Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2024., 09:37   #1481
Udžbenici su zaaaaastrašujući. Ne jednom sam pomislila obratit ću se izdavačkoj kući, autorima, recenzentima... s glupostima koje sam našla u tekstu. Ne znam reagiraju li profesori u školama na nebuloze autora udžbenika?? Ma nisu autori krivi, svako smeće se može poželjeti objaviti i staviti u proceduru, ali recenzenti koji su dali zeleno svjetlo, e njih treba javno prozvati! Čak ni oni recenzenti-poslušnici koje angažira izdavačka kuća da za simboličan honorar napišu "sjajnu" recenziju i osvanu velevažno u impresumu udžbenika - ni oni nisu TOLIKI problem! Najveći su problem recenzenti Ministarstva koji su dali zeleno svjetlo. Who reviews the reviewers? Budući da su te recenzije tajne radi "osiguranja objektivnosti", ostaje samo prozvati ministre, pardon ministricu. Za njenog su mandata i izdani svi ti udžbenici. Iako, ja bih one koji su dali POZITIVNE recenzije udžbenicima javno objavila i imena recenzenata i tekstove recenzija, zašto ih kriti? Da vidimo te pohvale, autorima udžbenika se sigurno neće zamjeriti.
Maiken is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 16:32   #1482
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
evo i "službeno" nema mijenjanja udžbenika do 2027
a država rekla 4 godine korištenje istog nakon toga promjena.
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 16:56   #1483
daj neki link, molim te. stalno to spominjes, a ja nigdje ne nalazim takvu info.
ili pricas o osnovnim skolama?
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 18:18   #1484
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
daj neki link, molim te. stalno to spominjes, a ja nigdje ne nalazim takvu info.
ili pricas o osnovnim skolama?
o OŠ, rekao nam promotor ŠK

ak nema u OŠ, ne vjerujem da bude u SŠ
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 18:39   #1485
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
o OŠ, rekao nam promotor ŠK

ak nema u OŠ, ne vjerujem da bude u SŠ
cek...promotor skolske knjige je odredio da nema mijenjanja udzbenika
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 18:43   #1486
Quote:
Monstera kaže: Pogledaj post
cek...promotor skolske knjige je odredio da nema mijenjanja udzbenika
?!

gdje sam ja to napisao da je on ODREDIO?!

pa njima je u interesu da se udžbenici mijenjaju i da su na ŠK škole/predmeti koji nisu na ŠK i on je rekao da do 2027 (CDŠ) nema promjene udžbenika

jer ministarstvo šutjelo prošle godine (trebali su se mijenjati), ministarstvo šuti ove godine, očito ŠK zna nešto jer bilo kakav info o promjeni udžbenika/izdavača ministarstvo šuti

u dokumentima je pisalo da nakon 4 godine ide promjena udžbenika, a sad ističe 5.godina i niko ne priča o promjeni udžbenika, ponajmanje ministarstvo.
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 18:53   #1487
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
?!

gdje sam ja to napisao da je on ODREDIO?!

pa njima je u interesu da se udžbenici mijenjaju i da su na ŠK škole/predmeti koji nisu na ŠK i on je rekao da do 2027 (CDŠ) nema promjene udžbenika

jer ministarstvo šutjelo prošle godine (trebali su se mijenjati), ministarstvo šuti ove godine, očito ŠK zna nešto jer bilo kakav info o promjeni udžbenika/izdavača ministarstvo šuti

u dokumentima je pisalo da nakon 4 godine ide promjena udžbenika, a sad ističe 5.godina i niko ne priča o promjeni udžbenika, ponajmanje ministarstvo.
Pa evo, sada pises.
Vama je rekao promotor SKolske knjige da se nece mijenjati.
i to jos si napisao - "sluzbeno"

AKo se ministarstvo (jos) nije oglasilo, ne znaci da nece. Uostalom, ako se udzbenik iznutra ne mijenja, pa SK nece morat nove stancat, to ne znaci da prof ne smije uzet od Profil Kleta ili ALfe ak mu je puna kapa Skolske knjige.
jel tak?

meni je bedasto i da mora bit 4 godine, jer zasto, ako je na radno mjesto prof. povijesti dosao nov covjek, on udzbenik ne bi smio promijenit ranije. Isto tak, udzbenik povijesti se cak i povlacio na inicijativu Markicke i njene klike cija djeca izmedjuostalog pohadjaju jednu gimnaziju u kojoj su naletili na taj udzbenik, pa ocito moze i ranije...

ILi je promotor prisapuno da Skolska knjiga nece mijenjat udzbenik iz prirode za 6. razred, odnosno da i dalje klinci nece imat priliku vidjet zenski spolni organ, nego samo muski unutar obaveznog obrazovanja
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 20:34   #1488
ja zbilja nigdje nisam cula da se nece mijenjati, nama se i trebaju mijenjati ove godine, a ne prosle tak da ne kuzim otkud te info.
a inace, gadi mi se i cijela ta udzbenicka mafija, ja bi isto mijenjala udzbenike vec nakon godine dana ako ne valjaju, a za mnoge se pokaze da u praksi ne valjaju, samo to ne znas dok ne pocnes po njima raditi.
da ne govorim i o masi odlicnih stranih udzbenika koje nase ministarstvo ne odobrava, a zilijun puta su bolji od nasih uradaka.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 21:43   #1489
Quote:
Monstera kaže: Pogledaj post
Pa evo, sada pises.
Vama je rekao promotor SKolske knjige da se nece mijenjati.
i to jos si napisao - "sluzbeno"

AKo se ministarstvo (jos) nije oglasilo, ne znaci da nece. Uostalom, ako se udzbenik iznutra ne mijenja, pa SK nece morat nove stancat, to ne znaci da prof ne smije uzet od Profil Kleta ili ALfe ak mu je puna kapa Skolske knjige.
jel tak?

meni je bedasto i da mora bit 4 godine, jer zasto, ako je na radno mjesto prof. povijesti dosao nov covjek, on udzbenik ne bi smio promijenit ranije. Isto tak, udzbenik povijesti se cak i povlacio na inicijativu Markicke i njene klike cija djeca izmedjuostalog pohadjaju jednu gimnaziju u kojoj su naletili na taj udzbenik, pa ocito moze i ranije...

ILi je promotor prisapuno da Skolska knjiga nece mijenjat udzbenik iz prirode za 6. razred, odnosno da i dalje klinci nece imat priliku vidjet zenski spolni organ, nego samo muski unutar obaveznog obrazovanja
pa ne mogu mijenjati udžbenik ak djece rade po ŠK, a ja bi npr. po Profilu

i ja ne mogu to mijenjati do 2027

to i je poanta - ne nemožeš promjeniti udžbenik, radiš po onom koji si odabrao 5 godina ranije, svidjelo se to tebi ili ne
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2024., 21:44   #1490
Quote:
frupy kaže: Pogledaj post
a inace, gadi mi se i cijela ta udzbenicka mafija, ja bi isto mijenjala udzbenike vec nakon godine dana ako ne valjaju, a za mnoge se pokaze da u praksi ne valjaju, samo to ne znas dok ne pocnes po njima raditi.
da ne govorim i o masi odlicnih stranih udzbenika koje nase ministarstvo ne odobrava, a zilijun puta su bolji od nasih uradaka.
da, nažalost, zato i kažem da se trebalo mijenjati nakon 4 godine, sad je 5 i ništa od mijenjanja

kolegice, da se udžbenici mijenjaju već bi se ministarstvo oglasilo i za OŠ i SŠ
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 10:47   #1491
Promjene udžbenika zasigurno ni ove godine nema. Ne mora nam to nitko reći. Da ima, već bi promotori izdavačkih kuća salijetali učitelje i profesore s akcijama, promocijama, glupim naljepnicama, šalicama, kemijskim olovkama, notesima, primjercima i isječcima novih udžbenika.

Da, zakon kaže da se udžbenik tek nakon 4 godine uporabe može - ne i mora - promijeniti.

A s druge strane, je li se ekipa oko Divjakice i uvođenja tzv. Škole za život koja je omastila brk dobivši autorstvo udžbenika (jer svi su se morali mijenjati zbog "reforme") za to borila da bi im udžbenik i pripadajući prihod presahne nakon samo 4 godine?!

Po školama se bacaju upotrebljivi udžbenici u stari papir jer ne vrijede kodovi za pristupanje digitalnom sadržaju koji je sastavni dio udžbnika. Pa onda sve u stari papir, a nakladnici i autori postojećih udžbenika trljaju ruke jer ide nova narudžba, svježa lova.

Neće se udžbenici tako skoro mijenjati i autori postojećih mogu biti mirni. Nezadovoljni su samo oni koji misle i nadaju se da bi u novom odabiru možda oni bili brojčano zastupljeniji nego u trenutnom.

P.S. nadam se da je danas baš svakom jasno da se tzv. cjelovita kurikularna reforma svela na reformu nazivlja.
plan i program > kurikulum
ocjenjivanje > vrednovanje
ciljevi i postignuća > ishodi
lektira > djela za cjelovito čitanje
brojčano ocjenjivanje > sumativno vrednovanje
bilješke > fromativno vrednovanje
To vam je bila reforma.
__________________
Premnoge šuplje stvari su nam smisao života, zašto si se sad okomila na riječi? (vrrrlet)
Vraćamo se u prethistoriju. Ovo je civilizacija slike. Što ne zahtijeva sposobnost apstraktnog mišljenja. (MmeTipfeler)
Perzefona is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 11:56   #1492
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
pa ne mogu mijenjati udžbenik ak djece rade po ŠK, a ja bi npr. po Profilu

i ja ne mogu to mijenjati do 2027

to i je poanta - ne nemožeš promjeniti udžbenik, radiš po onom koji si odabrao 5 godina ranije, svidjelo se to tebi ili ne
Mozes, ako stvoris kriticnu masu roditelja koji ce rec da udzbenik ne valja.
imali smo primjer udzbenika iz povijesti

a izgleda da cemo imati i primjer iz prirode

ak fakat niste zadovoljni, probajte prek roditelja.
zauzvrat cete mozda morat koju ocjenu dic, al to ionak radite pa da je bar neka koristi....
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 17.03.2024., 12:01   #1493
Quote:
Perzefona kaže: Pogledaj post
Promjene udžbenika zasigurno ni ove godine nema. Ne mora nam to nitko reći. Da ima, već bi promotori izdavačkih kuća salijetali učitelje i profesore s akcijama, promocijama, glupim naljepnicama, šalicama, kemijskim olovkama, notesima, primjercima i isječcima novih udžbenika.

Da, zakon kaže da se udžbenik tek nakon 4 godine uporabe može - ne i mora - promijeniti.

A s druge strane, je li se ekipa oko Divjakice i uvođenja tzv. Škole za život koja je omastila brk dobivši autorstvo udžbenika (jer svi su se morali mijenjati zbog "reforme") za to borila da bi im udžbenik i pripadajući prihod presahne nakon samo 4 godine?!

Po školama se bacaju upotrebljivi udžbenici u stari papir jer ne vrijede kodovi za pristupanje digitalnom sadržaju koji je sastavni dio udžbnika. Pa onda sve u stari papir, a nakladnici i autori postojećih udžbenika trljaju ruke jer ide nova narudžba, svježa lova.

Neće se udžbenici tako skoro mijenjati i autori postojećih mogu biti mirni. Nezadovoljni su samo oni koji misle i nadaju se da bi u novom odabiru možda oni bili brojčano zastupljeniji nego u trenutnom.

P.S. nadam se da je danas baš svakom jasno da se tzv. cjelovita kurikularna reforma svela na reformu nazivlja.
plan i program > kurikulum
ocjenjivanje > vrednovanje
ciljevi i postignuća > ishodi
lektira > djela za cjelovito čitanje
brojčano ocjenjivanje > sumativno vrednovanje
bilješke > fromativno vrednovanje
To vam je bila reforma.
moje dijete uredno dobiva stare udzbenike, nemam pojma koristi li ona te kodove (vjerojatno ne).
mislim da se udzbenik treba koristit, a ne bacat ako ga prof.koristi (mora, zeli, nevazno)
znam da masa roditelja kupuje nove jer je njima bljak listat stare, pa je skola, ak nis drugo, trosak prebacila na roditelje, a ne na drzavu.


al dobro si opisala Divjakicinu reformu, jos uvijek ne razumijem cemu se ljudi toj zeni dive, upropastila je i ono malo dobrog sto je valjalo u skoli.
a moram priznat da je fora na ovom primjeru vidjet, kak velika informaticarka, zagovaratelj infomatizacije skola, uvodjenja digitalnih udzbenika i kojekakvih novotarija, napravi propust da se kodovi ne mogu koristit svake godine. ocito je nekome pogodovala kod izdavaca, ne znam kak drugacije objasnit
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:11.