Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.05.2013., 13:05   #1
Zdravstveni i ini benefiti otkako ste prešli na vegetarijanstvo/veganstvo?

Nisam zamijetila sličnu temu a čini mi se zanimljivom, pa neka.

Kad sam kao tinejdžerica prešla na vegetarijanstvo iz etičkih razloga, nisam primijetila bog zna kakve promjene u zdravlju jer sam i dalje jela dosta šrota. Međutim, nakon potpunog izbacivanja životinjskih proizvoda i općenito nekvalitetnije hrane primjećujem: puno bolji ten, manje celulita, potrebno mi je manje sna. Čini mi se da mi je povećana fizička izdržljivost. Puno mi je lakše državati težinu pod kontrolom, tj. mogu pojesti količinski više a da se to ne odrazi u obliku kilograma viška. Puno lakše kontroliram želju za određenim namirnicama, emocionalna ovisnost o hrani se bitno smanjila. Riješila sam se groznih probavnih smetnji za koje mi je sad jasno da mogu pripisati konzumaciji (i to izdašnoj ) mliječnih proizvoda.
Jedini problem koji sam imala zbog strogo vegetarijanske prehrane je na početku kad se nisam dovoljno informirala (: posipanje pepelom: ) i bila malaksala jer mi je nedostajao B12. Sad ga uzimam i sve 5.
Glede nekih društvenih aspekata, puno sam obrazovanija po pitanju hrane općenito i ne mogu mi više podvaliti svaku šatro-znanstvenu "3kg-manje-u-5-dana" tvrdnju iz ženskih časopisa. Imam više samopouzdanja jer prakticiram ono što vjerujem i ne popuštam pod konvencionalnim pritiscima. Generalno sam smirenija osoba. (Taj se mir malo pomuti kad me pitaju odakle dobivam protein )

Dakle, koje ste promjene primijetili na svome zdravlju, raspoloženju, razinama energije, i sl. prelaskom na vegetarijanstvo/strogo vegetarijanstvo? Kako se to odrazilo i na neke druge aspekte u životu? Kojih ste se boljki riješili?
Baš me jako zanimaju tuđa iskustva.
__________________
.
CommeDesGarçons is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 13:29   #2
Nisam još ništa primijetila. Možda kada izbacim u potpunosti mlijeko i sir. Što će, nadam se, biti čim prije.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 13:50   #3
Quote:
CommeDesGarçons kaže: Pogledaj post
...
Sve prednosti koje si vec navela potvrdujem, dodala bih jos mnogo jacu i bujniju kosu koja raste 3 puta brze. Nego osvrnula bih se na ovaj b12 deficit koji si spomenula, ja sam bila vegetarijanka 7 godina, vegan sam 4 godine i za svo to vreme nikada, ali nikada nisam osetila simptome ikakvog deficita (za razliku od mog lesinarskog perioda kada sam stalno morala da se kljukam nekim suplementima) i apsolutno sam sigurna, da taj b12 deficit moze da se regulise zdravijom i bogatijom veganskom ishranom. jako puno vegana "out there" ce potvrditi ovo sto sam rekla jer ima ih i koji su decenijama na vegan hrani (i to uglavnom raw) koji tvrde da je b12 deficit jedan od mitova mesno lesinarske industrije. U jednoj knjizi koja mi je slucajno dosla u ruke, uopste nisam znala o cemu se radi (Nil Nidli- Izlaz iz depresije) autor tvrdi da medju ljudima mesojedima ima vise onih koji pate od pomenutog deficita, a skoro sam procitala da 40% amerikanaca pati od def b12, a nisu u pitanju ni vegani ni vegetarijanci.
petrushka511 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 19:51   #4
Quote:
petrushka511 kaže: Pogledaj post
Sve prednosti koje si vec navela potvrdujem, dodala bih jos mnogo jacu i bujniju kosu koja raste 3 puta brze. Nego osvrnula bih se na ovaj b12 deficit koji si spomenula, ja sam bila vegetarijanka 7 godina, vegan sam 4 godine i za svo to vreme nikada, ali nikada nisam osetila simptome ikakvog deficita (za razliku od mog lesinarskog perioda kada sam stalno morala da se kljukam nekim suplementima) i apsolutno sam sigurna, da taj b12 deficit moze da se regulise zdravijom i bogatijom veganskom ishranom. jako puno vegana "out there" ce potvrditi ovo sto sam rekla jer ima ih i koji su decenijama na vegan hrani (i to uglavnom raw) koji tvrde da je b12 deficit jedan od mitova mesno lesinarske industrije. U jednoj knjizi koja mi je slucajno dosla u ruke, uopste nisam znala o cemu se radi (Nil Nidli- Izlaz iz depresije) autor tvrdi da medju ljudima mesojedima ima vise onih koji pate od pomenutog deficita, a skoro sam procitala da 40% amerikanaca pati od def b12, a nisu u pitanju ni vegani ni vegetarijanci.
Upoznata sam s ovim o čemu pričaš i baš zato smatram da je pitanje b12 jako individualno. Gledala sam video jedne veganke sirovojelke koja savjetuje da se b12 uzima kao suplement jedino ako nalazi krvi pokažu deficit; jer navodno, tijelo može još godinama sintetizirati taj vitamin čak i ako je samo na biljnoj prehrani. No, mislim da je glavni problem u apsorpciji i u osiromašenim tlima, a dokle god se hranim industrijski proizvedenim biljkama, ne vidim alternative Na koju hranu misliš kad kažeš "zdravija i bogatija veganska ishrana"? Moguće da je kod mene malu ulogu odigrao i placebo, ali mi je mišićna slabost, bezvoljnost i malaksalost definitivno prošla otkad sam počela uzimati b12 suplemente i još neke obogaćene proizvode.
__________________
.
CommeDesGarçons is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.05.2013., 22:34   #5
Nedostatak vitamina B12 je stvaran. Nemoguce ga je dobiti veganskom hranom ako je ta hrana higijenski ispravna. Da, hrana oneciscena izmetom imat ce na sebi B12, ali nitko normalan to ne bi jeo. Ne hvala. Vitamin B12 u tabletama proizveli su isti mikroorganizmi koji ga proizvode u prirodi, nije on nista neprirodno. Uzimanje jedne ili dvije tablete dnevno stvarno nije problem.

Nasa tijela ne proizvode B12, proizvode ga mikroorganizmi u crijevima, ali predaleko da bi se mogao apsorbirati.

Mnogi raw foodisti skloni su nasjesti na teorije zavjera i nisu znanstveno potkovani.

Vitamin B12 je vitamin. To znaci da ga moramo unositi. Pohranjuje se u nama i moze nam biti dosta za par godina veganstva. Test B12 u krvi je jako nepouzdan. I test homocisteina je nepouzdan. Test metilmalonske kiseline i holotranskobalamina je pouzdan.

Nedostatak vitamina B12 cest je i kod starijih osoba (svima starijima od 50 godina preporucuje se uzimati dodatak vitamina B12 jer se on iz hrane vise ne moze dovoljno dobro apsorbirati), kod alkoholicara, kod osoba koje imaju problema sa zelucem... To ne znaci da ga nema kod vegana. Ima ga. Vegani koji ne uzimaju B12 ni na koji nacin zive krace nego vegetarijanci koji jedu jaja i mlijecne proizvode.

Sto se tice zdravstvenih benefita, nekih zdravstvenih problema nisam imala ni prije. Akne su mi se smanjile i vise mi ne fali zeljeza. Kod onih koji su imali zdravstvenih problema i na vegansku prehranu presli tek poslije (kao Bill Clinton) to poboljsanje je, naravno, puno primjetnije.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 15:12   #6
Od zaobilaženja mliječnog imam ljepši ten, kosa i nokti su jači i više smo si seksi moj dragi i ja, isto vegić. Nađ-nađ.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 16:27   #7
Meni su isto nokti jaci, ali to sam sklonija pripisati nosenju rukavica dok perem sudje nego prehrani.
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 20:10   #8
Quote:
CommeDesGarçons kaže: Pogledaj post
Dakle, koje ste promjene primijetili na svome zdravlju, raspoloženju, razinama energije, i sl. prelaskom na vegetarijanstvo/strogo vegetarijanstvo? Kako se to odrazilo i na neke druge aspekte u životu? Kojih ste se boljki riješili?
Baš me jako zanimaju tuđa iskustva.
Uh, uh, o zdravstvenim prednostima volim pričati Mislim da sam svojoj okolini već poprilično dosadila Naravno, govorim o zdravoj veganskoj prehrani.
Dakle, imam mnogo više energije i ta razina je stabilna tijekom cijelog dana, nema nikakvih naglih padova.
Koncentracija mi je odlična. Radim posao gdje moram biti koncentrirana i sad mogu normalno raditi cijeli dan. Prije sam sve što sam mogla ostavljala za sljedeće jutro, da provjerim kad budem svježa. To više ne radim.
Bolje trčim, nisam zadihana kao prije i mogu ravnomjerno disati kroz nos tijekom cijelog treninga. Ovo sam malo istraživala pa sam negdje našla da je to zbog boljeg dopremanja kisika do stanica, i to ne zbog onoga što jedem nego zbog onoga što više ne jedem.
Imunološki sustav mi je jači.
Prije sam imala probleme s probavom, sad ih više nemam.
Izgubila sam ono malo viška kilograma što sam imala. Sad sam kako trebam biti.
Prije sam često imala jake glavobolje i redovito sam uzimala tablete protiv bolova. Glavobolje su nestale. Ovo ne znam objasniti, nisam proučavala. Ako netko ima objašnjenje, bila bih zahvalna da mi javi.
Nisam više ovisna o hrani. Izbacila sam grickalice, a prestala je i ovisnost o šećeru. Više nemam onaj osjećaj kad ljudi kažu 'jede mi se...' Napokon sam slobodna
Nemam više povišen kolesterol i trigliceride.
Imala sam dva mioma, sad imam jedan i baš me zanima što će s njim biti. Napominjem da su mi rekli da oni ne mogu nestati
Primijetila sam i psihičke promjene. Nisam više deprimirana, općenito sam pozitivnija i zadovoljnija, samopouzdanija... Pretpostavljam da su sve fizičke promjene utjecale i na sve ostalo. Naravno, zadovoljstvo mi pruža sama činjenica da ne nanosim zlo životinjskom svijetu.
Kad se sjetim kako sam se nekad osjećala...totalno bez energije, bezvoljna, konstantno umorna, pospana, troma, neraspoložena, nervozna... Ne bih to nikome poželjela.
Rosie78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.05.2013., 21:17   #9
Quote:
Rosie78 kaže: Pogledaj post
Uh, uh, o zdravstvenim prednostima volim pričati
Ma ti si moj čovjek

Quote:
Imunološki sustav mi je jači.
Eto, znala sam da sam nešto zaboravila Također. Da pokucam o drvo, ali ne pamtim kad sam zadnji put imala neku virozu ili prehladu. To je vjerojatno pripisivo činjenici da se općenito hranim zdravije, ali ipak. Prije nije mogla proći sezona tih boleština da se i ja ne priključim.

Quote:
Prije sam često imala jake glavobolje i redovito sam uzimala tablete protiv bolova. Glavobolje su nestale. Ovo ne znam objasniti, nisam proučavala. Ako netko ima objašnjenje, bila bih zahvalna da mi javi.
Nisam nikad imala problema s tim pa ne bih znala, ali sam u već nekoliko navrata čula da su se ljudi riješili i problema s migrenama, kao i problema sa sinusima otkako su prešli na veganstvo.

EDIT. Sjetila sam se još nečeg: menstruacije. Manje obilne, potpuno bezbolne. Simptomi PMS-a nepostojeći osim blago povećanog apetita.
__________________
.
CommeDesGarçons is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 09:58   #10
Konketni zdravstveni benefiti prelaska s dugogodišnjeg vegetarijanstva(uz prilično nezdravu ishranu tipa puno masnog sira, pohanja, grickalica, pizza itd...) na veganstvo su
- smanjio mi se visoki krvni tlak na normalu, godinama sam muku mučila sa visokim tlakom i samo da je ova korist prisutna, već bi mi bio dovoljan razlog za ovu ishranu
- smanjio se i normalizirao šećer sa čime sam imala također problema
- nešto manje zdravstveni benefit, ali opet ipak važan, izgubila sam bez ikakvih dijeta uz 3Xdnevno prehranu i s međuobrocima, dosta kilograma tako da sam u svojim godinama(još malo pa 40) došla na onu idealnu težinu koju bi trebali imati s obzirom na visinu. I nije bilo nikakvog yo-yo efekta upravo zato jer nije bilo niti restriktivnih dijeta, samo puno puno kvalitetnija ishrana, nema više nezdravih grickalica, masnog sira i slično... pomaci su bili vidljivi već nakon par mjeseci
afra is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 10:54   #11
Hm da vidim: ljepša koža svakako (iako to mogu pripisati i velikoj količini preparativne kozmetike koju koristim no ajd..), čišći osjećaj u organizmu, osjećam se lakše iznutra a probava mi je mnogo bolja. Nema više onog osjećaja "atomske bombe" u želudcu nakon što se prejedem i ustanem sa stola, iako to se zna dogoditi kad jedem sranja poput pohanog, npr. pomfrit. Postala sam osjetljivija na junk food i proizvode koji su mi i prije smetali, sad je organizam samo postao mudriji i lakše ih odbacuje, dakle gazirana pića više ne mogu smisliti i sve preslatke sokove, umjetno zaslađene.

No primjetila sam jednu negativnu stvar: tjelesni miris (znojenje) se jače osjeća i trebaju mi jači dezići. Čula sam da puno ljudi ima tu pojavu, kako vi stojite s tim i u čemu je fora?

Što se tiče psihe, mirnija sam i staloženija, nema nekog unutarnjem nemira u meni, iako to više pripisujem sazrijevanju s godinama i meditaciji koju skoro svakodnevno prakticiram.


Kad se sve sumira, primjetila sam samo lakšu probavu i bolji ten. Eto
Acid_2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 23:44   #12
Quote:
CommeDesGarçons kaže: Pogledaj post
Nisam nikad imala problema s tim pa ne bih znala, ali sam u već nekoliko navrata čula da su se ljudi riješili i problema s migrenama, kao i problema sa sinusima otkako su prešli na veganstvo.
Što se tiče migrena, trenutno čitam knjigu Breaking the Food Seduction i tamo se spominje sir kao okidač migrena. Hm...
Dodajem i da mi je potrebno manje sna. To nije nešto što prakticiram jer želim 7-8 sati sna, ali kad se zalomi, primijetila sam da ostajem puna energije i normalno se budim sljedeće jutro u uobičajeno vrijeme. Dakle, dobro dođe i to
Rosie78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.05.2013., 23:50   #13
Quote:
Acid_2 kaže: Pogledaj post
No primjetila sam jednu negativnu stvar: tjelesni miris (znojenje) se jače osjeća i trebaju mi jači dezići. Čula sam da puno ljudi ima tu pojavu, kako vi stojite s tim i u čemu je fora?
Nisam primijetila da mi je miris znoja drukčiji. Mislim, ima onih par dana pred mengu kad baš ne mirišem kao cvjetić, ali to je valjda zbog hormona i tako mi je bilo i prije. Osim toga, prešla sam na prirodne deziće, a njih ipak moram češće nanositi.
Jedno mogu reći sigurno: nitko na biljčicama ne smrdi onako kako smrde oni čija je prehrana gotovo isključivo mesna... To je smrad koji izbija iz svake pore
Rosie78 is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 11:21   #14
Quote:
Acid_2 kaže: Pogledaj post
No primjetila sam jednu negativnu stvar: tjelesni miris (znojenje) se jače osjeća i trebaju mi jači dezići. Čula sam da puno ljudi ima tu pojavu, kako vi stojite s tim i u čemu je fora?
Kad se nazderem luka, a pogotovo cesnjaka, to se osjeti u znoju, i to dosta brzo nakon jela. Osim toga, osjetila sam da mi znoj ima jako neugodan miris kad sam u strahu (noc prije ispita i slicno).

Quote:
Što se tiče psihe, mirnija sam i staloženija, nema nekog unutarnjem nemira u meni, iako to više pripisujem sazrijevanju s godinama i meditaciji koju skoro svakodnevno prakticiram.
Kako meditiras? Pitam jer sam pokusala, pa bih uvijek skrenula misli i morala ispocetka, bilo je dosadno i frustrirajuce.

Nego, kad smo vec kod probave, number 2 mi traje koliko i number 1, i number 2 imam svaki dan. Sori ako je TMI.

Quote:
Rosie78 kaže: Pogledaj post
Što se tiče migrena, trenutno čitam knjigu Breaking the Food Seduction i tamo se spominje sir kao okidač migrena. Hm...
Da, tiramin: http://en.wikipedia.org/wiki/Tyramine (ali ima ga i u drugoj fermentiranoj hrani).

Quote:
Rosie78 kaže: Pogledaj post
Jedno mogu reći sigurno: nitko na biljčicama ne smrdi onako kako smrde oni čija je prehrana gotovo isključivo mesna... To je smrad koji izbija iz svake pore
O to svakako: http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/16891352

Inace, jeste li znali da starci nemaju tako neugodan tjelesni miris? Najneugodniji tjelesni miris imaju mladji i sredovjecni muskarci:
http://www.npr.org/blogs/health/2012...rent-not-worse
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.05.2013., 16:06   #15
Ali kažu da znoj nema mirisa i da ga (miris) bakterije stvaraju svojim metaboličkim procesima.

Zadnje uređivanje Lozimka : 26.05.2013. at 16:48.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 21:32   #16
Quote:
Rosie78 kaže: Pogledaj post
Osim toga, prešla sam na prirodne deziće, a njih ipak moram češće nanositi.
Trošila sam neko vrijeme one lushove i nisu mi baš nešto, pa sam neko vrijeme hodala svijetom i bez dezića , ali sam se opet integrirala u društvo običnim alverdeovim roll-on dezićem, miris "neven". Ima nešto alkohola, ali nema aluminija i drži koliko god treba, i za sport i sve. Pa tko voli...
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 21:36   #17
Mašta može svašta

Benefiti otkad sam prešla na veganstvo? hehe proradila mi mašta!

maštam o vrucoj pizzi iz hrušne peci i toplom bureku od sira...
Maldives is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.05.2013., 21:40   #18
Tjelesni miris postoji neovisno o smradu znoja. Smrad znoja izmedju ostalog cine smradovi butanske i propanske kiseline koje proizvode bakterije.

Na antiperspiransima sam. Od Lush Aromacreme dobila sam uzasne ojedine, a ni drugi Lush mi nisu pasali. Opcenito, moram se kloniti Lusha, Alverdea i slicne kozmetike s iritirajucim sastojcima jer imam osjetljivu kozu. Ne bojim se aluminija (suprotno tvrdnjama siritelja panike i fanatika prirodnog, ne uzrokuje ni rak dojke ni Alzheimerovu bolest). Alkoholni dezici me puno vise iritiraju i nis ne drze. Aluminij klorohidrat je mila majka u usporedbi s alkoholom (etilnim, denaturiranim ili obicnim, svejedno), etericnim uljima i sodom bikarbonom. Koristim Hoferovu marku, sensitive. Hofer (Aldi) ne testira na zivotinjama (ni sastojke).
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.05.2013., 21:24   #19
Pati, probaj dezić u kremi od Miyu, ja isto nisam za prirodne i nisu mi ništa pomagali (ovi kupovni), ali ovo je nešto prefino, odjeća nakon cijelog dana miriši po svježe opranom, nimalo neugodnih mirisa. mogu ti poslati link na pm
Saireen is offline  
Odgovori s citatom
Old 30.05.2013., 10:11   #20
Evo da se javim, nije da se hvalim.

Pozitivne stvari sam doživjela kad sam s vegetarijanstva prešla na veganstvo, transformacija se odigrala u 5 godina postepeno, bez nekog posebnog truda, osim što sam jela veganski i to dosta organski i čisto. Išla sam trčat kad mi se trčalo, plesat kad mi se plesalo itd. Da ne bi bilo zabune, jela sam i čokoladu i veganske kolače, kad su mi se jeli. Dakle, osjećaj s moje strane je da je bilo 0 odricanja, truda i muke u svemu, a opet ljudi me često pitaju kako sam došla do toga. Generalno je to do sada bilo 5 sretnih godina, baš izrazito dobrog raspoloženja (to je valjda isto jedan od benefita koji onda utjeće i na ostalo).

Benefiti:
- povećala cjelokupni fitness tijela i sada s 29 u biti izgledam najbolje do sada (160 cm, 55 kg, body fat 19% što spada za žene u atletsku građu, mjere 93-60-93, 6 pack na trbuhu) - dakle nisam primjerak bljedunjavog prutića, nego dobro razvijena fit osoba sa ženskim oblinama i dobrim udjelom mišićne mase
- nikakvih zdravstvenih problema, visoko željezo, redovan donor krvi
- ubrzan metabolizam i generalno jako puno energije
- gustoća kostiju 3 standardne devijacije iznad prosjeka za moju dob i spol (bolja nego u 99% žena)
- povećana izdržljivost, neumoran kardio i brza rekuperacija (otrčim 8 km skoro svaki dan, bez da se uspušem)
- fino mirišim i imam dobar okus (or so I've been told )

Rekli su mi da bih trebala biti poster child za veganštinu, pa ako ovo čita netko iz Peta-e i želio bi me ogrnuti u list kupusa...

...molim da me zaobiđe. Kupus mi može ostaviti, hvala.
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:52.