Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika

Politika Najstariji zanat na svijetu
Podforumi: Parlamentarni izbori 2024. Politička scena, Europska unija, Svijet, Blisko politici, Rat u Ukrajini

Pogledaj rezultate ankete: Da li bi se odrekli sadasnje putovnice za mogucnoscu dobivanja europske?
U svakom slucaju 17 47.22%
Samo kada bi mogao zadrzati i sadasnju putovnicu 5 13.89%
Kada bi u EU putovnici bila naznacena nacionalnost 1 2.78%
Nikada 13 36.11%
Glasovatelji: 36. Ne možete glasovati u ovoj anketi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 19.02.2017., 13:23   #1
Europska putovnica

EU je u institucionalnoj krizi i treba joj novi poticaj. Dosla je do odredjene tocke i sad nedostaje jedinstva, snage i duha da se prevazidje ovaj problem, a populisti sve vise osvajaju prostor u svojim drzavama pokusavajuci zaustaviti kotac vremena.

Medjutim, bilo kakav poticaj koji bi dosao iz Brisela u tom smjeru bi imao negativni predznak, jer su europski birokrati na prilicno losem glasu i to s dobrim razlogom posto su zapustili covjeka i njegove probleme. Postaju sve vise sami sebi svrhom.

Upravo zato bi inicijativa ideje o europskoj putovnici, koja bi se u potpunosti lisila nacionalnog predznaka trebala doci iz samog naroda bez ikakve politicke pozadine. Inercijom bi se stvorile i zakonske osnove za takvim dokumentom, koji bi homogenizirao sve one snage koje se bore za federaciju.

Inicijativa recimo moze biti i peticija koja ce skupiti recimo 20 milijuna potpisa europskih drzavljana sto bi bio respektabilan broj . Medju njima poznate europske sportase, znanstvenike, pisce koji bi ideji dali image i boju.

Da li bi se odrekli vlastite postojece putovnice u zamjenu za europskom?
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 13:54   #2
Ja bi se danad odrekla obe, za europsku, jer ostaju mi prava (domovnica, mjesto rođenja itd) da mogu opet dobiti obe.
Ideja je ali po meni idealistička u ovo vrijeme kada sa brexitom Prvi napuštaju EU i sigurno će uskoro slijediti još koji referendum, i to ne jer je dobro za te države nego jer je referendum dobar za neke političare i njihove stranke.
Ili se osjećaš da si Hrvat, njemac, Talijan ili ne. Ne ovisi to o natpisu na putovnici.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 14:34   #3
Nitko nije toliko naivan. Problem je sistemski, nikakav ga pasos nece rijesit
Gruzija is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 15:41   #4
Quote:
Gruzija kaže: Pogledaj post
Nitko nije toliko naivan. Problem je sistemski, nikakav ga pasos nece rijesit
U Hrvatskoj isto i opet se igra slične karte ili traži spas u temama kao brak pedera, dvojezične ploče itd. Daj ljudima nešto da se osjećaju bolje i zabave i o tome raspravljaju pa će biti mirni koji mjesec, zašto to nebi upalilo i na razini EU.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 16:38   #5
Nikada se ne bi odrekao putovnice. Ona je previše vezana uz nacionalni identitet, a osobu koja ne drži do nacionalnog identiteta najiskrenije žalim i smatram otužnom osobom. Uz to EU ne smatram pozitivnom.

No opet ne bi imao ništa protiv da se ta opcija pruži onima koji je smatraju dobrom/korisnom za sebe.
Rory Delap is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:21   #6
putovnice, vojske, dobrog djela politicke suverenosti - vrlo rado.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:54   #7
Ma mogu oni uvoditi neke eure, putovnice....ali nista im to ne pomaze.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:56   #8
Srce je glupo i uglavnom stvara visak nepotrebnih problema.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:59   #9
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Srce je glupo i uglavnom stvara visak nepotrebnih problema.
Kakvih problema?
Kazem ti da je sve to uzalud.


Sto se mene tice moze slobodno i euro i putovnica, netrebaju mi ni nekakve nacionalne oznake.
Samo treba zadrzati oruzane snage...trebat ce nam kada se ova neprirodna tvorevina zvana europska unija bude raspadala...a mogla bi vrlo brzo....vec je pocela.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 18:07   #10
Naprotiv, zajednicke oruzane snage su vjrojatno najvazniji potez koji bi trebalo povuci. Diplomacija bez vojne sile je okrnjena i previse ovisna o americi, koja je sad nestbilna.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 20:43   #11
Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Ma mogu oni uvoditi neke eure, putovnice....ali nista im to ne pomaze.

Quote:
u prolazu kaže: Pogledaj post
Samo treba zadrzati oruzane snage...trebat ce nam kada se ova neprirodna tvorevina zvana europska unija bude raspadala...a mogla bi vrlo brzo....vec je pocela.

Sto je uopće prirodno? Po čemu su to recimo Hrvatska, Italija ili Švedska "prirodne tvorevine"?
Na nekoj mikro razini ti je vjerojatno veća povezanost sa selom, mjestom ili podrucjem nego sa nacijom koja je sama po sebi apstraktna i ni blizu ne može u današnjem vremenu zadovoljiti društvene potrebe.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 00:00   #12
Zašto se ti dobrovoljno ne odrekneš jednog bubrega, kada imaš ovako pametne ideje?
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 00:10   #13
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Zašto se ti dobrovoljno ne odrekneš jednog bubrega, kada imaš ovako pametne ideje?
Pa ako bi bio zamjenjen kvalitetnijim i korisnijim bubregom zasto ne.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 00:33   #14
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Zašto se ti dobrovoljno ne odrekneš jednog bubrega, kada imaš ovako pametne ideje?
Ima gori i gluplji tema u ovom podforumu. Vidiš da ljudi diskutiraju znači da tema valja. Samo evo tebi ne odgovara.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 01:13   #15
Quote:
Beljki kaže: Pogledaj post
Pa ako bi bio zamjenjen kvalitetnijim i korisnijim bubregom zasto ne.
Samo što ne postoji u ovom slučaju kvalitetniji i korisniji bubreg.

Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Ima gori i gluplji tema u ovom podforumu. Vidiš da ljudi diskutiraju znači da tema valja. Samo evo tebi ne odgovara.
Mene baš briga, tema je odlična za utopijsku raspravu. Uživajte u raspravi.
Revenger20 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 01:50   #16
Quote:
preatorian kaže: Pogledaj post
Inicijativa recimo moze biti i peticija koja ce skupiti recimo 20 milijuna potpisa europskih drzavljana sto bi bio respektabilan broj . Medju njima poznate europske sportase, znanstvenike, pisce koji bi ideji dali image i boju.

Da li bi se odrekli vlastite postojece putovnice u zamjenu za europskom?
Ne jer naspram europe ne osjećam ništa, taj identitet mi je apsurdan, a britanci, irci, danci, španjolci, talijani, poljaci mi nešto znače kao i maksikanci i argentinci. Ništa. Inače što EU bude trulija i šta se bude više raspadala, možemo očekivati više iracionalnih poteza od euro fanatika u Briselu pa se nebi čudio ni ovakvim inicijativama, na primjeru puno manje jugoslavije unaprijed se može predvidjeti sudbina EU u tom slučaju. Jedini spas za EU je manje europe. Nacije u Europi su neuništive i nerazvodnjive. Svako forsiranje nekog nadnacionalnog identiteta koje krene ugrožavati manje nacije će samo ubrzati raspad unije. Šta se tiče Hrvata kod nas je uvijek postojao anacionalni sloj stanovništva koji je bio za nekakve nadnacionalne identitete i veće države, imali smo unioniste, jugoslavene, sad nam predstoje i "europljani". Meni je osobno žao tih ljudi jer su na gubitničkoj strani povijesti. Uvijek bili i bit će.
PCN is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 02:50   #17
Quote:
Revenger20 kaže: Pogledaj post
Samo što ne postoji u ovom slučaju kvalitetniji i korisniji bubreg.
Mislim kako je dosta realno pretpostaviti da bi EU putovnica bila bolje prihvacena u vecem broju zemalja i sam manje zahtjeva za dodatnim provjerama i vizama te sa laksi dobivanjim boljih viznih rezima nego sto je to slucaj sa RH putovnicom. Opet situacija u kojoj manje razvijene zemlje poput nase u stvari profitiraju na ustrb razvijenijih.

Ne vidim kako bi to RH putovnica bila korisnija od EU, barem u ovom jos trenutku.
__________________
SMISAO ZIVOTA !!!
Beljki is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 10:45   #18
"Europska putovnica" ili "europska osobna" je naravno samo komad papira, ali ono sto mene puno vise interesira je sama inercija europskog stanovnistva, koja bi uzimanjem iste pokusala stvoriti i odredjenu homogenu kriticnu masu gdje bi bar sa novim generacijama imala sanse za kakvu stabilniju europsku federaciju.

Beljki dobro primjecuje kako su zajednicke oruzane snage jedan od najvaznijih nazivnika gdje bi se vrlo brzo mogla dogovoriti zajednicka platforma. Bas sam nedavno citao kako su se u sklopu zajednickih vjezbi bugarska, rumunjska i poljska brigada stavile pod Bundeswehr komandu. Francuzi i njemci vec duze vrijeme imaju nekoliko mjesovitih jedinica i vise je nego ocigledno da bi takva jedna reforma prosla u europskom parlamentu bez ikakvih problema.

Ne razumijem zasto pojedinci dozivljavaju ovu raspravu utopijskom, kad u samoj EU postoji sasvim sigurno 20-30% ljudi koji bi ovu inicijativu bezrezervno podrzali. Dakle, govorimo o masi od 100-150 milijuna ljudi koji bi to napravili bez razmisljanja.
__________________
Omnia vincit amor et nos cedamus amori
preatorian is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 10:56   #19
Quote:
PCN kaže: Pogledaj post


Nacije u Europi su neuništive i nerazvodnjive. Svako forsiranje nekog nadnacionalnog identiteta koje krene ugrožavati manje nacije će samo ubrzati raspad unije. Šta se tiče Hrvata kod nas je uvijek postojao anacionalni sloj stanovništva koji je bio za nekakve nadnacionalne identitete i veće države, imali smo unioniste, jugoslavene, sad nam predstoje i "europljani". Meni je osobno žao tih ljudi jer su na gubitničkoj strani povijesti. Uvijek bili i bit će.
vecina europskih nacije pokazuje dosta jaku volju za vlastitim unistenjem i izumiranjem i zato im ne treba nikakva eu. tako da se pitanje eu ili nacionalne drzave svodi samo na pitanje hoce li se europske nacije unistiti sve zajedno ili svaka za sebe.
hulijo đuturum is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 11:01   #20
Nek se jebu sa evropskom putovnicom, ja se svoje slovenske nikad neću odreči...
Stric iz ozadja is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 11:19.