Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Rekreacija > Planinarenje

Planinarenje Po šumama i gorama

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.01.2017., 21:59   #261
ljudi naprosto nisu svjesni koliko je dobar base layer bitan. ja bih išao tako daleko da bih čak i donji pamučni veš zamijenio odgovarajućim koji neće upijati vlagu.

pamuk je vrlo opasan na hladnoći. kad ga imaš na sebi ne zaustavljaj se do prve tople prostorije.

midlayer može biti klasičan fleece, moja kombinacija npr je ovo + ovo ili malo jači npr Marmot Variant. ono što stvara propuh u novčaniku je dobra insulirana jakna s odličnim disanjem (20/20). kao recimo ova moja.

i to bilo manje više to. nemojte samo zaboravit liner socks protiv žuljeva (moje su od poliypropilena i imaju oznaku blister free) preko kojih idu tanke ili srednje debele vunene čarape sa standardnih 78%-80% vune ovisno kakve cipele (gojze) imate.

Zadnje uređivanje trifrtaljac : 15.01.2017. at 22:21.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 08:39   #262
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
ljudi naprosto nisu svjesni koliko je dobar base layer bitan. ja bih išao tako daleko da bih čak i donji pamučni veš zamijenio odgovarajućim koji neće upijati vlagu.

pamuk je vrlo opasan na hladnoći. kad ga imaš na sebi ne zaustavljaj se do prve tople prostorije.

midlayer može biti klasičan fleece, moja kombinacija npr je ovo + ovo ili malo jači npr Marmot Variant. ono što stvara propuh u novčaniku je dobra insulirana jakna s odličnim disanjem (20/20). kao recimo ova moja.

i to bilo manje više to. nemojte samo zaboravit liner socks protiv žuljeva (moje su od poliypropilena i imaju oznaku blister free) preko kojih idu tanke ili srednje debele vunene čarape sa standardnih 78%-80% vune ovisno kakve cipele (gojze) imate.
S jedne strane kazes da je vuna za baselayer preskupa, a s druge preporucas visoko specijalizirani insulirani hardshell koji se moze koristiti mozda 3 mjeseca godisnje. :nezna:
Sto se fliseva tice, tu si u pravu. Svi su manje vise isti, bitna je gramaza, a razlika u cijeni odnosi se na djidje midje (kapuljaca, koliko patentnih zatvaraca i kakvih ima, obrada flisa....) i na brand.
Sto se pamuka za gace tice, i dalje sam misljenja da 95% populacije nikad, ali bas nikad nece taj pamuk natopiti do razine kada to postaje opasno. Vjerujem da postoje ljudi sa specificnim metabolizmom koji se pocnu znojiti cim krenu na turu, ali takvi vec valjda znaju sto i kako... Ili mozda krenu s previse odjece u startu pa ne skidaju kako tijelo se zagrijava. Pogotovo novima je tesko pojmljivo da je na -5C, uz buru i srednje visoki do visoki intenzitet dovoljan tanki base, tanki flis i hardshell pa natrpaju na sebe insulacije ko da idu na sjeverni pol uz izuzetno malu do nikakvu aktivnost. Pa se dogodi da se totalno preznoje i kad stanu na otvorenom su gotovi. Nema te parke koja ce ih vise ugrijati.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 09:36   #263
Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
S jedne strane kazes da je vuna za baselayer preskupa, a s druge preporucas visoko specijalizirani insulirani hardshell koji se moze koristiti mozda 3 mjeseca godisnje.
oprosti, hoćeš mi objasniti u čemu je problem? dakle ako je vuna kao base layer preskupa (a je) ne smije se koristiti "visoko specijalizirani insulirani hardshell" jer mu je rok uporabe 3 mjeseca godišnje? kakve to veze ima jedno s drugim?
pa ne preporučam ja ništa, ovo je moja kombinacija u kojoj se ja najbolje osjećam, tebi možda neće trebat ništa drugo do pamuka, fleece jacket i non insulated hard shella koji jedva diše, ali tebi to nije bitno jer ti to uopće ne osjećaš. ja da. imam marmot spectru nano pro 10-17 i dan i noć je razlika kad je usporedim sa svojim gore-tex i dry plus jaknama, neuporedivo se manje znojim pri forsiranom maršu. i da ret joj je 4 ako se dobro sjećam.

i btw, u rangu kako ti to lijepo stručno kažeš "visoko specijaliziranih insuliranih hardshellova" ova moja jakna je u biti donja srednja klasa. tim bi se tvojim imenom dale nazvat npr. kjusove ski jakne ($1500 je njihova česta cijena) s dermizax nx membranom i ratingom od 30 do 40 w/b i čitavim čudom antistress featura (srebrne niti u podstavi), ali ne i ova moja 20-20 jeftinjava ($400).

Quote:
Sto se fliseva tice, tu si u pravu. Svi su manje vise isti, bitna je gramaza, a razlika u cijeni odnosi se na djidje midje (kapuljaca, koliko patentnih zatvaraca i kakvih ima, obrada flisa....) i na brand.
ne znam u vezi čega imam bit u pravu kad nisam ništa ni tvrdio za fleece jackets and pullovers. samo sam ih spomenuo.

Quote:
Sto se pamuka za gace tice, i dalje sam misljenja da 95% populacije nikad, ali bas nikad nece taj pamuk natopiti do razine kada to postaje opasno.
nije toliko stvar u opasnosti, govorim isključivo sa svog stajališta, nego u neugodi kojeg taj pamuk pruža korisniku po hladnom vremenu.

Quote:
Vjerujem da postoje ljudi sa specificnim metabolizmom koji se pocnu znojiti cim krenu na turu, ali takvi vec valjda znaju sto i kako... Ili mozda krenu s previse odjece u startu pa ne skidaju kako tijelo se zagrijava. Pogotovo novima je tesko pojmljivo da je na -5C, uz buru i srednje visoki do visoki intenzitet dovoljan tanki base, tanki flis i hardshell pa natrpaju na sebe insulacije ko da idu na sjeverni pol uz izuzetno malu do nikakvu aktivnost. Pa se dogodi da se totalno preznoje i kad stanu na otvorenom su gotovi. Nema te parke koja ce ih vise ugrijati.
očigledno nikad nisi nosio pravu parku. imao sam ih dvije, jednu gore tex insuliranu (thinsulate) sa insuliranim uloškom koji se je mogao skidati i nositi kao zasebna jakna, ta je grijala po olujnoj buri koja je ledila sve čega se dotakla (isprobano više puta nakon što sam se prethodno maximalno uznojio), a druga je insulirana microdown insulacijom koja, btw, grije i kad je mokra, izvrsna je po tom pitanju, a ja se btw, smatram dovoljno odgovornim da kažem koju riječ po tom pitanju jer sam vrlo zimogrozan i jako se znojim pa ako je mene ugrijala na studeni i druge će.

Zadnje uređivanje trifrtaljac : 16.01.2017. at 09:46.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 12:18   #264
Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
Onako subjektivno, prednost Forclaza 400 pred Precipom je djep na prsima, duzi rukavi, kroj (recimo da bi marmot to nazvao semi fitom) i elasticnost. Prednost Precipa je bolje disanje (barem na papiru jer ja nisam primjetio razliku), manja masa (precip je 2.5, a forclaz 3L shell), cijena (nadje se za 60ak dolara) i podstava oko obraza (driclime).
nisam čuo da marmot naziva određeni kroj "semi fitom", može link?

ta forclaz 400 mi se čini prekratka u CBL, što joj je velik nedostatak kad si na kiši i svaki ti je centimetar bitan da se zaštitiš, marmot je duža i pruža bolju zaštitu od kiše i vjetra. a rukavi moje (spectre) su sasvim pristojne dužine (a po slici vidim da je i precip tu negdje) pa nema potrebe da budu duži nego jesu.

vrlo važan marmot feature je i topla tkanina na unutrašnjem dijelu kragne u predjelu brade (DriClime® Lined Chin Guard) koja posebno godi ako se nosi zakopčana u vrh kada nastupi kiša i hladnoća. ne bih mogao nositi jaknu koja to nema.

precip je i proglašena best buy jaknom u konkurenciji light weight rain jacket po izboru outdoor laba u kojem se testiraju odjevni predmeti koji nisu poklonjeni od sponzora nego kupljeni za vlastiti novac testera pa nemam razloga sumnjati u objektivnost rezultata.

http://www.outdoorgearlab.com/Rain-J.../Marmot-PreCip
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 12:37   #265
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
pa ne preporučam ja ništa, ovo je moja kombinacija u kojoj se ja najbolje osjećam
Jep, ovo sam ja krivo skuzio kao preporuku jer mi se cinilo da je tema vise kao za preporuke nekakvih "univerzalnih stvari".

Quote:
i btw, u rangu kako ti to lijepo stručno kažeš "visoko specijaliziranih insuliranih hardshellova" ova moja jakna je u biti donja srednja klasa
Nema cijena veze sa specijalizacijom. Specijalizacija ima veze za primjenom.
Flis mozes koristiti gotovo uvijek i svugdje, isto kao i baselayer ili recimo carape. To je univerzalna oprema.
Primjer specijalizacije je recimo alpinisticka shellica....na njoj trebaju visoki djepovi da su pristupacni kad si s pojasom ako volis pojas preko shella, a ima i dva zip otvaraca ako volis pojas ispod shella. Debeloj vecini rekreativaca ne treba jer nece se nikad ni za feratu zakacit.

Isto tako, puno je primjenjivija kombinacija downa ili sinteticke inzulirane jakne + shella nego all in one. Shell mozes doslovno ganjati i ljeti ako je kisa ili je vjetrovito. Down mozes po suhom i hladnom, sigurno dise bolje nego ne znam koja membrana koju u all in one ne mozes maknuti. Danasnji downovi su tretirani sa hidrofobnom kemijom tako da nece posustati ni na laganoj kisi.

Quote:
nije toliko stvar u opasnosti, govorim isključivo sa svog stajališta, nego u neugodi kojeg taj pamuk pruža korisniku po hladnom vremenu.
i vracamo se na isto. mokra sintetika ne grije. mokra vuna i dalje grije...
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 12:42   #266
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
nisam čuo da marmot naziva određeni kroj "semi fitom", može link?
Evo link:

https://marmot.com/products/details/precip-jacket-new

Marmot svrstava krojeve u cetiri kategorije:
Athletic
Semi-Fit
Regular
Relaxed
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 13:07   #267
Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
Danasnji downovi su tretirani sa hidrofobnom kemijom tako da nece posustati ni na laganoj kisi.
a ako kiša nije lagana? nema biranja kad pljusak krene. btw, imao sam davno down skafander i bio sam u njemu non stop mokar ko voda.
kombinacija hard shella sa fleece jaknom je slaba termalna zaštita, barem za mene, u usporedbi s klasičnom 100 gr insuliranom jaknom. ova druga puno bolje grije od bilo koje fleece kombinacije i daje ti bolju slobodu pokreta.

Quote:
i vracamo se na isto. mokra sintetika ne grije. mokra vuna i dalje grije...



ja ne primjećujem neku bitnu razliku. a razlika u cijeni i trajanju odjevnog predmeta od vune i fleece-a te održavanju je ogromna.

http://woodtrekker.blogspot.hr/2012/...nsulation.html

Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
Evo link:

https://marmot.com/products/details/precip-jacket-new

Marmot svrstava krojeve u cetiri kategorije:
Athletic
Semi-Fit
Regular
Relaxed
po slici one tvoje kineske ne bih rekao da je to marmot semi fit, više mi liči na regular (usporedi sa spectrom na slici dole koja je regular kao i precip). ja sam u prvi mah pomislio da pričaš o CBL, a ne o kroju jer se na slici one kineske vidi da je kraća. to me je zbunilo.

trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 17:18   #268
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
a ako kiša nije lagana? nema biranja kad pljusak krene.
Kad krene kisa otvoris ruksak i preko downa oblacis hardshell. Zato i govorim da je kombinacija down + shell fleksibilnija od all in one.
Ovo za down da izdrzi manju kisicu je cisto da se naglasi da nema zahebancije sa presvlacenjem u slucaju promjenjivog ocu/necu padati vremena.

Zadnje uređivanje coherent : 16.01.2017. at 17:34.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 17:30   #269
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post


ja ne primjećujem neku bitnu razliku. a razlika u cijeni i trajanju odjevnog predmeta od vune i fleece-a te održavanju je ogromna.
flis kao baselayer nisam probao, nego pricam o klasicnim poliesterskim majicama koje se koriste kao base layer. flis je vjerojatno topao kao na grafici na mokro jedino ako je unutarnja strana obradjena tako da je "ultradlakav". Sad si mi dao ideju sto bih jos mogao probati kao base.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 18:12   #270
Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
Kad krene kisa otvoris ruksak i preko downa oblacis hardshell. Zato i govorim da je kombinacija down + shell fleksibilnija od all in one.
dugo sam tražio jaknu za hladnoću i jaču kišu i nisam htio ni čut za down jer iz prošlosti imam jako loša iskustva s tim, bio sam od znoja non stop mokar u skafanderu od perja jer je slabo disao, a ni za kišu nije bio pa tu kombinaciju nisam imao ni u primisli.
od početka sam tražio isključivo insuliranu w/b ski jaknu s puno džepova i ratingom minimum 20/20 kako bih se što manje znojio, a na prolomu oblaka ostao suh. džepove (vanjske i unutarnje) na jakni trebam zbog funkcionalnosti jer nosim puno svega i svačega sa sobom, od kape, rukavica, sunnies, torbe, običnih naočala za čitanje, itd, a ne zbog konopa i alpinizma.
ova jakna mi u potpunosti odgovara jer ima 7 velikih vanjskih i unutarnjih (3+4) džepova plus osmi, vanjski manji ski pass pocket na dnu lijevog rukava.

3 in 1 jakne obično slabije griju (jer im je uložak najčešće fleece) u odnosu na insulated ski jacket (100 gr insulation) i uvijek neuporedivo slabije dišu jer vodena para koja se stvara pri naporu mora proći više membrana nego kod insulirane ski jakne.
a bome i shell ti mora bit bar broj veći od jakne od perja preko koje ide kad krene pljusak, pretpostavljam jer su te jakne od perja obično pufaste, glomazne. nevermind. ja svoj marmot shell mogu odjenuti i na običnu kratku majicu i na fleece jacket bilo ljeto bilo zima jer mi je taman i pod njega ne oblačim ništa glomazno.
Quote:
Ovo za down da izdrzi manju kisicu je cisto da se naglasi da nema zahebancije sa presvlacenjem u slucaju promjenjivog ocu/necu padati vremena.
komfor i termalna svojstva su bili presudni kod odabira jakne za hladno i kišovito vrijeme kakvo je često ovdje gdje ja živim. pošto nisam planinar nego casual user kod mene nema presvlačenja.
Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
flis kao baselayer nisam probao, nego pricam o klasicnim poliesterskim majicama koje se koriste kao base layer. flis je vjerojatno topao kao na grafici na mokro jedino ako je unutarnja strana obradjena tako da je "ultradlakav". Sad si mi dao ideju sto bih jos mogao probati kao base.
kao što znaš base layera ima više vrsta, ja ih imam za sve vremenske uvjete i sve vrste tjelesnih aktivnosti počev od najtanjih mrežastih under armorovih za visoku razinu tjelesne aktivnosti po umjerenoj hladnoći preko mid weight do heavy weight od polarteca. ovaj zadnji je i najtopliji i nije "extra čupav", ali svakako nije ni gladak, ne znam kako bih ti to opisao, nešto između je, fin i mekan na dodir i s unutarnje i s vanjske strane strane. odlično grije i diše, po najhladnijim danima kao što su ovi sada nezamjenjiv.

Zadnje uređivanje trifrtaljac : 16.01.2017. at 18:29.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 21:20   #271
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
dugo sam tražio jaknu za hladnoću i jaču kišu i nisam htio ni čut za down jer iz prošlosti imam jako loša iskustva s tim, bio sam od znoja non stop mokar u skafanderu od perja jer je slabo disao, a ni za kišu nije bio pa tu kombinaciju nisam imao ni u primisli.
od početka sam tražio isključivo insuliranu w/b ski jaknu s puno džepova i ratingom minimum 20/20 kako bih se što manje znojio, a na prolomu oblaka ostao suh. džepove (vanjske i unutarnje) na jakni trebam zbog funkcionalnosti jer nosim puno svega i svačega sa sobom, od kape, rukavica, sunnies, torbe, običnih naočala za čitanje, itd, a ne zbog konopa i alpinizma.
Huh, meni ovo zvuci kao izvlacenje topa za ubiti mrava, ali tko si moze priustiti, super.
Naravno da ti skijaska jakna savrseno odgovara kad je napravljena za mid do jace aerobno u hladnom i vlaznom pa do potpuno neaktivno na sedeznici, ski liftu, cemu vec.

Quote:
komfor i termalna svojstva su bili presudni kod odabira jakne za hladno i kišovito vrijeme kakvo je često ovdje gdje ja živim. pošto nisam planinar nego casual user kod mene nema presvlačenja.
A pa tako reci, a ne oprema za planinarenje... planinarenje je kao i skijanje jako specificno. mjesavina aerobnog i anaerobnog.... hodanje po gradu nije visoko aerobno osim ako nemas 120 kila na visinu od 170cm.
A i vrijeme te temperatura se cesto mijenja ovisno jesi nisko ili visoko, na suncu ili sjeni, uletis li u maglu neku ili je recimo vjetrovito.

I sad jos jedan detalj. Razlikujes li disanje od ventilacije? Mislim, ali nisam siguran, da ventilaciju gledas nadomjestiti disanjem. Disanje je u principu paropropusnost, selektivno odvodjenje vlage, ali ne i toplog zraka. Ako se tako jako znojis znaci da se debelo pregrijavas, to je normalna reakcija tijela na previsoku temperaturu okoline.... e sad tu nastupa ventilacija, kada zelis osim odvodjenja vlage (vodene pare, znoja) odvoditi i DIO (pre)toplog zraka, odnosno omoguciti cirkulaciju zraka. Dosta ljudi vidim da se 'zadihta' jer u pocetku im bude hladno, ali kako tijelo pocinje stvarati toplinu usljed aerobne aktivnosti jednostavno zaborave ventilirati ili cak i skinuti sloj i eto znojenja... kada shvate sto se desava vec su dobrano natopljeni. Zapravo je pravi cilj sprijeciti prekomjerno znojenje, a odvodjenje vlage od tijela je zapravo popravljanje vec nastale stete... nekad to ovisi o metabolizmu i tu nazalost nema pomoci, ali dosta puta to bude i zbog nepravilnog odjevanja i prespore reakcije.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 21:55   #272
ja se oduvijek jako znojim dok hodam, a istovremeno sam i vrlo zimogrozan. to su dvije najgore kombinacije koje nikako ne mogu uravnotežiti. ako ti je hladno moraš se obući, a ako se obučeš uznojit ćeš se dok pješačiš. to je lose-lose situacija. a još biti u pamuku, to je katastrofa kad je vani hladno, a ti se ohladiš jer si nakon pješačenja nekoliko minuta mirovao. jeza. kao da imam santu leda na leđima tako zna zepsti hladna znojna potkošulja.

ventilacija, barem u mom slučaju često puta nije moguća. zašto? zamisli najgoru moguću situaciju dok hodaš: brije hladna bura i sija sunce po potpuno vedrom vremenu, a teperatura recimo +5, real feel -1. nema gore situacije od te za uznojit se dok pješačiš. moraš bit zakopčan da te studena bura ne probije i da se ne prehladiš, a ako si zakopčan sunce te grije i znojiš se. čak ni sparina po hladnom vremenu nije toliko pogubna jer onda nema hladnog vjetra, južno je vrijeme pa se možeš raskopčat.

inače, brzo hodam, to mi je u genima, od toga se najviše i znojim, a moje svakodnevno pješačenje je povezano sa usponima po strminama i padovima na ruti koja je duga cca 2 km. kada mirujem nema znojenja. najviše "plivam" kada na sebi imam odjeću koja slabo diše kao npr. gore-tex jaknu koja je poznata po tome da ima dobru vodonepropusnost, ali zato slabu paropropusnost, štiti po principu plastične vrećice. zato sam tražio jaknu s dobrim disanjem.

Zadnje uređivanje trifrtaljac : 16.01.2017. at 22:06.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 22:09   #273
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post



ja ne primjećujem neku bitnu razliku. a razlika u cijeni i trajanju odjevnog predmeta od vune i fleece-a te održavanju je ogromna.
Možda, ali vuna puno bolje diše i puno se brže suši od flisa. Meni se sa vunenim baselayerima i kvalitetnom membranom iznad redovno događa da se vuna nakon nekog vremena lakše aktivnosti u kojoj se ne znojim osuši i da sam suh. Flis mi se sam od sebe nikad ne osuši (dok je na meni).
__________________
Carpe diem!
I'm starting with the man in the mirror. :)
tvuk is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 22:23   #274
Quote:
trifrtaljac kaže: Pogledaj post
ja se oduvijek jako znojim dok hodam, a istovremeno sam i vrlo zimogrozan. to su dvije najgore kombinacije koje nikako ne mogu uravnotežiti. ako ti je hladno moraš se obući, a ako se obučeš uznojit ćeš se dok pješačiš. to je lose-lose situacija. a još biti u pamuku, to je katastrofa kad je vani hladno, a ti se ohladiš jer si nakon pješačenja nekoliko minuta mirovao. jeza. kao da imam santu leda na leđima tako zna zepsti hladna znojna potkošulja.

ventilacija, barem u mom slučaju često puta nije moguća. zašto? zamisli najgoru moguću situaciju dok hodaš: brije hladna bura i sija sunce po potpuno vedrom vremenu, a teperatura recimo +5, real feel -1. nema gore situacije od te za uznojit se dok pješačiš. moraš bit zakopčan da te studena bura ne probije i da se ne prehladiš, a ako si zakopčan sunce te grije i znojiš se. čak ni sparina po hladnom vremenu nije toliko pogubna jer onda nema hladnog vjetra, južno je vrijeme pa se možeš raskopčat.

inače, brzo hodam, to mi je u genima, od toga se najviše i znojim, a moje svakodnevno pješačenje je povezano sa usponima po strminama i padovima na ruti koja je duga cca 2 km. kada mirujem nema znojenja. najviše "plivam" kada na sebi imam odjeću koja slabo diše kao npr. gore-tex jaknu koja je poznata po tome da ima dobru vodonepropusnost, ali zato slabu paropropusnost, štiti po principu plastične vrećice. zato sam tražio jaknu s dobrim disanjem.
Uf, bas gadna genetika. Mada, ako otvoris malo ispod pazuha ventove, ne bi smjela bura bas toliko udarit, a imat ces taman dovoljno "friskog" zraka na najkriticnijem mjestu. Inace, ja po buri nikad shell za setnju gradom, tu je down meni idealan. Nije 100% vjetronepropusan, ali reful od 100km/h dok dodje do koze postane povjetarac od mozda 5km/h. Idealno.
Meni je osobno najgora kombinacija bura s kisom (tzv. skura bura). Najbolje rjesenje koje sam za to nasao je ostati doma.

Zadnje uređivanje coherent : 16.01.2017. at 22:55.
coherent is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.01.2017., 22:32   #275
Quote:
coherent kaže: Pogledaj post
Uf, bas gadna genetika. Mada, ako otvoris malo ispod pazuha ventove, ne bi smjela bura bas toliko udarit, a imat ces taman dovoljno "friskog" zraka na najkriticnijem mjestu.
non stop su otvoreni. non stop kako sam dobio onu marmoticu sa slike gore prije dvije godine, ventovi su ispod pazuha i po najvećoj studeni i po najjačoj ledenoj buri uvijek otvoreni. nisam planinar ali me je život tj. loša genetika natjerala da se moram opremit kao da jesam. jednostavno kod mene parola "sve pamučno, a veš pogotovo" ne prolazi.
trifrtaljac is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2017., 17:09   #276
Ima li negdje već otvorena tema o hlačama?

Može li mi netko preporučiti planinarske hlače za proljeće na Velebitu i Grobničkim Alpama?
Nešto rastezljivo to mi je najbitnije da su udobne. A opet da služe svrsi.
 
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 00:37   #277
Pogledaj si na kibubinoj stranici imaju dobar izbor hlača
GeoVuky is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.03.2017., 22:31   #278
BTW, zanimljiva rasprava oko ovih jakni i layera bilo mi je gušt čitati
GeoVuky is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 20:15   #279
Bok društvo!

Molila bih upute za štapove.

Čemu služi ova okrugla plastika?
Imam i onu "kapicu" koja ide preko metalnog dijela. Čemu to služi?
Liberata is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.03.2017., 20:49   #280
Da ti štap ne propada preduboko u npr.snijeg ili između kamenja. Za snijeg postoje i šire, kupuju se posebno, služe istome čemu i krplje. Kapice su za makadam i asfalt. Da štapovi ne klapaju i ne kližu po ravnim površinama.
Ay Carmela is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:01.