Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Kuhinja bez mesa

Kuhinja bez mesa Vegetarijanstvo, veganstvo, makrobiotika i ostala bezmesna prehrana

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 30.05.2015., 16:42   #1
Vitamin B12 i vegani

Poznato je da se B12 moze unijet samo pomocu životinjskih proizvoda. Dakle netko tko je pravi vegan ne moze unijet B12 prirodnim putem. Postoje biljni izvori ali ne možemo ga apsorbirati iz njih.

Tijelo proizvodi B12 i pohranjuje višak, ali mi više trebamo nego što se proizvodi pa će vegani koji ne uzimaju suplementaciju kad tad doć do stanja deficita B12 a onda neće bit dobro. To moze bit nakon 5,10 pa i 20 godina veganstva.

Kako tijelo pohranjuje B12 i oni koji imaju deficit dobivaju injekcije na tjednoj ili mjesečnoj bazi, očito je da je dovoljno 1-2 put tjedno unijet ga. Ovo nisam siguran da je točno ali znam da neki idu samo jednom mjesečno na injekcije.

Kako ja ne zelim uzimat tablete, a vjerujem da ni dosta ljudi vegana isto ne zeli, doso sam na ideju.

Pon-pet i nedjelju normalna prehrana, a subotu isto osim za ručak kad bi trebalo pojest 6 kamenica. To su školjke koje nemaju razvijen moždani sustav i ne osjete bol a ako gledamo koji je najveći prirodni izvor b12 to su upravo školjke.

Školjke su praktički čisto željezo i vitamin B12. Zdrave su, kolko znam nemaju sumnjivih nuspojava poput mlijeka jaja i ostalog ( smeća ) životinjskog carstva.

A i ukusne su , nije ih teško pripremit i specijalitet su u restoranima na našoj obali(valjda).

Kako vi nadomještate B12
Miriam Bucknell is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 02:04   #2
baš ti došao na ideju da jedeš ostrige?

i ja sam svojevremeno čitala neke rasprave vegana da li je to u skladu sa njihovim načelima il ne.. i šta znam, smorilo me sve.. kupila si na kraju na iherbu neke tabletice.. a nisam nikad to ni jela, niti mi izgleda baš jestivo

šta znam, uzmi i jaja/mlijeko/šta već jednom sedmično ako ti je frka

skroz me mrzi ta isključivost kod vegana - il sve il ništa
mrš

šta god da ko napravi za dobrobit drugih stvorenja se računa, i u ime istih ja sam zahvalna

eto.
FiorellaTerenzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 18:56   #3
Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
Poznato je da se B12 moze unijet samo pomocu životinjskih proizvoda.
cedevita, čokolešnik, obogaćeni proizvodi (75% biljnih mlijeka), dražeje...

Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
Dakle netko tko je pravi vegan ne moze unijet B12 prirodnim putem. Postoje biljni izvori ali ne možemo ga apsorbirati iz njih.
A postoje i lažni vegani? Što znači prirodnim putem? Oralno? Analno? Zašto biljni izvori onemogućuju apsorpciju?

Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
Tijelo proizvodi B12
U debelom crijevu.
Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
i pohranjuje višak,
Vitamini B skupine i vitamin C su topivi u vodi, višak se ispiša. Samo vitamini topivi u mastima (A, D, E i K) se mogu skladištiti.

Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
ali mi više trebamo nego što se proizvodi pa će vegani koji ne uzimaju suplementaciju kad tad doć do stanja deficita B12 a onda neće bit dobro. To moze bit nakon 5,10 pa i 20 godina veganstva.
A zašto ne bi uzimali suplementaciju? Jeftina je, dobavljiva, praktična... Ionako se preporučuje svima starijima od 50 godina.

Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
Kako tijelo pohranjuje B12
U mokraći ga pohranjuje.

Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
i oni koji imaju deficit dobivaju injekcije na tjednoj ili mjesečnoj bazi, očito je da je dovoljno 1-2 put tjedno unijet ga. Ovo nisam siguran da je točno ali znam da neki idu samo jednom mjesečno na injekcije.
1. deficit se teško otkriva i mjeri, ne znam jel uopće dostupno testiranje u Hr
2. zapravo da, ali se onda i teže apsorbira (zasićenost receptora, ajde, tako ću se izrazit) pa su i te tjedne doze ogromne
3. daj jednom link na ono u što si siguran, baš da i to vidim

Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
Kako ja ne zelim uzimat tablete, a vjerujem da ni dosta ljudi vegana isto ne zeli, doso sam na ideju.
Pretpostavka je majka svih zajeba.

Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
Pon-pet i nedjelju normalna prehrana, a subotu isto osim za ručak kad bi trebalo pojest 6 kamenica. To su školjke koje nemaju razvijen moždani sustav i ne osjete bol a ako gledamo koji je najveći prirodni izvor b12 to su upravo školjke.

Školjke su praktički čisto željezo i vitamin B12. Zdrave su, kolko znam nemaju sumnjivih nuspojava poput mlijeka jaja i ostalog ( smeća ) životinjskog carstva.

A i ukusne su , nije ih teško pripremit i specijalitet su u restoranima na našoj obali(valjda).
Totalno praktično, jedva čekam svaki tjedan putovat 100 km eda bih kupila 6 školjaka.

randomguy, daj ohladi s tim plodovima mora, pravi vegetarijanci ih ne jedu.

Quote:
randomguy365 kaže: Pogledaj post
Kako vi nadomještate B12
Nu.

Quote:
FiorellaTerenzi kaže: Pogledaj post
(...)

i ja sam svojevremeno čitala neke rasprave vegana da li je to u skladu sa njihovim načelima il ne.. i šta znam, smorilo me sve..
(...)
skroz me mrzi ta isključivost kod vegana - il sve il ništa
mrš
:lazyclapping:


Početnici, pisali smo o b12 već na ppdf-u, jako puno, ako vas zanima što kaže znanost: guštajte.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 31.05.2015., 19:47   #4
jest.. odeš u šumu i ubereš čokolešnik, pa u potoku zahvatiš malo cedevite.. analno, dakako

mislim toliko ti je nadmen post, da mi se stvarno ne da objašnjavati šta je lik htio reći

a rasprave o tome da li je veganski konzumirati ostrige se vode već duže vremena, proguglaj malo..
FiorellaTerenzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 09:20   #5
Nije veganski konzumirati školjkaše. Nije ni vegetarijanski. Školjke su životinje i nikakva (poštena) internetska rasprava ih ne može smjestiti u biljno carstvo. A sad kad napravim mrš, molim te, smori me malo i objasni zašto i kako bi veganima (i vegetarijancima, naravno) jedenje kamenica trebalo i moglo biti prihvatljivije od jedenja čokolešnika.

ps - ako ne vjerujete u znanstvena istraživanja, raspravu tražite s nekim na Alternativi.
__________________
otpis
peronja is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.06.2015., 19:32   #6
evo idem, samo dok pročitam horoskop..

Quote:
The oyster is considered by some ethicists to be an appropriate food choice for those concerned with animal rights, arguing it is acceptable to eat oysters due to their lack of a central nervous system and the generally sustainable and environmentally friendly way in which they are raised and harvested.

One common ethical objection to the consumption of animals is that their cultivation is environmentally harmful. Regarding environmental impact, 95% of oysters are sustainably farmed and harvested (other bivalves are frequently harvested by harmful dredging), feed on plankton (very low on the food chain), and in fact improve the marine environment by removing toxins. As such, farmed oysters are listed as a "Best Choice" (highest rating) on the Seafood Watch list.

The view that oysters are acceptable to eat, even by strict ethical criteria, has notably been propounded in the seminal 1975 text Animal Liberation, by philosopher Peter Singer. However, subsequent editions have reversed this position (advocating against eating oysters). Singer has stated he has "gone back and forth on this over the years", and as of 2010, says, "while you could give them the benefit of the doubt, you could also say that unless some new evidence of a capacity for pain emerges, the doubt is so slight that there is no good reason for avoiding eating sustainably produced oysters".
http://en.wikipedia.org/wiki/Oyster#...considerations

a neki jednostavno ne žele uzimati nikakve suplemente, već samo ono što priroda nudi.. ne znam šta je tu teško za shvatiti.
FiorellaTerenzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 14:03   #7
Sve 5, draga Fiorella Terenzi, mozete vi jesti sto god zelite, ali zasto ste se dosli raspravljati na vege forum?

Inace nisam neki veliki obozavatelj suplemenata, i trudim se dobiti iz prehrane sto je moguce vise vitamina i minerala, ali nekad uzmem B12, D ili one sumece tabletice za magnezij. Drugo mislim da mi ne treba. A vecinu B vitamina dobijem iz prehrambenog kvasca, jer ga obozavam. I moje macke takodjer. Odlicni su mi Deva vitamini, btw. Imam njihov sublingual B12 i 'obicni' D2.

Btw, moze se testirati i B12 i D, samo kosta ekstra.
veganomicon is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 16:34   #8
ne znam za randomguya, ali ja sam vegetarijanac već 10 god.. zadnje tri se trudim biti vegan.. i baš me mori ovo pitanje oko b12.. zato sam tu..
FiorellaTerenzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.06.2015., 21:24   #9
Ja ciljam prema veganskom bezglutenskom urinofilu. Mogu grubo rec da sam od 2. mjeseca ove godine na toj dijeti, ali jeo sam ribu i varao tu i tamo. Sad sam na 99% cilja.


Također sam izbacio kukuruz, što je jako bitno jer uzrokuje tešku inflamaciju, i veću nego meso!

IZBACIT KUKURUZ!

+ sam izbacio sve prerađene proizvode, znači nema ništa slatko, čak i one proteinske pločice iz dm-a, ni sokove ništa.

Jedno uzimam veganske proteine i sad počinjem pit cedevitu zbog B12. Nadam se da apsorbira, jer ako ne, dolazim perinji na vrata.
Miriam Bucknell is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 04:32   #10
bezglutenski veganski urinofil? wat?
FiorellaTerenzi is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 07:08   #11
randomguy365, može neki link o ovome što pišeš za kukuruz?
kim deal is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 07:44   #12
Nemam neko znanstveno istraživanje, ali sam dobro testirao utjecaj i kako se osjećam. Kukuruz ostaje neprobavljen kao što znamo, a jeli hrana koja ostaje neprobavljena zdrava? Ne baš! Zna se desit da šitaš korn i 2 tjedna nakon uporabe, u originalnom obliku.

Mozda je dobro unjet 1-2 kockice , ali sve više od tog ne. Šta se desi kad ubaciš nešto u organizam što izađe iz njega u originalnom obliku.

Dođe u želudac, želudac se tolko muči da ga razgradi, da baca jedan po jedan enzim, baci ih sve i 0 učinka, onda počne krvarit od muke. Zatim ide u crijeva koja također ne uspijevaju ništa učinit, i opet slijedi krvarenje.

Nema nekih dokaza da ce ti kukuruz naštetit, ali sigurno ga je bolje izbacit. Ja se puno bolje osjećam odkad sam ga izbacio.

https://www.youtube.com/watch?v=iDdFnHt68bQ
Miriam Bucknell is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.06.2015., 08:30   #13
da, i ja sam primijetila da mi kukuruz smeta

ali, ovaj video što si ostavio nisam odgledala do kraja, došla sam do dijela gdje kaže da žitarice, krumpir i batat treba jesti kuhane jer se tako bolje probavljaju

dalje nisam mogla

u svakom slučaju, hvala ti

Zadnje uređivanje kim deal : 03.06.2015. at 08:55.
kim deal is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.06.2015., 23:22   #14
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
3. daj jednom link na ono u što si siguran, baš da i to vidim
B12 ide na recept preko HZZO-a u obliku injekcija odobrenih od stane HALMED-a - link.
PIPBoy 2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.06.2015., 11:49   #15
Na KKS se odmah vidi pomanjkanje B12 bez da se rade dodatni testovi. Sad ne znam napamet ime tog parametra, ali ako vas zanima možete pitati liječnika opće prakse. Ime tog parametra se povezuje s poremećajem živčanog sustava pa ako je parametar izvan tih granica može se posumnjati na pomanjkanje B12. Nikakvi posebni testovi se ne trebaju (odmah) raditi.
Uglavnom, za B12 se stvorila cijela fama...uglavnom neporebno. Valjda je mesni lobij bacio udicu za hvatanje vegana.
črni is offline  
Odgovori s citatom
Old 26.06.2015., 07:16   #16
Quote:
peronja kaže: Pogledaj post
c


Nu.
Ovaj oblik b12 vitamina nije dobar. Jedina pozitivna stvar je sto je jeftin i svugdje dostupan. Nikako ne to uzimati.
__________________
Nema tebi smrti bez malja.:o....MacaTZ
a1exa is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.06.2015., 11:55   #17
Na sve je vec odgovoreno na drugim temama i nema potrebe da svako malo otvarate novu i strasite ljude pricama koje su vec opovrgnute.

Ako nesto iz vitamina koji su linkani ne treba uzimati, to je folna kiselina, em vegani iz hrane dobiju dovoljno folata (tesko je kao vegan ne dobiti barem RDA trudne zene) em se ozbiljno sumnja da folna kiselina (oblik u tabletama, ali ne i onaj u hrani) povecava rizik od nekih rakova.

Cijanokobalamin je sasvim OK:
http://jacknorrisrd.com/what-b12-sup...should-i-take/

A uvijek mozes uzeti dodatak iste firme koji uz cijanokobalamin sadrzi i metil- i adenozilkobalamin:
http://www.iherb.com/Now-Foods-B-12-...-Lozenges/7344
patientia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.12.2015., 19:51   #18
nekoliko pitanja na temu:

1. zna li netko gdje se može kupiti methylcobalamin?
2. jel se može s time predozirati? - tj. koliko bi toga trebalo uzimati, a da ne postane štetno
3. imate li nekog vegan-friendly liječnika?

Inače, što je netko spomenuo - iz normalne pretrage krvi može se zaključiti o nedostatku b12 ako je MCV povišen.
Lleena is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 17:42   #19
1. Ja narucujem b12 sa slovenske stranice vitalabo a u ponudi imaju methylcobalamin
2. Koliko znam ne moze se predozirati, ja pijem 5000mcg s tim da ih ne uzimam bas svaki dan
3. Nazalost ne, nadam se da cu u zivotu imati bar jednog cisto da vidim kako je to kad ne moras od vlastitog doktora slusati predrasude
nella4 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.12.2015., 20:03   #20
ja methylcobalamin naručujem sa iherba. konkretno, solgar, ali ima ih i od drugih firmi.
santana333 is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:48.