Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Pogledaj rezultate ankete: U sastavu Hrvatskog ratnog zrakoplovstva želim vidjeti:
KAI FA-50 Golden Eagle 56 19.38%
LM F-16 Fighting Falcon 131 45.33%
Saab JAS-39 Gripen 67 23.18%
Nešto drugo 35 12.11%
Glasovatelji: 289. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.03.2017., 18:42   #9141
Čitam da je Rumunjska odlučila ulaganje u obranu podići s 1.42% u 2016. na 2% u 2017. Znači u samo godinu dana.

Znamo što traže Trump i SAD, pa se i ova najava nabavke 20 američkih F-16 vjerojatno može staviti u kontekst tog povećanja na 2% i očekivati dobra cijena za F-16 paket.

A gdje smo ono mi, u godinu dana s 1.21% na 1.23%
many-m is offline  
Old 18.03.2017., 18:45   #9142
Quote:
Buck kaže: Pogledaj post
Onaj tko želi shvatiti o čemu pišem shvatit će onaj tko ne želi shvatiti neće shvatiti i potpuno je svejedno što pokazuju činjenice.

Kolega VFA-125 je lijepo pokazao što i kako rade u Danskoj.
Ako sam dobro shvatio, ti veliš da je uz onih službenih Danskih 5% letova za air policing i 82% trenaže u stvari air policing ali Danci iz bezobrazluka ili obijesti to ne zovu tako već skrivaju?

Zanimljiv je drugi podatak - od 62 danskih f-16 48 je , opet ako dobro shvaćam, na raspolaganju za domaće ili strane misije, dakle koristi se 48, od kojih je u prosjeku spremno 24 .

Ima da se radi čuda sa ukupno 12 mašina erpolis važnih zadaća mirnodopski, uzevši u obzir razlike i sličnosti Danske i Hrvatske samo na polju zrakoplovstva :klap:

Ako se uzme 12 komada f-16 npr, i dostigne danski standard održavanja, koliko će biti erpolisvažnihzadaća moguće izvršavati izvan kruga 200 km od Plesa ?

ou jea.
zdaric is offline  
Old 18.03.2017., 18:47   #9143
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Da, proracun nema veze ni s cim
Shvati da Hrvatska nema resursa za odrzavat F-16 i da postoji dobar razlog zasto manje zemlje poput Ceha i Madjara lete Gripen, a ne F-16.
Da, nema ni sa čim. I ne da mi se to objašnjavati osobi koja ovdje zagovara ukidanje nadzvučne ili piše posprdne postove o nabavi linije za proizvodnju F-5.
Sinji strijač is offline  
Old 18.03.2017., 18:49   #9144
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Da, nema ni sa čim. I ne da mi se to objašnjavati osobi koja ovdje zagovara ukidanje nadzvučne ili piše posprdne postove o nabavi linije za proizvodnju F-5.
Proizvodna linija za F-5 je realnije rjesenje od F-16. Toliko o tome.
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 18.03.2017., 18:57   #9145
A informacija govori i da je obitelj Wallenberg dogovorila sastanak sa Labudicom s Pantovcaka.
Wallenbergovi su inace vlasnici firme Investor AB, a koja je vlasnik 30% Saaba.
Kakva slucajnost bas u ovo vrijeme!
__________________
"Ako te je žena ostavila jer si kladioničar, neradnik i debilčina, ti uzmi svoju pedestrojku i otresi rafalčinu!
Osjećat ćeš se bolje"
pinzgauer is offline  
Old 18.03.2017., 18:57   #9146
Quote:
Sinji strijač kaže: Pogledaj post
Češka i Madžarska, ekonomski dosta solidne zemlje, grcaju pod financijskim teretom koji su im natovarili Švedi...
Ako je vjerovati vecernjem:

Predsjednica ide u Švedsku

Planira se posjet vojnom centru u Kungsängenu i sastanak s ministrom obrane Peterom Hultqvistom, ali tema neće biti zrakoplovi Gripen...


http://www.vecernji.hr/hrvatska/pred...vedsku-1156938

Sto znaci ostaje samo F-16 (a mozda cak i Rafale ).
Plavobili is offline  
Old 18.03.2017., 19:02   #9147
Quote:
Plavobili kaže: Pogledaj post
Ako je vjerovati vecernjem:

Predsjednica ide u Švedsku

Planira se posjet vojnom centru u Kungsängenu i sastanak s ministrom obrane Peterom Hultqvistom, ali tema neće biti zrakoplovi Gripen...


http://www.vecernji.hr/hrvatska/pred...vedsku-1156938

Sto znaci ostaje samo F-16 (a mozda cak i Rafale ).
Quote:
Predsjednica će s predsjednikom vlade Stefanom Löfvenom razgovarati o suradnji, o situaciji na jugoistoku Europe, ali i o razvojnoj pomoći toj regiji. Planira se posjet vojnom centru u Kungsängenu i sastanak s ministrom obrane Peterom Hultqvistom, ali tema neće biti zrakoplovi Gripen, nego iskustva Švedske vezana za uvođenje vojnog roka.
Baš će to bit tema.....
Mi sa njima veze imamo ka koza sa prascon, baš bi nama pomoglo njihovo iskustvao u uvođenju vojnoga roka....
pinco is offline  
Old 18.03.2017., 19:08   #9148
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Proizvodna linija za F-5 je realnije rjesenje od F-16. Toliko o tome.
Tko će radit na toj liniji s kojim iskustvom, koja firma ima know how i iskustvo u takvom poslu i može bit nosioc toga, Podravka? Nemojmo bit smiješni. Za neke stvari kao što su tenkovi, oklopna vozila, brodovi, ... još i imamo neke preduvjete i znanje, ali za avione nemamo nikakvo. Zato predlažem da se ne opterećuje ova tema tim glupostima, ima tema vezano toga na forumu: https://www.forum.hr/showthread.php?t=997903

Ako ćemo Hrvatsku i Rumunjsku uspoređivat po visini BDPa, onda bi ekvivalent njihovih 32 komada F-16 bio 8.5 hrvatskih ...

Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
Da, proracun nema veze ni s cim
Shvati da Hrvatska nema resursa za odrzavat F-16 i da postoji dobar razlog zasto manje zemlje poput Ceha i Madjara lete Gripen, a ne F-16.
Da, recimo Bahrain 1.3 milijuna stanovnika, BDP cca 40% manji od RH i operiraju 19 kom. F-16, a u pripremama su za još 19 kom. F-16 koji će vjerojatno zamijenit 12 starih F-5... Dakle uskoro ukupno 38 kom F-16.
many-m is offline  
Old 18.03.2017., 19:14   #9149
F-5 liniju sam naveo kao jedan nerealan projekt realniji od F-16 u HRZu
__________________
Monkeys are really the end of the line in the pet world. I think when you're at the monkey level of pet ownership, have a kid. I mean, come on. I mean, you're so close. If you need a pet that can roller skate and smoke cigars, it's time to think about a family
Velo C. Raptor is offline  
Old 18.03.2017., 19:44   #9150
Quote:
Velo C. Raptor kaže: Pogledaj post
F-5 liniju sam naveo kao jedan nerealan projekt realniji od F-16 u HRZu
A što da ti kažem, vrlo često lupaš gluposti a ponekad i bez navođenja ikakvih argumenata.
many-m is offline  
Old 19.03.2017., 09:24   #9151
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
A informacija govori i da je obitelj Wallenberg dogovorila sastanak sa Labudicom s Pantovcaka.
Wallenbergovi su inace vlasnici firme Investor AB, a koja je vlasnik 30% Saaba.
Kakva slucajnost bas u ovo vrijeme!
Ne znam čemu omalovažavanje legalno i demokratskim putem izabrane predsjednice RH,stanje u državi kakvo je danas velikim dilom zasluga je belog i vicmahera,naravno njih se ovdje ne proziva..
Mislim da Švedska ni u kom pogledu nije adekvatan partner Hrvatskoj niti tu ima prostora za građenje nekih zdravih odnosa,tako ni njihov avion skrpan od djelova iz brda zemalja vjerovatno nije najsretniji izbor za naše zrakoplovstvo.
Osobno,izbor bi prepustio našim pilotima lovcima u skladu sa trenutnim mogućnostima države.
Vidno je da prijatelji ameri baš i nisu zagrijani za isporuku ozbiljnijih borbenih sustava,stoga Izrael držim kao državu sa kojom trebamo graditi odnose i suradnju na svim područjima,šta bi reka naš narod ruka ruku mije i tu ne smije biti lutanja.Al tko da isključi mogućnost da se nakon uspostave suradnje neće pojaviti neki novi Radoš.
ColdSteel is offline  
Old 19.03.2017., 09:38   #9152
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
A informacija govori i da je obitelj Wallenberg dogovorila sastanak sa Labudicom s Pantovcaka.
Wallenbergovi su inace vlasnici firme Investor AB, a koja je vlasnik 30% Saaba.
Kakva slucajnost bas u ovo vrijeme!

Ti bi rađe "beloga" ili krivokletnika na Pantovčaku, je li!?
Jasno je.
Umjesto labudice ti bi muda labudova!
Brzi Heinz is offline  
Old 19.03.2017., 09:54   #9153
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post
Ne znam čemu omalovažavanje legalno i demokratskim putem izabrane predsjednice RH,stanje u državi kakvo je danas velikim dilom zasluga je belog i vicmahera,naravno njih se ovdje ne proziva..
Mislim da Švedska ni u kom pogledu nije adekvatan partner Hrvatskoj niti tu ima prostora za građenje nekih zdravih odnosa,tako ni njihov avion skrpan od djelova iz brda zemalja vjerovatno nije najsretniji izbor za naše zrakoplovstvo.
Osobno,izbor bi prepustio našim pilotima lovcima u skladu sa trenutnim mogućnostima države.
Vidno je da prijatelji ameri baš i nisu zagrijani za isporuku ozbiljnijih borbenih sustava,stoga Izrael držim kao državu sa kojom trebamo graditi odnose i suradnju na svim područjima,šta bi reka naš narod ruka ruku mije i tu ne smije biti lutanja.Al tko da isključi mogućnost da se nakon uspostave suradnje neće pojaviti neki novi Radoš.
Sad se sve minja. EU i Ameri će krenit u ekonomski rat i moglo bi nas lupit po dinji uzmemo li Američko iako je to upravo šta bi tribali. Ili Američko ili Rusko tj ono s kojima postigneš bolji dogovor o statusu hrvatskog naroda u bosni nakon njenog raspada. Da EU ima vojsku ić na tada šta bi bilo al ovako više vride pojedinačno nego zajedno.

Meni osobno nije bitno imamo li žensku ili mušku osobu za predjednika. Kroz povijest su se i muškarci i žene dokazali. Stoga bitno je da je efikasan šta ovdi nije slučaj.
__________________
Attitude is a little thing that makes a big difference. Winston Churchill
Konev is offline  
Old 19.03.2017., 10:26   #9154
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post
Ne znam čemu omalovažavanje legalno i demokratskim putem izabrane predsjednice RH,stanje u državi kakvo je danas velikim dilom zasluga je belog i vicmahera,naravno njih se ovdje ne proziva..
Mislim da Švedska ni u kom pogledu nije adekvatan partner Hrvatskoj niti tu ima prostora za građenje nekih zdravih odnosa,tako ni njihov avion skrpan od djelova iz brda zemalja vjerovatno nije najsretniji izbor za naše zrakoplovstvo.
Osobno,izbor bi prepustio našim pilotima lovcima u skladu sa trenutnim mogućnostima države.
Vidno je da prijatelji ameri baš i nisu zagrijani za isporuku ozbiljnijih borbenih sustava,stoga Izrael držim kao državu sa kojom trebamo graditi odnose i suradnju na svim područjima,šta bi reka naš narod ruka ruku mije i tu ne smije biti lutanja.Al tko da isključi mogućnost da se nakon uspostave suradnje neće pojaviti neki novi Radoš.
Potpisujem boldano za početak teksta nije da sam ljubitelj dotičnog dvojca al ne treba ni zaboravit ćaću i njegovo odbijanje američanskih f-16 zato što mu je remont i modernizacija oko 300 milki bilo previše da izvuče iz džepa.
Yanagisawa is offline  
Old 19.03.2017., 10:44   #9155
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Sad se sve minja. EU i Ameri će krenit u ekonomski rat i moglo bi nas lupit po dinji uzmemo li Američko iako je to upravo šta bi tribali. Ili Američko ili Rusko tj ono s kojima postigneš bolji dogovor o statusu hrvatskog naroda u bosni nakon njenog raspada. Da EU ima vojsku ić na tada šta bi bilo al ovako više vride pojedinačno nego zajedno.

Meni osobno nije bitno imamo li žensku ili mušku osobu za predjednika. Kroz povijest su se i muškarci i žene dokazali. Stoga bitno je da je efikasan šta ovdi nije slučaj.
__________________
Veliki inkvizitor budno pazi da se forumom ne proširi nikakva hereza.
otok_kiril is offline  
Old 19.03.2017., 10:52   #9156
Quote:
pinzgauer kaže: Pogledaj post
A informacija govori i da je obitelj Wallenberg dogovorila sastanak sa Labudicom s Pantovcaka.
Wallenbergovi su inace vlasnici firme Investor AB, a koja je vlasnik 30% Saaba.
Kakva slucajnost bas u ovo vrijeme!
Stvar je ozbiljna,ptičja gripa ne oprašta....
Nadajmo se da će joj rukica doživjeti momentalnu parezicu pa da niš ne potpiše ,nešto kao za šjor pilota"zvijer"...
__________________
Starboard side ,u 3 ......!!!
Bark is offline  
Old 19.03.2017., 10:53   #9157
Quote:
Konev kaže: Pogledaj post
Sad se sve minja. EU i Ameri će krenit u ekonomski rat i moglo bi nas lupit po dinji uzmemo li Američko iako je to upravo šta bi tribali. Ili Američko ili Rusko tj ono s kojima postigneš bolji dogovor o statusu hrvatskog naroda u bosni nakon njenog raspada. Da EU ima vojsku ić na tada šta bi bilo al ovako više vride pojedinačno nego zajedno.

Meni osobno nije bitno imamo li žensku ili mušku osobu za predjednika. Kroz povijest su se i muškarci i žene dokazali. Stoga bitno je da je efikasan šta ovdi nije slučaj.
Zaista geopolitička pozicija je vrlo vesela:

Članica smo EU, SAD nam je do sad bio glavni saveznik (da li je još uvijek upitno je ponajprije zbog 1.21% na 1.23%), a Rusija preko Sberbanka i Agrokora drži za onu stvar bar 15% gospodarstva.

Milina jedna od pozicije, a očekujem uskoro ponudu MiG-29 aviona koju nećemo moći odbiti, osim ako netko drugi ne pruži ruku, ili sami ne dođemo pameti i stavimo monetarnu politiku u funkciju gospodarstva...
many-m is offline  
Old 19.03.2017., 11:05   #9158
Quote:
ColdSteel kaže: Pogledaj post
...
Vidno je da prijatelji ameri baš i nisu zagrijani za isporuku ozbiljnijih borbenih sustava,stoga Izrael držim kao državu sa kojom trebamo graditi odnose i suradnju na svim područjim...
A je li? Da li je RH možda pokušala kupiti ikakav "ozbiljniji sustav" za OZBILJNE novce u zadnjih petnaestak godina? Zrakoplove, PZO, protubrodske rakete. Gurnula par milijardi € u igru i rekla hoću to, to i to. Naravno da nije, pa se pišu promašeni dojmovi o Amerikancima koji nam ne žele ništa prodati. Kad prosjačiš kao zadnji bijednik i ne znaš ni što bi s državom ni s oružanim snagama naravno da te nitko ne uzima za ozbiljno.
__________________
'Bila sam dijete prirode ... Užasavala sam se jedino poskoka i koprive. Često sam upadala u grmlje kopriva, vidajući plikove, a i susreti s poskocima nisu bili rijetki, no na sreću uvijek su završavali dobro. Uvijek sam instinktivno znala kako se ponašati u blizini zmija.'
mars1995 is offline  
Old 19.03.2017., 11:27   #9159
Quote:
mars1995 kaže: Pogledaj post
A je li? Da li je RH možda pokušala kupiti ikakav "ozbiljniji sustav" za OZBILJNE novce u zadnjih petnaestak godina? Zrakoplove, PZO, protubrodske rakete. Gurnula par milijardi € u igru i rekla hoću to, to i to. Naravno da nije, pa se pišu promašeni dojmovi o Amerikancima koji nam ne žele ništa prodati. Kad prosjačiš kao zadnji bijednik i ne znaš ni što bi s državom ni s oružanim snagama naravno da te nitko ne uzima za ozbiljno.

E baš to. Stjeće se dojam da neki forumaši misle kako su nama Ameri iz nekog razloga dužni pokloniti nešto ili dati golemi popust. Evo ti Rumunja sa F-16, ljudi uredno kupuju i uredno za te novce dobijaju pristojan broj zrakoplova. Na F-16icama uredno lete Jordan, Bahrein, Venecuela (!?) i Tajland, zaboga.

Ameri su jedan od najvećih trgovaca oružjem svijeta, koji "kompleksne sustave" uredno prodaju zemljama poput Maroka i Malezije. Ako imaš keš, prodat će ti sve što imaju ili mogu proizvesti, osim najnaprednijih stateški bitnih sustava (poput F-22 ili ICBMa).
__________________
Anti-denialist - Success: 7 down
Pizvo is offline  
Old 19.03.2017., 11:32   #9160
Quote:
mars1995 kaže: Pogledaj post
A je li? Da li je RH možda pokušala kupiti ikakav "ozbiljniji sustav" za OZBILJNE novce u zadnjih petnaestak godina? Zrakoplove, PZO, protubrodske rakete. Gurnula par milijardi € u igru i rekla hoću to, to i to. Naravno da nije, pa se pišu promašeni dojmovi o Amerikancima koji nam ne žele ništa prodati. Kad prosjačiš kao zadnji bijednik i ne znaš ni što bi s državom ni s oružanim snagama naravno da te nitko ne uzima za ozbiljno.
Ma nu javla odma par milijardi..sve se svodi na umijeće pregovaranja,isto ko na pazaru auta,ko je mutav platit će i više oni malo pričljiviji podosta manje.
Al slažem se da RH nije pokazala niti naznake namjere kupovine nekog opet kažem ozbiljnog borbenog sredstva,ako se do kraja godine ne rješi status budućnosti lovačke komponente to će biti cirkus.
ColdSteel is offline  
Zatvorena tema



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 04:38.