Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Školarci i adolescenti

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 18.02.2017., 18:17   #1
Državna matura - iskustva

Quote:
Afrika paprika kaže: Pogledaj post
Meni su petaši nedavno pisali da svi imaju loše ocjene i da su zato, ne sjećam se, loši ili nešto. S obzirom da je bila i jedna odlična učenica među njima, pitala sam ju kako misli, pa veli dijete pa imam par trojki
Naravno da ima majku kojoj ne valja niti jedan učitelj, nitko, ništa, i nigdje, a očito niti dijete ako nema petice. Idioti.
To je opet do sustava, kad se bude gledalo znanje za daljnji tijek školovanja, roditelji će tražiti znanje, a neće im biti bitno je li dvojka ili petica ako iza nje stoji znanje. Vratite malu maturu i/ili prijemne ispite, i neće vas nitko više pitati koju ste ocjenu dali, već što ste naučili učenika...

Zašto su rang liste škola na državnoj maturi tajne?
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 22:37   #2
Quote:
JohnDoe-25 kaže: Pogledaj post
To je opet do sustava, kad se bude gledalo znanje za daljnji tijek školovanja, roditelji će tražiti znanje, a neće im biti bitno je li dvojka ili petica ako iza nje stoji znanje. Vratite malu maturu i/ili prijemne ispite, i neće vas nitko više pitati koju ste ocjenu dali, već što ste naučili učenika...

Zašto su rang liste škola na državnoj maturi tajne?
vjeruj mi da odgovor na to pitanje ne znaju ni oni "odozgo" koji su tu odluku donijeli.
i mi profesori bi to ponekad jako voljeli znati. isto kao sto bih voljela znati i kako su mi pojedini ucenici napisali maturu. iako je nasa slavna drzavna matura u biti smijesna.

meni je sasvim svejedno hoce li biti standardiziranih testova ili ne. bila sam nekad davno zagovornik drzavne mature, sve dok se ona nije pretvorila u zivu lakrdiju: prag od 20-30% za prolaz, smijesna i/ili totalno irelevantna pitanja, curenje informacija, mijenjanje pravila, nesrazmjer izmedju razina itd itd.
i zamisli, to sve krece od strucnih skupina, ciji clanovi cesto nisu u nastavi nego su kojekakvi "strucnjaci" i rade u raznim agencijama pa samo teoretiziraju a od prakse ni p.
ovakva drzavna matura nije nikakvo mjerilo znanja niti bitna usporedba s bilo kim.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 23:09   #3
evo, ja u osnovnoj prva bih glasala za malu maturu. pa da se onda vidi znaju li više moji učenici s trojkom ili kolegicini s peticom , a ne da zato što držim kriterij i odbijam prostituirati ocjene onda moji klinci budu ispod crte, a njeni se upišu u srednju koju žele.
(s obzirom na to da sam predavala kolegicinima od 5. do 7. i kod mene su imali klimavu trojku, znam što govorim i što uspoređujem - a sumnjam da su se pretvorili u wunderkinde kad ih je ona preuzela u osmom...)
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 23:32   #4
moj još ne ide u školu, ali ja sam definitivno za malu maturu, pogotovo kak u zadnje vrijeme čujem žalopojke roditelja kak su im klinci lijeni, a bez petica se ne bu nigdje upisali.
gargamišamel is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 23:45   #5
ali ako ce ta mala matura izgledati isto kako trenutno izgleda drzavna... nemojte tako nesto prizeljkivati.
zali boze ulupane love, bolje da opreme skole za te novce.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.02.2017., 23:52   #6
gle, neka uopće ne bude neprolaznih ocjena, ono, svi prolaze, ali na osnovu postotka konkuriraju za srednje škole. ti završi osnovnu s 10% iz matematike i 20% iz hrvatskog, a onda misli koja će te srednja škola primiti.
pa će se onda vidjeti čija petica vrijedi 90% na maloj maturi, a čija petica ni 50% ne može navući...
[pauza za razmišljanje]
odnosno, neće, jer će NCVVO i te rezultate kriti ko zmija noge, da se nedajbože ne bi saznalo u kojoj školi se drži do standarda i znanja, a u kojoj je samo bitno da se šef i stručna služba što bolje uvuku roditeljima
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 12:07   #7
I te škole koje se uvlače roditeljima bi u tom slučaju bile prisiljene promijeniti način uvlačenja. Dijeljenje petica šakom i kapom tada ne bi bio više način uvlačenja, već stvaranja animoziteta.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 16:34   #8
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
gle, neka uopće ne bude neprolaznih ocjena, ono, svi prolaze, ali na osnovu postotka konkuriraju za srednje škole. ti završi osnovnu s 10% iz matematike i 20% iz hrvatskog, a onda misli koja će te srednja škola primiti.
pa će se onda vidjeti čija petica vrijedi 90% na maloj maturi, a čija petica ni 50% ne može navući...
[pauza za razmišljanje]
odnosno, neće, jer će NCVVO i te rezultate kriti ko zmija noge, da se nedajbože ne bi saznalo u kojoj školi se drži do standarda i znanja, a u kojoj je samo bitno da se šef i stručna služba što bolje uvuku roditeljima
joj dajte molim vas, ove godine je MIOC imao prijemni zbog velike navale, sve one silne petice ni prag nisu prošli poslije prijemnog

pametnom dosta
__________________
Ušće zvuka
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 16:37   #9
Iz mog iskustva: cijeli život sam lijen imao sam očajne ocjene, ali sam državnu rasturio, što mi je omogućilo upis na faks koji mi je bio 1. na listi prioriteta. Tako da - hvala vladajućima.
Mantel is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 16:42   #10
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
joj dajte molim vas, ove godine je MIOC imao prijemni zbog velike navale, sve one silne petice ni prag nisu prošli poslije prijemnog

pametnom dosta
o tome i govorim. i zato bih bila najsretnija da se upisuju na osnovu prijemnog ili mature. pa bi onda prestali maltretirati da se dijele petice bez pokrića (mene konkrentno ucjenjivati ispisivanjem s izbornog čim ocjena nije petica), i počeli razmišljati kako da nešto nauče
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:06   #11
Quote:
Mad_Hatter kaže: Pogledaj post
pa bi onda prestali maltretirati da se dijele petice bez pokrića (mene konkrentno ucjenjivati ispisivanjem s izbornog čim ocjena nije petica), i počeli razmišljati kako da nešto nauče
a, ti si 100% sigurna da tvoja petica je i petica na državnoj maturi

inace,
protiv državne mature,
dokle god ce svaki ucitelj/profesor imati svoje kriterije i sam odlucivati o nacinu rada, dokle god u hr. za određeni razred/predmet nece biti samo jedan udžbenik, dokle god se matura ne uskladi sa programom svake srednje škole.
tanita is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 17:17   #12
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
inace,
protiv državne mature,
dokle god ce svaki ucitelj/profesor imati svoje kriterije i sam odlucivati o nacinu rada, dokle god u hr. za određeni razred/predmet nece biti samo jedan udžbenik, dokle god se matura ne uskladi sa programom svake srednje škole.
dobro kad vec pametujes: KAKO bi ti ovo sve navedeno uskladila ako govorimo npr. o matematickoj gimnaziji, jezicnoj gimnaziji, ekonomskoj, turistickoj, medicinskoj, elektrotehnickoj skoli...?
kako uskladiti programe u svim relevantnim predmetima ako netko ima matematiku 5 sati tjedno sve 4 godine, a netko 2-3 sata tjedno sve 4 godine?
kako moze biti jedan udzbenik?
isto vrijedi i za hrvatski i za strane jezike, izborne predmete da i ne spominjem.

da znas odgovore na ta pitanja, pretpostavljam da bi bila na nekoj od vodecih pozicija u ncvvo.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 18:00   #13
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
a, ti si 100% sigurna da tvoja petica je i petica na državnoj maturi

inace,
protiv državne mature,
dokle god ce svaki ucitelj/profesor imati svoje kriterije i sam odlucivati o nacinu rada, dokle god u hr. za određeni razred/predmet nece biti samo jedan udžbenik, dokle god se matura ne uskladi sa programom svake srednje škole.
ja predajem u osnovnoj.
to je prvo. drugo, ove godine je četvoro mojih (ok, zajednički projekt, jer sam na komplikacijama pa je završni dio nastave i priprema odradila kolegica koja me mijenja, moji su samo zadnje 3 godine bili ) prošlo na županijsko natjecanje. znači, od 27 pozvanih učenika, četvoro je mojih. rekla bih da bi to bile petice i na maloj maturi, a ti?

a što se samostalnog odlučivanja o načinu rada, to se zove učiteljska autonomija, i znači da mogu prilagoditi nastavu potrebama i interesima učenika kojima predajem. fuj to, trebamo svi ko borg ponavljati jedne te iste rečenice. po mogućnosti isti dan u tjednu. i oni koji rade u elitnoj zagrebačkoj školi jednako kao i oni što rade s polupismenom odgojno zapuštenom djecom iz pasivnih krajeva. istim tempom, istim rečenicama, sve isto, molit ću, to je ravnopravnost!
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 19:44   #14
Quote:
tanita kaže: Pogledaj post
a, ti si 100% sigurna da tvoja petica je i petica na državnoj maturi

inace,
protiv državne mature,
dokle god ce svaki ucitelj/profesor imati svoje kriterije i sam odlucivati o nacinu rada, dokle god u hr. za određeni razred/predmet nece biti samo jedan udžbenik, dokle god se matura ne uskladi sa programom svake srednje škole.
kak bi ti uskladila maturu sa svakim programom srednje skole
to ima smisla s osnovnim skolama, ali nema sa srednjim.

inace, ja mislim da vanjsko vrednovanje treba dolaziti na kraju cetvrtog osnovne, za sve osnovne skole u HR.
kao kontrola kvalitete ucitelja/ica.
netko tko pusti u peti razred ucenika koji slovka, ne zasluzuje predavat, a kamoli krocit u skolu.


drzavna matura kao svrha upisa u skolu/faks, nema smisla, jer se svodi na dodatne pripreme i zaradu alternativnim skolicama.
dam se kladiti da ce negdje niknuti "pripreme za upis u mioc", ak vec nisu

@manchild, jesi ti linkao negdje an nekoj temi rezultate tog testa u miocu? meni je prestrasno, da neko dijete upisuje matematicku gimnaziju, a da ne zna rjesiti sve zadatek na prijemnom. koje su osnova osnove. bez priprema. jebote, to moras imat u malom prstu usred noci.

ja da sam ministar obrazovanja, i da nisam kopejstala doktorat, bome bi se pozabavila profesorima u tim osnovnim koji su iznjedrili takve ucenike, s takvim neznanjem i peticama koje ih prate.
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 19.02.2017., 23:59   #15
od roditelja se očekuje da pomognu da djeca razviju radne navike. ne da uče s njima i pišu zadaće s njima.
druga stvar je što nisu sva djeca za ocjenu odličan. a roditeljima je iz ovog ili onog razloga važno da im djeca budu odlikaši (radilo se to samo o materijalu za hvalisanje u nižim razredima ili naganjanju prosjeka i bodova za upis u srednju u višima), pa onda uče i pišu zadaće s njima da bi nešto što je prirodno dobar ili vrlodobar učenik prevorili u umjetnog odlikaša.

s početnim čitanjem je problem što su prije petnaestak godina uzeli hrvatskom i matematici u razrednoj nastavi po jedan sat kako bi se provelo hnosovsko rasterećenje učenika. i učenici su "rasterećeni" time što su 2 sata manje u školi, ali gube ta 2 sata rada s učiteljicom. i jebiga, imaš djece kojoj idu stvari iz prve. uključujući i početno čitanje. a imaš i djece koja moraju vježbati 2x više za iste rezultate. a kako nije baš u modi da netko ide prvi razred dva puta da bi savladao početno čitanje - onda nije loše da roditelj malo vježba s njime doma. bar dok dijete ne razvije radne navike do te mjere da može vježbati samo.
__________________
I had a thought, but unfortunately I had a second thought. They ricocheted off each other and I can't find either anymore.
Mad_Hatter is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 09:53   #16
Osobno mislim da je i državna matura u srednjoj, asačuvajbože da ju u uvedu i u osnovne, čisto maltretiranje djece. Ako si bio dobar cijele godine, zašto bi ti jedna zaokružena ocjena kvarila upis u željenu srednju/fakultet.
peekaaboo3 is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 09:55   #17
zasto bi dobio losu ocjenu ako si ucio cijelo vrijeme?
__________________
“I have nightmares about hell, where all I do is add up numbers and try to have conversations with people like you.”
SummerNight is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 10:29   #18
Quote:
SummerNight kaže: Pogledaj post
zasto bi dobio losu ocjenu ako si ucio cijelo vrijeme?
kratkorocno pamcenje?

slazem se u potpunosti, nekome tko je ucio 12 gdoina, to ne bi trebalo biti nesto stresno, osim ako nije 12 godina zivio u zabludi da ima vrhunskog profesora iz matematike i da je naucio sve to treba nauciti, a na kraju ispada da su u nekim drugim skolama ucili jos (po)nesto.

meni se cini da su prijemni ispiti, koje svaki fakultet posebno sastavlja valjaniji kriterij za upis nego drzavna matura
isto mislim da bi svaka srednja trebala sebi sastaviti prijemni po svojim kriterijima.
(da, da, da....oni neodlucni ce ici na 6 prijemnih, jbg)

al nemam nis protiv nekog vrednovanja skola "izvana", kao dopuni zakljucenim ocjenama, kao objektivniji rezultat nego prosjek ocjena kroz 4 godine (ak vec gledamo brojke za upis).
i da su ti rezultati javni, da se zna koliki postotak zadataka rjesavaju djeca iz 21., a koji djeca iz 51. gimnazije.
iako, jbg, tesko je to u potpunosti mjeriti, kada imas one jebene pripreme, a i nisu sva djeca jednako pametna.

inace, imala sam na praksi vec nekoliko studenata iz dve privatne gimnazije, i moram priznati da mi se lagano predrasude o tome kak se tam nis ne uci (jer platis pa dobis pet), gase.
nije dovoljno velik uzorak (i ne mogu iskljucit varijablu osnovne skole, koja je sigurno doprinjela kvaliteti znanja, kao i karakteristike ucenika), al mi je dovoljno da mogu rec da se tam ipak puno, a usudim se i reci, kvalitetno uci
__________________
Ako postoji nešto što želimo promijeniti kod djeteta, trebamo vidjeti nije li to nešto što bismo prvo trebali promijeniti u nama samima
Monstera is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.02.2017., 10:34   #19
Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
meni se cini da su prijemni ispiti, koje svaki fakultet posebno sastavlja valjaniji kriterij za upis nego drzavna matura
kaj ti se tu ima ciniti?
pa to je odavno jasno kao dan.
__________________
Think positive...
frupy is offline  
Odgovori s citatom
Old 27.02.2017., 10:31   #20
Možete ovo pojasniti? Vidim da se neke privatne gimnazije hvale dobrim rezultatima na državnoj maturi međutim meni matura sama po sebi nije dovoljno dobar pokazatelj kvalitete neke škole. Ne želim platiti veliku sumu novca i riskirati kasnije obrazovanje djeteta. Iako između privatne gimnazije i strukovne škole, više naginjem gimnaziji.
Ne znam da li to smijete napisati, zanima me koji su bili razlozi upisa privatne a ne državne gimnazije kod ovih studenata? Ja sam pomalo skeptična i mislim da privatne škole upisuju djeca bogataša nesklona učiti i lakše prolaziti u društvu. Cijenim Vaše upise i zaista bih voljela čuti argumente o kvalitetnim privatnim gimnazijama.


Quote:
nosorog kaže: Pogledaj post
inace, imala sam na praksi vec nekoliko studenata iz dve privatne gimnazije, i moram priznati da mi se lagano predrasude o tome kak se tam nis ne uci (jer platis pa dobis pet), gase.
nije dovoljno velik uzorak (i ne mogu iskljucit varijablu osnovne skole, koja je sigurno doprinjela kvaliteti znanja, kao i karakteristike ucenika), al mi je dovoljno da mogu rec da se tam ipak puno, a usudim se i reci, kvalitetno uci
ballena is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:56.