Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.07.2011., 12:31   #1
Voda za slonove - komentari

Prošli put sam skoro ubila Klub knjige, baš me zanima kako će ovaj put proći...

Što mislite o knjizi?

U cjelini, meni je knjiga ok. Najbolji dijelovi su mi oni s Jacobom u staračkom domu, mislim da malo bolje razumijem namrgođene starce koji se ne daju u takve ustanove. Njegov bijeg na kraju knjige bio mi je simpatičan i dirljiv.

U početku mi je smetalo što je sve napisano u prezentu, ali kasnije sam se navikla. To vremensko razdoblje u Americi mi je samo po sebi zanimljivo, a ovaj nasilni surovi cirkuski svijet totalno friki. Čini mi se da su stvari poprilično realistično opisane (nisam primijetila reakcije udruga za zaštitu ljudskih prava ili prava životinja kad je film izašao, valjda su to sve izbacili...)

Nisam dosad čitala ništa o cirkusu, sviđa mi se što autorica spominje stvarne osobe u priči (http://www.flickr.com/photos/thanato...57604049826230 ovog tipa npr.)

Ljubavna priča mi nije niš posebno, ali je ok.
Kako vam se svidio Jacob? A August?
__________________
http://i.imgur.com/92ciC.jpg
marges is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 18:12   #2
Hm hm.....
Ustvari, očekivala sam puno više. Ali nisam ni razočarana previše.
Skoro sam je kupila, a onda sam je posudila od frendice. I to mi je drago, ipak mi nije vrijedna 130 kn, niti bih je voljela imati u kućnoj kolekciji.

Također, najbolji dio knjige mi je onaj iz staračkog doma. Također, opisi cirkusa su zanimljivi. Ali, u samoj radnji fali ono nešto. Nije me uvukla priča onako kako ja volim, da dišem s njom. I opčenito mi je cijela priča oko slonice premalo naglašena, i u sadržaju je ta slonica prikazana kao spona između likova, ok, i jest, ali očekivala sam emotivnije scene oke nje, dosta mi je to sve mlitavo. Fora su mi likovi iz vlaka, patuljak i onaj drugi, Jacobovi cimeri...

Mislim da će mi se ekranizacija svidjeti, jer nema u knjizi ništa toliko vrijedno što bi film mogao uništiti.

Ocjena: 3
bktr is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.07.2011., 22:58   #3
Knjiga mi je bila ok, nista posebno, ne bih je uzela ponovo citati.
Bilo je zanimljivo saznati nesto vise o cirkusima posto se nisam pretjerano zanimala za to, pa mi je ta cijela tema bila nova.
I meni su najbolji bili djelovi iz starackog doma, a sto se tice cirkusa, nadam se da je ono sa izbacivanjem iz vlakova samo autoricina masta (opcenito mi se ti odnosi u cirkusu tog doba uopce ne svidjaju).

Sve u svemu, ok knjiga za prikratiti vrijeme.
Hethra is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.07.2011., 22:02   #4
Meni je bila bas dobra knjiga, mozda iz razloga jer obozavam cirkuse pa me ta tema jako privukla, svidjelo mi se shto su u knjigu ubacene i stare fotografije, na kraju sam naravno morala izguglat sve stare cirkuse, vidjet njihove atrakcije (jer tada, to pise i u knjizi, dovoljno je bilo da zena od 180kg bude "atrakcija", visokog rasta, niskog rasta i sl.)

Jedino mi je Marlena kao lik malo - slaba, s obzirom da je velikim djelom ljubavna prica, ocekivala bi neshto shto bi me vise zaintrigiralo kod nje kao lika, kad se vec oko nje "bore" vlasnik cirkusa i Jacob, ali mi je bila preplaha....

Simpaticni su mi neki djelovi kao hranjenje lava, ili otkupljivanje cirkusa koji je propao, cinjenica da slonica razumije drugi jezik itd.

Inace mi se cini kao tema koja ima puno potencijala s obzirom na to s kojim se likovima raspolaze, ljudi iz cirkusa su inace karakteri po sebi i moglo se poraditi na tome da bude malo vise stvari koje nisu tipicno svakodnevne....

Odlicna knjiga za usput, nije tesko stivo, 130kn malo je puno, ali da kosta recimo 70/80 bi odvojila za to da mi stoji na polici.

Kasnije mogu napisati i komentare o ekranizaciji, ali ako netko nije gledao, necu kvariti spoilerima.
Paratres is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.07.2011., 11:31   #5
Dugo su mi preporučivali tu knjigu na Amazonu, a i kritike čitatelja bile su dobre pa sam pokleknula i kupila je. Onda je još dulje stajala na polici nepročitana, da bih je nedavno napokon dohvatila i pročitala.

Bila mi je sasvim OK. Lagano, pitko štivo, baš za ljetne dane kad se čovjeku ne da previše naprezati mozak. Ne smeta mi što je knjiga pisana tako običnim, svakodnevnim jezikom.

I meni su se najviše svidjeli dijelovi u staračkom domu. Mislim da je Gruenica prilično dobro opisala osjećaje starca Jacoba, koji mi je - usput rečeno - mnogo zanimljiviji kao starac nego kao mladac. Jedva sam čekala da opet dođe dio iz staračkog doma, jer jedino sam u tim dijelovima osjetila stvarnu povezanost s glavnim likom i zanimanje za njegov život.

Opisi cirkuskog života u vrijeme Depresije prilično su zanimljivi, premda sam negdje čitala da baš i nisu sto posto vjerni, ali tijekom čitanja nisam imala dojam da su umjetni ili lažni pa mi je to OK.
Fora su mi autentične fotke prije početaka poglavlja.

Eh, sad, likovi. Prilično plošni, nedorađeni, šuplji. To mi je osnovna zamjerka knjizi.
Mladi Jacob prilično mi je mlak, blijed, neupečatljiv lik. Kemiju između njega i Marlene zapravo uopće nisam osjetila. August je zanimljiviji od njih dvoje, ali da je fotografija, rekla bih da je autorica previše pojačala kontrast pa su se izgubile sve one sitne linijice koje licu daju izražajnost i ostale su samo osnove. Njegov je poremećaj ličnosti (paranoidna shizofrenija, ako se ne varam) također opisan previše crno-bijelo. Gotovo da mi je "najopipljiviji" bio Kinko.

Nekako mi je sve možda malo previše isklišeizirano: oni koji su na prvu loptu neprijatelji poslije se zbliže i poštuju se, šarmantni i karizmatični tip koji je zapravo psihički bolesnik i zlostavljač žena i životinja, kurva dobrog srca, beskrupulozni manipulator vlasnik cirkusa, ženica koja ima talent i snove uda se (pre)mlada za tipa koji je sve samo ne ono što je ona mislila...

Mrski su mi bili oni dijelovi zlostavljanja životinja. Pada mi na pamet onaj dio kad August odbaci gorući opušak Rosie u usta ili kad je mlati po nogama. Aargh! Te su mi stvari pale teže nego izbacivanje ljudi iz vlaka.

Ni obrat na kraju nije me previše iznenadio. Nekako sam to i očekivala.

Ali sve u svemu, knjiga mi je bila OK. Ponekad mi baš paše takvo štivo pa već unaprijed zatvorim oči na neke stvari i ne dam da mi pokvare užitak čitanja.

Solidna trojka od mene.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2011., 13:37   #6
drago mi je da sam ju pročitala, ali, kao što je već rečeno, dosta mlitavo.
__________________
ALBUM

Rastresi mi misli
Jolly is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.08.2011., 14:15   #7
Glasala sam za ovu knjigu jer sam znala da će potaknuti nekakvu reakciju kod mene...
Oduvijek mrzim cirkuse , prvo zato jer se bojim klauna , a otkad sam još ko klinka otkrila na koji način se točno životinje dresiraju, još i više.
A nakon čitanja ove knjige, samo sam potvrdila svoje mišljenje.
Ipak, to ne znači da mi je knjiga bila loša, naprotiv, autorica me stvarno uvukla u priču; zanimljivi su mi bili i dijelovi u staračkom domu, i dijelovi u cirkusu; i meni se također svidio detalj s autentičnim fotografijama.
Suosjećala sam s ljudima u cirkusu; suosjećala sam sa životinjama (Augustovo iživljavanje na slonici, nabavljanje "mesa" za mačke, ma brrrrr!).
Posebno me rastužio komentar autorice na kraju knjige, u kojem sam pročitala o onoj slonici koju su ubili strujom.

Knjiga mi je bila super sve do pred kraj, kad je sve postalo klišeizirano i bajkovito - August umre "nesretnim slučajem" (iako smatram da mu tak i treba), oni pobjegnu zajedno u drugi cirkus i spase sve životinje, žive "happily ever after", i još na kraju svega on ko devedeset (ili devedeset-tro) godišnji starac opet pobjegne s cirkusom... meni je to bilo malo... kajaznam, naivno.
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.01.2012., 21:19   #8
Quote:
Hethra kaže: Pogledaj post
Knjiga mi je bila ok, nista posebno, ne bih je uzela ponovo citati.
Koliko god knjiga bila dobra, ni jednu ne bih dva puta čitala. Tako da po tome uopće ne ocjenjujem knjige.

Bila mi je zanimljiva i baš mi je drago što nije previše opisana ljubavna priča.
Slažem se s vama da je dio sa starim Jacobom zanimljiviji.

I koliko slonovi mogu popiti vode?
__________________
Stari post na forumu dođe kao jedan šamar.
garfield01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2012., 22:35   #9
Meni je knjiga odlična, a film razočaravajuć!
Carrie* is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2012., 12:04   #10
jel mi može neko dati link od knjige u pdf-u na hrvatskom jeziku?
balaš is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.10.2012., 19:27   #11
upravo ju dovrsila.
svidjela mi se i preporucila bih ju.

Također sam osjetila veću povezanost s Jacobom u starijoj dobi, a scene sa slonicom su me vise puta rasplakale
carrie_b is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.08.2013., 08:49   #12
Quote:
Carrie* kaže: Pogledaj post
Meni je knjiga odlična, a film razočaravajuć!
haha, meni je uvijek tako...uvijek me ekranizacije razočaraju.

U svakom slučaju, jedno vrlo ugodno, lagano i hipnotizirajuće štivo...
__________________
Samo je nada jedina bez mane; točno je onakva kakvu želimo!
mouse is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:26.