vidjeti na idućoj kontroli kakva je situacija.
kity1973 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2012., 15:44   #4
Postoje i dobročudni tumori jajnika.
To su obično teratomi nastali zbog bolnih menstrualnih grčeva.
Sandrija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.05.2012., 01:06   #5
Quote:
Sandrija kaže: Pogledaj post
Postoje i dobročudni tumori jajnika.
To su obično teratomi nastali zbog bolnih menstrualnih grčeva.
Kako dobroćudni tumori jajnika mogu nastati zbog menstrualnih grčeva?
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 13:37   #6
Tkivo iz maternice se implantira u jajovode, jajnike radi grča tijekom menstruacije.
Tako zapravo nastaje endometrioza, koja stvara dermoidne ciste..
Sandrija is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2012., 19:05   #7
Quote:
Sandrija kaže: Pogledaj post
Tkivo iz maternice se implantira u jajovode, jajnike radi grča tijekom menstruacije.
Tako zapravo nastaje endometrioza, koja stvara dermoidne ciste..
Draga, ovo što si napisala nema veze jedno s drugim.
Endometrične ciste nemaju nikakve veze s menstrualnim grčevima (osim što kod endometrioze imaš užasne grčeve za vrijeme menzesa), niti endometrične ciste imaju imaju ikakve veze s dermoidnim cistama. Posve su različite tvorbe.
Imaš i jednu i drugu temu otovorenu, pa malo pročitaj i informiraj se.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.05.2012., 01:52   #8
Quote:
Sandrija kaže: Pogledaj post
Tkivo iz maternice se implantira u jajovode, jajnike radi grča tijekom menstruacije.
Tako zapravo nastaje endometrioza, koja stvara dermoidne ciste..
Mene stvarno zanima gdje si ti to pročitala ili tko ti je takvo što rekao.
Nešto si gadno pobrkala jer u tome što pišeš nema ni trunke logike, a ni struka ne govori ni blizu tako.
__________________
Fuj. Kaka to!
Silvery is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.05.2012., 02:06   #9
Quote:
Ivanicapeca kaže: Pogledaj post
Draga, ovo što si napisala nema veze jedno s drugim.
Endometrične ciste nemaju nikakve veze s menstrualnim grčevima (osim što kod endometrioze imaš užasne grčeve za vrijeme menzesa), niti endometrične ciste imaju imaju ikakve veze s dermoidnim cistama. Posve su različite tvorbe.
Imaš i jednu i drugu temu otovorenu, pa malo pročitaj i informiraj se.
Endometrioza nastaje iz maternice.
Maternica ljušti krv za vrijeme menstruacije (znaju i male ptičiće
na grani, ne treba im fakulteet),
prema toj logici menstruacija još više boli ako maternica
ima izraslina,
nadalje kod endometrioze je bol često kronična zbog čvrstih cista na jajniku.

I tko može 100% tvrdit da se te endometrične
cistice ne mogu pretvorit u zločudno?
Tako da.

Ginekologija mi nije struka, ali dermoidne ciste su dobročudni tumori jajnika?
Sandrija is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2012., 17:28   #10
Quote:
Sandrija kaže: Pogledaj post
Endometrioza nastaje iz maternice.
Maternica ljušti krv za vrijeme menstruacije (znaju i male ptičiće
na grani, ne treba im fakulteet),
prema toj logici menstruacija još više boli ako maternica
ima izraslina,
nadalje kod endometrioze je bol često kronična zbog čvrstih cista na jajniku.

I tko može 100% tvrdit da se te endometrične
cistice ne mogu pretvorit u zločudno?
Tako da.

Ginekologija mi nije struka, ali dermoidne ciste su dobročudni tumori jajnika?
Pošto osobno imam dijagnozu endometrioze, a i šira okupacija su mi maligne bolesti, objasnit ću ti.

Endometrične ciste mogu nastati bilo gdje u tijelu (najčešće se to radi o trbušnoj šupljini) jer tkivo endometrija (sluznice maternice) iz nepoznatih razloga počinje rasti van nje i uslijed utjecaja hormona krvariti kad je vrijeme menzesa, a pošto ta krv za razliku od one u maternici, nema kamo izaći vani iz tijela to uzrokuju razne promjene kao što su: unutarnje krvarenje, upala, bol, ožiljci ili neki drugi simptomi na organima koji nisu dio ženskog spolnog sustava (mokraćni sustav, probavni sustav, središnji živčani sustav). Sama proširenost bolesti i njen nastanak nema nikakve direktne veze s menzesom i krvarenje kao takvim, te menstrualnim grčevima kao takvim, a bogami ni s nastankom dermoidnih cisti što si isto navela u korelaciji, već kolanjem stanica endometrija tijelom koje se onda prime i začahure na nekom od unutarnjih organa. U suprotnom bi sve žene imale endometriozu (jer sve žene barem jednom iskuse bolniji menzes), dapače, mogli bi endometriozu prevenirati vrlo lako (jer bi i znali njen uzrok). Jedini način da se stvar stavi pod kontrolu jest stavljanje tijela u stanje umjetnog klimaksa, tj. "gašenje" rada jajnika kontraceptivnom terapijom, no to ne rješava problem, na žalost.

Dermoidne ciste ili ti teratomi spadaju u skupinu novotvorina jajnika koji potječu iz spolnih stanica jajnika (druge vrste su epitelno-stromalne novotvorine i novotvorine specijalizirane strome jajnika), i čine 97% svih novotvorina spolnih stanica jajnika.

Dijelimo ih u zrele, nezrele i monodermalne.

Zreli teratomi su dobroćudni i građeni od tkiva koja su se razvila iz svih triju zametnih listića. Najčešće sadržavaju cistu, stoga su i poznati pod nazivom dermoidni teratomi jajnika ili dermoidne ciste. Obično su unilokularni i zahvaćaju oba jajnika. U šupljini teratoma se obično nalazi loj i dlake. Stijenka ciste građena je od struktura kože s različitom količinom dlaka, a može se pronaći i protuberantia Rokitansky (vidi sliku dolje), polipoidna masa koja se proicira u lumen ciste i može sadržavati zube, te hrskavično i koštano tkivo, među ostalim. Mikroskopski je ovaj tip teratoma satkan od svega mogućega, struktura dermisa i žlijezda lojnica, korijena dlaka, masnog i vezivnog tkiva, zrele glije, hijaline hrskavice, sluznice probavnog i dišnog sustava, pa i tkiva štitnjače. Rijetko može nastupiti maligna transformacija, od toga najčešće naravno planocelularni karcinom.

Nezreli teratom je zloćudan i građen od različitih somatskih tkiva u različitim stupnjevima zrelosti, te mikroskopski mogu podsjećati na tkivo embrija ili fetusa. Tumori su veliki, glatke i napete vanjske površine, tipično jednostrani. Solidne su građe, a mogu se naći i žarišta nekroze i krvarenja, te cistična žarišta.

Monodermalni teratomi se rijetko pojavljuju, a građeni su od tkiva podrijetlom iz samo jednog zametnog listića. Najčešći su struma jajnika i karcinoidi, gdje struma makroskopski i mikroskopski izgleda kao tkivo štitnjače i može izazvati hipertireoidiziam, dok karcinoid nalijuje na karcinoide u probavnom sustavu, luči 5-hidroksitriptamin i može izazvati kliničku sliku karcinoidnog sindroma.

Zreli se pojavljuju najčešće u generativnoj dobi, nezreli u drugom desetljeću života, a teratomi s većim udjelom nediferenciranih tkiva imaju lošiju prognozu.
(Izvor)

Daklem, dermoidne i endometrične ciste nemaju veze jedna s drugom niti po načinu nastajanja niti po staničnoj tvorbi i ne nastaju radi menstrualnog krvarenja.

U životu nema 100% garancija za ništa pa tako ni za to da se endometrične ciste ne mogu pretvoriti u neoplazmu. Ono s čim mi danas možemo raspolagati su odeđene statistike koje se rade na temelju dugogodišnjih proučavanja bolesti i one govore da su takve pojave izrazito rijetke ( a rijetko je, po WHO odrednicama, sve što ima pojavnost manju od 1 osobe na 100 000 stanovnika).
Eto, nadam se da su sad stvari malo jasnije.
__________________
Kad je baka ovo izrekla, strahovito jeknu cijela dubrava, prestadoše čari u šumi Striborovoj, jer je baki bila draža njezina nevolja, nego sva sreća ovog svijeta.

Zadnje uređivanje Ivanicapeca : 26.05.2012. at 17:58.
Ivanicapeca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2012., 18:27   #11
Da se javim. Saznalo se da je to bilokularna cista,tako pise i endometrij na desnom. Sutra kontrola nakon 3mj cekanja. Tumorski markeri u granicama. Cista je vel 4,5x5cm
Insomnia86 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.09.2012., 11:07   #12
bok

koliko sam uspjela vidit ni zlocudni nisu neizljecivi?vec sam citala iskustva zena koje su se izljecile no pretpostavljam da nema pravila?
ne znam samo zasto se ne mogu otkriti u ranijim fazama?
jel ima neki provjereni specijalist kod nas?
usagicha is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.12.2014., 18:28   #13
Postovanje.
Zanima me koliki treba biti teratom na jajniku da se ide na laparoskopiju? Moj je trenutno 1,5 cm i receno je da je bolje pricekati da jos malo naraste zbog lakseg odstranjivanja. Također me zanima da li tko zna kojom brzinom raste?
andreast is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.12.2014., 15:21   #14
Quote:
andreast kaže: Pogledaj post
Postovanje.
Zanima me koliki treba biti teratom na jajniku da se ide na laparoskopiju? Moj je trenutno 1,5 cm i receno je da je bolje pricekati da jos malo naraste zbog lakseg odstranjivanja. Također me zanima da li tko zna kojom brzinom raste?
ovisi...recimo ja sam otkrila svoju cistu u 2mj tada je bila 6 cm-odnosno na kraju tumor koji je dijagnosticiran tek nakon operacije u 8 mj i povećao se možda za pol centimetra. Iako nakon što sam čitala o simptomima o kojima nisam obraala pažnju čini se ipak da je moj tumor na jajniku rastao godinama a ja nisam znala.


opet čitala sam ovdje po forumima da se dešavalo puno brže i čak se kod nekih radilo u danima, tjednima ili sporo kao meni.

u svakom slučaju kontroliraj...

da, to je još malo, tek nakon ja mislim 4 cm se odlučuju na operaciju...ili u slučaju jakoh bolova..
vesela djevojka is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:26.