Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Podržavate li uvoz radne snage u Hrvatsku?
Da 25 26.32%
Ne 67 70.53%
Ne znam 3 3.16%
Glasovatelji: 95. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.03.2017., 23:35   #81
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post
mi moramo raditi da se dijaspora vraća, a ako ikad dođemo u situaciju da se razvijamo i rastemo kao Irska moramo u tom slučaju kopirati njihov model uvoza kao šta oni to rade, a to je da uvozimo visoko kvalificiranu radnu snagu koja nam je kulturološki i u svakom smislu bliska, koja će se lako prilagodit i da uvozimo onoliko koliko nam treba/fali.
Hrvatska nikada nece imati nikakav stvarni rast, ako se nastavi sadasnja politika, a sve vlade od 1991 do danas pokazale su istu kratkovidnu politiku u kojoj ekonomiju ne gledaju kao vrt koji treba zaljevati, nego kao zeca u sumi kog treba ustrijelit i odrat.

Ljudi koji danas odlaze slabo ce se vracati. Hrvatska je obrazovanim radnicima totalno nezanimljiva jer su kao prvo place premale u odnosu na ostatak EU. Drugi je problem da Hrvatska niti nema trziste po velicini vrijedno spomena na EU nivou, ali ima sistem koji kao da je smislio zli grof Drakula s ciljem da sprijeci ikakav razvoj i pozitivno poslovanje.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 23:35   #82
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Plaća 4k kn za što?

Prvo treba završiti školu,a ne višu uzaludnu,a onda pričati o plaći...ma koliko surovo to zvučalo...
Što je to viša uzaludna? 4500 ima frendica pravnica u ministarstvu.
Al ajde - ona radi za državu.

U turizmu koji nam je glavna grana (kao) fali radnika. A plaće su nikakve. O smještaju u koji znaju staviti ljude da se ne priča.

Tek toliko da se ne misli da fali samo električara, strojara i informatičara. Fali i drugih zanimanja tj drukčijih radnika. Samo ih ne bi platili. Upravo zato i pričaju o uvozu.
__________________
I can turn a gray sky blue
SubSV is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 23:38   #83
Quote:
Hugh Mungus kaže: Pogledaj post
Ako stranac ima mogućnost rada u EU sigurno neće doći u Hrvatsku kad isto to može raditi u Njemačkoj za tri puta veće novce plus beneficije ako izgubi posao.
Plus da zna da ga tamo nece izvarati za placu (osim ako se zaposli kod "svojih"), da ce zaraditi penziju od koje ce nesto i biti jednog dana i da ce ziviti u relativno sredjenom sustavu. Te da, ako mu se firma ne svidi, moze otici u drugu, jer je trziste dovoljno veliko da postoji i druga i treca i pedeseta.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 23:38   #84
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Ljudi koji danas odlaze slabo ce se vracati. Hrvatska je obrazovanim radnicima totalno nezanimljiva jer su kao prvo place premale u odnosu na ostatak EU. Drugi je problem da Hrvatska niti nema trziste po velicini vrijedno spomena na EU nivou, ali ima sistem koji kao da je smislio zli grof Drakula s ciljem da sprijeci ikakav razvoj i pozitivno poslovanje.
dva osnovna problema opisana na jednostavan nacin
odlicno
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 23:39   #85
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Tek toliko da se ne misli da fali samo električara, strojara i informatičara. Fali i drugih zanimanja tj drukčijih radnika. Samo ih ne bi platili. Upravo zato i pričaju o uvozu.
Pa da, veliki manageri bi htjeli de-facto robovsku radnu snagu, jer nisu sami sposobni raditi posao ako imaju trosak normalnih placa.
Adelholzener is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2017., 23:44   #86
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Pa da, veliki manageri bi htjeli de-facto robovsku radnu snagu, jer nisu sami sposobni raditi posao ako imaju trosak normalnih placa.
jep, meni +12 000 netto minimalno jer provodim dane na poslovnim ruckovima i obavljanju telefonskih razogovora s jednakim takvim po drzavnim sluzbama dok radnik za CNC strojem u hali ili na montazi, gradevini na - 10 stupnjeva radi za 3 500, neplacene prekovremene i vikende


jer jbg, ja sam tako vazan i odgovoran a on bezvrijedan
i onda vec mjesecima u medijima naricu kako je nemoguce naci radnike na gradevini, montazi, operatore strojeva
treba uvoziti iz Afrike jer su Hrvati tako nezahvalna stoka
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 04:45   #87
Quote:
Adelholzener kaže: Pogledaj post
Plus da zna da ga tamo nece izvarati za placu (osim ako se zaposli kod "svojih"), da ce zaraditi penziju od koje ce nesto i biti jednog dana i da ce ziviti u relativno sredjenom sustavu. Te da, ako mu se firma ne svidi, moze otici u drugu, jer je trziste dovoljno veliko da postoji i druga i treca i pedeseta.
To muljanje za plaću je moguće valjda samo u Hrvatskoj gdje ne žive normalni ljudi već krdo debila. Pa bokte i u Kanadi koja je među zemljama s najnižom stopom kriminala nađu nekoga tko je dužan novac u lake Ontariju kako pluta.
Za novac se glava gubi, svugdje u svijetu. Čine se nezamislive stvari. Neisplatiti čovjeku plaću znači gurati ga na rub očaja. Ovdje ako ne platiš račune, brzo si na cesti , uopće te ne gledaju kao na čovjeka već na statistiku i postupa se po protokolu i ne jebu živu silu. U Americi je još gore, nema emocija. I sada da netko nekoga zavalja za plaću i nikome ništa... Pa neka valjaju budale kad mogu. Bogami i ja bih. Free money is free money.
saurs is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 07:10   #88
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Plaća 4k kn za što?

Prvo treba završiti školu,a ne višu uzaludnu,a onda pričati o plaći...ma koliko surovo to zvučalo...
Za kakav-takav život a ne životarenje i premetanje svake kune u džepu.
Mada s obzirom na troškove života u RH sve ispod 5k je životarenje od 1. do 1.




Nevezano za to problem je u tome što se kod nas obezvrijeđuju "blue collar" zanimanja dok se uzvisuju ona "white collar".
To što je netko konobar, trgovac ili radnik na traci u pogonu nije razlog da ga se iskorištava i obezvrijeđuje jer taj posao ionako netko MORA raditi.
Svi bi mi tanko srali kad bi odjednom svi trgovci, skladištari, dostavljači, pekari, kuhari i konobari prestali raditi ali zato se voli kenjat po njima u stilu koji kurac oni imaju tražit veću plaću, što nisu završili za informatičara-programera, liječnika i inženjera. Kao da su oni jedini važni na ovom svijetu i jedini smiju zahtijevati više plaće.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 08:03   #89
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Plaća 4k kn za što?

Prvo treba završiti školu,a ne višu uzaludnu,a onda pričati o plaći...ma koliko surovo to zvučalo...
nedavno pricao s covjekom koji je zavrsio strojarstvo, nesto vezano uz zrakoplovstvo, radi za privatnu firmu, ja mislio ima covjek barem 10k, kada ono 5k. Tako da toliko o tome, nije on jedini.

Nekako imam dojam da ove price o neradnicima i stoci koja se nece obrazovati daje ekipa koja se preko veza uglavila zupanije, gradove kakve agencije i nista ne rade, ili su im starci imaju firme i dobre veze pa su ih uglavili kod privatnika ali onih boljih, pa se eto sada oni cude kako se neki imaju buniti a njima je dobro
Earth Bender is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 18:17   #90
Quote:
SubSV kaže: Pogledaj post
Što je to viša uzaludna? 4500 ima frendica pravnica u ministarstvu.
Al ajde - ona radi za državu.

U turizmu koji nam je glavna grana (kao) fali radnika. A plaće su nikakve. O smještaju u koji znaju staviti ljude da se ne priča.

Tek toliko da se ne misli da fali samo električara, strojara i informatičara. Fali i drugih zanimanja tj drukčijih radnika. Samo ih ne bi platili. Upravo zato i pričaju o uvozu.
Za mene su recimo pravo i ekonomija u RH na rubu da budu viša uzaludna...

Razne komunikologije, egiptologije i slične logije koje veze sa stvarnošću nemaju...

Od srednjih škola razni cvjećari, fitofarmaceuti i slične fore...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 18:20   #91
Quote:
Earth Bender kaže: Pogledaj post
nedavno pricao s covjekom koji je zavrsio strojarstvo, nesto vezano uz zrakoplovstvo, radi za privatnu firmu, ja mislio ima covjek barem 10k, kada ono 5k. Tako da toliko o tome, nije on jedini.

Nekako imam dojam da ove price o neradnicima i stoci koja se nece obrazovati daje ekipa koja se preko veza uglavila zupanije, gradove kakve agencije i nista ne rade, ili su im starci imaju firme i dobre veze pa su ih uglavili kod privatnika ali onih boljih, pa se eto sada oni cude kako se neki imaju buniti a njima je dobro
Inženjer početnik u mojoj firmi ima 6k kn + prijevoz i oigurani gablec + službeni telefon.

Onaj s VŠS ima 5.5k kn...

Ako hoćeš dobrog radnika moraš ga i platiti...

Meni je uvjek fascinantno bilo kako na našem tržištu inženjeri rade za 5k kn...ako si kvalitetan to čak nije ni minimalna početna plaća...

Onda sam shvatio da nije uvjek problem u gazdi nego postoji razlog zašto netko ima tih 5k kn...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 18:30   #92
Quote:
JKD01 kaže: Pogledaj post
Za kakav-takav život a ne životarenje i premetanje svake kune u džepu.
Mada s obzirom na troškove života u RH sve ispod 5k je životarenje od 1. do 1.




Nevezano za to problem je u tome što se kod nas obezvrijeđuju "blue collar" zanimanja dok se uzvisuju ona "white collar".
To što je netko konobar, trgovac ili radnik na traci u pogonu nije razlog da ga se iskorištava i obezvrijeđuje jer taj posao ionako netko MORA raditi.
Svi bi mi tanko srali kad bi odjednom svi trgovci, skladištari, dostavljači, pekari, kuhari i konobari prestali raditi ali zato se voli kenjat po njima u stilu koji kurac oni imaju tražit veću plaću, što nisu završili za informatičara-programera, liječnika i inženjera. Kao da su oni jedini važni na ovom svijetu i jedini smiju zahtijevati više plaće.
Dobar zidar može zaraditi tisuću eura samo tako...

Ali, neda mater sina za zidara...sramota je to...

Bolje neg bude trgovac ili konobar...za što ti realno i ne treba škola...

Biti će na suhom i te fore...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 19:48   #93
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Biti će na suhom i te fore...
Nije to fora, nije baš isto raditi u zatvorenom prostoru i vani na + 30, ode zdravlje, baš zato bi ti ljudi i trebali imati veću plaću na neke uvjete rada, ali gazda misli, ma to mi može raditi svaka budala, i onda su kukanja kako nema tih budala, lijeni hrvati ne žele raditi, da ne govorimo kako zna biti slučajeva gdje ti gazda nakon dva mjeseca ne želi niti isplatiti to malo što si zaradio, pa onda sjedni i plači , ako mu razbiješ glavu budeš ti odgovarao, ako ga pokradeš budeš ti odgovarao, ako ga daš na sude budeš morao dati pare za to , a odakle, ako i imaš, kada će to biti dosuđeno u tvoju korist, ako i bude, kada ćeš stvarno vidjeti pare ?

Ja vidim da današnji konobari moraju znati tri jezika, i onda je plakanje kako nema radnika, a nudi soma €, ako netko zna ti strana jezika neće raditi kao konobar za soma €,

To su one fore, tražim radnika koji zna tri strana jezika, ima minimalno 5 godina iskustva u struci, zna ovo, a bilo bi požejno da zna i ovo, treba raditi svaki drugi vikend i 10 h na dan, nudim 9000 kn, i onda gle cuda, takvog nema, takav otišao na zapd, gdje 9000 kn svaki mjesec stavi na stranu.
Earth Bender is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 19:52   #94
Hrvati nisu ni lijen ni glup narod. ali organizacija nikad nije išla. tu smo čimpanze.

i ja sam sreo dipl.inga s 5 kkn. znači ispod prosjeka RH. ne znam koji to očaj i okolnosti moraju biti da se radi za eksere. ispodprosječna plaća! isto tako je mogao staviti kapu s natpisom "budala sam" i šetati po firmi.
zmay is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 20:03   #95
Quote:
Earth Bender kaže: Pogledaj post
Nije to fora, nije baš isto raditi u zatvorenom prostoru i vani na + 30, ode zdravlje, baš zato bi ti ljudi i trebali imati veću plaću na neke uvjete rada, ali gazda misli, ma to mi može raditi svaka budala, i onda su kukanja kako nema tih budala, lijeni hrvati ne žele raditi, da ne govorimo kako zna biti slučajeva gdje ti gazda nakon dva mjeseca ne želi niti isplatiti to malo što si zaradio, pa onda sjedni i plači , ako mu razbiješ glavu budeš ti odgovarao, ako ga pokradeš budeš ti odgovarao, ako ga daš na sude budeš morao dati pare za to , a odakle, ako i imaš, kada će to biti dosuđeno u tvoju korist, ako i bude, kada ćeš stvarno vidjeti pare ?

Ja vidim da današnji konobari moraju znati tri jezika, i onda je plakanje kako nema radnika, a nudi soma €, ako netko zna ti strana jezika neće raditi kao konobar za soma €,

To su one fore, tražim radnika koji zna tri strana jezika, ima minimalno 5 godina iskustva u struci, zna ovo, a bilo bi požejno da zna i ovo, treba raditi svaki drugi vikend i 10 h na dan, nudim 9000 kn, i onda gle cuda, takvog nema, takav otišao na zapd, gdje 9000 kn svaki mjesec stavi na stranu.
Nesiplata plaća je drugi problem, onda ti je svejedno imao 3 ili 23 tisuće...jel love nema...

I to trebarješavati država...slažem se da postoje vlasnici firmi koji očekuju sve,a plaćaju ništa...

Koji konobar danas zna 3 jezika?To su bajke...zna engleski i zna se sporazumjeti na vjerovatno njemačkom...

Onaj koji vrsno govori 3 jezika sigurno neće raditi na obali u nekom bircuzu nego će biti u vrhunskom resortu/hotelu/restoranu i biti plaćen shodno tome...

Pošto sam i sam inženjer opet se vraćam na onaj tvoj prijašnji primjer...

Znam i ja sam inženjere koji rade za 5000 i one koji rade za 25000...jednom je vrhunac crtanje kajli/priprema u AutoCAD-u drugom samo trebaš dati grubu skicu i dimenzije i kada dođeš kroz par dana prijedlog je već tu...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 20:04   #96
Quote:
zmay kaže: Pogledaj post
Hrvati nisu ni lijen ni glup narod. ali organizacija nikad nije išla. tu smo čimpanze.

i ja sam sreo dipl.inga s 5 kkn. znači ispod prosjeka RH. ne znam koji to očaj i okolnosti moraju biti da se radi za eksere. ispodprosječna plaća! isto tako je mogao staviti kapu s natpisom "budala sam" i šetati po firmi.
Zato jer ili nije za više ili zato jer ga živo boli briga...

Kako god,sam je kriv...po mojoj logici...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 20:19   #97
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Nesiplata plaća je drugi problem, onda ti je svejedno imao 3 ili 23 tisuće...jel love nema...

I to trebarješavati država...slažem se da postoje vlasnici firmi koji očekuju sve,a plaćaju ništa...

Koji konobar danas zna 3 jezika?To su bajke...zna engleski i zna se sporazumjeti na vjerovatno njemačkom...

Onaj koji vrsno govori 3 jezika sigurno neće raditi na obali u nekom bircuzu nego će biti u vrhunskom resortu/hotelu/restoranu i biti plaćen shodno tome...

Pošto sam i sam inženjer opet se vraćam na onaj tvoj prijašnji primjer...

Znam i ja sam inženjere koji rade za 5000 i one koji rade za 25000...jednom je vrhunac crtanje kajli/priprema u AutoCAD-u drugom samo trebaš dati grubu skicu i dimenzije i kada dođeš kroz par dana prijedlog je već tu...
ja isto znam crtati u AutoCAD-u , još si budem umislio da sam inženjer

Nakaradan je taj sistem kod nas, imam sestričnu koja živi u Njemačkoj, tamo je rođena, završila je neku višu teološku, tako bi ja to rekao, ono, izmišljen posao, mislim da radi za 1500 €, a rekla je da može kasnije i do 3000 €, ako ja lažem, onda mi je ona slagala, ali nekako mislim da je istina, i jasno mi je da tamo života nešto više košta, ali takve razlike, dođe mi da se objesim. Ili kada vidim nekog tko radi u županiji ili gradu, prima 5000 ili 6000 kn, a radi uglavnom ništa, a privatnik za te pare ubije, jel ako si prosjek ili ispod, sada ne govorim o ovim inženjerima koji od skice naprave sve i koji baš znaju posao
Earth Bender is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 20:35   #98
Quote:
McAucliffe kaže: Pogledaj post
Inženjer početnik u mojoj firmi ima 6k kn + prijevoz i oigurani gablec + službeni telefon.

Onaj s VŠS ima 5.5k kn...

Ako hoćeš dobrog radnika moraš ga i platiti...

Meni je uvjek fascinantno bilo kako na našem tržištu inženjeri rade za 5k kn...ako si kvalitetan to čak nije ni minimalna početna plaća...

Onda sam shvatio da nije uvjek problem u gazdi nego postoji razlog zašto netko ima tih 5k kn...
cekaj malo, ti smatras da je ovo kaj dajes dobra placa??

nego, mene recimo fascinira kako ekipa gleda koju netko ima skolu, umjesto da se gleda znanje i koji i koliko posla obavi i koliko doprinese i vrijedi
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 20:40   #99
Quote:
ZgSash kaže: Pogledaj post
cekaj malo, ti smatras da je ovo kaj dajes dobra placa??

nego, mene recimo fascinira kako ekipa gleda koju netko ima skolu, umjesto da se gleda znanje i koji i koliko posla obavi i koliko doprinese i vrijedi
Da, mislim...govorim o početnoj plaći inženjera koja u prvoj godini raste 2 puta...

Kao što rekoh, tu su još sitnice tipa mobitel, laptop, plaćeni gablec,službena kartica...ugovor za stalno nakon 6 mjeseci...

Znanje je teško procijeniti prilikom razgovora,čak i kada koristiš usluge specijalizirane tvrtke koji ti šalju najbolje kandidate...

Mora proći barem par mjeseci da vidiš kakav je tko...
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.03.2017., 20:43   #100
ok, to onda ima smisla (raste dva puta ili raste duplo?)

i koliko tebi taj jedan inzinjer donese/donosi?
ZgSash is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 23:36.