Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Književnost > Klub knjige

Klub knjige Čitajmo zajedno

Pogledaj rezultate ankete: Petnaesto biranje
Pojela ih kiša - Žarko Milenić 1 10.00%
Martinove strune - Sanja Lovrenčić 7 70.00%
Pismo iz Sankt Peterburga - Irena Lukšić 2 20.00%
Glasovatelji: 10. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 23.05.2011., 15:35   #1
Petnaesto biranje

Žarko Milenić - Pojela ih kiša

Roman Žarka Milenića "Pojela ih kiša" podsjeća nas na šarmantne češke filmove, odnosno literaturu koja im je prethodila. Radnja romana smještena je u provincijski gradić kroz koji nas lepršavim stilom autor vodi od sudbine do sudbine malih ljudi povezanih pravilima igre malog grada, pravilima koje neki poznaju više, a neki manje.

"Bukač, mjesto radnje Milenićeva romana, malo je mjesto, negdje niz Savu, u kojem kiša neprestano pada i vječno je podne petka dvadeset i prvog ožujka – na samom rubu proljeća, ali još uvijek u zimi. Svi se stanovnici gradića vrte u utrtim krugovima svoje dnevne egzistencije, svojih ograničenih ciljeva i sitnih želja, razočaranja i bijeda. U Bukač se, nakon godina izbivanja i bogaćenja, vraćaju tri patuljasta brata Diklić kojima sve što su postigli (ako su što, osim novca, i postigli) nije ništa dok nemaju Bukač. Vrlo brzo Bukač i postane njihov, postane Diklićevac; svi koji im se priječe nestanu, a sve ostale kupe. Kiša pada, ali baš tako se njima sviđa; vode rastu, do grla i preko."


Lovrenčić Sanja - Martinove strune

Roman u kojem autorica kroz lik mlade, obrazovane žene opisuje položaj žene koja se u društvu i navikama bremenitim patrijahalizmom pokušava izboriti za sebe, a da pritom nikoga ne povrijedi. Priča o suptilnoj emancipaciji žene odvija se u krugu jedne obitelji koja u potrazi za boljim životnim uvjetima odlazi izvan Hrvatske. Također, promatran je odnos majke i sina te onaj među supružnicima, kao i intimni mikrosvijet svijet svakoga od članova obitelji.

Mladen je arhitekt koji u Hrvatskoj devedesetih ne vidi nikakvu perspektivu. Čim se pruža mogućnost, odlučuje otići. Za njegovog osmogodišnjeg sina i nezaposlenu ženu put u obećanu zemlju vodi kroz samotnost, strah, neočekivana otkrića i prijateljstva. A cilj ostaje neizvjestan. Ovo je priča o odlasku u tuđinu, ispričana kroz likove sljedbenika.


Irena Lukšić - Pismo iz Sankt Peterburga

Peti roman poznate hrvatske spisateljice i prevoditeljice s ruskog jezika, u kojem je autorica povezala Slavoniju i Rusiju, mentalitet slavonski ruske duše u rasponu različitosti karaktera i likova. Sve čari željezničkog prijevoza svijetom iskušava Kalista Krpan, u mreži međuljudskih odnosa.

Ishodište priče tiče se Slavističkog kongresa u Osijeku: tamo se na nekoliko dana zajedno nađu brojni znanstvenici iz Hrvatske i svijeta, koje ne povezuje samo struka i pogled na svijet, nego i niz tema iz prošlosti koje se – slučajno ili ne – osvješćuju upravo na znanstvenom skupu. Posebnu pozornost privlače junaci iz slavenskih zemalja, kojima je nevidljiva poveznica bila vrijeme i društveno politička sudbina. Tako pred nama «paradiraju» jezikoslovci i kulturolozi iz Hrvatske, Rusije, Poljske i Slovenije, dok s druge strane – i u znatno manjem broju – dolaze teoretičari književnosti iz Estonije, Norveške i drugih neslavenskih država.
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 23.05.2011., 18:54   #2
Jooj, u ovom krugu ništa za mene, čini mi se.

Nijedna mi se od tri ponuđene knjige ne sviđa prema kratkom opisu.

Našla sam Milenića i Lukšićku kao (legalno) besplatne elektroničke knjige pa sam ih malo prolistala i pročitala par poglavlja.

Milenić mi se (ovak na prvu loptu) ne sviđa. Podsjeća me na sve ono iz "socijalističke" literature što mi se nikad nije sviđalo. A i ne volim baš češke filmove i literaturu koja im je prethodila.

Sadržaj "Pisma iz Sankt Peterburga" uopće me ne privlači, a uvodna me rečenica probola kroz očnu jabučicu čim sam pročitala "Kalista je Krpan u slavonsku prijestolnicu Osijek stigla potpuno pijana." Kalista je Krpan? Ideš.
A ni pročitanih mi 20-tak stranica nije baš sjelo.

Ne znam bih li uopće glasala, jer ako i glasam, glasat ću za Sanju Lovrenčić u nadi da će mi njezina knjiga biti privlačnija, ako već ne tematski, onda barem stilski.

Pričekat ću da još nekoliko ljudi glasa pa ću vidjeti.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 25.05.2011., 12:46   #3
Da se pridružim xibalbi - prema kratkom opisu glasat ću za Lovrenčić jer mi se ostali opisi ne sviđaju...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 25.05.2011., 13:05   #4
Vjerujem Xibalbinom nosu, a i da vidim kakva je Lovrenčićka.
__________________
U životu samo želim u miru sjediti i čitati. Zar je to previše?
Vjera iz "4-te sestre"
haralampije is online now  
Old 25.05.2011., 13:17   #5
Joj, ne vjeruj mom nosu, imam kroničnu upalu sinusa.

Sad kad sam vas dvije napuntala da glasate za Lovrenčićku, onda bum i ja.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 25.05.2011., 19:17   #6
Isto Lovrenčić.....
srceko25 is offline  
Old 25.05.2011., 20:09   #7
meni je žao kaj nisam stavila neka zvučnija imena koja nam se smješe u izlozima velikih knjižara no baš me zanimalo kako bi prošli manje popularni i isključivo hrvatki autori
__________________
Talk to the face, talk to the face!
Starija Sestra is offline  
Old 25.05.2011., 20:26   #8
Nemam ja ništa protiv manje zvučnih imena, dapače, to mi se i sviđa kod ovog kluba - za neke od knjiga ne bi ni znala da postoje da nisu bile u klubu...
__________________
Teško je biti skroman kad si savršen.
chrissy is offline  
Old 25.05.2011., 22:07   #9
Ni ja nemam ništa protiv manje zvučnih imena - dobar dio moje biblioteke čine manje zvučna imena. Doduše, strana.

Hrvatske pisce ne čitam najviše zato što nisam učlanjena ni u jednu knjižnicu pa čitam samo one koje dobijem ili kupim (i jedno i drugo događa se rijetko). Lovrenčićku ću (ako pobijedi) morati posuditi na tuđu iskaznicu.

Kad je onomad u Klubu bio "Hotel Zagorje", knjigu sam kupila najviše zbog Haralampijeine recenzije, ali i zato što volim kako piše druga polovica bračnog para Simić Bodrožić (tj. Ivanin muž Roman).

Dvije od ove tri ponuđene nisu me privukle ni na opis ni nakon pročitanih dvadesetak stranica. Ne sviđa mi se stil, a ni teme. Nema to veze s činjenicom da je riječ o manje zvučnim imenima.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 26.05.2011., 23:28   #10
Quote:
xibalba kaže: Pogledaj post
Hrvatske pisce ne čitam najviše zato što nisam učlanjena ni u jednu knjižnicu pa čitam samo one koje dobijem ili kupim (i jedno i drugo događa se rijetko). Lovrenčićku ću (ako pobijedi) morati posuditi na tuđu iskaznicu.
zašto se ne učlaniš? ozbiljno me to zanima (jer si više puta to istaknula). mislim, nije neki kunst, a dobro dođe u doba recesije
blaznica is offline  
Old 27.05.2011., 16:44   #11
Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
zašto se ne učlaniš? ozbiljno me to zanima (jer si više puta to istaknula). mislim, nije neki kunst, a dobro dođe u doba recesije
Više puta sam to istaknula? Ono, baš istaknula?

Nemam dovoljno dobar razlog za učlanjenje u knjižnicu.

Imam tridesetak knjiga na polici koje još nisam stigla pročitati i nekoliko stotina e-knjiga na čitaču koje čekaju na red.

Da sljedećih 5 godina ne kupim nijednu knjigu (što je jako malo vjerojatno) i da čitam 5 knjiga mjesečno, svejedno ne bi bilo potrebe za učlanjenjem u knjižnicu.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 27.05.2011., 20:41   #12
Ja sam se učlanila u knjižnicu isto kad i u Klub.
Iz razloga što za Klub često čitam knjigu koju nemam namjeru kupiti pa je posudim.
bktr is offline  
Old 27.05.2011., 21:47   #13
pa kad netko više puta spomene nečlanstvo u knjižnici kao neku vrstu prepreke, ja to shvaćam kao isticanje. tim više kad se napominje 'ni u jednoj', kao da se moraš u svaku posebno upisivati. iskaznica 'knjižnica grada zagreba' vrijedi u svima unutar sustava, a godišnja članarina manja je od cijene jeftine knjige. mislim, komotnije se upisati nego žicati kad ti zatreba, zato mi nije jasno
blaznica is offline  
Old 27.05.2011., 23:01   #14
Quote:
blaznica kaže: Pogledaj post
pa kad netko više puta spomene nečlanstvo u knjižnici kao neku vrstu prepreke, ja to shvaćam kao isticanje.
Zacijelo vrlo pozorno pratiš moje postove.

Quote:
tim više kad se napominje 'ni u jednoj', kao da se moraš u svaku posebno upisivati. iskaznica 'knjižnica grada zagreba' vrijedi u svima unutar sustava, a godišnja članarina manja je od cijene jeftine knjige.
Posljednji sam put bila učlanjena u knjižnicu dok još nije postojala jedinstvena iskaznica. Bilo je to prilično davno. U mračno doba prije Amazona i knjižara sa stranim knjigama.
Evo, javno se posipam pepelom što nisam znala da iskaznica KGZ vrijedi u svim knjižnicama. Treba me kazniti.

Quote:
mislim, komotnije se upisati nego žicati kad ti zatreba, zato mi nije jasno
Dosad mi nijednom nije zatrebalo. I ne očekujem da će mi zatrebati osim u slučaju da se odlučim čitati Lovrenčićkinu knjigu, ako pobijedi u ovom biranju.
(Nije baš da žudim za knjigama hrvatskih pisaca. I nije baš da imam želju - a kamoli obvezu - čitati sve knjige koje budu izabrane u Klubu. )

Zato mi ne pada na pamet učlanjivati se samo zbog toga. Ma kako jeftina bila članarina. Za tu lovu mogu kupiti par knjiga na BWB.

Nadam se da sad možemo prestati oftopičariti u anketi.

Ako ne, predlažem otvaranje teme "Zašto xibalba nije učlanjena ni u jednu knjižnicu?" pa možemo natenane o mojim razlozima zašto radije čitam na engleskom.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 28.05.2011., 00:21   #15
Quote:
xibalba kaže: Pogledaj post
Ako ne, predlažem otvaranje teme "Zašto xibalba nije učlanjena ni u jednu knjižnicu?" pa možemo natenane o mojim razlozima zašto radije čitam na engleskom.


Budem ti ja posudila iskaznicu
bktr is offline  
Old 28.05.2011., 10:25   #16
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Budem ti ja posudila iskaznicu

Nego, trebam i jamca za kredit.
__________________
Always forgive your enemies; nothing annoys them so much.
— Oscar Wilde
xibalba is offline  
Old 29.05.2011., 11:05   #17
Quote:
bktr kaže: Pogledaj post
Ja sam se učlanila u knjižnicu isto kad i u Klub.
Iz razloga što za Klub često čitam knjigu koju nemam namjeru kupiti pa je posudim.
I ja isto.
srceko25 is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:19.