Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 14.08.2013., 01:52   #61
Ovako, dakle kad sam bila na veganskoj prehrani, pazila sam da jedem što češće i raznolikije, dakle deficit vitamina i minerala nije bio moguć, nikako, ali s obzirom da imam preprebrz metabolizam a voće i povrće ne zahtjeva previše probave, izgubila sam 5 kila u tjedan dana itd.

Kasnije su mi pali leukociti, puls mi se povisio na 130 u mirovanju, i nekoliko puta sam bila u hipoglikemiji :S

Sada se hranim poprilično loše, tek mi je jako jako neuredan, itd... u globali, ne razumijem to da mi je prema brojkama krv bolja, a subjektivno se lošije osjećam.. (?)

Komentirala sam vezano za akne, dakle samo u slučaju toga se nekako situacija poboljšala uz meso, što sam povezala s tim da je cink mineral koji trebamo svi s problemima (kožnim) povećat, a meso ga sadrži u obilju.

I sad, bez obzira i na kile i sve, opet bi se volila vratit veganstvu, dok s druge strane, puno mi je teže nego prvi put. Navikneš na smeće od prehrane ali doslovno, i sad, nikad prije nisam jela slatkiše, sada ih jedem svakodnevno, itd... Prehrana mi je postala najneurednija i najnezdravija ikad..
Čudnovata Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 02:22   #62
Osobno preporucujem svima koji hoce na preci na veganstvo da se posavjetuju sa nutricionistom. Na zalost, ljudi koji prelaze na veganstvo vecinom jedu jednoliku hranu sto naravno nije dovoljno.

Ja sa vegetarijana, no kad sa krenuo ja nisam jeo pa barem 70% povrca. Paradajz, tikvice, kelj, paprika ni dan danas ne jedem, jednostano mi se gade i ne mogu ih jesti iako bih morao.


Sto se tice cinka, ima ga jako puno u vocu i povrcu.

"Bogati izvori cinka su prije svega orašasti plodovi i razne sjemenke (orah, bučine sjemenke), pivski kvasac te integralne žitarice, najviše zob." Pivski kvasac se moze kupiti u DM-u i slicnim trgovinama te ljekarnama.

A akne, sve je to do prehrane, najcesce kad je hrana masna ( cipsevi, pomfrit i slicno ). Probaj pronaci negdje nekog travara ili osobu koja proizvodi prirodne proizvode od biljki za akne. Prijateljica pije nekakav ruzni caj i smanjila je akne, a inace joj je lice uzasno, i to stvarno da se ne moze gledati u nju, od kada pije caj stanje se jako poboljsalo.
BUBI69 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 07:41   #63
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Osobno preporucujem svima koji hoce na preci na veganstvo da se posavjetuju sa nutricionistom. Na zalost, ljudi koji prelaze na veganstvo vecinom jedu jednoliku hranu sto naravno nije dovoljno.
Je li moguće jesti raznoliko ako osoba ima mali budžet?
Quote:
BUBI69 kaže: Pogledaj post
Sto se tice cinka, ima ga jako puno u vocu i povrcu.

"Bogati izvori cinka su prije svega orašasti plodovi i razne sjemenke (orah, bučine sjemenke), pivski kvasac te integralne žitarice, najviše zob."
Koga citiraš?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 08:25   #64
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Je li moguće jesti raznoliko ako osoba ima mali budžet?
Je je! Posadiš vrt. Ak si u stanu u Zagrebu, Bandić ti upravo opet dijeli besplatne vrtove od grada. Ful dobar hobi te zdrava i jeftina hrana.
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 12:59   #65
Quote:
Ahisma kaže: Pogledaj post
Je je! Posadiš vrt. Ak si u stanu u Zagrebu, Bandić ti upravo opet dijeli besplatne vrtove od grada. Ful dobar hobi te zdrava i jeftina hrana.
Morala bih putovati javnim prijevozom, za što jednostavno nemam vremena, a uzgojiti mogu isto ono što kupim u Dioni. Koja je razlika? Osim što povrće iz masovnog uzgoja izgleda identično i nema lijep miris?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 16:37   #66
Paa, da, i jela sam orašaste itd, i u mahunarkama ima dosta cinka.. a nean pojma. Iako i dalje sve to najviše povezujem sa stresom. >.<
Čudnovata Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 16:45   #67
E ovako, mišljenja sam da osoba ne može bit previše informirana, samo premalo. Zato molim mlade ljude željne znanja da odvoje poslijepodne ili dva i nauče nešto o osnovama* nutricionizma. "Budući vi" bit će vam zahvalni. I neće se sramiti da su nekoć pisali po forumu da im je meso potrebno za zdravlje.

Ps - imam repliku na vegane koji se hvale gustoćom kostiju. Ne kažem da veganstvo odmaže, au contraire, ali zar za dobru mineralizaciju kostiju ipak nije važnija tjelesna aktivnost u suradnji s gravitacijom.

Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Je li moguće jesti raznoliko ako osoba ima mali budžet?
O da. 200-300 kn na početku mjeseca potroši na 10-15 vrsti (suhih) mahunarki, žitarica, orašastih plodova, investiraj u ekspres lonac (da uštediš na vremenu, jel), a ostalo povrće nabavljaj kroz mjesec. Meni je odličan sistem jer 1. uvijek imaš nešto u špajzi, 2. to u špajzi je suho pa se neće pokvarit (u kraćem roku), 3. imaš puno prostora za kombinacije i ručak po želji. Eda, izbjegavati pekare i gotovu/polugotovu hranu. I konzerve!


*Ma može i s wikipedije!

Zadnje uređivanje peronja : 14.08.2013. at 16:54.
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 18:17   #68
Quote:
Čudnovata Ivy kaže: Pogledaj post
Paa, da, i jela sam orašaste itd, i u mahunarkama ima dosta cinka.. a nean pojma. Iako i dalje sve to najviše povezujem sa stresom. >.<
Pa i sa genetikom to ima veze. Kakav tip kože ti imaju roditelji?
Moja mama identičnu mojoj, masna i otvorene pore.
Borim se s ovim, ali mislim da je to bitka koju ne mogu dobiti.
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
O da. 200-300 kn na početku mjeseca potroši na 10-15 vrsti (suhih) mahunarki, žitarica, orašastih plodova, investiraj u ekspres lonac (da uštediš na vremenu, jel), a ostalo povrće nabavljaj kroz mjesec. Meni je odličan sistem jer 1. uvijek imaš nešto u špajzi, 2. to u špajzi je suho pa se neće pokvarit (u kraćem roku), 3. imaš puno prostora za kombinacije i ručak po želji. Eda, izbjegavati pekare i gotovu/polugotovu hranu. I konzerve!


*Ma može i s wikipedije!
Hvala.
Pekare volim radi kroasana. Meni nikada ne ispadnu lijepo kada ih sama radim, a od konzervi samo kukuruz jer je onaj mali u staklenki dosta skuplji.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 20:07   #69
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Morala bih putovati javnim prijevozom, za što jednostavno nemam vremena, a uzgojiti mogu isto ono što kupim u Dioni. Koja je razlika? Osim što povrće iz masovnog uzgoja izgleda identično i nema lijep miris?
Neznam jako puno o tome da bi mogla dobro argumentirati, ali mislim da itekako ima razlike i to velike između organskog povrća i onog iz masovnog uzgoja. Danas je jako zastupljeno i GMO povrće koje izgeda isto, čak i bolje od organskog, ali kvalitetom niti blizu. Zbog toga niti nema lijep miris kako si i napisala.

Zadnje uređivanje Aarie : 14.08.2013. at 20:22.
Aarie is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 20:37   #70
Quote:
Annari kaže: Pogledaj post
Neznam jako puno o tome pa to odmah napominjem da ne bi neko napisao da pišem gluposti, ali mislim da itekako ima razlike i to velike između organskog povrća i onog iz masovnog uzgoja. Danas je jako zastupljeno i GMO povrće koje izgeda isto, čak i bolje od organskog, ali kvalitetom niti blizu. Zbog toga niti nema lijep miris kako si i napisala.

I prije 30 godina kad još nije bilo GMO povrća u masovnoj prodaji, isto je bilo sa povrćem i voćem koje ima vrlo slab ili nikakav miris i vrlo slab okus.
Samo kako vrijeme odmiče i pojavi se neka nova tehnologija ljudi su skloni taj simptom pripisivati upravo novoj tehnologiji, ne znajući ili zanemarujući da isti simptom sa povrćem i voćem imamo već desetljećima.

A stvar je vrlo jednostavna. Povrće i voće dolazi iz organiziranog, komercijalnog uzgoja gdje se strogo pazi na kiselost zemljišta, količinu hranljivih kemijskih elemenata u tlu i količinu vode koju biljka dobija.
Tu bi netko rekao plod biljke pod tim uvjetima morao bi biti najjačeg okusa i pravog jakog mirisa. Ali nije tako.

Možeš probati i na svom balkonu, samo donesi zemlju iz prirode a ne iz cvjećare: posadi rajčicu i papriku ili nešto treće što daje plod, Čak ne moraš toliko striktno paziti na optimalne količine gnojiva, ali budi siguran da tlo ima tek dovoljno kalija i fosfora.

A onda najvažnije odnosno najpogubnije za intenzitet okusa i mirisa ploda: zaljevaj svaki dan ne štedeći vodu. Plod na taj način dostigne maksimalnu veličinu, ali sa oslabljenim okusom, i slabim i mirisom koji se tada čini čak i drukčijim.

Zadnje uređivanje Morf : 14.08.2013. at 21:39.
Morf is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 23:21   #71
Kao šumske vs. domaće jagode. Zbog toga i ne volim domaće jagode. Ili su kisele, ili nemaju pravi okus jagode.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.08.2013., 23:42   #72
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post

Ps - imam repliku na vegane koji se hvale gustoćom kostiju. Ne kažem da veganstvo odmaže, au contraire, ali zar za dobru mineralizaciju kostiju ipak nije važnija tjelesna aktivnost u suradnji s gravitacijom.
Replika ide mene. Je, kao što sam napisala već tu. Ono u čemu veganstvo pomaže da kosti guste i ostanu je isto tamo objašnjeno.

Kad sam bila na tom mjerenju gustoče kostiju, bio je smijeh. Kao nalaz dobiješ grafić tj. krivulju distribucije gustoće kostiju u populaciji osoba tvoje dobi i spola gdje je točkicom naznačeno gdje se nalaziš ti na krivulji, a moja točkica skroz desno fulala cijelu krivulju i skoro nije stala na papir. Pa me žena pitala da koliko ja mlijeka pijem na dan, pa ostala u čudu kad sam rekla nula. Nažalost, previše doktora još živi u zabludi temeljenoj na zastarjelim informacijama o mlijeku i kostima. Ako išta, mlijeko kostima odmaže.

Quote:
Morf kaže: Pogledaj post

A onda najvažnije odnosno najpogubnije za intenzitet okusa i mirisa ploda: zaljevaj svaki dan ne štedeći vodu. Plod na taj način dostigne maksimalnu veličinu, ali sa oslabljenim okusom, i slabim i mirisom koji se tada čini čak i drukčijim.
Zato plodovi u mome vrtu, npr. paprike, nikad nisu tako velike kao kupovne i svaka ima neki svoj čudni oblik. Al su neusporedivo finije.

Btw - imam bio vrt s malčem koji nije uopće potrebno puno zalijevati, okopavati niti posebno gnojiti. Također su miješane kulture na način da jedna drugu štiti od nametnika i otpušta u tlo ono što druga iz njega crpi. Kada zalijevam, zalijevam vodom iz bunara, a ne vodovoda. Bome je hrana koja tu naraste skroz drugačijeg okusa i izgleda nego ona u dućanu. Trošak je minimalan, a ima i za zimnicu.
__________________
All that we see or seem is but a dream within a dream.

Zadnje uređivanje Ahisma : 14.08.2013. at 23:54.
Ahisma is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 04:08   #73
Lozimka, genetskih predispozicija za akne nemam ni najmanje.. tako da.. a i nemam ih toliko koliko mi ovise o menstrualnom ciklusu, po sredini ciklusa mi je lice najgore, i prije menge nekad, a tijekom i koji tjedan poslije, nemam ih uopće..
Čudnovata Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 08:40   #74
to su onda vjerovatno hormonalne akne, koje nemaju veze sa prehranom, jela ti ili ne jela meso.
Saireen is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 09:46   #75
To su hormoni to sto navodi cudnovata, to nema velike veze sa mesom. Hormoni se mogu regulirati kvalitetnom prehranom.


Ono sto su formasi naveli u vezi s domacom hranom to je istina. Imam doma vrt i vocnjak i mogu slobodno reci da u usporedbi sa kupovnom hranom. Da kupovna hrana bilo cak sa trznice ili u supermarketima to voce nema veze s vocem ! Nema puni miris, a jos manje okus.
Caka je u tome da proizvodaci namjerno beru plodove kada plodovi jos nisu postigli zrelost, radi izbjegavanja preranog propadanja i zbog toga vam onda voce nevalja nista !

Npr. jabuka Zlatni delises se bere uvijek radi punog okusa arome i socnosti kada je kozica zuto(zlatno)-zelena boje, a na trznici uvijek vidite da je ta sorta jabuka cisto zelene boje da uopce neznate zbog cega se zove Zlatni delises. !
A Zlatni delises je dobio naziv po tome sto kozica u punoj zrelosti je zute boje ko sunce ili drugim rijecima vuce na zlatnu boju, i tada u odnosu faze kada je cisto zelena ima skroz drugaciji okus !
Inace pravi Zlatni delises je inace najbolja jabuka danasnjice i nije bas nova sorta jer potijece davnih 189x godine, a uslo u komercijalnu proizvodnju 1914 godine !
Znaci ta jabuka je stara preko 100 godina i moze se slobodno reci da ona vec sada spada pod stare sorte.

Kada ste zadnji puta kupili Zlatni delises, a da je bas zute boje ?
Vjerojatno velika vecina koji nema posadenu tu jabuku nikad, jer na trznici je uvijek zelene boje !


Kod breskve i nektarine isti slucaj, ako je prerano ubrana onda je tvrda i nema nikakvu socnost i aromu, tek kada je pravo mekana onda je obavezno socna ko lubenica, a aroma je takva da bi samo njih jeli citav dan !

Probajte za pokus kupiti kilu nektarine/breskve koje su tvrde i onda par njih probati i vidjet cete da nisu bogzna sto. Tada preostale nektarine/breskve drzite, al na sobnoj teperaturi nikako u hladnjaku i to narednih dva tri dana dok na opip ne postanu mekane i onda takvu zagrizite !
Razlika u okusu ce biti ko nebo i zemlja !
Caka je u tome sto na sobnoj temperaturi postize zrelost, dok je u hladnjacama pri 1-3°C dozrijevanje zaustavljeno i zato onda voce citavo vrijeme po par mjeseci izgleda isto !


A domace meso i kupovno to je pak druga prica, kupovno meso nema nikakve veze sa mesom. Jer to kupljeno meso nije uopce meso, vec smece. Jedem meso sa sela i ono kupljeno tako da jako dobro znam tu usporedbu.
Drugim rijecima uopce se nekima necudim sto su prestali konzumirati meso zbog izimno lose kvalitete okusa i opcenite kvalitete.
Npr. kupovno meso na rostilju je i dalje blijedo makar ga pekli pola sata, a domace meso se pocinje rumeniti vec nakon 5-10min !
To je zato kaj je kupovno meso previse vodenast zbog hrpu hormona rasta koji forsiraju ubrzani rast zivotinje sa puno vode i umijetne hrane. Uglavnom takve zivitinje nisu vidjele zelenu travu koju bi inace trebale jesti, a jos manje sunca jer su u kavezima ili u onim velikim halama pod neonskim lampama.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 11:59   #76
Ovo za nektarinu je apsolutno točno. Kupim kilu i pol, i onda čekam par dana da budu jestive. Do tada je samo kožica lijepa, crvena, ali meso voća je oporo, kiselo, tvrdo. Sa breskvama je nešto drugačije. One ne dozriju. Prijelaz je sa nezrelo & tvrdo u tvrdo & pljesnivo. Njih više ne kupujem.

Što se tiče mesa, mislim da imaju kontrole i ne smiju brizgati hormone kako se sjete (ne kod nas u Hrvatskoj, i šire u Europi). Za ostatak svijeta ne znam.
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 15:03   #77
Hm.. što se tiče ubrizgavanja hormona, nekako mi je kravlje mlijeko sumnjivo.

Inače, i ja imam vrt, i stvarno, kad usporedim kupovno sa svojim, razlika je nebo i zemlja, doslovno..
Čudnovata Ivy is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.08.2013., 21:32   #78
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Ovo za nektarinu je apsolutno točno. Kupim kilu i pol, i onda čekam par dana da budu jestive. Do tada je samo kožica lijepa, crvena, ali meso voća je oporo, kiselo, tvrdo. Sa breskvama je nešto drugačije. One ne dozriju. Prijelaz je sa nezrelo & tvrdo u tvrdo & pljesnivo. Njih više ne kupujem.

Što se tiče mesa, mislim da imaju kontrole i ne smiju brizgati hormone kako se sjete (ne kod nas u Hrvatskoj, i šire u Europi). Za ostatak svijeta ne znam.
Te kontrole možeš slobodno okačiti mački o rep, meso se neotkupljuje od naših seljaka jer seljak drži cijenu i većina ih je već propala, to je bilo na poljoprivednoj emisiji. Tako onda imaš uvoz mesa iz Brazila koje je puno jeftinije i nije prošlo nikakvu kontrolu niti je podložno redovitom nadziranju od strane inspekcije.
Čak je i Todorić rekao da mu je i obično stolno grožđe jeftinije uvesti iz Grčke nego da ga otkupljuje od naših seljaka, onda možeš si misliti kako neuvoze meso.

Quote:
Čudnovata Ivy kaže: Pogledaj post
Hm.. što se tiče ubrizgavanja hormona, nekako mi je kravlje mlijeko sumnjivo.

Inače, i ja imam vrt, i stvarno, kad usporedim kupovno sa svojim, razlika je nebo i zemlja, doslovno..
Kupovno kravlje mlijeko ti je prepun antibiotika i onda ti ruši imunitet, bar meni ga ruši i onda sam alergičan na običan pelud i prašinu, uglavnom nos začepljen i redovito kišem. A čim se ostavim na mijesec dana mliječnih proizvoda osim tu i tam u kolačima, onda se sve vrati u normalu ko da se nije nikad ništa zbilo tako da mi čak više nesmeta niti Ambrozija koja je sada aktualna !

Dok se mi borimo protiv Ambrozije indijanci su u prošlosti koristili Ambroziju kao ljekovitu biljku pa sada možete vidjeti kolika je to suprotnost i hajka na tu biljku na zapadu !
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 03:22   #79
Na deklaraciji piše tko je proizvođač. Zar Pik Vrbovec i Gavrilović otkupljuju brazilsko meso pa od njega rade paštete, i dr.? Zašto bi Gavrilović uzgajao svoje životinje? Kome to prodaje?
Lozimka is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.08.2013., 13:54   #80
Quote:
Lozimka kaže: Pogledaj post
Na deklaraciji piše tko je proizvođač. Zar Pik Vrbovec i Gavrilović otkupljuju brazilsko meso pa od njega rade paštete, i dr.? Zašto bi Gavrilović uzgajao svoje životinje? Kome to prodaje?
Da proizvodac, ali u kom smislu jel u obliku parkiranja ili u obliku proizvodnje mesa i parkiranja ?
Na pakovanju nepise izravno porijeklo mesa ko ga je proizveo i otkuda potijece, jesi li to primjetila ?
Isti slucaj sa mlijekom na svim pakovanjima pise isto kao na pakovanja mesa, proizvodac (pakiranje), a izvorno mlijeko otkupljuju od seljaka ili uvoze u obliku praha pa razmute s vodom i to su javno istaknuli kada je bila afera s mlijekom tsa onim nedozvoljenim kolicinama suptanca stetne za zdravlje.

Ja neznam dali Gavrilovic i Pik imaju uopce svoju farmu, e sad ima nema nebitno. Jer mi je malo neobicno da imaju toliko velike farme da mogu redovito doslovno svaki dan opskrbljivati citavu Hrvatsku plus jos imati za izvoz.


Tapatalk 2 using mobile - Samsung Galaxy Fit S5670
__________________
Stara narodna mudrost koju zanemaruju svi koji glasaju na demokratskim izborima !

Uvijek sumnjajte u velika obećanja. Obećanje ludom radovanje.
SAS is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:28.