Natrag   Forum.hr > Društvo > Gospodarstvo

Gospodarstvo Novac, profit, blagostanje. Kako doći do toga?
Podforumi: Kriptovalute, Dionice, Ostali oblici investiranja, Banke, osiguranja, krediti, Poduzetništvo, računovodstvo i porezi

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 16.03.2015., 15:39   #221
Quote:
Uglavnom,sve vise ljudi koje znam mijenja Hr za De i ne zale se, naprotiv...
Mislim da nije toliko do para koliko do drugačije atmosfere, života i sistema na koji funkcioniše društvo.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 16:17   #222
Quote:
Metal kaže: Pogledaj post
Mislim da nije toliko do para koliko do drugačije atmosfere, života i sistema na koji funkcioniše društvo.
Točno tako.

A i ostane ti par 100 Eura/mj sastrane, što nije puno ali je gotovo nemoguća misija u HR
__________________
Rutherford B. Hayes (11 March 1888).
lee_chan is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.03.2015., 19:32   #223
Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
Al tu je dosta stvar sto je recimo u DE vec dosta na siroko razvijeno azijska kuhinja(konkurecnija) pa su im i cijene jeftilen,al kod takvih restorana je najvaznije furka...tko kak isfura restoran,dokoracija i posluga...
Yup, ima hrpa restorana koji praktički izgledaju kao menze i poslužuju super klopu za sitnu lovu. Mene dekor ne zanima previše, volim (sanitarno ispravne) rupčage Daleko od toga da ne odemo povremeno na tjesteninu za 15+ Eura , ali super je što postoji izbor. Fast-food s nogu je isto poprilično jeftin...

Quote:
comi1 kaže: Pogledaj post
..a da ne govorim za Susi(koji btw nema veze s Vijetnamom) kerefeke koje pusi ekipa..

Nismo išli u jeftini restoran po Autentično Vijetnamsko Iskustvo, nego onak, povečerati u društvu, umjesto svatko sam doma. Mislim da svi ti jeftini azijati imaju istog dobavljača namirnica, možda čak i kupuju složeni sushi, jer uvijek izgleda isto i ima isti okus. Al ga jako volim pa mi je svejedno, dobar mi je i u SC-brza-linija-style restoranu na poslu
glazar is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 14:05   #224
Quote:
glazar kaže: Pogledaj post
E al nemoš otić negdje na sjever otkud ćeš se vraćat avionom, mora bit München pa da se doćera Mercedes na proljeće

Onak, Magdeburg je velik kao drugi hrvatski grad, ima bolje sveučilište nego bilo koji hrvatski grad, i vjerojatno više suvisle industrije nego cijela Hrvatska. Ne vidim zašto ne bi bio dobro mjesto za skroman početak vani. Ali ne, odmah München (iz kojeg i Nijemci bježe jer je iritantno skup), i rentanje nečeg trosobnog u centru
The Croatian Dream. Čuj balkan će uvijek biti balkan, ako ništa, prepoznat će se uvijek po mentalitetu.

Quote:
Guud kaže: Pogledaj post
Najbolje je kad živiš u selu pored Drniša i imaš plaću od 8000kn. Vjerujem da tamo kuću možeš iznajmit za 150 eur mjesečno. Neće bit vila, ali vila ti ni ne treba. S mjesečnom plaćom platiš najam za 8 mjeseci. To ne može ni ovaj lik u Berlinu. Ili iznajmiš kuću u Pazarištu pokraj Gospića, a plaća je 10.000 kn. Ili u nekom selu pored Belog Manastira. Ili pored Zagvozda.

Samo što su šanse da neki Rumunj dođe na blef u Hrvatsku i odluči se otići baš u Pazarište kod Gospića i tamo tražiti posao, te zaista nađe posao i dobije netto plaću od 10.000 kn su.. veoma realne. Ako ćemo vjerovat pričama.
Ček, čovjek ti da primjer Darmstadta, Magdeburga ili Dortmunda....tvoja paralela je Drniš, Pazarište i Beli Manastir?

Darmstadt je bog i batina za Zagreb a nema ni smisla komentirati ove uličice koje si spomenuo.

Deutschland = Munchen
England = moraš biti barem cimer sa Queen of England

Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 15:44   #225
Quote:
Quorgyle kaže: Pogledaj post
The Croatian Dream. Čuj balkan će uvijek biti balkan, ako ništa, prepoznat će se uvijek po mentalitetu.
ja balkan prepoznajem samo po jalu. sta fali ako neko nas si u tom preskupom minenu moze priustit trosoban stan i mercedes ??? kad ce se pocet gledat jel zasluzio ? jer ako je zasluzio/la ne vidim u cemu je problem ? sta cemo sa balkancima koji ni sa "siromasnog i skromnog sjevera" ne dotjeraju nista jer nista nisu ni zasluzili ? kad cemo takve nazvat pravim imenom ?
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 15:54   #226
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
ja balkan prepoznajem samo po jalu. sta fali ako neko nas si u tom preskupom minenu moze priustit trosoban stan i mercedes ??? kad ce se pocet gledat jel zasluzio ? jer ako je zasluzio/la ne vidim u cemu je problem ? sta cemo sa balkancima koji ni sa "siromasnog i skromnog sjevera" ne dotjeraju nista jer nista nisu ni zasluzili ? kad cemo takve nazvat pravim imenom ?
Potpis, balkanski moto je pljuni, mrzi, zgazi.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 16:11   #227
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
ja balkan prepoznajem samo po jalu. sta fali ako neko nas si u tom preskupom minenu moze priustit trosoban stan i mercedes ??? kad ce se pocet gledat jel zasluzio ? jer ako je zasluzio/la ne vidim u cemu je problem ? sta cemo sa balkancima koji ni sa "siromasnog i skromnog sjevera" ne dotjeraju nista jer nista nisu ni zasluzili ? kad cemo takve nazvat pravim imenom ?
Nije uopće u tome bila poanta.
Quorgyle is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 16:15   #228
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
ja balkan prepoznajem samo po jalu. sta fali ako neko nas si u tom preskupom minenu moze priustit trosoban stan i mercedes ??? kad ce se pocet gledat jel zasluzio ? jer ako je zasluzio/la ne vidim u cemu je problem ? sta cemo sa balkancima koji ni sa "siromasnog i skromnog sjevera" ne dotjeraju nista jer nista nisu ni zasluzili ? kad cemo takve nazvat pravim imenom ?
Naravno da nikom ne smeta uspješan čovjek, neka svi budemo uspješni, ali tip govori kako je radniku skupo živit u Munchenu, jer je cijena stana tolika i tolika.

Kad mu je pokazano, kao prvo, da je Munchen najskuplji grad u Njemačkoj, a onda i da se nađe jeftiniji stan, i to 40% skoro, onda mjenja temu.

Pazi usporedbe, Drniš...

Nema grada u HR kojeg možeš usporedit sa Dortmundom ili Freiburgom. To je za nas predaleko, bez obzira na broj stanovnika.
rocker1987 is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 18:41   #229
onda nisam dobro procitao. sto se tice cijena, kod svabe dobijes za pare odredjenu uslugu. ako ne mozes da platis, boze moj, ides dalje. fora je da se ide do svojih nekakvih granica sposobnosti, zaista ako je nekom i stalo da se pokaze u selu pa se vrati sa golfom dvojkom, opet je tvojih ruku djelo i opet nije da nije bas nista a ako ce selo i pljuvat, pljuje po sebi jer nije mrdnulo guzicom a ti si ipak nesto stvorio pa sta i koliko vec, samo ti znas koliko si se potrudio i sta si prosao. ako neko dolazi u minhen jer u minhenu ima hrvata i ocekuje neko bogacenje onda se debelo zajebo i tako i tako a i ocigledno, mozda je napustio selo ali selo nije napustilo njega. takvi se obicno vrate bez icega i onda i proklinju zapad.
__________________
Prijatelj i ja, sedimo na klupi, gledamo zvezde
bata konj harmonikas is offline  
Odgovori s citatom
Old 18.03.2015., 19:50   #230
Quote:
bata konj harmonikas kaže: Pogledaj post
ako neko dolazi u minhen jer u minhenu ima hrvata i ocekuje neko bogacenje onda se debelo zajebo i tako i tako a i ocigledno, mozda je napustio selo ali selo nije napustilo njega. takvi se obicno vrate bez icega i onda i proklinju zapad.
Da, ali baš zbog jala raja primjeti samo onog susjeda koji dolazi s porscheom, ne primjeti drugih 50 koji dolaze s autobusom, ako uopće dolaze. I onda po forumu baljezgaju da su tamo kuće od čokolade.
Guud is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.04.2015., 21:21   #231
Pozdrav,

ovako je kod mene u Austriji: Kao pocetnik programer imao sam placu 1500€ neto, nakon 3 godine se povecava po kolektivnom. Sad je 1800€ neto. Takodjer se dobiva 13. i 14. placa koje su vece od normalne. 13. je oko 2180 a 14. 2100 € neto. Stan od 65 m², najam, kosta od 650€, rezije oko 150€, auto zavisi kakavi imas, moj 90PS me kosta 55€/mj. Ostali "luksuz," telefon, internet, mobitel, televizor zavisi od osobe do osobe sto treba ili koliko je spreman izdvojiti.
Ja zivim sa zenom pa smo iznajmili veci stan. Inace za samca je dovoljan manji stan pa se placa i manji najam i manje su rezije (npr: 400 najam + 100 rezije).

Mi cekamo bebu, pa da vam dam i neke informacije u vezi toga:
150 € se dobije za dijete do zavrsetka njegovog skolovanja a najdulje do 27. godine zivota. Kako je dijete starije, dobiva se vise, preko 200€.
Za vrijeme porodiljnog, ima vise modela, mi smo se odlucili da zena ostane 20 mjeseci kod kuce, dobiva se 650€/mj. Iznos je uvijek isti i prilagodi se odabranom modelu, pa tako se za 12 mjeseci porodiljnog dobiva vise mjesecno.

Prije je zena radila 10 sati tjedno i dobivala 350 neto.
S mojom placom od 1500 i njenom od 350 mi smo sasvim dobro zivjeli. Uvijek smo si mogli priustiti bilo sto, novi tv, frizider, PC, odjeca, obuca... Svaka 2 tjedna smo isli kuci. Godisnji 1 godisnje ljeti, zimi smo radje ostajali kod roditelja i obitelji.
Sto se tice zivota u Astriji, takodjer smo si mogli prisutiti vecere u restoranima, izlazke i sl.

Na zalost, iako zivimo blizu doma u HR, odlucili smo da se za sada ne vracamo, a razlozi su financijska sigurnost, stanje u zdrastvu, potpore za obitelj...

Pozdrav iz Ö
Jerac102 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 11:18   #232
Quote:
glazar kaže: Pogledaj post
Ne sjećam se točno tko je što jeo, ali bilo je klasično jeftilen vijetnamsko mjesto - sushi i spring rolls za predjelo, a za glavno patka/piletina/govedina u nekakvom umaku i riža/rezanci. I dva Paulanera i četiri gin tonica. Ništa posebno, u Zg bi vjerojatno bilo jeftinije, ali ne toliko drastično da bih išao plašiti ljude s pričama kak je vani sve skupo
Zivio sam sad u Liegeu neko vrijeme.

Cijene restorana su cca 2.5x vise nego kod nas. Place su cca 1.8x vece.
Trosoban stan u staroj zgradi je oko 800E mjesecno s komunalijama + racunaj jos cca 200E rezija prosjecno za struju i grijanje (grijanje je vrlo skupo, plin racunas oko 1000E / godisnje).

Npr.

- Minimalac je ~500E neto, kod nas 2800 kn.
- Doktorska placa je cca 3500E neto s dezurstvima, kod nas oko 2000E...
- jeftino glavno jelo u restoranu = 11-15E / osoba, kod nas - oko 30 kn
- normalno jelo (zec, odrezak) u restoranu = 20E / osoba, kod nas oko 80 kn
- toceni Jupiler (njihova "Zuja") = 2.9E / pol litre, kod nas 12 kn
- special (samostanske) pive (Rochefor, razni Trapisti) = 5-7E / boca, kod nas ih nema pa ne mogu usporedjivati

Bottom line - kod nas za neku normalnu placu dobijes puno vise nego za normalnu placu u Belgiji. Usudio bi se reci da 10k kuna u HR vrijedi kao 20k kuna tamo...

Da li i tamo ima sitorinje? Ima, i to mnogo. Da li ce tebi kao strancu netko pomoci - da - reci ce ti kad ti krece prvi vlak za doma i sutnut te na njega. Da li si tamo dozivotno stranac? Jesi i vjerojatno si osudjen biti contractor do kraja zivota za razliku od domacih koji su najcesce employees i mnogo su jednakiji od tebe sto se tice posla i prava

Dakako - ako nemas posla u HR - sve ti je bolje i dakako da ces otici, ali da je lako i lijepo - daleko od toga.

Pozitivne strane se vise ogledaju kroz opcu uredjenost infrastrukture / prijevoza i sl.
Ekonomski - realno govoreci cijela je europa u govnima. Tamo gdje ima posla svi zele biti i dizu cijene smjestaja / usluga pa ti placa prakticki sluzi za najam rupe u koju se zavuces nakon 12 satnog radnog dana. Tamo gdje nema posla (unistena HR sela i pojedini gradovi) se sve prodaje i daje u zakup u bescijenje... iako je prekrasno i ima golemi potencijal koji stoji neiskoristen...

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 11:37   #233
Quote:
glazar kaže: Pogledaj post

Nismo išli u jeftini restoran po Autentično Vijetnamsko Iskustvo, nego onak, povečerati u društvu, umjesto svatko sam doma. Mislim da svi ti jeftini azijati imaju istog dobavljača namirnica, možda čak i kupuju složeni sushi, jer uvijek izgleda isto i ima isti okus. Al ga jako volim pa mi je svejedno, dobar mi je i u SC-brza-linija-style restoranu na poslu
U ZG su ti te azijske menze 22 - 35 kn obrok. Iskreno jeftinije me to izidje nego kad doma kuham neko malo vise fensi jelo...

Konkretno patka meni (mislim da je i juha ukljucena) je 28 kn u Draskovicevoj (da ne reklamiram konkretno mjesto), sa ne-fensi cugom izidje 40 kn, za troje bi ispalo 120 kn = ~15E.

Dakle - tih 40E sto ste platili za jeftilen tamo je 2.5x suplje nego u ZG

Sto taman potvrdjuje sto sam rekao - place cca 2 puta vece, sve cca 2.5 puta skuplje. :klap:
Ali jos jednom cu ponoviti - ako kod nas nemas nikakvu placu - nema usporedbe.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 15:05   #234
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Zivio sam sad u Liegeu neko vrijeme.

Cijene restorana su cca 2.5x vise nego kod nas. Place su cca 1.8x vece.
Trosoban stan u staroj zgradi je oko 800E mjesecno s komunalijama + racunaj jos cca 200E rezija prosjecno za struju i grijanje (grijanje je vrlo skupo, plin racunas oko 1000E / godisnje).

Npr.

- Minimalac je ~500E neto, kod nas 2800 kn.
- Doktorska placa je cca 3500E neto s dezurstvima, kod nas oko 2000E...
- jeftino glavno jelo u restoranu = 11-15E / osoba, kod nas - oko 30 kn
- normalno jelo (zec, odrezak) u restoranu = 20E / osoba, kod nas oko 80 kn
- toceni Jupiler (njihova "Zuja") = 2.9E / pol litre, kod nas 12 kn
- special (samostanske) pive (Rochefor, razni Trapisti) = 5-7E / boca, kod nas ih nema pa ne mogu usporedjivati


Pozitivne strane se vise ogledaju kroz opcu uredjenost infrastrukture / prijevoza i sl.
Ekonomski - realno govoreci cijela je europa u govnima. Tamo gdje ima posla svi zele biti i dizu cijene smjestaja / usluga pa ti placa prakticki sluzi za najam rupe u koju se zavuces nakon 12 satnog radnog dana. Tamo gdje nema posla (unistena HR sela i pojedini gradovi) se sve prodaje i daje u zakup u bescijenje... iako je prekrasno i ima golemi potencijal koji stoji neiskoristen...

I.


Izvini,ali ti si dosta jasan.Vjeruješ da je Hr odlična zemlja,u najmanju ruku si realan i to poštujem...

Ali,ako se dobro sjećam...

I ti i žena ste još u 30-ima ili slično,ima top zanimanja i svaki plaće iznad 10 000 kn...

realno,u HR je,što se tiče financija najveći problem:

1.)Plaću iznad 5-6000 kn je već teže dobiti...

2.)Zaposlenost (to je za mene relevantniji podatak) je gora neka Grčka ,Španjolksa----izgubiti posao...katastrofa

Tako da uspoređivati vas dvoje koji imate za HR prilike odlične plaće i oboje ste zaposleni je malo i glupo....

Vjerovatno ima i tu na podforumu brojki gdje ste vi unutar 10% u ovoj zemlji po zaradi....

Govori se o nekom prosjeku,u prvom planu,ali i različitim benefitima života u razvijenijim zemljama...

Diskriminacija?

Pa brate,jedan čovjek je dobro rekao-U Hrvatskoj je najgore biti Hrvat!

za vrijeme ove vladavine SDP-a je zaposleno hrpa Srba i komunjara,kada dođe HDZ biti će najviše Hercegovci,pa ima ih svagdje....
mgrci43 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 15:11   #235
Quote:
Pa brate,jedan čovjek je dobro rekao- U Hrvatskoj je najgore biti Hrvat!
Za vrijeme ove vladavine SDP-a je zaposleno hrpa Srba i komunjara,kada dođe HDZ biti će najviše Hercegovci, pa ima ih svagdje....
Naravno, uvijek su "drugi" krivi i najlakše je "druge" okriviti za vlastiti neuspjeh.
Vanka nisu toliko bolje plaće, koliko je lakše poslovati ili raditi u uređenijem sistemu i društvu, za razliku od našeg.
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.04.2015., 15:52   #236
Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Zivio sam sad u Liegeu neko vrijeme.

Cijene restorana su cca 2.5x vise nego kod nas. Place su cca 1.8x vece.
Trosoban stan u staroj zgradi je oko 800E mjesecno s komunalijama + racunaj jos cca 200E rezija prosjecno za struju i grijanje (grijanje je vrlo skupo, plin racunas oko 1000E / godisnje).

Npr.

- Minimalac je ~500E neto, kod nas 2800 kn.
- Doktorska placa je cca 3500E neto s dezurstvima, kod nas oko 2000E...
- jeftino glavno jelo u restoranu = 11-15E / osoba, kod nas - oko 30 kn
- normalno jelo (zec, odrezak) u restoranu = 20E / osoba, kod nas oko 80 kn
- toceni Jupiler (njihova "Zuja") = 2.9E / pol litre, kod nas 12 kn
- special (samostanske) pive (Rochefor, razni Trapisti) = 5-7E / boca, kod nas ih nema pa ne mogu usporedjivati

Bottom line - kod nas za neku normalnu placu dobijes puno vise nego za normalnu placu u Belgiji. Usudio bi se reci da 10k kuna u HR vrijedi kao 20k kuna tamo...

Da li i tamo ima sitorinje? Ima, i to mnogo. Da li ce tebi kao strancu netko pomoci - da - reci ce ti kad ti krece prvi vlak za doma i sutnut te na njega. Da li si tamo dozivotno stranac? Jesi i vjerojatno si osudjen biti contractor do kraja zivota za razliku od domacih koji su najcesce employees i mnogo su jednakiji od tebe sto se tice posla i prava

Dakako - ako nemas posla u HR - sve ti je bolje i dakako da ces otici, ali da je lako i lijepo - daleko od toga.

Pozitivne strane se vise ogledaju kroz opcu uredjenost infrastrukture / prijevoza i sl.
Ekonomski - realno govoreci cijela je europa u govnima. Tamo gdje ima posla svi zele biti i dizu cijene smjestaja / usluga pa ti placa prakticki sluzi za najam rupe u koju se zavuces nakon 12 satnog radnog dana. Tamo gdje nema posla (unistena HR sela i pojedini gradovi) se sve prodaje i daje u zakup u bescijenje... iako je prekrasno i ima golemi potencijal koji stoji neiskoristen...

I.
Ovo je potpuno nebulozna usporeba, zaključivati na temelju Liegea o ekonomiji Belgije je otprilike kao zaključivati na temelju Siska o ekonomiji Hrvatske.
JPK is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 00:29   #237
Sad si me podsjetio da si slično pisao i na cijenama nekretnina, naravno i tamo je ispalo da je u Zg super, a Belgija niš posebno...

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Zivio sam sad u Liegeu neko vrijeme.

Cijene restorana su cca 2.5x vise nego kod nas. Place su cca 1.8x vece.
Trosoban stan u staroj zgradi je oko 800E mjesecno s komunalijama + racunaj jos cca 200E rezija prosjecno za struju i grijanje (grijanje je vrlo skupo, plin racunas oko 1000E / godisnje).
Ekstrapolacija troškova života iz cijene restorana

Plaće 1.8x veće - znači prosječna belgijska plaća je 1200 €, potpuno netočno

Da, struja i plin su skuplji - meni je 100tinjak eura mjesečno više nego u Zg, za 100 m2 stana umjesto 50 m2. Efektivna razlika 500 eura godišnje... U ukupnoj cifri na godišnjoj razini to je 1/4 prosječne plaće.

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
- Minimalac je ~500E neto, kod nas 2800 kn.
- Doktorska placa je cca 3500E neto s dezurstvima, kod nas oko 2000E...
- jeftino glavno jelo u restoranu = 11-15E / osoba, kod nas - oko 30 kn
- normalno jelo (zec, odrezak) u restoranu = 20E / osoba, kod nas oko 80 kn
- toceni Jupiler (njihova "Zuja") = 2.9E / pol litre, kod nas 12 kn
- special (samostanske) pive (Rochefor, razni Trapisti) = 5-7E / boca, kod nas ih nema pa ne mogu usporedjivati
Wow! Nemam što drugo reći... Osim da je skoro sve krivo (ili barem izvađeno iz konteksta=

- minimalac je 1501 euro bruto, a kako je to najmanja porezna stopa, neto je preko 1000 eura. Čistačica ima minimalnu satnicu od 9.5 eura.
http://www.emploi.belgique.be/defaul...04#AutoAncher0
- što točno znači doktorska plaća, ovi brojevi su mogući samo ako uspoređuješ doktora opće prakse s ništa iskustva i liječnika specijalista u Hr.
- ovo s restoranima je otprilike točno, ali potpuno nebitno. Ovdje odem u restoran otprilike jednom tjedno, u Zagrebu sam išao jednom mjesečno (Zg je otprilike duplo jeftiniji) - znači restoranski troškovi su mi narasli 800% i koliko je to novaca godišnje više? Zar je to uopće bitno?
- za pive me čisto zanima di si uspio u Liegeu naći Rochefort po 7 eura Niti jednom nisam vidio tako skupu pivu. Cjenik Deliriuma, prilično popularnog mjesta u Briselu

A koliko košta auto, tv, laptop, mobitel, knjiga, roba, godišnja karta za javni prijevoz, kolica, auto sjedalica, Ikea, sav ostali namještaj -> sve otprilike isto... S druge strane vrtić je besplatan (najobičniji kvartovski) - doplaćuje se topli obrok, zbrojeno nekoliko desetaka eura mjesečno. Također, online šoping je puno pristupačniji i boljeg izbora.

Vrlo je slična priča i ostalim zapadno europskim državama, npr. Njemačka (naročito sjever) ima i niže cijene u dućanima od Zagreba. OSIM u Minhenu, cijene najma nisu pretjerano više...

Quote:
igorl kaže: Pogledaj post
Bottom line - kod nas za neku normalnu placu dobijes puno vise nego za normalnu placu u Belgiji. Usudio bi se reci da 10k kuna u HR vrijedi kao 20k kuna tamo...

Da li i tamo ima sitorinje? Ima, i to mnogo. Da li ce tebi kao strancu netko pomoci - da - reci ce ti kad ti krece prvi vlak za doma i sutnut te na njega. Da li si tamo dozivotno stranac? Jesi i vjerojatno si osudjen biti contractor do kraja zivota za razliku od domacih koji su najcesce employees i mnogo su jednakiji od tebe sto se tice posla i prava

Dakako - ako nemas posla u HR - sve ti je bolje i dakako da ces otici, ali da je lako i lijepo - daleko od toga.

Pozitivne strane se vise ogledaju kroz opcu uredjenost infrastrukture / prijevoza i sl.
Ekonomski - realno govoreci cijela je europa u govnima. Tamo gdje ima posla svi zele biti i dizu cijene smjestaja / usluga pa ti placa prakticki sluzi za najam rupe u koju se zavuces nakon 12 satnog radnog dana. Tamo gdje nema posla (unistena HR sela i pojedini gradovi) se sve prodaje i daje u zakup u bescijenje... iako je prekrasno i ima golemi potencijal koji stoji neiskoristen...

I.
Bottom line je da projiciraš vlastitu situaciju (20-25000 kn obiteljskih prihoda, uz naslijeđene nekretnine) kao da je tipična hrvatska priča... A situacija je da je medijan plaće oko 4500 kn i to onih nešto ljudi što rade...
Ako želiš uspoređivati s sličnim pričama kao što je tvoja, u tom slučaju radi se o desetak tisuća eura neto, dvije tri nekretnine i potpuno lagodan život.

Quote:
JPK kaže: Pogledaj post
Ovo je potpuno nebulozna usporeba, zaključivati na temelju Liegea o ekonomiji Belgije je otprilike kao zaključivati na temelju Siska o ekonomiji Hrvatske.
Točno to, evo ja sam nakon njegovog posta pomislio na Slavonski Brod i rafineriju preko, ali čemu kad je Sisak idealan primjer...

Zadnje uređivanje z_k : 15.04.2015. at 01:01.
z_k is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 00:40   #238
Kuzim Igora,
odes u Belgiju,sjednes u tu slonovsku kafanu kao covjek a ne slon i zoves Karlovac...
kada ono ceh 14€
i to jos malo govno....
e tu odmah dozivis blekaut cijele drzave!!!
sve drugo nije bitno u tom trenutku,nit belgiska cokolada,nit vafli,nit jeftine zene...
ukratko dozivis pomracenje uma...
jos gora zemlja od te kvaziBelgije je Norveska,tamo samo pomaze kriminal...nista drugo...uzas od zemalja
__________________
2Pac Wonder Why They Call You Bitch--2Pac Pain--2Pac Dear Mama--2Pac Life Goes On--2Pac Do For Love-----2PacLil Homies(svi clanovi na forum.hr..)
comi1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 07:40   #239
Quote:
Vrlo je slična priča i ostalim zapadno europskim državama, npr. Njemačka (naročito sjever) ima i niže cijene u dućanima od Zagreba. OSIM u Minhenu, cijene najma nisu pretjerano više...
Itekako istina!
Metal is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.04.2015., 09:12   #240
Quote:
z_k kaže: Pogledaj post
Wow! Nemam što drugo reći... Osim da je skoro sve krivo (ili barem izvađeno iz konteksta=

- minimalac je 1501 euro bruto, a kako je to najmanja porezna stopa, neto je preko 1000 eura. Čistačica ima minimalnu satnicu od 9.5 eura.
http://www.emploi.belgique.be/defaul...04#AutoAncher0
- što točno znači doktorska plaća, ovi brojevi su mogući samo ako uspoređuješ doktora opće prakse s ništa iskustva i liječnika specijalista u Hr.
- ovo s restoranima je otprilike točno, ali potpuno nebitno. Ovdje odem u restoran otprilike jednom tjedno, u Zagrebu sam išao jednom mjesečno (Zg je otprilike duplo jeftiniji) - znači restoranski troškovi su mi narasli 800% i koliko je to novaca godišnje više? Zar je to uopće bitno?
- za pive me čisto zanima di si uspio u Liegeu naći Rochefort po 7 eura Niti jednom nisam vidio tako skupu pivu. Cjenik Deliriuma, prilično popularnog mjesta u Briselu
Ja sam samo pricao ono sto sam na vlastite oci vidio i platio, te cuo iz direktnog razgovora s ljudima.

Tako da mi se uopce ne da raspravljati s tobom niti ti ista dokazivati.

I.
igorl is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:53.