Natrag   Forum.hr > Društvo > Filozofija

Filozofija Misaone teme lišene dogme

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.08.2005., 05:31   #41
"Ako je neko nasao vjerodostojne izvore (judejske), koji govore suprotno, rado cu procitati..."
----------------------------------

Ovo su jedina istinska tumacenja, sve ostalo su izmisljotine:

http://www.sourcetext.com/pythagoras/initiation.html
Ptahotep is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 12:32   #42
Jadna Tanja kaže:
Pocecu od sugestija. Uprkos velikom zanimanju koje je kod mene izazvao ovaj topic, moram priznati da su mi se oci umorile od nepreglednih postova, koji obiluju masom "razvodnjenog", pa i suvisnog materijala (koji cesto odstupa od teme). Dakle, probajte svojim rijecima i sazeto izlagati misli, operirajuci samo faktima i tezama vezanim za prethodni post, kome se nesto dodaje ili se njemu oponira (bez copy-paste tehnike), kako bi i mi neposveceni lakse razumjeli... Hvala.

geza: Pazi to je stvar izbora i stila. Nekoliko sam puta napisao de je nemguće kratko pisati o onome o čemu pišem. Ako netko zna i može neka piše umjesto mene. A što se tiće " copy - paste " tehnike koju mi mnogi " nabijaju na nos " odgovor je: to namjerno činim da bi naučio ljude kako se razgovara s GLOBALNIM MOZGOM SUPERMOZGOM, a ne samo sa svjim nano - mozgom. Neznam zašto ljude nervira, a vidim i tebe, kada svoja glediđšta poptvrđujem s gledištem " copy - paste " čovjeka ? Za mene je to atrgument, a za " protivnika " nervoza? Čudno zar ne Tanja?
Sada te molim, ajde ti sažeto izloži, opiši što znaš o pojmu četvornosti u kontekstu tetraedralnog pojma četvornosti, konkretno i tvog mozga? Ako znaš, unaprijed ti svaka čast! Ja ne znam! Nauči me i pomozi kako se to " kratko i sažeto " čini.
Ja se kratko i sažeto znam izražavatio samo sa slikama, a ta tehnika izražavanje ovdje nije aktualna, niti je za mnoge uopće razumljiva??
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 13:02   #43
Mala Tanja kaže:

O simbolici Davidove zvijezde sam prvi put chula od bivseg decka, koji je, pronasavsi svoje jevrejske korijene, poceo proucavati sve sto je vezano za judaizam. Rekao mi je da su ta dva ukrstena trokuta zapravo simboli bozanskog (gornjeg) i naseg, materijalnog (donjeg) svijeta, koji se prozimaju. Tacnije, bozansko prozima ljudsko, svjetovno... sto je i logicno objasnjenje, jer je Davidova zvijezda, prije svega - sakralni simbol za Jevreje (u njenu genezu ne ulazim). Meni se licno odmah nametnulo poredjenje sa jing-jang simbolom, koji takodje simbolizuje prepletanje bozanskog-ljudskog, muskog-zenskog i drugih opozicija, koje su karakteristicne za mnoge kulture...

geza: Već s ovim si demantirala sve što si prethodno napisala. Tvoj je post vrlo dug za ono što s njim izražavaš. No na početku smo se dogovorilio da je ovo rasprava o fenomenologiji ovog simbola kao iskonskog arhetipa, a ne što je značio za ovaj ili onaj narod, time da je to ostalo otvoreno nakon što se apsolvira fenomenologija i značenje tog simbiola u suvremenoj znanosti filozofiji. To što pišeš je točno, ali je nebitno za fenomenološku raspravu o tom simbolu. Osim toga, Davidova zvijezda je plošni simbol, a ovdje treba govoriti o prostornoj, dakle, višoj razini tog simbola, da bi se shvatila njegova niža dvodimenzionalna razina.-

Mala tanja kaže:

Zasto trougao? Ne znam. Ali, mora biti neki razlog... Sjetila sam se kako sam cesto crtajuci mahinalno pravila trougao s okom unutra...nesto kao Svevidece oko... a onda sam isti taj simbol vidjela na Kazanskoj sabornoj crkvi u S.Peterburgu, a poslije su mi objasnili da je to masonski simbol (!). Potekao iz judaizma mozda?!...(Zanimljivo je da je neko takvo oko vidio u meditaciji... )

geza: Zašto trokut objašnjeno je: Zato što je to elementarni lik - fraktal pološnog dvodimenzionalnog svijeta. Ispod trokuta nema plošnog lika!!!

Mala tanja kaže:
S druge strane, sto se tice ovih astronomskih i kosmoloskih pojava i njihovog podvodjenja pod "Magen David", nisam sklona da u to vjerujem... Prije svega, jer je to u najvecoj mjeri teoloski simbol. Zatim, jer postoje neki brojevi koji su univerzalija svih kultura (a to je, prije svega, dvanaestica, zastupljena u astronomiji, astrologiji, pa i bajkama od sjevernog do juznog pola), cak i onih koje se medjusobno nisu dodirivale (ili mi tako mislimo), ali to ne znaci da treba praviti neku nategnutu simboliku heksagrama, kako bi se pod tih sest kraka, odnosno dva trougla podvela sva nasa matematicko-astronomska saznanja...

Ako je neko nasao vjerodostojne izvore (judejske), koji govore suprotno, rado cu procitati...

geza: Moj komentar je kao i prije. Uzmi malo " kopy - paste " tekstove s inetrenata i pogledaj što se o tome piše u svijetu, a naročitoi što piše g. Fuller, što je o tome " napisao - nacrtao " Da Vinci, što Escher, a što recimo geza?? Prema mom mišljenju skoro je deplasirano govoriti o ovoj temi ako se ne zna sve što sam do sada napisao, što sam priložio kao " copy - paste " dokumentaciju, a do fizike, a naročito kemije nismo ni stigli, a kemija je sva tetraedralna??
Najvjerodstojni židovski dokument je onaj gdje je u središtu zvijezde upisano ime JHWH , a još vjerodoostojni je onaj predžidovski, ili čak možda i židovski, gdje se vidi kako egipatski kreator Bog Thet u ruci drži tetredarnu zvijezdu kako strukturu i logos njegovih zemaljskih kreacija. Bio je, kao što sam već napisao i glavni priramidalni arhitekt!?
I sugestija tebi: Napiši nekolko postova o pojavi tetredralne zvijezde u pahuljicama snjega, što je vrlo jednostavno u usporedbi s pojavom u ljudskom tijelu, arhelogiji, kemiji ili svemiru.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2005., 18:13   #44
geza: Delija hoćemo li nastaviti prema Ishodištu svemira putem Ishodišta Čovjeka? Imaš riječ.

delija:
Nastavljam - uz primjedbu da neće biti kratko.
I još nešto, ako su neki čitali neke od informacija koje će se naći na početku ovog "izvještaja", predlažem im da ga još jednom pročitaju jer i nije tako jednostavan kako će se mnogima učiniti.

Uvod 1.
Sasvim je sigurno, od prvih dana kad su se u čovjekovom intelektu počele razvijati moći spoznaje čovjek je postavljao pitanja: Kako je sve "mrtvo" oko nas postalo, kako su nastali živi organizmi, kako je nastao čovjek...?
Odgovor postoji i ja ću ga iznijeti.
Svakako, da li ćeš ti čitaoče prihvatiti taj odgovor kao pravovaljan – to će jedino ovisiti od tebe.
No prije nego ću početi da iznašam teoriju postanka potrebno je da rasčistimo jednu dilemu koja je vezana za Početak.

Jedno je sigurno.
Nijedan razvojni proces ne može da Započne Sam od sebe.
To ne može ni po kojoj teoretskoj postavci.
Dakle, Početak ni u kom slučaju ne može pokrenuti Samog sebe – već MORA postojati neka sila (koja ima neki potencijal, dakle neku moguću ili latentnu moć) koja će djelovati da se "pojavi" Početak – nakon čega će doći do razvojnog procesa tokom kojeg će Započeto dobiti svoju formu..
Svakako, u ovom momentu nije važno navoditi da li je neki razvojni proces pokrenut Unutar sebe ili Van sebe - već je važno shvatiti da SVAKI Početak mora da ima svoj Pred početak – da bi neka sila pokrenula kompletan razvojni proces (bilo čega).
I upravo tu silu, koja je djelovala, i djeluje na to da se prvo "izvrši priprema" za Početak a zatim da djeluje kod razvoja procesa, neki nazivaju Bogom, neki Alahom, Jahveom... dok po mojoj teoriji tu silu tvore Dva PRIRODNA Entiteta, koji se razlikuju po svojim Bitnostima.
Što se tiče različitosti - različitost se pokazuje u njihovoj Samoj BITI.
A sama BIT im je različita iz razloga što je jedan Entitet vječan (dakle nije mogao Nastati) dok je drugi Nastao (dakle nije vječan – iako, postojao je vječno; ali u drugoj formi).

Svakako, mnoge "ljude svakodnevnice" interesira šta se je "dešavalo" u tom Pred početku i traže od mislilaca da im to objave.
No, objava mislilaca je glasila, i glasi uvijek isto: Ljudski um ne može dokučiti šta se je dešavalo u Pred početno vrijeme – dakle u vrijeme koje je "teklo" prije "božjeg stvaranja", odnosno Velikog praska (Big bang-a), ili...
Šta više, većina mislilaca smatra da u periodu Pred početka vrijeme nije postojalo.

No, da je vrijeme "teklo" i u vremenu Pred početka kaže nam ljudska spoznaja po kojoj: "Bitne karakteristike prirode su njena Beskonačnost, Neprestana mijena i Neprestani razvitak".
Analiziramo li ovu ljudsku spoznaju shvatit ćemo da nam; Beskonačnost kaže da priroda postoji oduvijek – da nam Neprestana mijena kaže da se je oduvijek Nešto mijenjalo – a da nam Neprestani razvitak kaže da su upravo entiteti, koji se oduvijek smjenjuju u Beskonačnoj prirodi, djelovali na ostvarenju razvojnih procesa – da bi se na kraju Priroda našla u stanju u kojem se danas nalazi.

Eto, to je moje mišljenje o Početku, a ako neko može "prstom ukazati" da postoji Početak koji je začet Sam od sebe – molio bih da to objavi, kako mi "obični smrtnici" ne bi "lupali" svašta.

Inače, što se tiče reakcija na informacije koje će naći u ovoj knjizi, znam kako će na njih mnogi reagirati - no budimo ipak slobodoumni i prepustimo se Mašti, ili Fantazu da jedno od njih vlada našim Materijalnim razmišljanjem, jer nema razloga da se ne zabavljamo naučno-fantastičnim pretpostavkama.
Svakako, ako informacije u ovoj knjizi nećete posmatrati kao naučno-fantastične – dozvoljavam da ih tad nazovete ne-naučno-fantastičnim, ili, posmatrajte ih onim pogledom koji vama odgovara.
Naime ja vam moram reći da mi je potpuno svejedno koji će biti vaš pogled na informacije koje slijede.
I na kraju – ipak postoji altarnativa da će vas neke informacije navesti da vašu "fiks ideju" u vezi Postanka dotjerate do granica mogućeg – a možda i dalje.
Dakle, sjednite u fotelju i opustite se i čitajte slobodno ovu knjigu kao štivo zabavnog karaktera.

Nastavak slijedi


(683)

Zadnje uređivanje delija : 16.08.2005. at 19:54.
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.08.2005., 00:31   #45
Meni je ovdje mnogo zanimljiviji tvoj psiholoski profil, Geza!
Ja sam imala najbolju namjeru, ali ti imas "upalu vlastitog ego-a"... akutnu ili hronicnu, ne znam , ali svakako nemam namjeru voditi diskusiju s tobom... Uzivaj.
__________________
Kad bismo se potrudili da budemo onakvi kakvi bi trebalo da jesmo, manje bi nas stajalo truda da se predstavljamo drugacijima nego sto jesmo (La Rochefoucauld)
Jedna Tanja is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 01:02   #46
Uvod 2.
Tokom jedne diskusije s nekim mladim ljudima jedan od njih mi je postavio pitanje:
"... nije mi baš jasan taj "pred početak".
Zar je vrijeme "postojalo" prije Big Banga?
Ili je prije Big Bang "postojao" trenutak - odnosno ako malo drugačije "pogledaš" - beskonačnost?

Moj odgovor je glasio:
"Pazite!
ISPRED svakog Početka se MORA "pokazivati" PRIJE!
Tako se to PRIJE "pokazuje" ODUVIJEK - varaćajući se BESKONAČNO do u Vječnu prošlost.
Znači, ako bi Beskonačnu prirodu posmatrali kroz prizmu Vječnog toka prolaznosti - i ako bi se vraćali UVIJEK NAZAD - tad bi vidjeli da postoje "prijelomne točke" kada se je u Beskonačnoj prirodi NEŠTO dešavalo.

1. To NEŠTO je NEPRESTANA MIJENA ČETVEROKARAKTERNIH priroda.
Dakle Beskonačnu prirodu Vječno TVORE 4 prirode koje se razlikuju po Karakteru.
I Svaka MIJENA je Vječno "ostavljala svoj Otisak" u prostoru, kojeg mnogi nazivaju beskonačni prostor.
A gdje je "utiskivan, stavljan" Otisak?
Otisak je U "OBLIKU" MEMORIJSKOG Otiska "utiskivan, stavljan" u "točke" fiktivne vrijednosti; koje mnogi nazivaju ETER (koji je za ljudski um neshvatljiv), odnosno (po Max Heindel-u) u Reflektirajući eter, a po nekima u FINU TVAR...
U stvari, Eter (Fina tvar) je PRATVAR (PRAMATERIJA), ili kako bih ja u šali rekao da je Etar baka materije.
(Majka materije je antimaterija).
Što se tiče pratvari (pramateriji) o toj ne-materiji govorio je i Justin Mučenik (100. do 165. godine) koji je objavio ovo:"...U dan sunca dolazimo svi na zajednički sastanak jer je to prvi dan, kad Bog pokrenu mrak i pratvar te stvori svijet..."

2. No, to NEŠTO su i Naprezanja koja su se dešavala u Beskonačnoj prirodi a koja su nastajala radi dvije vrste Težnje koje su se također Reflektirale u Beskonačnoj prirodi – u Reflektirajućem eteru.
A upravo su ove dvije vrste Težnji jedan od vidova Stvoritelja.
(Ne Boga – već Stvoritelja).

I sve ovo navedeno je STVARNOST iz Vremena PRIJE Big Bang-a, a šta više i PRIJE stvorene Supstancije postanka (Jin i Jang).

Prema tome, PRIJE Početka stvaranja kozmosa (Prijelomna točka je Big Bang) VRIJEME je ''TEKLO'' od Prve prijelomne točke, kada je stvorena Supstancija postanka.
A Vrijeme je ''teklo'' i PRIJE stvaranja Supstancije postanka – jer pratvar postoji od “vremena” VJEČNE Prošlosti.

Dakle, to PRIJE je Pred početak.


Nastavak slijedi

(736)
delija is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.08.2005., 08:34   #47
Jadna Tanja kaže:
Meni je ovdje mnogo zanimljiviji tvoj psiholoski profil, Geza!
Ja sam imala najbolju namjeru, ali ti imas "upalu vlastitog ego-a"... akutnu ili hronicnu, ne znam , ali svakako nemam namjeru voditi diskusiju s tobom... Uzivaj.

geza: Znači odmah sam prokužio tvoj PROFIL čim ovako reagiraš. Lako je " pljuckati " po drugom, ali kad trebaš ti nešto učiniti - napisati onda te zanima " moj psihološki profil "!? Ma zamisli, ti si psihijatrica a ja tvoj EGO pacijent? Svašta si ti umišljaš?
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.08.2005., 08:35   #48
Delija

To NEŠTO je NEPRESTANA MIJENA ČETVEROKARAKTERNIH priroda.
Dakle Beskonačnu prirodu Vječno TVORE 4 prirode koje se razlikuju po Karakteru.

geza

Genijalna spoznaja! Bez te spoznaje nema filozofije! Na stanoviti način tu spoznaju su imali Kinezi, Indijci, Egipčani, Židovi, Kršćani, pitagorejci, poznaje ju suvremena znanost.
Četvornost PRIRODE je Filozofija Ishodišta!
IZ ISHODIŠTA NASTAJU ČETITI PRIRODE. TETREDRALNA ZVIJEZDA TO POKAZUJE. NA VRHOVIMA TETRAEDRA SE NALZE TE 4 PRIRODE A UNUTAR TETRAEDRA JE SVIJET - SVEMIR KAKVOG GA POZNAJEMO I NJEGOVO ISHODIŠTE KOJE SE NALAZI U SREDIŠTU - TEŽIŠTU TETRAEDRA. OVE ČETIRI PRIRODE PO INDIJSKOJ KOZMOLOGIJU SU 4 VREMENSKA INTERVALA ILI " KALPE ". PRETPOČETAK, POČETAK I ONO ŠTO JEST POSTOJANJE S PREDSTAVOM TETRAEDRALNE ZVIJEZDE SU SVRŠENO JASNI JER SE MOGU ANALOGIZIRATI S BIOLOGIJOM SVIJETA, T.J. SA ŽENSKIM I MUŠKIM PRINCIPOM. ZNAMO DA SE VELIKA KINESKA FILOZOIJA UTEMELJJE NA TOM ORGANSKOM PRINCIPU!
" Ima nešto što sve sažima u sebe. Ne kreće se a rađa bez prestanka. U svemiru imamo ČETVERO VELIKIH , a Čovjek je jedan od njih. Tao je iskonska rodna moć svih stvari. sjedinjeni ženski i muški princip. Tao je stvarlačka moć svemira. Simbol te moći je HEKSOGRAM. (a heksogram je proizvod tetredralne zvijezde ) . Vračanje nazad k izvoru, k Ishodištu nalog je iskonske moći stvaranja."
Tako zbori rana Kineska filozofija POČETKA.
Kineski kozmološki diskurs je prepun organističkih analogija. Za rane Kineze svemir je organizam koji sam sebe stvara i porađa. Svemir se satoji od četiri prirode kao što se nebo sastoji od 4 godišnja doba. Razumijevanje početka i kraja svemira isto je razumijevanju početka i kraja bilo kojeg ljudskog života. Sve tradiciopnalne pogreške u shvaćanju početka i kraja svemira, pa tako i pogreške o prapočetklu, ili pretpočetku proizlaze od linearne kartezijanskie perecpcije. Kako god je četvrta točka - točka stvaranja tetraedra isto tako je četvrto stanje prirode Ishodište prirode - svemira ( PLAZMA ) . Četvrta točka kao vrh tetredra istodobno se javlja u težištu - središtu tetraedra, dakle nalazi u samoj unutrašnjosti, u središtu! Time slijedi da se Ishodište svemira nalazi unutar svemira kao što se Ishodište čovjeka nalazi unutar čovjeka. No uvijerk moramo imati na umu da je riječ o DVA, odnosno ČETIRI svemira, a ne o singularnom svemiru kako to zamišlja big - bang teorija. Svako traženje početka jednopg svemira je besmislica. To je isto kako da idemo tražiti početak jednog čovjeka bez drugog komplementarnog čovjeka?
Moja ideja je da se prvo mora shvatiti Ishodište živog biološkog Čovjeka da bi se moglo govoriti i o Ishodišti svemira.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.08.2005., 15:33   #49
Iako je moja ideja bila da se prvo apsolvira tetraedralni fenomen na čovjeku, životu na zemlji, fizici, kemiji, a tek zatim da se obrađuju makrofenomeni Zemlje i tradicija Delija odmah ode u svemir s genijalnom spoznajom o postojanju četiri svijeta kao pretpostavkom bilo koje druge kvalitetne spoznaje.
Budući nemam namjeru govoriti o svemiru prije nego se apsolvira Zemlja, nakon prikaza mentalne četvornosti čovjeka, ovdje će se pokazati geneza Zemlje od Pangeace - prvobitnog JEDNOG KONTINENTA do današnje slike svijeta, kao neka vrst dokaza spomenutoj spoznaji .
Alfred Wegner je još 1915. godine postavio hipotezu o Ishodištu kontinenata i oceana na Zemlji. U svojoj hipotezi Wegner kaže da je prvo postojao JEDAN SUPERKONTINENT koji je nazvao PANGEA. Taj jedan kontinent počeo se prije od oko 200 milijuna godina dijeliti na dnas nam poznata četiri kontinenta: Južnu ameriku i Afriku, što dokazuje konfiguracija i paleoklimatski dokazi. Isto vrijedi za sjevernu amreiku i euroaziju. Neka istraživanja ukazuju da je razdvajanje uzrokovano geopolarnim silama. Tu tezu na neki način dokazuju dva polarna kontineta Antartika i Australija.
Dakle, već na makrorazini geomorfološkog početka Zemlje javlja se fenomen četvorstva, t.j. tetreedralnosti , što će kasnije biti pokazano i na drugi način.

Može se pretpostavliti da je na Pangei postojao stanoviti vid života, kao i u tadašenjem Jednom velikom oceanu. Može se pretpostaviti da je postojala i pra civilizacija ljudi koji su se nastankom dijeljenja kontinenata također podijelili na kontinente koji su nastajali. Postoje i ideje da su egipatska piramidalna civilizacija i piramidalna civilizacija Srednje amerike, naročito Meksička, nastale od civilizacije na Pangei, t.j. da su istog Izvora. Takvu tezu potkrepljuje činjenica da se na svim kontinetima nalaze piramidalne civilizacija, sasigurno ne slučajno. Smisao piramida u svim nastalim civilizacijma je kozmološki, stvaralački i po našim kriterijima božanski. Zajedničko svim tim piramidalnim civilizacijama je da su prakticirali vid četvorne kozmologije. U tom kontekstu u ovom postu se govori o kozmologiji Azteka i Maya, dvije civilizacije koje su svoj svjetonazor gradile na komplementanoj polarnoj četvornosti.
Danas se sa sigurnošću može reći da se kozmologija Maya i Azteka utemeljuje putem ČETIRI BOGA. Svi simboli, rituali i hramovi utmeljuju se na kozmološkom četvorstvu. Zanimljivo je da je četvrti bog bezbojan i upravo taj stavra čovjeka od svog bljeska. ( U Europskoj civilizacije to je " stvaranje na svoju sliku i priliku ", preformulirano iz egipatske tradicije.
Oblici i struktura azteške kozmologije počinju s 4 PREThodna Sunca prije nego se pojavilo peto sadašnje. Zanimljivo je da i suvremena kozmologija govori o četiri generacije zvijezda ( sunaca ) . Azteci su vjerovali u superiornog kretaora Ometecuhtli ("Lord of Duality") and Omecihuatl ("Lady of Duality"). Dakle, vidimo da su Boga shvaćali kao dvojnsoti ženskog i muškog. Kozmičko sjedinjenje rađa četiri boga kretaora, ili četiri sina.
Zemlja je bila podijeljena na četiri četvrtine , svaka obojena prema kolor simbolizmu srednje amerike. Te četiri četvrtine susreću se u glavnom hramu glavnog grada Azteka.
Azteški kalendar napravljen je u skaldu s njihovim četvornim poimanjem svemira. Svi njihovi simboli su matrično tetraedralni tako da arhetip tetraedralnog simbola možemo naći u tim civilizacijama kao element univerzalnog logosa.

Ometecuhtli ("Lord of Duality") and Omecihuatl ("Lady of Duality")
They had four sons: (all 4 could be seen as manifestations of Tezcatlipoca)
Dakle, vidimo da je njihovo pomanje svijeta ( kozmosa ) bilo analogno poimanju tetreadralne zvijezde, što nalazimo i u drugim već spomentim civilizacijama poput Kineske, Indijske, Egipatske i Židovske.
__________________
geza
geza is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 20:07   #50
TAJ SIMBOL NASTAJE DIREKTNO IZ KRUGA.PROMATRANJE KRUGA VAM MOŽE POMOĆI DA TO SHVATITE.
thename is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 20:41   #51
SVASTIKA JE U DIREKTNOJ VEZI S TIM SIMBOLOM.ON IMA UNIVERZALNU VAŽNOST.AKO POSTAVITE PRECIZNO PITANJE DOBIT ĆETE PRECIZAN ODGOVOR.
thename is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.10.2006., 21:42   #52
Quote:
thename kaže:
SVASTIKA JE U DIREKTNOJ VEZI S TIM SIMBOLOM.ON IMA UNIVERZALNU VAŽNOST.AKO POSTAVITE PRECIZNO PITANJE DOBIT ĆETE PRECIZAN ODGOVOR.
Odlično.
__________________
"Cijeli lendskejp se mijenja."
Druid is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2006., 02:58   #53
ODLIČNO KAO PUTOKAZ.
thename is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2006., 13:28   #54
Ovaj... Da vas sve razocaram...

Kao relativno pobozna osoba koja prakticira Zidovstvo, a time se i bavi, mogu vam samo reci da ste svi odlutali u sasvim desetom pravcu.

Naime, sve je pocelo sa stihom kod Zaharije koji kaze otprilike ovo: "O, Svevisnji, neka tvoj narod medju drugim narodima bude kao ljiljan medju trnjem!"

David je, nadahnut tim stihom, dao da se za njegov simbol upotrijebi ljiljan, vrlo slican onom koji se kasnije nasao kod Francuza i Brita (NE, NEMA TO VEZE SA BAIGENTOM-LEIGHEM-LINCOLNOM i "Svetom Krvi" i slicnim sranjima). Kao svaki normalni vladar, dao ga je utisnuti i na svoje novce - shekele - a danasnji shekel takodjer nosi njegov znak.

Naravno, crtkariti taj ljiljan je bilo problematicno u tekucim poslovima - za pecat je bilo lagano, ali sto sa ostalim, recimo, zaglavljima i slicnim sranjima? Sto sa ukrasima? Nije isto iscrtkarit ljiljan u 2000 komada i nesto jednostavnije u istom broju komada?

Zato je David dosao do vrlo inteligentnog rjesenja: treba mu SIMBOL ZA LJILJAN. I, kako pise u Talmudu, dosao je do njega vrlo jednostavno: GLEDAO JE LJILJAN ODOZGO.

Naime, kad pogledate ljiljan tocno odozgo, dobijete pravilan sesterokut - Davidovu zvijezdu.

Tako da, unatoc svoj mistici, implicitnim i eksplicitnim dokazima da su Zidovi sa Alfa Centaurija i slicnom - ne, rijec je o ljiljanu gledanom odozgo.

--------------------------------------

Sam dokaz da to nije imalo mistiku je da njegov sin, Slomo, a.k.a. Solomon, taj simbol upotrebljava totalno marginalno.
Dapace, on koristi stari simbol pentagrama za svoj simbol: ne zato jer je satanist (jer, OBRNUTI pentagram, sa 2 kraka gore, je simbol satanizma), vec zato sto je bitno vise nego David okrenut spiritualnom.
U tom modi vivendi, posvecenom B-gu, njegovim zapovjedima i spiritualnosti, njemu treba simbol covjeka posvecenog molitivi.

Pentagram, peterokraka zvijezda, jos je kod Sumera i Akada simbolizirala covjeka blizu bogovima. Solomon prilagodjava to znacenje tako da pentagram postaje covjek u "khavanah" (citaj: kavana, s naglaskom na zadnjim a), dakle ne covjek u birtiji (a i tu je blizu B.gu, nakon pete pive ili druge litre), nego covjek u apsolutnom religioznom zanosu, u visokoj dusevnoj koncentraciji koja je prisutna prije svega u molitvi, a koja je potrebna za puno ispunjavanje mitzve: covjek osjeca golemu snagu i ogromno zadovoljstvo i istodobno hvali i zahvaljuje B-gu zbog odjsaja Raja u njemu (naravno, radi se o osjecaju).

Recimo samo na kraju da je khavanah izuzetno tesko postici te da je osjecaj bolji nego pod extasyjem. Vidio sam ljude koji placu od ganuca dok su u khavanah. U svakom slucaju - definitivno stanje u kojem ste blizu B-gu ili barem od B-ga blagoslovljeni.

I samo da se osvrnem na ovo, jedna tanja:

Quote:
O simbolici Davidove zvijezde sam prvi put chula od bivseg decka, koji je, pronasavsi svoje jevrejske korijene, poceo proucavati sve sto je vezano za judaizam. Rekao mi je da su ta dva ukrstena trokuta zapravo simboli bozanskog (gornjeg) i naseg, materijalnog (donjeg) svijeta, koji se prozimaju.
Ne, to je samo jedno od tumacenja - dapace, to je tumacenje samo jedne od struja kabalista.

Quote:
Tacnije, bozansko prozima ljudsko, svjetovno... sto je i logicno objasnjenje, jer je Davidova zvijezda, prije svega - sakralni simbol za Jevreje (u njenu genezu ne ulazim).
Ovo nije uopce tocno: SAKRALNI - dakle, liturgijski - simboli ne postoje.
Dapace, izuzetno su strogo zabranjeni, smatraju se avoda tzara, dakle, idolopoklonstvom.
Baron Samedi is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 15:12.