Natrag   Forum.hr > Društvo > Dijaspora

Dijaspora Za sve iseljenike.
Podforum: Emigracija

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.11.2014., 22:11   #481
Ja sam sada ko padobranac ode, ne znam jeli se vec govorilo o ovome ako je ja se ispricavam ako me netko moze uputit pomoglo bi mi puno! Zivim u USA zadnje dvi godine, udala sam se za njihovog drzavljanina, imam njihovu osobnu i zelenu kartu i dozvolu za rad, medjutim moja hrvatska osobna vise ne vrijedi i trebam je produzit, promijenit prebivaliste i prezime. Jeli itko zna kako jer sam pokusala kontaktirati veleposlanstva i ministarstvo vanjskih poslova i nikakav odgovor nisam dobila... Puno vam hvala ljudi na pomoci!
__________________
...I'm too tall to be a girl, I never had enough dresses to be a lady, I wouldn't call myself a woman, I'd say I'm somewhere between a chick and a broad...
Morgan_le_Fay is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.11.2014., 00:55   #482
Quote:
Morgan_le_Fay kaže: Pogledaj post
Ja sam sada ko padobranac ode, ne znam jeli se vec govorilo o ovome ako je ja se ispricavam ako me netko moze uputit pomoglo bi mi puno! Zivim u USA zadnje dvi godine, udala sam se za njihovog drzavljanina, imam njihovu osobnu i zelenu kartu i dozvolu za rad, medjutim moja hrvatska osobna vise ne vrijedi i trebam je produzit, promijenit prebivaliste i prezime. Jeli itko zna kako jer sam pokusala kontaktirati veleposlanstva i ministarstvo vanjskih poslova i nikakav odgovor nisam dobila... Puno vam hvala ljudi na pomoci!
Pitanje - zašto ti treba Hrvatska osobna kad već živiš u SADu?
Ne trebaš to produživat, ni mijenjat. Kad ideš u Hrvatsku komotno se možeš koristiti putovnicom.
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 29.11.2014., 10:32   #483
Privremeno prebivaliste

Pozdrav,

prosli tjedan sam ovdje u konzulu prijavila privremeni boravak u Njemackoj.
Ovdje sam udana, zivim i radim 5 godina.

Razmisljala sam se zapravo trajno odjaviti i samo zbog glupe sentimentalnosti i osobne to nisam napravila.

Nadam se da nisam napravila ogromnu pogresku.

Sto je sa oporezivanjem?

Prije nego sto sam prijavila privremeni boravak sam citala (ocito nedovoljno)
kako Hrvatska ima ugovor sa Njemackom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja i to me je umirilo.

Medjutim, sada citam da su u Hrvatskoj uveli porez na dodatni dohodak i nesto kao svjetsko oporezivanje.
Sada vise nista ne razumijem i molila bi nekoga tko je strucnjak da napise nesto vise o tome.

Mogu li opet nakon tjedan dana otici i sada odjaviti boravak?


Hvala na pomoci.
Novartis is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.11.2014., 10:09   #484
U EU nema dvostrukog oporezovanja. Čak i sa mnogo zemalja van EU postoji sporazum o ne oporezivanju. Mirne savjesti možeš ostaviti osobnu. Jedina je prednost da ne moras nositi putovnicu.

sent from mobile
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.12.2014., 16:39   #485
Quote:
nasmijana17 kaže: Pogledaj post
Evo moje iskustvo vezano uz ovu temu: Na ljeto ove godine smo muz i ja otisli na MUP i potrazili taj papir koji se mora ispunit. Sve smo ispunili kako treba, fotokopirali putovnice pa sve skupa opet odnjeli teti na salteru, U roku 10 min. je sve bilo obavljeno. Odjavili smo se na pet godina a i zato nismo osobne morali predati. Sve u svemu problem rjesen....
koliko su te u hrvatskoj oderali po dzepu?
vamo bome dobro šiju
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 14:38   #486
Ako se dobro sjećam to se ne naplaćuje.

sent from mobile
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.12.2014., 23:03   #487
ako se ja dobro sjecam,neki dan su me fino izuli iz cipela...
dali mi uplatnicu i rekli,eto posta ti je tu iza ugla...jbt 40€ za pišljivi komad papira
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2014., 11:29   #488
Mislim da to placas konzularnu uslugu. Sto god da preko konzulata radis platit ces.
Apropo konzulata, meni je blizi u Münchenu u kojem mi ne zele nista napraviti nego me salju u Bec. Kolega iz Srbije odradjuje u najblizem bez obzira na drzavu.
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 00:35   #489
Mislim da bi trebali biti malo pametniji prema dijaspori jer ipak ona masu novca ostavlja u toj pripizdini. Da su pametni mogli bi imati vise koristi od nje.
Ovako ce samo zavrsiti sa nekoliko desetaka/stotina tisuca gradana manje jer ce se pola ispisati iz drzavljanjstva koje ionako ku*ca ne vrijedi, poprodavati nekretnine i trositi svoje novce negdje drugdje ne godisnjim odmorima gdje su domorodci uvelike pristojniji i cijene goste vise od nasih domacih plemena.

U mom slucaju im garantiram da ce im, ako mi pokusaju naplatiti tih 5k mizernih kuna, iz principa biti zadnje jebena kinta koju ce od mene dobiti.
Sve na prodaju, ispis i adio cobani moji.
Pa nek si za deset godina misle od koga ce uopce naplacivati porez jer kako vidim, mladih je sve manje tamo i svima je jasno sto slijedi.

Pun mi je kurac vise tih njihovih preseravanja.

4,5 mil dijaspore, 4,5 miliona domacih od kojih milion radi.
Pa nek si racunaju.
oldman is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2014., 22:05   #490
Imam jedno pitanje, roditelji su mi stekli penziju u austriji jol oni imaju mogucnost prijaviti privremeni boravak? Jel ima mozda neko iskustvo s takvim slucajem.
d-ivan is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.12.2014., 19:55   #491
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
U EU nema dvostrukog oporezovanja. Čak i sa mnogo zemalja van EU postoji sporazum o ne oporezivanju. Mirne savjesti možeš ostaviti osobnu. Jedina je prednost da ne moras nositi putovnicu.

sent from mobile
Ja konkretno radim u Norveskoj , i nikako da "skinem" hrvatsku poreznu s vrata , i dao sam im kopiju Norveske porezne prijave, boravisne dozvole i jos im nije dosta .... a neznam ni kako su dobili uopce podatke o meni i da radim vani... a sad imam stalni boravak u Norge , do sad su bili privremeni... neznam sto da ucinim , kako da joj kazem da nemogu platit porez u dvije drzave... neznam sto joj nije jasno ovoj u poreznoj? ima li tko slicnih problema??
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 10:15   #492
o kakvom je tocno porezu rijec..kakav to porez placas u hrv ako ni nezivis tamo?
Mortiis is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 12:45   #493
pa hoce mi "razrezat" porez za 2011,2012... kao da sam pomorac... oni traze dokaz da sam vise od 183 dana bio vani itd.itd ... dao sam im sve ali jos nesto nisu sigurni ....
podv011 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.12.2014., 13:39   #494
Nema ti druge nego sam proucit zakon i sve im podcrtavati. I na prvo kompliciranje sluzbenika traži šefa, sljedeća instanca je Zagreb. Nas zajebavaju zbog njihove nefleksibilnosti, a njima pune ladice skrivenih predmeta. Ja sam tako prosao sa autom. Morao sam do ZG.
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 00:09   #495
Quote:
bricolage kaže: Pogledaj post
Ovo nije istina, ja danas bila prijaviti privremeni. Ako imaš namjeru vani boraviti dulje od 12 mjeseci prijaviš privremeni boravak na 3 ili 5 god, i ostane ti osobna i moraš se javiti nakon te 3 ili 5 god opet (kao da si na uvjetnoj ). Ne košta ništa osim kopiranja par papira i gro živaca jer birokrati na šalteru su rijetko fleksibilni pa ako imaš situaciju s kojom se oni nisu susreli treba biti asertivan ili ako baš ne ide nikako tražiti im nadređenu osobu. Ako imate nekakvu radnu dozvolu ili nekakav ugovor s posla ili faksa onda nebi trebali imati problema, ne traže prijevode, samo kopiju. Sretno svima.
da li se ovim sto gubi u Hrv? Tipa osnovno zdravstveno i sl?
Hvala
__________________
It's you, it's you, it's all for you Everything I do I tell you all the time Heaven is a place on earth with you Tell me all the things you want to do...<3
~StarPrincess~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 09:25   #496
Ako imas osnovno zdravstveno u zemlji u kojoj radis zapravo si duzan odjaviti u HR ako ga automatizmom ne izgubis.
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 14:44   #497
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Ako imas osnovno zdravstveno u zemlji u kojoj radis zapravo si duzan odjaviti u HR ako ga automatizmom ne izgubis.
nemam
U irskoj sam , ovdje niko nema osnovno zdravstveno, a posto sam ovdje privremeno....mislim mogu se vratit nakon mjesec il godinu, mislim da ne bi trebali gubit zdravstveno.

Al ako ima neko da je bolje upucen da mi kaze
__________________
It's you, it's you, it's all for you Everything I do I tell you all the time Heaven is a place on earth with you Tell me all the things you want to do...<3
~StarPrincess~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 21:11   #498
Imas na ovom forumu podforum bas o tome i tamo neka zena zna puno o tome.
BTW kako mozes legalno raditi, a da nemas zdravstveno?
osibk is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.12.2014., 21:20   #499
Quote:
osibk kaže: Pogledaj post
Imas na ovom forumu podforum bas o tome i tamo neka zena zna puno o tome.
BTW kako mozes legalno raditi, a da nemas zdravstveno?
imas link na temu? , il dio gdje se o tome prica, jel ja sam preletila dosta toga al nisam nasla nishta konkretno.

nema veze dal radis il ne, jednostavno je tako drzava uredjena , nema osnovnog zdravstvenog, kao i SAD npr.
__________________
It's you, it's you, it's all for you Everything I do I tell you all the time Heaven is a place on earth with you Tell me all the things you want to do...<3
~StarPrincess~ is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.12.2014., 13:44   #500
Pozdrav,

trebala bih pomoć, ako netko zna ili ima ikakvu ideju, malo je komplicirano

Dakle, trenutno imam prijavljeno prebivalište u Njemačkoj, ali još nemam odjavljeno u RH (nisam odjavljivala zbog zdravstvenih problema, znam da riskiram kaznu).
Situacija je sad slijedeća, u veljači nastavljam s diplomskim u RH, ali i trajno odlazim s adrese prebivališta u podstanare, dakle, imati ću prijavljeno boravište na novoj adresi, a onda bih odjavila prebivalište (to koje imam trenutno u RH).

Imala bih dakle tada prebivalište ovdje u Njemačkoj, boravište u RH. Jel to može tako?

I onda, ako je netko upoznat, moram li mijenjati putovnicu (pročitah da osobnu ne mogu imati)?

I još ono kaj mene najviše muči, pošto tako gubim hrvatsko zdravstveno, mogu li obavljati preglede u RH sa njemačkim s tim da platim preglede i to?

Hvala
__________________
Over thinking, over analyzing, separates the body from the mind.
Poison Candy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:08.