Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili > Nautika

Nautika Hvali more, drž' se kraja.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 03.08.2016., 14:30   #1
Oprema za gumenjak (za sidrenje)

Iako mi nitko nije odgovorio na temu iz prošlog topica, nadam se da sad bude. Onaj čamac sam prekrižio i definitivno odlučio kupiti Dulkan 370 (ako ga čovjek bude još imao). Motor će vrlo vjerojatno biti polovni, 4 godine star Tohatsu 18 KS dvotaktni (uz motor čovjek daje i spremnik od 25 litara).

E sad, kad to sve nabavim, preostaje mi kupnja sidra, lanca i konopa za sidrenje. Može li mi u tome netko dati kakav koristan savjet? Malo sam gledao kakva bi težina sidra trebala biti i pretpostavljam da je Bruce od 5 kg sasvim OK za takav gumenjak. Jesam li u pravu?

Uz sidro idu i lanac i konop pa bi volio ako bi mi netko mogao nešto preporučiti jer ima svakakvih lanaca (inox, pocinčani, karike raznih dimenzija...). I duljina lanca i konopa me zanima kakva bi trebala biti?

Eto, ako netko može izdvojiti par minuta pa mi napisati što da nabavim, bio bi jako zahvalan jer mi je ovo prvi čamac pa stvarno ne znam puno stvari... Unaprijed hvala
slackovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 16:17   #2
Ne znam ni ja puno al da bas nije da ti nitko ne odgovara...
Quote:
slackovic kaže: Pogledaj post
definitivno odlučio kupiti Dulkan 370 (ako ga čovjek bude još imao). Motor će vrlo vjerojatno biti polovni, 4 godine star Tohatsu 18 KS dvotaktni (uz motor čovjek daje i spremnik od 25 litara).
Ovo mi se cini kao ok odluka ako te takav camac zadovoljava. Motor bi trebao biti super.
Quote:
slackovic kaže: Pogledaj post
E sad, kad to sve nabavim, preostaje mi kupnja sidra, lanca i konopa za sidrenje. Može li mi u tome netko dati kakav koristan savjet? Malo sam gledao kakva bi težina sidra trebala biti i pretpostavljam da je Bruce od 5 kg sasvim OK za takav gumenjak. Jesam li u pravu?
Pa mislim da jesi. Mozda cak i malo too much. Ja koristim ovako nesto. Na dosta tezoj pasari i nemam nekih problema. Mislim da je isto tak 5kg.
Quote:
slackovic kaže: Pogledaj post
Uz sidro idu i lanac i konop pa bi volio ako bi mi netko mogao nešto preporučiti jer ima svakakvih lanaca (inox, pocinčani, karike raznih dimenzija...). I duljina lanca i konopa me zanima kakva bi trebala biti?
Uzmes 1-2m lanca koji se veze na sidro, nakon toga se nastavlja obicno 30m konopa. Valjda sam znas na kojim dubinama sidris, ali 30m je dovoljno za vecinu sidrenja pokraj obale. Sto se materijala lanca tice...to nemam pojima
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 16:30   #3
Bruce od 5 kg je pretjeran. Uzmi nešto sklopivo tipa hall ili mačak (to je sidro koje ima Astral07) od 3-4 kg, 5 m lanca (sidro i lanac pocinčani) i 20-30 m konopa 6 ili 8 mm (6 je dosta, ali reže ruke).
Ukupno bi trebao imati cca 5 puta duljine konop+lanac u odnosu na očekivanu dubinu sidrenja, odnosno ako sidriš na 3m dubine, treba računati cca 15m lanca + konopa da si bez brige, mada će i 9 m u većini slučajeva biti dosta. Uzmi si još 2 komada konopa za vez od po cca 5 m.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 21:08   #4
Puno hvala na odgovorima. Za Bruce sam se odlučio jer sam dosta po internetu čitao da se mačak zna zaglaviti u kamenu, a bruce je kao bolji po tom pitanju. Tako sam barem pročitao...
Ima li neka posebna vrsta konopa (npr. konop za sidrenje) ili je to univerzalno? Je li onda dobra kombinacija 5 metara pocinčanog lanca i 30 metara konopa 8 mm? Plus dva puta po 5 metara konopa za vez isto 8 mm?

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk
slackovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 22:35   #5
Mačak se treba vezati za vrh sidra, tako se uvijek može izvući ako zaglavi pod kamen, a događa se ponekad. Na sličnom čamcu koristim mačka od 2.3 kg i dovoljan je. Ako ti je mačak sumnjiv onda uzmi Danfortha od 4 kg i miran si. Svakako kombinacija sidro-lanac-uže kako su već opisali.
mahoona is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 22:38   #6
Taj gumenjak ima 3,70 m i ne treba ti nikakva specijalna sidrena oprema a pogotovo ti ne treba lanac.

15 do 20 metara kvalitetnog konopa od 8 mm do 10 mm sa jednim sidrom oko 3,5 do 5 kg težine. Najbolje je tipa mačak jer je najkompaktniji i najmanje zauzima prostora u plovilu a dovoljno je kvalitetan za sve vrste sidrenja. Nešto krmenog i provenog konopa od po cca 5 metara iz iste priče kao i onaj za sidro i dovoljno je to konoparije na brodu.

Ovo ti je za potrebe sidrenja prilikom plovidbe i sidrenja po nekim valama ili plažama. Za noćni-dnevni vez na kojem gumenjak "odmara" potrebno je nešto kvalitetnija priča tipa betonski blok i kvalitetan lanac ali to je neka druga priča a obzirom da nije nešto pretežak zavisno gdje gumenjak "spava" vjerovatno ga dvojica izvade vanka bez problema.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 23:18   #7
@slackovic - ako ti i zapne za kamen, ne sidriš na 10m dubine da ga ne možeš izroniti. Gotovo svako sidro od 3-4 kg bude držalo taj gumi bez problema, ali je mačak praktičniji jer ga složiš i ne smeta u vožnji. Ako baš moraš sidriti po stijenama, zavežeš za vrh tanki konop (3-4 mm) i bovicu pa ako zapne, izvučeš za taj konop
Konop za sidro mora biti tonući, a kako kaže Cuka može i bez lanca ako sidro koristiš samo za dnevni vez. Za ostavit na sidru preko noći, preporučam i lanac. Naravno, ako imaš noćni vez u lučici ili na betonskom bloku, briga manje.
Kombinacija ti je odlična, nemoj da lanac bude predebeli, prilagodi ga veličini sidra.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2016., 23:41   #8
OK. Hvala puno. Vjerojatno ću onda ipak kupiti mačka pa ga vezati za vrh ako baš bude kameno dno. Što znači predebeli lanac? Ako uzmem mačka od nekih 3 kg, kolika debljina lanca mi treba? Sorry ako gnjavim ali bolje pitati nego pogriješiti...

Što se tiče vezanja, u Sv. Filipu i Jakovu gdje ljetujem vlada "bezvlađe" jer svatko stavlja svoje betonske blokove i veže za njih bove. Pitao sam u turističkoj zajednici i u općini ali ništa pametno mi nisu rekli. Je li za takav čamac dosta blok dimenzija 60 x 60 cm i visina 20 cm? Unutra bi stavio nešto armature i za nju zavario kariku na koju ću vezati bovu, a za bovu čamac.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk
slackovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 00:17   #9
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
a pogotovo ti ne treba lanac.
Ovako...ne znam za druge stvari ali barem 1-2m lanca stavi, nemoj napraviti moju gresku...

Naime prije 3god bacio sam samo sidro i otplivao do otoka (nepraktican je za usidrit na njega). Digo se u medvremenu maestral, a ja nisan vidio da mi je sidro upalo u rupu u stijeni. Drzalo je odlicno ali konop se trljao o stijenu i pogadjas...puko! Da je bio lanac to se nebi dogodilo.

Camac je super zabava, al more nije zajebancija i sad zamisli da moras plivat i lovit ga po prilicno jakom maestralu, a zaostajes vec 500m za njim. Nije bilo zabavno vjeruj mi. Pouka price, stavi lanac
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 00:48   #10
Nemoj komplicirat ili bolje kompliciraj sad ali to je bolje nego posli kad bude kakav cirkus.

Na gumenjaku koji unutra ima dimenzije od 2,7 metara x 0.8 metara gotovo da nema mjesta za kojekakve dodatke i slične zabave. Naprosto nema mjesta i moraš bit racionalan.

Mačak sidro bacam u more u akvatoriju srednje Dalmacije ima dobrih 30 godina i ama baš nikad mi nije tako zapelo da sam požalio kako nemam taj dodatni konop a nije da sam jednom vidio da je taj dodatni konop prouzročio cirkus. Ne treba ti a samo sidro je kompaktno i lako spremljivo.

Savjet...........pokušaj nači mačka od cca 3,5 kg koji sastavljen možeš stavit u recimo praznu bocu neke PET ambalaže ili šta slično da ti ne pravi štetu po gumenjaku.

Za boga milog nemoj imat lanac na gumenjaku jer samo ćeš sam sebi komplicirat život, otežat sam gumenjak i usput ga potencijalno oštetit. Znaš lanci su podložni hrđanju i primanju na sebe male spužiće koji su oštri i zadnje šta ti treba je kakva posjekotina na ruci ili oštećenje tubusa.

Napisao sam ti kako je dovoljno cca 20 m sidrenog konopa, 5 m krmenog i 5 m provenog konopa od 10 mm. Je li konop plovan ili ne nije previše važno ali treba vodit računa da u nekim akvatorijima plovni konopi su skloni skupljanja prljavštine koja pliva pa i o tome treba vodit računa. Sidreni neka ne bude plovan jer se neiskusnim nautičarima plovni sidreni konopi znaju zamotat oko osovine motora a konop koji toni na manjim strujama ili manjim valovima imaju na neki način i funkciju zavlačnog sidra odnosno svojim položajem u moru drže gumenjak u dobrom smjeru obzirom na kretanje mora.

Kolpomorto ili mrtvi vez aka betonski blok je kvalitetno rješenje za stalni privez gumenjaka a dimenzije odnosno težina se rade na temelju ukupne mase broda i preporučljivo je barem jedna trečina te mase da bude u moru. Može i manje ako je akvatorij dovoljno dobro zaštićen od vjetra i valova ali to raste obzirom na dimenzije i težine plovila i nije neko tvrdo pravilo. Tvoja dimenzija je teška cca 180 kg ako uzmemo da je težina m3 armiranog betona cca 2500 kg i na prvu mi se čini sasvim dovoljno i za veče plovilo.

Savjet...........lanac pocinčani od 10 mm dužine da barem dva do tri metra leže na dnu i samim ležanjem na dnu ukupna priča na večim valovima je elastičnija i manje agresivna za vezivne komponente na gumenjaku i nikako ne zaboravi namazat dobro sa nekom mehaničarskom masti gambete kojim ćeš spojit lanac sa kolpomortom kako bi ga u nekim varjantama lako skinuo obzirom da more u konbinaciji sa željezom radi čuda u hrđi.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 00:55   #11
Quote:
Astral07 kaže: Pogledaj post
Ovako...ne znam za druge stvari ali barem 1-2m lanca stavi, nemoj napraviti moju gresku...

Naime prije 3god bacio sam samo sidro i otplivao do otoka (nepraktican je za usidrit na njega). Digo se u medvremenu maestral, a ja nisan vidio da mi je sidro upalo u rupu u stijeni. Drzalo je odlicno ali konop se trljao o stijenu i pogadjas...puko! Da je bio lanac to se nebi dogodilo.

Camac je super zabava, al more nije zajebancija i sad zamisli da moras plivat i lovit ga po prilicno jakom maestralu, a zaostajes vec 500m za njim. Nije bilo zabavno vjeruj mi. Pouka price, stavi lanac
Imao si loš konop a i napravio si klasičnu grešku neiskusnih nautičara jer si bacio sidro a da nisi provjerio gdje je završilo makar samo površnim pogledom.

I kažeš doplivao si do gumija koji je po jakom maeštralu imao prednost od 500 metara.......... a dobro ako to tebe tako veseli.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 06:51   #12
Sv. Filip i Jakov, ispred kampa? Tamo sam davno kampirao, a gumi bio u moru ispred. Još nisu imali nasutu obalu.
Za stalni vez kupi danforta od 8-10 kg s metar debelog lanca + konop 12-16 koliki je duboko sidrište i gore bova. Baci to sidro tako da gleda prema sjeverozapadu i navuci ga da se ukopa. Biti će dosta za ljetni vez, a kada ideš doma, digneš ga i voziš sa sobom. Plus je lakši od one betonske kocke koju možeš zaboraviti za narednu godinu.
Ako imaš noćni vez, tada možeš racionalizirati dnevni, bez lanca i stanji konop na 6 mm (ako ima tonući u toj debljini). Kako ćeš dnevno sidriti u plitkom (okolica je plitka, do 5 m dubine), dosta je 20 m konopa.

Zadnje uređivanje mack1 : 04.08.2016. at 07:18.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 07:33   #13
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Imao si loš konop a i napravio si klasičnu grešku neiskusnih nautičara jer si bacio sidro a da nisi provjerio gdje je završilo makar samo površnim pogledom.

I kažeš doplivao si do gumija koji je po jakom maeštralu imao prednost od 500 metara.......... a dobro ako to tebe tako veseli.
Boze pa sto me ima veselit...karikiro sam tako da sorry ako nisi shvatio poantu. Samo prenosim svoje iskustvo. Neka sam covjek prosudi. A cak i da ne nabavi lanac barem ce mu podic svjest o tome da pazi gdje je palo sidro. Mislis da ga nakon te avanture i ja ne gledam svaki put kad ga bacim? Nepotrebni negativni komentar su bas zakon.... ako nista drugo covjek je konacno dobio hrpu odgovora.
Astral07 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 09:13   #14
Stvarno sam dobio hrpu odgovora... Ali to sam i htio
Ništa, uzet ću onda mačka od 3.5 kg, 20-30 m tonućeg konopa od 10 mm i još dva puta po 5 m isto takvog konopa da imam za vez.

E sad, @mack1. Kažeš da mogu zaboraviti na betonski blok iduće godine. Možeš li mi objasniti zašto? Raspast će se?

E da, još jedno pitanjce. Nije vezano uz sidrenje ali kad se već tako trudite pomoći mi Može li mi neko reći da li se konzola i daljinske komande mogu spojiti na bilo koji vanbrodski motor ili motor mora biti napravljen za to? Kupio sam taj motor koji sam spomenuo u prvom postu (Tohatsu 18 KS) pa me zanima mogu li na njega spojiti daljinske komande (osim paljenja jer je paljenje ručno)?

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk

Zadnje uređivanje slackovic : 04.08.2016. at 09:42.
slackovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 09:49   #15
More radi, struje su tamo jake i lako mogu preko zime zatrpati taj blok da ga ne nađeš.
Ili ga bude našao netko drugi u srpnju i vezao se, a ti se u kolovozu .....
A može bit da će te i blok i lanac i konop i bovica dočekat a ti se samo zavežeš i guštaš
Za motor ne znam, obično ima neku tvorničku pripremu za kupit za daljinske, ali što će ti to osim ako ne vučeš skijaša dok si sam u gumenjaku.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2016., 10:05   #16
Quote:
mack1 kaže: Pogledaj post
More radi, struje su tamo jake i lako mogu preko zime zatrpati taj blok da ga ne nađeš.
Ili ga bude našao netko drugi u srpnju i vezao se, a ti se u kolovozu .....
A može bit da će te i blok i lanac i konop i bovica dočekat a ti se samo zavežeš i guštaš
Za motor ne znam, obično ima neku tvorničku pripremu za kupit za daljinske, ali što će ti to osim ako ne vučeš skijaša dok si sam u gumenjaku.
Ne brine me da će ga netko pronaći jer imam kampicu stacioniranu u kampu pa svake godine dođem u 5. mjesecu složiti kampicu. Najmanji problem je tada vezati bovu za blok Možda se ja onda napravim blesav pa se vežem za neki slobodan blok jer u to vrijeme nema skoro niti jedne bove

Ma nije da moram imati konzolu ali gledam po oglasnicima neke gumenjake stare 2-3 godine korištene sezonski pa neki imaju konzolu. Zato pitam... A i vjerojatno je lakše upravljati s konzolom.

Poslano sa mog Redmi 3 koristeći Tapatalk
slackovic is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 10:35   #17
Gumenjak 2,7m dug koliko mase sidro?

Kao što naslov kaže, trebam savjet za gumenjak od 35kg, akumulator 15kg i elektromotor od 8kg, kolike mase mi treba sidro i da li moram imati svu potrebnu opremu kao što su; prsluci za tri člana posade, prva pomoć, 4 užeta(3 za privez i jedno sidreno), baterijska lampa, kablić, upaljač, kartu, kružno svijetlo itd?
georgy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 13:28   #18
Jeli ti gumenjak registriran. Ako nije, pogledaj ovu tablicu za područje plovidbe IV ili IIIc http://www.aventin.hr/index.php?m=oprema-brodica, pa si zdravorazumski odaberi potrebno prema mjestu plovidbe. Elektromotor i gomone ne zovu na duga krstarenja, od dodatne opreme prvo nabavi dobra vesla, zlu ne trebalo. Tenda za boravak preko podneva. Krema sa UV50 i/ili UV zaštitne majice i kape, barem za dijete, ali i za sebe. Ima po prihvatljivoj cijeni u Dechatlonu.
A od sigurnosne opreme, sklopivo sidro (mačak) 3,5 kg, 10 m sidrenog (tonućeg) konopa 5 ili 6 mm (za sidrenje do 2 m dubine), 2x5m m konopa za vez i to je to. Ako si ziheraš, pojas za dijete za malo življe plovidbe poslije podne.
Za ostalo, pročitaj temu od početka.
mack1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2018., 22:17   #19
na kamenu se ne sidri. (vezano na prijašnje postove)
brod te veličine ne bi trebao noćiti na sidru.
samo sidro treba biti (kako je navedeno) sklopivo, praktično. težina nije za dnevno kupanje prebitna, bitnije bi bilo pravilno usidriti, da sidro uhvati.
ja osobno bi stavio metar, metar i pol lanca na sidro, pa konop, da lanac ''kacaje'' sidro pod kutem kako spada.
__________________
This ain't no Mudd Club, or C. B. G. B.
housesinmotion8 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.04.2018., 15:14   #20
Pozdrav! Opet ja s problemima oko gumenjaka... Planiram sad za vikend ići u Sv. Filip i Jakov gdje bi onda postavio korpomorte na koji ću vezati gumi iz prvog posta na ljeto.

E sad, lani sam tamo vidio dobar način kako lakše ubaciti korpomorte u more, a da ne trebam 10 ljudi da ga prenose. Čovjek je napravio tri četvrtasta bloka s rupom u sredini i povezao ih lancem. Tako bi i ja napravio, samo me zanima koje dimenzije da napravim? Bi li 3 takva bloka dimenzija 80x80x20 cm (znači s rupom od nekih 20-30 cm u sredini da je lakše nositi) bila dovoljna za gumi od 3,8 m (mekano dno) i dvotaktni motor od 18 KS?
slackovic is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 08:02.