Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 08.02.2018., 15:31   #21
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Još je interesantnije da Splitsko-Dalmatinska debelo prednjači po udjelu uhljebarenja u BDP-u.

Kad bi još tu negdje se dala isčitati statistika koliko love je utučeno u Kerumove rive (plaćeno hrvatskim, ne dalmatinskim novcem), ovo sad smetlište famozno, razne Sanaderove cestice.....ispalo bi da na svaku dobivenu kunu turizma uzmu si kunu i pol.
pajdo jel ti čitaš i jesi svjestan šta lupetaš ? Žali bože vremena i novca koje si potrošio na studiranje jer ništa nisi naučio, dakle ti bi turizam i apartmanđije drastično oporezovao i to samo dalmaciju jer ti se osobno ne sviđa ta ti uebeni dalmatinci zarađuju od turizma i ništa ne rade, pajdo ekonomija države se vodi analizama i planom a ne emocijama i mišljenja iz guzice, keynes bi se ponosio sa tobom
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:54   #22
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
Kad sam ja rekao da bi vas ja drastično oporezovao ? Bili bi oporezovani kao i sve budale koje plaćaju ove drastične poreze na sjeveru. Ni više ni manje od toga. Ti stvarno misliš da zaslužujete biti po nečemu priviligirani i po čemu ?

Problem je ionako u tome što vi ni ovo malo poreza NE plaćate, ljudi vam na emisiji od Milića javno kažu da pljačkaju državu i nikom ništa. Da netko u Zagorju sutra izjavi da pljačka kako bi tvornica funkcionira, za 2 tjedna prestaje s radom. Za puno, puno, puno manje prekršaje su poslodavci bili brutalno devastirani.
kao šta sam ti napisao lupetaš a da ni sam neznaš šta lupetaš, ova debata nije o industriji ni tvornici nego o tome da bi ti "ekonomista" i još tu par genijalaca oporezovali drastično apartmanđije i to samo u dalmaciji i nigdje drugdje zbog nekog osobnog animoziteta koji imate prema dalmaciji a ni sami neznate zbog čega
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:56   #23
Sto su nas lijepo razdvojili... Dok se obican narod oko vakvih pizdarija svada oni gori mogu raditi sto hoce.
Jer evo krivi dalmatinci, istrani itd. Da placaju navodno malo poreza a nitko ne krivi osobe Koje su odredili te poreze?
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:57   #24
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Kerumove rive su plaćene sredstvima grada Splita za sanaciju Karepovca. A novim novcima građana Splita ova sadašnja sanacija.
Bilo bi dobro i da proučiš koje javne usluge financiraju gradovi i županije prije nego se kreneš blamirati, kao i koji porezni prihodi idu na lokalnu razinu, a koji u državni proračun.

To je svejedno debeli offtopic na ovoj temi.
Sve sto ide iz drzavnog proracuna je javni novac. Nebitno s koje razine i iz kog odjela. Sve sto ide u drzavnu/javnu kasu je porez. Mirovinsko, zdrastveno, slivne vode, grobarina, HRT pretplata...

Bar ja to tako gledam
DK-RH is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 15:58   #25
Hrpa stvari koje je Ekonom napisao nisu iz državnog proračuna, za početak Kerumove "rive" i Karepovac.

To je isto kao da ja tvrdim da je Split financirao Sveučilišnu bolnicu u Zagrebu, a financirali su je Zagrepčani samodoprinosima.
Monsignor.m is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:17   #26
Quote:
zgubydan kaže: Pogledaj post
Trebalo bi uspoređivati samo poreze ne rad, rad radnika i rad oko rentanja. Prinos na kapital može imati i radnik ako ima npr neke dionice (recimo turističke) ili novac umjesto apartmana koji je putem banaka uložen (i) u kreditiranje turizma, nečijih apartmana itd...
Cak i na prinos od kapitalne dobiti imas porez od 12%. Stiglo mi doma neki dan morao papirologiju sredjivat...

Na aparmane nemas - sve nezaposleno, sluzbeno na grbaci drustva, a love vise nego ministar... San snova, ko u pjesmi cimer fraj. I konstantno se potencira taj turizam u medijima. Traze se poticaji, kredite za poduzetnistvo mozes prokticki samo za to dobiti itd.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 16:35   #27
Porezi - koga, koliko i zasto?

Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
pajdo jel ti čitaš i jesi svjestan šta lupetaš ? Žali bože vremena i novca koje si potrošio na studiranje jer ništa nisi naučio, dakle ti bi turizam i apartmanđije drastično oporezovao i to samo dalmaciju jer ti se osobno ne sviđa ta ti uebeni dalmatinci zarađuju od turizma i ništa ne rade, pajdo ekonomija države se vodi analizama i planom a ne emocijama i mišljenja iz guzice, keynes bi se ponosio sa tobom
Nije stvar u dalmatincima, Zagreb ima nocenja otprilike ko i Split godisnje

Prihode od najma apartmana (bilo gdje) bi trebalo izjednaciti s dohodkom od rada, izuzeti kao i kod dugotrajnog najma eventualno 1/3 prihoda pod "troskove odrzavanja". Na ostalo naplatiti zdravstveno i mirovinsko... Neposteno je da rad ide u porezne skare i po 60%, a iznajmljivanje ne. Vec je netko rekao, a ja mogu potvrditi, kad predjes neto od 11k kuna - krecu enormna opterecenja kao da je to neko bogatstvo. Istovremeno prigod od apartmana od 11k kuna mjesecno ide direktno u dzep iznajmljivacu.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 17:14   #28
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Prihode od najma apartmana (bilo gdje) bi trebalo izjednaciti s dohodkom od rada
Prihode od bilo čega ne možeš izjednačiti s dohotkom. Pogotovo ne od djelatnosti koja angažira značajan kapital i koja ima svoje troškove, amortizaciju, a sam trošak rada koji bi bio predmet obračuna poreza i doprinosa čini manji dio. Taj je već djelomično obuhvaćen ako se radi preko agencije koja "radi sve".. I kod ovih uvjeta neki odustaju od turističkog najma zbog neisplativosti, ako nisu na baš na dobroj ekstraktivnoj lokaciji da prisvoje položajnu rentu, a ne samo da naplate svoj rad i povrat na uloženi kapital.
Dakle, pitanje koliko tu uopće fiskalnog prostora ima, osim na manjem broju izuzetnih lokacija (što je bolje regulirati porezom na nekretnine).
zgubydan is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 17:23   #29
Quote:
Monsignor.m kaže: Pogledaj post
Hrpa stvari koje je Ekonom napisao nisu iz državnog proračuna, za početak Kerumove "rive" i Karepovac.

To je isto kao da ja tvrdim da je Split financirao Sveučilišnu bolnicu u Zagrebu, a financirali su je Zagrepčani samodoprinosima.
U pravu si, zato i nisam odgovarao. Nisam trebao dat usporedbu sa Sanaderovinama jer one jesu direkt iz državnog, ovo nije.
Samo sam ionako htio naglasiti bacanje love iz proračuna čiji god da je, ali ponavljam da si u pravu da sam dao neiste stvari u isti šešir.

@Pitralon

Ja opet ponavljam, animozitet ili ne, meni je smiješno da misliš da nas tu par zaziva pelješenje apartmanaša, a jedino što tražimo su isti uvjeti za sve. Ako je to pelješenje, što je onda ovo što se na sjeveru događa ? Ponavljam da apartmanaši mogu za javnu televiziju izjavit da kradu od države, a ti pokušaj otvorit neki biznis na sjeveru i izjavit to isto:
https://youtu.be/KhMIro1XkYk?t=187

Čovjek se doslovce plače što mora i nekakve poreze plaćat....as ti matere, ko je to još vidija radit.
Inžinjer ekonom is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 17:53   #30
Quote:
Inžinjer ekonom kaže: Pogledaj post
U pravu si, zato i nisam odgovarao. Nisam trebao dat usporedbu sa Sanaderovinama jer one jesu direkt iz državnog, ovo nije.
Samo sam ionako htio naglasiti bacanje love iz proračuna čiji god da je, ali ponavljam da si u pravu da sam dao neiste stvari u isti šešir.

@Pitralon

Ja opet ponavljam, animozitet ili ne, meni je smiješno da misliš da nas tu par zaziva pelješenje apartmanaša, a jedino što tražimo su isti uvjeti za sve. Ako je to pelješenje, što je onda ovo što se na sjeveru događa ? Ponavljam da apartmanaši mogu za javnu televiziju izjavit da kradu od države, a ti pokušaj otvorit neki biznis na sjeveru i izjavit to isto:
https://youtu.be/KhMIro1XkYk?t=187

Čovjek se doslovce plače što mora i nekakve poreze plaćat....as ti matere, ko je to još vidija radit.
Oprosti al opet lupetaš budalaštine ili si jednostavno zlurad, u dalmaciji, lici, zagrebu, sjeveru, istoku ili na vrhu velebita uvjeti za bavljenje turizmom i porezi na apartmane i turistički rad je isti, svi imaju iste zakone RH. Stvar je u tome da se u ove 602 stranice u kontekst apartmanđija spominje samo i isključivo dalmacija, a "ekononski stručnjaci" sa foruma bi dalmatincima, samo dalmatincima, o nekim drugima nisam pročitao u ove 602 stranice uveli drakonski porez. Sreća za HR šta nitko od vas nije i neće postat ministar financija jer država u kojoj bi se uvodio porez na temelju osobne zlobe i regionalne netrepeljivosti nebi daleko dogurala.
__________________
Republica Dalmazia-https://it.wikipedia.org/wiki/Dalmati_italiani
Pitralon is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 18:06   #31
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Oprosti al opet lupetaš budalaštine ili si jednostavno zlurad, u dalmaciji, lici, zagrebu, sjeveru, istoku ili na vrhu velebita uvjeti za bavljenje turizmom i porezi na apartmane i turistički rad je isti, svi imaju iste zakone RH. Stvar je u tome da se u ove 602 stranice u kontekst apartmanđija spominje samo i isključivo dalmacija, a "ekononski stručnjaci" sa foruma bi dalmatincima, samo dalmatincima, o nekim drugima nisam pročitao u ove 602 stranice uveli drakonski porez. Sreća za HR šta nitko od vas nije i neće postat ministar financija jer država u kojoj bi se uvodio porez na temelju osobne zlobe i regionalne netrepeljivosti nebi daleko dogurala.
Ma odavno su ovde trebali padati kartoni za govor mržnje za ovo na što ti ukazuješ.
Pametan Nick is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.02.2018., 18:28   #32
Ooooo vratio si nam se iz banovine ?
__________________
thinking is difficult, therefore let the herd pronounce judgment
diabolica is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 00:00   #33
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Nije stvar u dalmatincima, Zagreb ima nocenja otprilike ko i Split godisnje

Prihode od najma apartmana (bilo gdje) bi trebalo izjednaciti s dohodkom od rada, izuzeti kao i kod dugotrajnog najma eventualno 1/3 prihoda pod "troskove odrzavanja". Na ostalo naplatiti zdravstveno i mirovinsko... Neposteno je da rad ide u porezne skare i po 60%, a iznajmljivanje ne. Vec je netko rekao, a ja mogu potvrditi, kad predjes neto od 11k kuna - krecu enormna opterecenja kao da je to neko bogatstvo. Istovremeno prigod od apartmana od 11k kuna mjesecno ide direktno u dzep iznajmljivacu.

I.
A zasto samo prihode od apartmana?

Ajmo i d.o.o. oporezovat sa 60%.

I kapitalnu dobit isto.

Btw , jesi li cuo za pausalno placanje poreza na dohodak? Znas li koji su razredi i kakvi su porezi? Proguglaj, iznenadit ces se
lostcase is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 06:06   #34
Quote:
MrsGahan kaže: Pogledaj post
Mislis da ih ima Malo? Ili da se ih malo prijavljuje. ;-)

Pravih Nijemaca je malo.
95% onih kojevidimo s njemalkim registracijama su gasterbajteri.
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 06:11   #35
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Cak i na prinos od kapitalne dobiti imas porez od 12%. Stiglo mi doma neki dan morao papirologiju sredjivat...

Na aparmane nemas - sve nezaposleno, sluzbeno na grbaci drustva, a love vise nego ministar... San snova, ko u pjesmi cimer fraj. I konstantno se potencira taj turizam u medijima. Traze se poticaji, kredite za poduzetnistvo mozes prokticki samo za to dobiti itd.

I.

Čak se i naknada za nazaposlenost prima dok se u isto vrijeme iznajmljuje apartman...
Smotani2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 07:26   #36
Ja sam tu na strani igorl-a, ali hej krivo ga shvacate, nisu problem "Dalmoši" kao jedan i glavni problem, nego općeniti problem neuredenog rentanja uz pausalno plaćanje. Tu je uključena cijela obala, ali bome i Zagreb i bilogdje gdje se iznajmljuje a ne placa se nista na to.
MMachéte is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 08:28   #37
Quote:
Pitralon kaže: Pogledaj post
Oprosti al opet lupetaš budalaštine ili si jednostavno zlurad, u dalmaciji, lici, zagrebu, sjeveru, istoku ili na vrhu velebita uvjeti za bavljenje turizmom i porezi na apartmane i turistički rad je isti, svi imaju iste zakone RH. Stvar je u tome da se u ove 602 stranice u kontekst apartmanđija spominje samo i isključivo dalmacija, a "ekononski stručnjaci" sa foruma bi dalmatincima, samo dalmatincima, o nekim drugima nisam pročitao u ove 602 stranice uveli drakonski porez. Sreća za HR šta nitko od vas nije i neće postat ministar financija jer država u kojoj bi se uvodio porez na temelju osobne zlobe i regionalne netrepeljivosti nebi daleko dogurala.
Već sam kolegi napisao, baš na ovom topicu da ima krivo mišljenje o ljudima u Dalmaciji. NEMAJU svi po 5-6 apartmana i slično. To su MITOVI
Najčešće se radi da ljudi izađu iz svojih stanova da bi par mjeseci rentali. Ti ljudi rade, ovo im je samo dodatni prihod jer su vidjeli mogućnost dodatne zarade kroz turizam. Dosta umirovljenika renta svoje sobe. Isto tako određeni broj ljudi ima vikendice izgrađene još za vrijeme juge (najčešće se gradilo godinama-i to vikendima). I ti ljudi rade i ovo im je dodatna zarada.
Ja znam da njega muči to što se oporezuje manje nego rad, ali rješenje nije dizanje tih poreza već smanjenje poreza na dohodak (koji se sprema za 2019-u, sad treba vidjeti što će to biti).
__________________
" I only know of two men who really understand the value of gold - an obscure clerk in the basement vault of the Banque De Paris and one of the directors of the Bank of England. Unfortunately, they disagree".
mkovac67 is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 08:50   #38
Da, poznajem Babe Koje ljeti zive skupa, jer rentaju Stan od jedne. 6. i 7. od jedne i 8. I 9. Od druge. Obe zivu U malim stanovima U centru splita.
__________________
I can't understand - What makes a man -Hate another man -Help me understand -People are people so why should it be -You and I should get along so awfully
MrsGahan is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 09:00   #39
Quote:
lostcase kaže: Pogledaj post
A zasto samo prihode od apartmana?

Ajmo i d.o.o. oporezovat sa 60%.

I kapitalnu dobit isto.

Btw , jesi li cuo za pausalno placanje poreza na dohodak? Znas li koji su razredi i kakvi su porezi? Proguglaj, iznenadit ces se
Samo po sebi nikakav problem nije oporezivati dobit ili rentu sa bilo koliko posto.
U svakom slucaju sve poreze na kraju plati kupac proizvoda ili usluge...to ne shvacaju zaposleni genijalci koji kmece da njima oduzimaju iz usta (a prebacili su taj porez kupcu).

I jasno je da nitko nece ulagati kapital ili graditi apartman ako mu u slucaju gubitka nitko nista ne nadoknadjuje, a u slucaju profita znatno oporezuje...
Isto tako i druga strana u transakciji, tko bi posudjivao novac ili unajmljivo rentu sa takvom cijenom kapitala?

Problem mrsavih hrvatskih placa (zarade od rada) je u slaboj produktivnosti. Dok ulagaci u apartmane "kradu" sunce i more...

Ugasimo sunce!
__________________
Gost na TV-u u srcu sezone 2019g bio je direktor Hrvatske turističke zajednice.
- Gospodine Kristijane Staničiću, s Jadrana stižu prizori praznih plaža, praznih restorana i apartmana.
klapalo is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.02.2018., 09:03   #40
Porez za privatne iznajmljivače je takav jer su ti isti iznajmljivači, odnosno pojedinci od kojih su naslijedili nekretnine platili vrlo pozamašan PDV prilikom izgradnje istih.

Tvrtke koje odbijaju PDV za izgradnju apartmana plaćaju PDV po izlaznim fakturama. Ne vidim u čemu je problem, ima tu ekipe s odličnim plaćama, neka naprave par apartmana i plate državi 200k kn PDV-a pa će drukčije pričati.
SunForYou is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 07:00.