Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Predloženi zakon je?
Odličan, koristan svima 1 4.76%
Dobar, mala koristi, puno zloupotrebe 3 14.29%
Loš, ali barem će mladi zaraditi koju kunu 3 14.29%
Loš, otpuštanja, spašavanje loših poduzetnika 14 66.67%
Glasovatelji: 21. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2017., 09:50   #1
Stručno usavršavanje prošireno i na SSS

Na više portala prenosi se novi zakon kolicijske HDZ-MOST vlade o proširenju stručnog usavršavanja na sve mlade do 30 godina koji imaju završenu barem neku srednju školu.

Link na jedna od njih http://www.vecernji.hr/hrvatska/nakn...0-kuna-1145516

Quote:
Naknada za volontiranje svim će mladima iznositi 2620 kuna

Osposobljavanje i za nezaposlene sa srednjom školom do 30. godine

Od početka ožujka naknada za stručno osposobljavanje povećat će se za 220 kuna, na 2620 kuna! Predviđaju to promjene zakona o poticanju zapošljavanja koje bi idući mjesec po hitnom postupku trebale biti prihvaćene u Saboru. Trenutačno je oko 20 tisuća mladih ljudi uključeno u stručno osposobljavanje, a očekuje se da će s novima koji će pristići broj korisnika te mjere ove godine premašiti 40 tisuća. Prema prijedlogu zakona, visina naknade ujednačava se s minimalnom plaćom koja za 2017. godinu iznosi 3276 kuna bruto. Nakon što se od te svote oduzmu obvezni mirovinski doprinosi, proizlazi da će isplata na ruke iznositi 2620 kuna. Povećanje bi se trebalo odnositi podjednako na zatečene kao i na sve nove korisnike te mjere, a njih će svakako biti više i zbog proširenja na srednjoškolce.
Reakcije stižu od oporbe i sindikata, koji možda realno, ali možda i nerealno opisuju najcrnije scenarije.

Kolike su šanse da se dogode crni scenariji koje spominje oporba i sindikati:
1) da trgovački lanci otpuste trenutne radnike, za koje moraju plaćati neto + bruto 1 + bruto 2
2) da na "volontiranje" uzmu novo završene SSS za koje neće morati plaćati ništa jer će država platiti neto, a bruto 1 i bruto 2 prema ovoj mjeri nije u planu da bude uključen

Posljedice za Hrvatsku i proračun RH u slučaju kad bi se dogodio taj crni scenarij bile bi:
1) isplaćivanje novca za stručno osposobljavanje iz proračuna
2) plaćanje naknade za nezaposlene koji su dobili otkaze u npr. trgovini
3) neplaćanje doprinosa te poreza i prireza na plaću ako trenutno zaposleni dobiju otkaz (tj. ne produži im se ugovor)

Sve tri stavke znače direktno uzimanje novca iz proračuna.

Glavna prednost koja se spominje je podizanje konkurentnosti poduzetnicima, ali tako je nekad i američki jug stvarao konkurentnost koristeći robove s tim da u ovom slučaju poslodavac čak ne treba platiti ni hranu

Prednost koja se ne spominje je što bi mladi mogli steći konkretno radno iskustvo, no može li se recimo slaganje robe u trgovinama nazvati sticanjem radnog iskustva?

Koje je vaše mišljenje, hoće li zakon u ovom obliku donijeti više štete ili koristi?

Zadnje uređivanje GemsBond : 18.02.2017. at 10:02.
GemsBond is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 10:28   #2
Kako isto mozes platiti pomocnog kuhara/cvjecara ili ne znam koga s 3 godine skole i covjeka koji ulozi 5 godina u fax i zavrsi u roku?

Smijesna,ishitrena odluka...

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
McAucliffe is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 10:42   #3
Ova naknada je smijurija. Ok je što su proširili i na ove sa srednjom školom jer i njima treba iskustva,ali trebali su barem staviti neku normalnu naknadu (barem minimalac bez poreza).
Tomo1972 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 11:32   #4
Meni je žao ljudi starijih od 35, 40.

Mlađima ovo rušenje cijene rada ne smeta, oni ionako mogu vani otić.

Ali ne znam kako će se nekome od 40 sada dati krenuti ispočetka, učiti jezik, biti odvojen od obitelji, zato jer je poslodavcu jeftinije svake godine staviti novog srednjoškolca.
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 12:03   #5
najveci dusmanin hrvatskog naroda ne bi smislio bolje rjesenje za unistenje Hrvata

Mrsic je bacio prvo mlade visokoskolovane u okove ropstva, sada prosiruju na cijelu mladost
istovremeno se narice kako nas nece ostati 2 milijuna za 20 godina


genijalci
sivi svijet is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 12:16   #6
Glupost, i ovo s VSS strucnom usav. je u najvecem broju slucaja prevara

Sent from my HTC 10 using Tapatalk
addx is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 14:46   #7
Mogu slobodno dići i na 3000 kn, svejedno će ovo uz predstačjnu nagodbu ostati kao najveća katastrofa bivše vlade, koju ova sadašnja kriminalna vlada samo nastavlja i time pokazuje i dokazuje da se sve zajedno radi o istoj partiji.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:00   #8
S jedne strane dobro, s druge strane loše. Dobro je da će toj deci podignuti primanja za 220 kuna jer pretpostavljam da im to vjerojatno igra nekakvu ulogu u životu, s druge strane je loše što se ruši cijena rada.

Btw, do sada ekipa sa SSS nije mogla na stručno?
Rory Delap is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 15:14   #9
Jel mogu SORovci u strukama u kojima kakti fali radnika tražiti dodatan novac od poslodavca da bi kod njih "osposobljavali", pogotovo ako već imaju iskustva i produktivni su ili to mogu postati u kratkom roku? Znači, dobe 2620 kn od države plus recimo 3000 kn od poslodavca? To bi već bilo nešto, da nemoraju zapaliti u Njemačku odmah nakon osnovne škole zajedno s roditeljima koji tamo zarade penziju.
zgubydan is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 19:15   #10
imaš roba i moraš mu dati komad kruha, krov nad glavom, da ti ne crkne....

hrvatska u 21. stoljeću robovlasnicima plaća troškove roblja

hrvatski političari bi od švicarske u roku 6 mjeseci napravili albaniju
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 06:03   #11
Strašno.
Sad će biti nemoguće naći plaćeni posao onome koji nije SO.
Mladog roblja koje će besplatno raditi ko u priči.

Tko će sad zaposliti srednjovječnu osobu?!
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 06:39   #12
Mi smo totalno nenormalna država. Za vojsku je naknada dva i nešto puta niža u pogledu dragovoljnog služenja a za ovo postoje stimulacije. Pa čemu stručno osposobljavanje ako je kvalifikacija SSS osposobljenost? Ah da. Nema konkurentnih na tržištu,pa gdje je onda rasformiranje nekonkurentnih zanimanja u školstvu? Ja radio za manje bez stručnog osposobljavanja a za ovaj iznos morao raditi i prekovremeno a sad će privatnik dobiti radnika besplatno i još će mu normalan porezni obveznik sve to platiti. Uostalom kakvi su to loši radnici koji se ne mogu osposobiti kroz vrijeme za tako malu plaću? Više bi koristi imalo da se digne minimalac još više barem za dio tog iznosa. Sad npr. da umjesto cca 2500 povise minimalac na 2000 ili na 1000. 3500 neto za taj iznos recimo. Kao da su završili škole u državnom školstvu koje je odgovorno za nekonkurentnost... Samo da napomenem kako nema tu govora o otpuštanju iako sam dao glas zadnjoj opciji jer radnik stvarno radi za toliko u proizvodnji.

Zadnje uređivanje Detektor : 20.02.2017. at 06:54.
Detektor is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 10:56   #13
Dobro je što će korisnici mjere zaraditi koju kunu više i što više nema apsurdnih i diskriminatornih restrikcija pri zapošljavanju (dobne granice, vrijeme provedeno na burzi).

Sve ostalo ostaje isto. Malo tko ostaje raditi nakon isteka godine dana, poslodavce se niti na koji način ne potiče i usmjerava da ostave one koji su godinu dana učili i radili u firmi. I dalje će biti masovne zloupotrebe ove mjere, poslodavci će iz godine u godinu imati besplatnu radnu snagu, mladima je to privremeno odnosno kratkoročno rješenje i kupovanje mira u kući, a vlastima legitimna metoda uhljebljivanja i kupovanja glasova.

Sve u svemu novi zakon je napredak, ali na žalost milimetarski napredak. Suština ostaje ista te dugoročno i dalje nitko nema koristi od toga.

A što se tiče naslova teme, znam ljude koji su sa SSS već davno odradili SOR pa mi još nije jasno na što se to točno odnosi. Možda na gimnazijalce?
Phlegma is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:29   #14
Quote:
Phlegma kaže: Pogledaj post
više nema apsurdnih i diskriminatornih restrikcija pri zapošljavanju (dobne granice, vrijeme provedeno na burzi).
kako nema, pa upravo je uvedena diskriminatorna odredba do 30 godina starosti, koja nije bila u Mrsićevom modelu.
Bolji od tebe is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 12:53   #15
Samo malo. Ok, ima skroz jednostavnih poslova tipa cistac gdje covjeku mozes dati metlu i reci "meti" ali za vecinu poslova je iskustvo bitno. Ne znam bas koliku bi produktivnost imao poslodavac koji permanentno drzao firmu napucenu njubovima i koliko bi to bilo isplativo. Osim toga postoje restrikcije koliko znam. Ne mozes otpustiti radnika pa na isto mjesto uzeti nekoga na osposobljavanje ili otkantati nekoga s osposobljavanja i uzeti nekog drugog.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 14:13   #16
A kaj ste očekivali, K+ ministri delaju kak im pravi gazda iz dvorca na obroncima Medvednice sugerira.
__________________
T. 20.11.2004.-1.12.2013. S. 2014?-7.1.2023. Sometimes maybe good, sometimes maybe shit
JKD01 is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 12:35   #17
ma sto nemogu SSS strucno..ja evo SSS pa na strucnom

a ovo sto se govori o otkazima neznam bas..ja mislim da nemogu zaposliti ako su nedavno otkaze dijelili ili tako nesto..neisplate placa itd..ali nisam siguran
__________________
Živi i pusti živiti ili Umri..
Behemoth is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 17:59   #18
Pa i do sada su se usavršavali SSS-ovci. Ovo je kao sada nešto novo? Usavršavanje radnika financira firma u nekom od Otvorenih i Visokih Učilišta.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 18:07   #19
Quote:
Ego kaže: Pogledaj post
Samo malo. Ok, ima skroz jednostavnih poslova tipa cistac gdje covjeku mozes dati metlu i reci "meti" ali za vecinu poslova je iskustvo bitno. Ne znam bas koliku bi produktivnost imao poslodavac koji permanentno drzao firmu napucenu njubovima i koliko bi to bilo isplativo. Osim toga postoje restrikcije koliko znam. Ne mozes otpustiti radnika pa na isto mjesto uzeti nekoga na osposobljavanje ili otkantati nekoga s osposobljavanja i uzeti nekog drugog.
A čuj, dođe ti nova tehnologija na posao i ti se nađeš u situaciji da više ne znaš što treba raditi, što i gdje pritisnuti jer ti je sve novo. Normalno da ti treba usavršavanje za takve stvari. Samo kažem, takve stvari financiraju tvrtke. Ali kada kažem tvrtke, mislim na ozbiljne firme, kojima je dugoročno u interesu profitirati od novih tehnologija i zaposlenika koji imaju iskustva u tome.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Old 28.02.2017., 18:14   #20
Quote:
Bolji od tebe kaže: Pogledaj post
kako nema, pa upravo je uvedena diskriminatorna odredba do 30 godina starosti, koja nije bila u Mrsićevom modelu.
I za vrijeme Mrsića smo čak imali diskriminaciju osoba starijih od 30 godina, pa ne vidim po čemu je sada drukčije. Nije se promijenilo ništa. Međutim, nekako mi se čini kako poslodavci neće imati dugoročne koristi od toga. Tržište će im se urušiti ko kula od karata.
klokanovac is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 22:44.