Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.07.2010., 20:11   #21
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
ma shvatio je to on dosta kasno, prekasno za jednog liječnika
mislim, vidio ju je kak izgleda, koliko (ne)jede a on reagira tek nakon razgovora o trudnoći
A da, to je istina.
Giordano je mogao to malo bolje napisati i razraditi.
 
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:13   #22
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
U trenutku kad je on doletio s drugog kraja svijeta samo zato jer ga je ona pozvala, pomislila sam "Joj ne, sad će napokon biti zajedno, nakon toliko godina, i živjet će zauvijek sretni". Ali onda me preokret ugodno iznenadio. Zato što baš volim ovakve krajeve. U real life, naravno da je uvijek bolji happy end, ali zbog ovakvih krajeva mi je knjiga zanimljivija. (Najdraži filmski kraj mi je "Prohujalo s vihorom").
Slažem se...
Čak mislim da je takav kraj na neki način realniji nego happy end...

Ali nadala sam se happy endu kad je A. mislila da je ona ženska iz bolnice njegova sestra.
Za A i M sam već iz predgovora zaključila da nikad neće bit zajedno, pa sam se nadala da knjiga neće biti baš totalni crnjak...

Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
imam i par pitanja: kako je moguće da ja Alice dobila vozačku s onakvom nogom?
i kako je moglo završiti ono s punjenom rajčicom u wc-u kod Fabia?
Odgovor na 1. pitanje - vjerojatno je imala auto prilagođen za nju (moj frend ima ručni kuplung)...

Ovo drugo nemam pojma o čemu pričaš... znala sam da budem zaboravila pol knjige kad dođe do komentiranja...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:14   #23
ne, imala je kvačilo...znam kad je Mattiji objašnjavala da ga stisne
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:15   #24
Ja se ne sjećam je li na kraju Fabio skužio da je bacila punjenu rajčicu u wc školjku ili ne.
 
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:17   #25
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
ne, imala je kvačilo...znam kad je Mattiji objašnjavala da ga stisne
hm... idem čitat iznova...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:17   #26
A ovo drugo: Fabio ju je pozvao na večeru a ona je rajlicu sakrila u ubrus i bacila je u wc školku no kad je pustila vodu skužila je da je začepljena i tako je napravila poplavu u kupaonici
e sad, kak je to sredila da Fabio ne sazna a pretpostavljam da nije saznao jer bi mu u protivnom morala objasniti zašto baca hranu
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:20   #27
Quote:
chrissy kaže: Pogledaj post
hm... idem čitat iznova...
ma, u stanju sam zapamtiti tisuću detalja tako da mi to nije promaklo :/

ugl, na kraju, kad su bili u autu i ona je njega učila voziti: objašnjavala mu je da su dole kvačilo, kočnica i gas i da kvačilo treba stiskati kad mijenja brzine
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:20   #28
Od svih nedorečenih stvari u knjizi (a ima ih podosta) vi ste se uhvatile pome u zahodu
Iako, priznajem, ta epizoda s pomom mi je jedna od zabavnijih u knjizi i čini mi se da bi cijeli roman bolje ispao da je autor igrao na crni humor.

I drago mi je što A. nije rekla M. da je možda vidjela njegovu sestru jer bi se onda sve pretvorilo u neprobavljivu sapunicu.
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:24   #29
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
I drago mi je što A. nije rekla M. da je možda vidjela njegovu sestru jer bi se onda sve pretvorilo u neprobavljivu sapunicu.
može biti
no ipak, sestra vrlo vjerojatno ne bi mogla živjeti s njima a ni njemu ne bi bilo ništa bolje po pitanju njegova psihičkog stanja tako da bi se možda ipak to i moglo probaviti
ono, sestra je živa, oni to znaju ali im se ona ne vraća
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:26   #30
a kaj se tiče nedorečenih stvari još me zanima tko ju je pronašao u snijegu i reakcija njenih staraca kad su saznali zašto je pala
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:32   #31
Da, to. I kako je M objasnio roditeljima da mu je sestra nestala?
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:33   #32
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
Da, to. I kako je M objasnio roditeljima da mu je sestra nestala?
i zašto mu to oni nisu zamjerili...tak se bar čini
i zašto on nije s nekim psihologom razgovarao o otme?
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:42   #33
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
imam i par pitanja: kako je moguće da ja Alice dobila vozačku s onakvom nogom?
i kako je moglo završiti ono s punjenom rajčicom u wc-u kod Fabia?
Pa ne znam za nogu, ja nisam imao neki osjećaj da je to bilo toliko strašno da nije mogla voziti, kada je već mogla i hodati bez dodatne pomoći, a i znam par ljudi koji su izgubili nogu, a opet voze...

Što se rajčice tiče, nemam ideje...


Glupo od mene što krećem sa odgovaranjem na pitanja, ali još gluplje mi bilo da u startu kažem da bih ja u par navrata tako slatko Alice zalijepio šamarčinu, da bi joj ono sa rižom bio happy-end.

Ok, pretjerujem malo jer nisam nikada upoznao anoreksičnu osobu, pa i nemam predstavu o toj bolesti, ali ipak... Maisie je spomenula komplekse i oni su Ok u prvom dijelu, ali krajem dvadesetih i u ranim tridesetim je to po meni već problem. Znajući po sebi, kao mali sam bio pun raznih i glupih kompleksa, pa su svi isparili do 20. A to da Fabio nije ranije prokomentarisao o ženinoj anoreksičnosti mi je prilično nejasno.

Što se Matije tiče, znao sam kao klinac i ja biti pravo uvrnut i praviti neke lude poteze, pa sam nekako shvatio to njegovo ostavljanje sestre, mada jeste prilično ekstremno. Razanje je ipak čudno kasnije, kao ono, sada su mi izrezane ruke, pa ih mogu još malo rezati kad mi je dosadno i kad mi ne ide po volji. Mislim, stvarno, ne kontam te emo-fazone...

Imam još dosta misli u glavi, o roditeljima i ostalome, ali hajde pričaćemo još... I da, Alice i Fabija niti u jednom trenutku nisam vidio sretne jer je ona sa njim samo da ne bi bila sama, pošto je love ionako imala, a sam kraj mi je legao dosta dobro jer i ja sam od onih koji voli kada se stvari ostave u zraku...
Smudge is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:44   #34
Sve mi se čini da se oni primarni blizanci odnose na poglavlja koja postoje kao cjeline za sebe, blizu su, al' se ne dodiruju. Između je uvijek jedan parni broj (u ovom slučaju objašnjenje).
A šta ga je koštalo da napiše još 300tinjak str.
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:51   #35
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
a kaj se tiče nedorečenih stvari još me zanima tko ju je pronašao u snijegu i reakcija njenih staraca kad su saznali zašto je pala
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
Da, to. I kako je M objasnio roditeljima da mu je sestra nestala?
Meni je npr. puno više odgovaralo što niti jedna nesreća nije dodatno objašnjavana jer sam nekako i sam mogao u glavi izgraditi svu nelagodu i tragičnost klinaca koji objašnjavaju te situacije i ne vidim da je moglo ići bilo kakvim smjerom osim totalnog priznanja čime se u startu odrastanja 'zategao' odnos sa roditeljima. Odrastali su, a znali da su jedini oni krivi, mada Alice malo manje...
Smudge is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:56   #36
Quote:
Smudge kaže: Pogledaj post
Glupo od mene što krećem sa odgovaranjem na pitanja, ali još gluplje mi bilo da u startu kažem da bih ja u par navrata tako slatko Alice zalijepio šamarčinu, da bi joj ono sa rižom bio happy-end.
zaključujem da ona nije pretjerano bistra: najprije ono sa skijanjem...mislim...mogla je jednostavno reć da mora na wc
kasnjie onaj hir s tetovažom koji je M. pod odma trebao u školi nekak maknuti
kad je M. pričala o fotografiranjui napuštanju faksa ( i svo ono uslikavanje u vjenčanici) - tad sam ju doživjela kao razmaženu bogatašicu

Quote:
Ok, pretjerujem malo jer nisam nikada upoznao anoreksičnu osobu, pa i nemam predstavu o toj bolesti, ali ipak... Maisie je spomenula komplekse i oni su Ok u prvom dijelu, ali krajem dvadesetih i u ranim tridesetim je to po meni već problem. Znajući po sebi, kao mali sam bio pun raznih i glupih kompleksa, pa su svi isparili do 20. A to da Fabio nije ranije prokomentarisao o ženinoj anoreksičnosti mi je prilično nejasno.
stvar je u tome da je ona anoreksiju vukla od puberteta ( ako ne i ranije) - i baš m ije čdno što jjo je to polazio za rukom tj kako nitk nije primjetio

Quote:
Što se Matije tiče, znao sam kao klinac i ja biti pravo uvrnut i praviti neke lude poteze, pa sam nekako shvatio to njegovo ostavljanje sestre, mada jeste prilično ekstremno. Razanje je ipak čudno kasnije, kao ono, sada su mi izrezane ruke, pa ih mogu još malo rezati kad mi je dosadno i kad mi ne ide po volji. Mislim, stvarno, ne kontam te emo-fazone...
da..s jedne strane matematički genije a s druge strane radi tako glupe poteze

Quote:
Imam još dosta misli u glavi, o roditeljima i ostalome, ali hajde pričaćemo još...
zapravo: Alicinoj tragediji je "kriv" njezin otac jer je toliko forsirao skijanje a Mattijinoj tragediji je "kriva" njegova majka jer je ona inzistirala da i Michela isto ide na rođendan

i to me dovodi do sljedećeg pitanja: kako je moguće da je Michele išla u razred s prosječno inteligentnom djecom?

Quote:
da, Alice i Fabija niti u jednom trenutku nisam vidio sretne jer je ona sa njim samo da ne bi bila sama, pošto je love ionako imala, a sam kraj mi je legao dosta dobro jer i ja sam od onih koji voli kada se stvari ostave u zraku...
ja sam ih mogla zamisliti zajedno (ne ne onako bajkovito sretne) baš zato jer bi to na očekivan način bilo neočekivano
naime, ona i M. su kao jedno za drugo no ipak je uletio drugi pa je završila s njim
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 20:58   #37
Quote:
poison ivy 058 kaže: Pogledaj post
Sve mi se čini da se oni primarni blizanci odnose na poglavlja koja postoje kao cjeline za sebe, blizu su, al' se ne dodiruju. Između je uvijek jedan parni broj (u ovom slučaju objašnjenje).
A šta ga je koštalo da napiše još 300tinjak str.
ma previše je inzistirao na to usporedbi i previše se trudio učiniti ju očitom
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 21:23   #38
Quote:
Starija Sestra kaže: Pogledaj post
zapravo: Alicinoj tragediji je "kriv" njezin otac jer je toliko forsirao skijanje a Mattijinoj tragediji je "kriva" njegova majka jer je ona inzistirala da i Michela isto ide na rođendan

i to me dovodi do sljedećeg pitanja: kako je moguće da je Michele išla u razred s prosječno inteligentnom djecom?
Možda je bila neka manja sredina, pa nisu imali odvojeno specijalno odjeljenje, a zna se u tim slučajevima dopustiti da takva djeca prvih par razreda idu sa ostalom djecom, mada je po meni to besmisleno...

E sad, kada si dijete uvijek možeš za sve kriviti roditelje, pa je tako i ovdje. Mada je Matija ipak u startu postao svjestan da je samo on istinski krivac, dok je Alice pak smatrala da je otac jedini krivac za nesreću čime se pojačava ta njena, kako si rekla, osobina 'razmažene bogatašice'.

Ali opet, roditelji su prilično udaljeni iako su im to jedina djeca i nekako ne mislim da je to baš prije dvadesetak godina bio slučaj bilo gdje u Italiji, dok bih puno lakše tu udaljenost roditelja i djece progutao da odrastaju u ovom dobu facebooka negdje na zapadu...
Smudge is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 21:26   #39
Cini mi se da sam knjigu shvatila poprilicno drugacije od vecine vas, pa cu je pokusat u tom svjetlu i komentirat

Quote:
Razlivena Tinta kaže: Pogledaj post
Ne mogu reći da mi je knjiga loša, dapače, jako mi se sviđa, ali Giordano se mogao bolje potruditi u dijalozima, ima ih premalo i previše su pasivni.
Gotovo da nema neke interakcije između Alice i Mattie, mislim da je to mogao bolje razraditi, pojačati dijaloge i općenito neku "vezu" između Alice i Mattie.
Mislim, sve je to slatko, oni se kuže bez riječi etc. ali imam osjećaj da je sve to između njih moglo biti još emotivnije i jače.
Za moj dozivljaj price je bas zasluzan taj manjak dijaloga, njihova pasivnost kao i nedorecenost. Bas to stvara neki osjecaj otudjenosti, samoce i izoliranost koji se provlaci od naslova, preko cijele price. Sami nedostatak bitne interakcije izmedju Alice i Mattie kao da naglasava njihovu karakteristiku kao prim brojeva; tu su, neobjasnjivo se privlace jer vide koliko su slicni, pa ne mogu da ne borave zajedno. S druge strane su toliko zaokupljeni sobom i u svom malom svijetu kao mjehuricu od sapunice da se ta dva mjehura jednostavno ne mogu spojiti; ne mogu oni izgraditi vezu, prijateljstvo, cak ni komunikaciju. Koliko su slicni, toliko su i drugaciji.
A kad bi to izmedju njih bilo kako ti kazes emotivnije i jace, ne bi to bili oni. Jer oni nisu sposobni za to. Previse su zaokupljeni lizanjem vlastitih rana, da bi mogli dopustiti nekom da se priblizi. Zapravo, ne samo to, nego su previse zaokupljeni time da bi se nekome priblizili, pa se ne mogu ni medjusobno. A bas mi se ta njihova karakteristika cini kao objasnjene veze Allice i Fabija, ali to cu kasnije prokomentirat.

Quote:
Razlivena Tinta kaže: Pogledaj post
Alice se mogla zadovoljiti Fabiom, mislim, bio je dobar prema njoj, nije imao nekih izraženih mana, ali ona je voljela drugoga.
Pitanje je jesmo li spremni nekad zadovoljiti se prosjekom ili jednostavno odustati od svega i ne imati ono što je u našim očima savršeno, ne imati nikoga. Na nama je da odlučimo, oni su očito odlučili živjeti život primarnih brojeva
pa ih sada dijeli neka nevidljiva granica koja će očito uvijek postojati između njih.
Allice se s jedne strane nije mogla zadovoljiti Fabiom; jer ju on nije takvu mogao razumiti, a ona se nije zeljela mjenjat. I mislim da je to poprilicno bitna karakteristika i Allice i Mattije; oni se ne zele mjenjati.
Mi mozemo promatrati njihovu pricu i reci da se i gore stvari u zivotu dogadjaju, da treba dignit glavu i nastavit sa zivotom, ali moramo prihvatiti mogucnost da nas ima svih boja i oblika; da neki od nas to jednostavno ne zele.
Zapravo, to se moze promatrati na neki nacin kombinatorno. Dosta nas je imalo neka traumaticna iskustva i dosta nas nosi oziljke zbog njih, ali zbog toga sto smo svi mi vec u startu drugaciji sigurno je da postoje ljudi kao Allice i Mattija. Neki drugi Mattija bi se vec u pubertetu previse izrezo i umro, a neki drugi bi jos u djetinstvu to prebolio i nastavio zivim relativno normalno. Plus sta postoji i hrpa nijansi izmedju. Jedna od tih nijansi je i Mattija iz knjige. Nijansa koja pati, ali se ne zeli mjenjat. Osoba koja je naucila zivit u patnji i patnja je jedino sta poznaje, pa i cak kad je nema pokusava je stvoriti; rezanjem ruku.
Zora is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.07.2010., 21:32   #40
Smudge, baš to. Čudna je ta ravnodušnost i neuključenost roditelja. Pa ne mogu baš svi bit' tako ukočeni emocionalni invalidi.
A Alice je baš sirota bogatašica , koja za svoje greške krivi druge, a u svakom sranju koje joj se dogodilo imala je izbor.
__________________
There are no problems only solutions!
Poison Ivy 058 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:37.