Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 25.08.2009., 21:59   #1
Wink Da li se ovo dogadja samo meni ili...?

Iako sam vec dosta dugo vremena zivim vani, odrzavam dost ceste kontakte sa obitelji, blizom i daljom i prijateljima. Dolazim u HR svakih par godina, a i oni (rijedje) dolaze k nama u posjete.

U svim tim kontaktima i druzenjima, uvijek me iznenadi koliko je vecina njih (cast iznimkama) u razgovorima fokusirano na sebe. Cak i ako ne razgovaramo o stvarnim problemima koji ih muce, ja sam uvijek taj koji pazljivo slusa i aktivno sudjelujem u razgovoru, ne skrecem s teme, pokusavam ih razumijeti ili pomoci kakvim savjetom. Iako sam ja koji cesto inicira te razgovore, jer me jednostavno zanima kak zive, kaj im se desava u zivotu, kaj ih veseli, kaj ih muci itd. muci me spoznaja da su toliko egocentricni i samodovoljni da rijetko kad upitaju kak je tebi, cim se bavis, kak ti prolaze dani, jel ti je kad tesko…bilo kaj tog tipa, ne moraju to biti velike stvari, vec da jednostavno pokazu interes za nekaj kaj im nije svakodnevica, tudja iskustva itd.
Takodjer tokom tih razgovora, gotovo stalno mi neko upada u rijec, Ne mogu normalno zavrsiti recenicu. Ja skoro uvijek (niko nije savrsen) pricekam da neko zavrsi, ne sufliram i ubacujem rijeci, ne dovrsavam ono kaj sugovornik hoce reci. To njihovo upadanje u rijec me neki put toliko raspizdi, da prestanem sudjelovati u razgovoru ili se jednostavno ustanem i odem.

Posto uvijek polazim od sebe u trazenju objasnjenja, mislil sam da sam preosjetljiv, da su to moje musice i da sam zajeban. No, imam frendicu koja zivi u njemackoj, skoro isto dugo ko i ja ovdje. Na moju primjedbu o mojim iskustvima u razgovorima sa ljudima doma, istog casa je uzvratila: i ja se osjecam isto! Nju to jos vise smeta, jer je puno cesce u posjeti doma.

Onda sam se pital, da li su ta iskustva specificna samo za hrvatske iseljenike? Razgovaral sam sa prijateljom Talijanom koji je doduse rodjen ovdje, al ima blizu i daljnju obitelj u Italiji. Slozil se je samnom u opisu situacija i razgovora kad je u posjeti, veli da se njemu isto to dogadja.

Zanima me kaj mislite, zakaj je to tak?

Podijelite svoja iskustva ovdje....
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!

Zadnje uređivanje šatro gospon : 25.08.2009. at 23:03.
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 25.08.2009., 22:32   #2
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
Iako sam vec dosta dugo vremana zivim vani, odrzavam dost ceste kontakte sa obitelji, blizom i daljom i prijateljima. Dolazim u HR svakih par godina, a i oni (rijedje) dolaze k nama u posjete.

U svim tim kontaktima i druzenjima, uvijek me iznenadi koliko je vecina njih (cast iznimkama) u razgovorima fokusirano na sebe. Cak i ako ne razgovaramo o stvarnim problemima koji ih muce, ja sam uvijek taj koji pazljivo slusa i aktivno sudjelujem u razgovoru, ne skrecem s teme, pokusavam ih razumijeti ili pomoci kakvim savjetom. Iako sam ja koji cesto inicira te razgovore, jer me jednostavno zanima kak zive, kaj im se desava u zivotu, kaj ih veseli, kaj ih muci itd. muci me spoznaja da su toliko egocentricni i samodovoljni da rijetko kad upitaju kak je tebi, cim se bavis, kak ti prolaze dani, jel ti je kad tesko…bilo kaj tog tipa, ne moraju to biti velike stvari, vec da jednostavno pokazu interes za nekaj kaj im nije svakodnevica, tudja iskustva itd.
Takodjer tokom tih razgovora, gotovo stalno mi neko upada u rijec, Ne mogu normalno zavrsiti recenicu. Ja skoro uvijek (niko nije savrsen) pricekam da neko zavrsi, ne sufliram i ubacujem rijeci, ne dovrsavam ono kaj sugovornik hoce reci. To njihovo upadanje u rijec me neki put toliko raspizdi, da prestanem sudjelovati u razgovoru ili se jednostavno ustanem i odem.

Posto uvijek polazim od sebe u trazenju objasnjenja, mislil sam da sam preosjetljiv, da su to moje musice i da sam zajeban. No, imam frendicu koja zivi u njemackoj, skoro isto dugo ko i ja ovdje. Na moju primjedbu o mojim iskustvima u razgovorima sa ljudima doma, istog casa je uzvratila: i ja se osjecam isto! Nju to jos vise smeta, jer je puno cesce u posjeti doma.

Onda sam se pital, da li su ta iskustva specificna samo za hrvatske iseljenike? Razgovaral sam sa prijateljom Talijanom koji je doduse rodjen ovdje, al ima blizu i daljnju obitelj u Italiji. Slozil se je samnom u opisu situacija i razgovora kad je u posjeti, veli da se njemu isto to dogadja.

Zanima me kaj mislite, zakaj je to tak?

Podijelite svoja iskustva ovdje, bas me zanima kaj mislite o ovome kaj sam napisal.


Sve je tak kako si napisao.Iako mi mrsko sad pisat opsirnije na tu temu
__________________
De, de bona sjeti se
*mrtva_hladna* is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 00:21   #3
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
Zanima me kaj mislite, zakaj je to tak?
Vecinu ne zanima nesto sto nije njihova svakodnevnica. Vecina prije svega zeli miran zivot bez uzbudenja u njima poznatoj okolini.
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 00:38   #4
Nemoj zaboraviti da vecina jos uvijek misli kako "na zapadu" tece med i mlijeko i, Boze moj, kakvih bi pa ti mogao imati problema?!

Neki samo zele da ih netko saslusa, netko neutralan, netko je mozda uistinu sebican, ...

O upadanju u rijec, to sam i ja primjetila i to me doslovno hice iz cipela. Svi u glas pricaju i svatko svakoga razumije.
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 00:52   #5
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Vecinu ne zanima nesto sto nije njihova svakodnevnica. Vecina prije svega zeli miran zivot bez uzbudenja u njima poznatoj okolini.
pa nije da je moj zivot sad ne-znam-kak uzbudljiv da bi to njima uzrokovalo stres.
osobno mi je neugodno ak se razgovori vrte samo oko tema mog zivota ili mojim interesima, mislim da mora biti nekakv reciprocitet.
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 06:08   #6
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Vecinu ne zanima nesto sto nije njihova svakodnevnica.
Samo pocni pricat kako ti je lose, tojes kako ti crkaje krava. I vi'ces kako ih zanima prica
opsajd is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 06:20   #7
Ma nema tu razgovora o "tebi"..boze sachuvaj da i spomenesh sebe...

nekoliko ljudi doma koje su mi "blizu", ne razgovaraju na taj nachin ...i ostali su prijatelji bez obzira sto zivim vani..u redovnom smo kontaktu..no nazalost velika vecina ljudi, chak i u obitelji razgovara na taj nachin.I ljudi koje ne vidim dugo nastupaju sa tim defensivnim stavom...etiketiranje i slichno...odmah te stave u ladicu i shlus.

kad sam doma(ima vec dosta) jednostavno klimam glavom i sutim...par puta sam se zaje**** sto sam uopce pokushala diskutirati...chak i kad sutish ne valja..od dva zla bolje je sutit i klimat...

mislim da se radi o defensivnom stavu...boje sta ce cut, "ne poznaju te vishe", puno je tu nepoznanica.. itd..pa shodno tome i regairaju..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 06:22   #8
Quote:
opsajd kaže: Pogledaj post
Samo pocni pricat kako ti je lose, tojes kako ti crkaje krava. I vi'ces kako ih zanima prica
ziva istina...care
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 06:54   #9
Quote:
opsajd kaže: Pogledaj post
Samo pocni pricat kako ti je lose, tojes kako ti crkaje krava. I vi'ces kako ih zanima prica
ae
kratko i jasno
__________________
"She was my North, my South, my East and West,
My working week and my Sunday rest"
Una67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 08:44   #10
To je samo pitanje sebicnih ljudi, kakvih ima svuda i kuci i u inostranstvu.
__________________
Style isn't about conforming to fashions or following others; it's about expressing yourself and showing what's important in your life.
bulthaup is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 10:03   #11
ja nemam takva iskustva na svu srecu, stvarno nije da izmisljam al nekako sam uvijek ja ta koja prica o sebi a i me zanima i sto oni rade, pa si bas fino popricamo
u stvari najljepsi dio je kad navecer odemo na cugu, svi dodju odnekud, tko iz njemacke, tko iz italije, tko iz UK, a tko je vec tamo i onda se krene..; "sta ima kod tebe"?
al nije bas da si kukamo, mozda je u tome stvar?? jednostavno kad je nekom od nas lose zelimo cuti da je nekome dobro i onda pustimo tog kojem je dobro da prica i da nam digne moral
a ionako se meilamo non stop pa se ruzne stvari vec znaju.


al iskreno , to je bas sa prijateljicama, a sto je vez s ljudima "slabija", to ja manje pricam o sebi i vise slusam
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 12:54   #12
Quote:
happygoose kaže: Pogledaj post
chak i kad sutish ne valja..od dva zla bolje je sutit i klimat...
ova je dobra

ja se zapravo ne upustam cesto u diskusije, volim slusat kaj pricaju.
smeta me ta nezaintersiranost, makar iz nekakve pristojnosti bi mogli pitat.
cak i kad pitaju i pocne razgovor na tu temu, vrlo brzo prekidaju i razgovor skrece negdje drugdje...
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 13:48   #13
Keya, bem ti mi ko da smo sestre Kod mene isto kod i tebe. Ja s mojim frendovima i familijom pricam i druzim se na isti nacin ko i prije ( samo rijedje ha ha). Ono nekad se oni zale, nekad ja, nekad se jedni drugima hvalimo i tako u krug A boze moj svugdje ima ljudi koji vole pricati samo o sebi i ne zanima ih nista o drugima. Mislim da to nema puno veze s tim jel predmet njihove nezainteresiranosti dolazi iz dijaspore ili domaje.
murtela is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 14:40   #14
Quote:
opsajd kaže: Pogledaj post
Samo pocni pricat kako ti je lose, tojes kako ti crkaje krava. I vi'ces kako ih zanima prica
...al ja nemam kravu ..........imam samo pajceke

to ti obicno zavrsi tak da mi vele: a kaj se ti zalis, tebi je lako....
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 14:43   #15
Quote:
Keya kaže: Pogledaj post
ja nemam takva iskustva na svu srecu, stvarno nije da izmisljam al nekako sam uvijek ja ta koja prica o sebi a i me zanima i sto oni rade, pa si bas fino popricamo
u stvari najljepsi dio je kad navecer odemo na cugu, svi dodju odnekud, tko iz njemacke, tko iz italije, tko iz UK, a tko je vec tamo i onda se krene..; "sta ima kod tebe"?
al nije bas da si kukamo, mozda je u tome stvar?? jednostavno kad je nekom od nas lose zelimo cuti da je nekome dobro i onda pustimo tog kojem je dobro da prica i da nam digne moral
a ionako se meilamo non stop pa se ruzne stvari vec znaju.


al iskreno , to je bas sa prijateljicama, a sto je vez s ljudima "slabija", to ja manje pricam o sebi i vise slusam
moze bit da je u boldanom kvaka...i nezainteresiranost...ko ce ga znat..
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 14:46   #16
Quote:
masimo1 kaže: Pogledaj post
Vecinu ne zanima nesto sto nije njihova svakodnevnica. Vecina prije svega zeli miran zivot bez uzbudenja u njima poznatoj okolini.

mislish...ne talasj
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 14:48   #17
Quote:
šatro gospon kaže: Pogledaj post
ova je dobra

ja se zapravo ne upustam cesto u diskusije, volim slusat kaj pricaju.
smeta me ta nezaintersiranost, makar iz nekakve pristojnosti bi mogli pitat.
cak i kad pitaju i pocne razgovor na tu temu, vrlo brzo prekidaju i razgovor skrece negdje drugdje...
to je bilo na pochetku dijasporashkog staza, jel diskusija... dok josh naivno odgovarash na pitanja...`
__________________
And you will keep me safe, and you will keep me close, and rain will make the flowers grow.
happygoose is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.08.2009., 19:37   #18
Quote:
opsajd kaže: Pogledaj post
Samo pocni pricat kako ti je lose, tojes kako ti crkaje krava. I vi'ces kako ih zanima prica
Uf, whadda mistejka mi mejka. Vrijedi pokusati!

Bas sam se sjetio...
Kad sam se po prvi put vratio u posjetu nitko me nista nije pitao kako novi zivot. Ali je zenu cijela (njena) familija na veliko ispitivala. Znaci, kako tko...
Zapravo lazem, mama muza od moje sestra, kako god se vec to kaze, me tu i tamo ponesto pitala ali na kraju nisu bili sretni sa mojim odgovorima. Pogotovo jim se nije svidalo da zivim u, po njima, previse m2; nekako su projecirali da bi to trebalo znaciti, da ja mislim, da je kao njima lose, ako se dobro sjecam...
masimo1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.09.2009., 23:44   #19
I ja sve to redovno dozivljavam, ali mislim da je stvar u drugoj vrsti komunikacije. Ova ovdje je prilicno surova, balkanska, na svim nivoima. Od najneobrazovanijih, pa sve do Sabora (gdje nista nije bolje). Ljudi se ovdje ne uce komunikacijskim vjestinama. Uglavnom vlada ono iskonsko u njima, da zadovolje sebe, obrane svoj stav (kojeg mjenjaju kako vjetar puse), a napad je uglavom i najbolja obrana. Vrlo rijetko postoji dijalog, ovdje malo tko zna slusati, a svi vole biti pametni. O agresivnosti i vrijedjanju (kao sto se vidi ovdje na Forumu) ne zelim ni govoriti...
murter is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.09.2009., 00:47   #20
Quote:
murter kaže: Pogledaj post
I ja sve to redovno dozivljavam, ali mislim da je stvar u drugoj vrsti komunikacije. Ova ovdje je prilicno surova, balkanska, na svim nivoima. Od najneobrazovanijih, pa sve do Sabora (gdje nista nije bolje). Ljudi se ovdje ne uce komunikacijskim vjestinama. Uglavnom vlada ono iskonsko u njima, da zadovolje sebe, obrane svoj stav (kojeg mjenjaju kako vjetar puse), a napad je uglavom i najbolja obrana. Vrlo rijetko postoji dijalog, ovdje malo tko zna slusati, a svi vole biti pametni. O agresivnosti i vrijedjanju (kao sto se vidi ovdje na Forumu) ne zelim ni govoriti...
zelim ti srecu u tvojoj relokaciji
__________________
Aj em Šatro Gospon end aj otorajz dis mesiđ!
šatro gospon is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:24.