Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 09.04.2013., 20:42   #21
režije 1000
hrana 2000
kreda za dva auta jer radimo jako daleko od kuće 2000
gorivo 2000
dalje da ne nabrajam
e da...razonoda 2 puta mjesečno na kavu uf jesam raskalašen
__________________
Pravila za oblikovanje potpisa
scarreedd is offline  
Old 09.04.2013., 20:48   #22
kredit za stan
odrzavanje stana
rezije
hrana
kucne potrebstine
higijenske potrebstine
kozmetika
auto
auto popravci,servisi,osiguranja
gorivo
karte za bus
popravci kroz kucu,perilica,hladnjak
kupnja novog aparata ako se je stari pokvario
mobitel
internet
razna obuca i odjeca
grijanje
razne idiotarije kao sto je 10 kn za vodjenje tekuceg racuna,kupnja jednih novina sedmicno,fotokopiranje,novi dokumenti,šišanje,...........................itd.. .........

kako to sve sa 6000kn za dvoje ljudi??

Zadnje uređivanje revo : 09.04.2013. at 20:55.
revo is offline  
Old 09.04.2013., 20:49   #23
Moja racunica je nebitna jer je prilicno univerzalna, ali volim procitati tude.
SA 20 000kn mjesecno mislim da bi kroz 6mj kupoval garažu samo da smjestim sve gluposti koje sam nakupoval kroz to vrijeme , pocev od obleke pa tehnikalija koje su zamjenile nove tehnikalije, dijelova za auto i sl.

ali ajde za 4članu obitelj , mala djeca, vrtići, 2 auta..
MMachéte is offline  
Old 09.04.2013., 20:56   #24
Quote:
krcmije kaže: Pogledaj post
Mislim, sve 5 tko ima love, al mi nije jasno kad se ljudi žale na cijene grijanja, a za najveće zime moraju imati 25+ stupnjeva u stanu/kući
ljeti na 25 pale klimu i spuštaju na 21

i dalje se čudim kako se sa 2000 kn obitelj opskrbi hranom i sitnim kućnih potrepštinama
je tu stvarno uključen i wc papir i šampon ...
jel vi što se hranite za 2000 kn jedete na poslu, djeca u školi/vrtiću?

znam ja da kad se nema snađeš se sa vrlo malo, ali da ostavljam sa strane mjesečno 1000 kn a čitav mjesec jedem tjesteninu i šalšu?
knjiza is offline  
Old 09.04.2013., 21:12   #25
Quote:
knjiza kaže: Pogledaj post
ljeti na 25 pale klimu i spuštaju na 21

i dalje se čudim kako se sa 2000 kn obitelj opskrbi hranom i sitnim kućnih potrepštinama
je tu stvarno uključen i wc papir i šampon ...
jel vi što se hranite za 2000 kn jedete na poslu, djeca u školi/vrtiću?

znam ja da kad se nema snađeš se sa vrlo malo, ali da ostavljam sa strane mjesečno 1000 kn a čitav mjesec jedem tjesteninu i šalšu?
Starci ne žive u gradu i imaju zemlju gdje uzgajaju povrće.
U prosincu kupim meso za sušenje i tada su izdaci za hranu 2000kn veći, ali imam kobasica do Uskrsa i špeka do kad odem na more.
Punica ima kokice i patke.
Kupujemo na akcijama.
Imam kumicu za mlijeko, sir i vrhnje. Dobijem kilu domaćeg sira za 25kn.
U tih 2000 kn ulazi i moje pivo
Ne bacamo hranu.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Old 09.04.2013., 22:08   #26
15 000+ za mene
uključujući kredit za stan, troškove auta, režije, prehranu i ostale troškove, neke tečajeve,zabavu i sl, štednju za troškove godišnjeg i ostale veće stvari kroz godinu i za neke veće investicije itd

i sve to bez 10x razmišljanja prije svake potrošene kune jel se mora ili ne mora potrošit
__________________
mi ti u kroejši rijetko imamo kante za separirane otpatke.. nama je svako smeće jednakovrijedno (c) sunček
cilla is offline  
Old 09.04.2013., 22:16   #27
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Starci ne žive u gradu i imaju zemlju gdje uzgajaju povrće.
U prosincu kupim meso za sušenje i tada su izdaci za hranu 2000kn veći, ali imam kobasica do Uskrsa i špeka do kad odem na more.
Punica ima kokice i patke.
Kupujemo na akcijama.
Imam kumicu za mlijeko, sir i vrhnje. Dobijem kilu domaćeg sira za 25kn.
U tih 2000 kn ulazi i moje pivo
Ne bacamo hranu.
imam vrt i ponekad nešto i uzgojim , npr. mislim da sam prošle godine u vrt više uložila nego ubrala ili tu negdje
na meso u prosincu potrošim cca 800 kn, i imam kobasica i pancete čitavu godinu, al ne jedem samo to ( i sušenje mesa košta)
nemam nikoga da mi daruje hranu ( nit me zove na ručkove)
imam "kumicu" za mlijeko i jaja, sir vrhnje i maslac pravim sama ( i kruh pečem sama)
ali litra mlijeka kod "kumice" je tu kod mene skuplja od mlijeka u dućanu, jaja isto, često i domaće meso koje kupujem bude skuplje nego se na akcijama može naći po trgovinama
meni kvalitetna hrana nikako ne ide sa tako malim budžetom, jedino ako si u stanju stvarno mnogo hrane uzgojiti sam ( ja imam mali gradski vrt) ili ti ju netko daruje ( a to se onda ne broji ).

ja ću rado naučiti kako se hranite sa 2000 kn ( i pivo poslati ) ali mislim da se netko tu preračunao ili dobija baš puno sa strane ili nikad ne jede ribu...
knjiza is offline  
Old 09.04.2013., 23:05   #28
Ja i supruga;
Režije 1100kn
Mob. 400kn
Gorivo + amortizacija 1500kn
Hrana + špeceraj 4000kn
Cigarete 600kn
Ostale stvari cca 2500kn
Stanarina -
Kredit -
Sve skupa nikad ispod 10 000kn
colgate is offline  
Old 09.04.2013., 23:15   #29
Nemoj me sad tjerat na detaljan troškovnik jer nisam baš tako temeljit. Znam točno koliko su mi s jedne strane prihodi, a s druge rashodi minus hrana pa mi je lako izračunati.
To na nas petero ispada oko 2000 mjesečno, naravno da nije svaki put isto. Sušenje mesa me ne košta ništa. Stari ode u šumu po drva i ubaci koje tu i tamo.
Mene zanima kako uspiješ 800kn suhog mesa razvući cijelu godinu
Klinci su mali i ne jedu ko bageri, a ni supruga ni ja nismo neki oralni tipovi. Barem što se tiče klope.
Slažem se da možeš potrošiti i duplo više na hranu, ali jednostavno nam više ne treba.
I da, u pravu si da dosta hrane dobijemo, ali bože moj Kako to misliš da se ne računa? Mi računamo i ne bunimo se
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Old 09.04.2013., 23:48   #30
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Imam kuću na moru.
E jbg, ja nemam kuću na moru.
Ja sam u ovom gradu rođena, tu ću navjerovatnije i ostati do kraja života, pa mi je itekako važno šta je bilo i šta će biti u ovom gradu.. dovoljno bitno da znam da mi je naknada za čistoću, kad sam kupila stan 2006. bila 30 kuna, a sad je doslovce skuplja.
O holdingu koji mi upravlja zgradom neću ni počinjati

Nemam ni ja nikakvih iluzija o nikome, ali i da imam dijete, tih 200kn manje bi ne bi značilo ništa, jer bi me bar tol'ko odr'o na drugoj strani - a tome kol'ko će me koštat dugoročno, bolje je ni ne razmišljat.

Quote:
homosapiens kaže: Pogledaj post
Konkretno moj stan 70m2 novogradnja sa odličnom izolacijom najveća rata plina(kombi bojler) ove zime je bila 560kn, a temperatura u stanu tokom dana konstantno 23°C
Malo veća kuća

Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
I da, u pravu si da dosta hrane dobijemo, ali bože moj Kako to misliš da se ne računa? Mi računamo i ne bunimo se
Pa jesi tu dobivenu hranu uračunao u tih cca 2000 kuna, kol'ko tvrdiš da vam je mjesečno dovoljno za hranu?
..jer ako nisi, sad na to dodaj novac koji bi trebao potrošiti da kupiš sve to što dobiješ - pa onda ćeš dobiti realnu cifru koja vam je potrebna da se mjesečno prehranite
kiss me is offline  
Old 10.04.2013., 00:44   #31
Supruga, ja i 2 godišnje dijete (Zagreb):

Stanarina: 2000 kn
Režije (godišnji prosjek): ~2300 kn
-> uračunati svi fiksni mjesečni troškovi - 500 kn plina (prosjek tijekom godine), 330 holding, 150 struja, 120 mobiteli, 350 (telefon, internet, kablovska), 80 kn TV pretplata, 120 pričuva, 450 vrtić, 260 hzzo
Gorivo: 800 kn (prosjek tijekom godine)
Troškovi auta: 700 kn (registracija, servisi, gume)

-> 5800kn, a to je otprilike jedna plaća, te teško da se troškovi mogu smanjiti za više 100-200 kn...

Ostaje hrana i ostale potrepštine, "izlasci" (pokoje kino, druženje, kava, godišnji)...

Na kraju životno osiguranje (štednja): 1000 kn mjesečno...

Realno, bez 20-tak tisuća se ne živi kao prava srednja klasa...
z_k is offline  
Old 10.04.2013., 09:13   #32
Quote:
SmartFart kaže: Pogledaj post
Nemoj me sad tjerat na detaljan troškovnik jer nisam baš tako temeljit. Znam točno koliko su mi s jedne strane prihodi, a s druge rashodi minus hrana pa mi je lako izračunati.
To na nas petero ispada oko 2000 mjesečno, naravno da nije svaki put isto. Sušenje mesa me ne košta ništa. Stari ode u šumu po drva i ubaci koje tu i tamo.
Mene zanima kako uspiješ 800kn suhog mesa razvući cijelu godinu
Klinci su mali i ne jedu ko bageri, a ni supruga ni ja nismo neki oralni tipovi. Barem što se tiče klope.
Slažem se da možeš potrošiti i duplo više na hranu, ali jednostavno nam više ne treba.
I da, u pravu si da dosta hrane dobijemo, ali bože moj Kako to misliš da se ne računa? Mi računamo i ne bunimo se
pa neću jesti samo sušeno meso,

kako je kiss me rekla izračunaj koliko košta hrana koju dobiješ i dodaj to na svoj izračun troškova- i onda znamo koliko obitelji treba za hranu,
nije poatna računica tipa sušenje mesa me ne košta, more me ne košta...zamisli samostalan život da ti nitko ne pomaže

a i detaljani troškovnici vrlo često iznenade- ja ga recimo radim, zato se tako i čudim malim budžetima

npr. ovako ja čitam tvoj troškovnik- na hranu ustvari trošiš 1833 kn mjesečno
( jer je je onih dodatnih 2000 kn za meso u prosincu svakako trebalo biti uključeno u troškove hrane). ili ti ustvari trošiš 2167 ?
knjiza is offline  
Old 10.04.2013., 09:18   #33
S jedne strane, čini mi se da u većini izračuna nema troškova koji se javljaju povremeno, ali su onda veliki (crkavanje bijele tehnike i tehnike ostalih boja, investicijsko održavanje stana i slično).

S druge strane, i ovako je preživljavanje danas i ovdje umjetnost (2000 kn za hranu mjesečno je 66 kn dnevno - bez ironije se iskreno divim onima koji to uspijevaju) - kad se uračunaju i te stavke, postaje čarobnjaštvo.
Lord Byron is offline  
Old 10.04.2013., 09:25   #34
Eh, sve puno obiteljskih ljudi ovdje. Stavit ću ja svoje troškove da vidite kako se živi solo u jednosobnom stanu u malom gradiću sjeveroistočno od Zagreba.

Dakle, mjesečni prosjeci:

Režije: 900 kn
Hrana: 1400 kn (napomena, najmanje jednom tjedno se hranim vani, na što ode ukupno 600 kn)
Automobil: 600 kn (gorivo, osiguranje, registracija za Clio star 11 god)
Odjeća i obuča: 250 kn (s tim da uglavnom kupujem brandove, Nike, Jordan, Mustang, S.Oliver i sl., dakle malo skuplje stvari od nekakvog prosjeka)
Ostali troškovi: 1000 kn (tu ide svašta ostalo... potrepštine, komp, telka, bicikl, ljetovanje)
Kredit: 1700 kn
Štednja i investicije: 2300 kn

ukupno nešto više od 8000 kn, a i prihodi su tu negdje.

S time da kada bi raščlanio strukturu troškova i kada bi sve srezao na gole osnove, dovoljno bi bilo cca. 2000 kn (režije, hrana bez izlazaka, auto) + kredit, dakle nekih 3700 kn.
DarthZly is offline  
Old 10.04.2013., 09:28   #35
Quote:
DarthZly kaže: Pogledaj post
Eh, sve puno obiteljskih ljudi ovdje. Stavit ću ja svoje troškove da vidite kako se živi solo u jednosobnom stanu u malom gradiću sjeveroistočno od Zagreba.

Dakle, mjesečni prosjeci:

Režije: 900 kn
Hrana: 1400 kn (napomena, najmanje jednom tjedno se hranim vani, na što ode ukupno 600 kn)
Automobil: 600 kn (gorivo, osiguranje, registracija za Clio star 11 god)
Odjeća i obuča: 250 kn (s tim da uglavnom kupujem brandove, Nike, Jordan, Mustang, S.Oliver i sl., dakle malo skuplje stvari od nekakvog prosjeka)
Ostali troškovi: 1000 kn (tu ide svašta ostalo... potrepštine, komp, telka, bicikl, ljetovanje)
Kredit: 1700 kn
Štednja i investicije: 2300 kn

ukupno nešto više od 7500 kn, a i prihodi su tu negdje.

S time da kada bi raščlanio strukturu troškova i kada bi sve srezao na gole osnove, dovoljno bi bilo cca. 2000 kn (režije, hrana bez izlazaka, auto) + kredit, dakle nekih 3700 kn.
Sve pet, ali stan ti se samo materijalizirao iz ničeg
z_k is offline  
Old 10.04.2013., 10:50   #36
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Sve pet, ali stan ti se samo materijalizirao iz ničeg
Haha, ma ne, vidim da nisam bio dovoljno precizan, onaj kredit je za stan.

Jedan dio u kešu unaprijed (od ušteđevine iz razdoblja kada sam bio kod staraca), ostalo je kredit, 1650kn na 10 godina.
DarthZly is offline  
Old 10.04.2013., 10:57   #37
Ajmo bit realni. Ovdje se mješaju kruške i jabuke pa se tako samci i oni bez djece uspoređuju sa obiteljima a oni sa vlastitim stanom onima sa kreditom.
Danas U HR ako se hoćeš nazavati srednjom klasom moraš zarađivati bar 20000kn po kućanstvu. Znači bar dvoje djece i nekretnina iznajmljenja ili kupljena na kredit te 1 auto.
Sve ispod je stiskanje. Srednja klasa si mora moći priuštiti jedanput u restoran mjesečno, obiteljski odlazak u kino ili kazališe i bar jednom na more godišnje. Ako ne možeš ostaviti 500 kuna u restoranu mejsečno onda nisi srednja klasa i to je činjenica ma što god tko rekao. Pod restoran ne trpam ćevabđinicu i 4 porcije ćevapa sa mineralnom.
Naravno ako imate vlastitu nekretninu onda od tih 20000 oduzmite bar 4000.
Ja bi recimo u Njemačkoj bio prava srednja klasa pošto smo žena i ja visokoobrazovani i zaposleni u struci ali nažalost u ovoj prčiji od države moram se stiskati. Kupujem polovne mobitele, polovni auto, u restoran ne idem osim za svadbe/krstitke/karmine, cipele nosim dok se ne raspadnu, robu također, hranu gledam gdje kupujem itd itd. uglavnom zaista se ne mogu nazvati srednjom klasom.
Kerefek76 is offline  
Old 10.04.2013., 11:10   #38
Da imam stampariju kuna,ne bi bilo dovoljno po linicu (i sukeru).
__________________
HDZ=SDP
miky0 is offline  
Old 10.04.2013., 11:29   #39
Quote:
Kerefek76 kaže: Pogledaj post
Ajmo bit realni. Ovdje se mješaju kruške i jabuke pa se tako samci i oni bez djece uspoređuju sa obiteljima a oni sa vlastitim stanom onima sa kreditom.
Ja bi recimo u Njemačkoj bio prava srednja klasa pošto smo žena i ja visokoobrazovani i zaposleni u struci ali nažalost u ovoj prčiji od države moram se stiskati. Kupujem polovne mobitele, polovni auto, u restoran ne idem osim za svadbe/krstitke/karmine, cipele nosim dok se ne raspadnu, robu također, hranu gledam gdje kupujem itd itd. uglavnom zaista se ne mogu nazvati srednjom klasom.
Da, trpa se sve i svašta i ljudi govore svoja iskustva, jer naslov topica je "Koliko novaca vam je potrebno za normalan život", a ne "Koliko bi ja zarađivao u Njemačkoj, Vijetnamu, Kongu" ili "Što ja smatram srednjom klasom".

I kada se već stalno spominje srednja klasa. Postoji li egzaktna definicija tog pojma?
DarthZly is offline  
Old 10.04.2013., 11:30   #40
Već sam se složio da dosta hrane dobijemo od roditelja. Budući da me ta dobivena hrana košta točno 0 kuna, ne vidim smisao da je vodim pod rashode.
Kad ta stavka presuši, izdaci za hranu će biti veći.

Ovdje je bila riječ o tome koliko mi je mjesečno potrebno za normalan život i to sam i naveo.

Al ajde...treba mi 3500 kn za hranu, ali ja trošim samo dvije.
__________________
Odnia đava prišu
SmartFart is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 02:51.