Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.08.2017., 15:11   #461
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
OBJAVLJENA je najpoznatija lista najboljih svjetskih sveučilišta, a Sveučilište u Zagrebu ove godine nije ušlo niti među prvih 500.

Šangajska lista objavljuje se od 2003. godine. Ove godine najboljim sveučilištem proglašen je Harvard, a slijede Stanford, Cambridge, MIT, Berkeley, Princeton, Oxford te Columbia.

Iako je Sveučilište u Zagrebu prošle godine bilo među 500 najboljih na svijetu (između 400. i 500. mjesta), ove je godine ispalo s liste 500 najboljih.

Sveučilište u Beogradu najbolje je rangirano među sveučilištima u regiji i nalazi se između 200. i 300. mjesta. Slijedi Sveučilište u Ljubljani, koje se nalazi između 400. i 500. mjesta. Među prvih 500 nema niti jednog sveučilišta iz BiH, Crne Gore i Makedonije.

http://www.index.hr/vijesti/clanak/o...00/988466.aspx
To nije nikakvo čudo, s obzirom na rektora Borasa i njegove planove povezivanja sveučilišta s crkvom, umjesto razvoja znanosti.
north wind is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 12:41   #462
Quote:
JEDNA od vodećih rang lista svjetskih sveučilišta Times Higher Education objavila je listu top 1000 sveučilišta za 2018. godinu. Prema najnovijoj rang listi, Sveučilište u Splitu preteklo je Sveučilište u Zagrebu.

Sveučilište u Splitu rangirano je između 501. i 600. mjesta dok je Sveučilište u Zagrebu u posljednjoj skupini, između 800. i 1000. mjesta.

Prema objavljenim podacima, na splitske fakultete je upisano 20.817 studenata, a pojedini profesor brine o 31 studentu.

Na zagrebačkim fakultetima studira 73.465 studenata, a pojedini profesor brine o njih 17. Međunarodnih studenata na oba sveučilišta je tek jedan posto.

Prvo mjesto drži Oxford, a na drugom je njegov rival Cambridge.
http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...bu/993502.aspx

aaaaaaaaaaaaahahhaha, Split bolji od Zagreba
__________________
Confluence of sounds
manchild is online now  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 19:34   #463
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
http://www.index.hr/vijesti/clanak/s...bu/993502.aspx

aaaaaaaaaaaaahahhaha, Split bolji od Zagreba
To nikad nije bilo upitno.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.09.2017., 21:43   #464
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
To nikad nije bilo upitno.
Ala gušta
DJTcro is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 00:32   #465
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
To nikad nije bilo upitno.
Upitno je i sada (a pogotovo je bilo prije nedavnog jačeg razvoja, do kada nije moglo funkcionirati bez honorarnih predavača iz vana, najviše iz Zagreba):
Quote:
Jeka kaže: Pogledaj post
...
Što se pak tiče položaja na raznim rang-ljestvicama, u znanstvenom rangiranju, beogradskom i ljubljanskom sveučilištu jako pomaže to što se u njihove radove ubrajaju i radovi tamošnjih samostalnih instituta, a zagrebačkom ne.

Takvi su organizacioni-institucionalni odnosi u raznim zemljama. Na primjer, beogradsko sveučilište je na šangajskoj listi odjednom bilo poskočilo za mnogo mjesta, te pritom preskočilo zagrebačko, kada je u Srbiji bilo dogovoreno ili odlučeno da se to tako računa i deklarira, a ne zbog nekog iznenadnog realnog skoka bilo čega.

Čuo sam doduše da neki zagrebački instituti, ili bar ljudi zaposleni na njima, imaju nekakve aranžmane s nekim donedavno dosta manjim sveučilištima (Rijeka, Split ...) pa se neki njihovi radovi pribroje tim manjim sveučilištima.
Ovo boldano je učinilo da splitsko sveučilište na relativno mali broj zaposlenih ima veći broj znanstvenih radova - ali oni su zapravo često radovi ljudi sa zagrebačkih samostalnih, tj. vansveučilišnih instituta.
Jeka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 08:55   #466
Quote:
Jeka kaže: Pogledaj post
Upitno je i sada (a pogotovo je bilo prije nedavnog jačeg razvoja, do kada nije moglo funkcionirati bez honorarnih predavača iz vana, najviše iz Zagreba):

Ovo boldano je učinilo da splitsko sveučilište na relativno mali broj zaposlenih ima veći broj znanstvenih radova - ali oni su zapravo često radovi ljudi sa zagrebačkih samostalnih, tj. vansveučilišnih instituta.
Molim te nemoj ovu temu pretvorit u zagrebačko vs splitsko jer to nema smisla.

Zagrebačko postoji od 1669. godine a splitsko od 1974. godine i samo po sebi je tragedija da jedno sveučilište tolike tradicije ima tako loš rejting.
__________________
Niks grozje ščipjen, niks smokve ticen perke ćeš dobit takicon po tampliru.
Cuka is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.03.2018., 22:47   #467
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Molim te nemoj ovu temu pretvorit u zagrebačko vs splitsko jer to nema smisla.

Zagrebačko postoji od 1669. godine a splitsko od 1974. godine i samo po sebi je tragedija da jedno sveučilište tolike tradicije ima tako loš rejting.
Istina. Najrazvikanija sveucilista svijeta su mahom univerziteti iznimno bogate tradicije.
__________________
"Human progress never rolls in on wheels of inevitability; it comes through the tireless efforts of men willing to be co workers with God, and without this hard work, time itself becomes an ally of the forces of social stagnation. We must use time creatively, in the knowledge that the time is always ripe to do right." - Letter from a Birmingham Jail, King, Jr.
Atticus Finch is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2018., 12:32   #468
ne znam da li jos uvijek na i preslavnom mi faksu Gradjevinskom u Kacicevoj, u velikoj dvorani, desno pored ulaza gledano iz dvorane stoji plaketica kak je u toj istoj dvorani predavanje 1942-e drzao glavom i bradom Max Planck.

iz danasnje perspektive, koja se moze rastegnuti i na par desetljeca ranije, to bi znacilo gotovo u dlaku isto kao da je "Fizika" na PMF-u organizirala predavanje Stephena Hawkinga.

a danas smo tu gdje jesmo. jedino sveuciliste sa teritorija ex-Yu koje i dalje prezivljava na na top 500 listi, o cemu sam zadnji put cuo otprije 2-3 godine, je ono iz Ljubljane.

to bi bilo sramota do neba.
bilo gdje, ali ne i u maloj, korumpiranoj, popljackanoj drzavici izvrnutih vrijednosti, sa zivotarujucim pucanstvom nemilosrdno mentalno silovanom, najintenzivnije u vrijeme izbora, kak to vec bog zapoveda.

ne cudi stoga sto tu Znanje nitko vise niti cijeni, stoga niti ne zeli. zasto i bi, kad se to isto mazohisticko drustvo radije ugledava na npr. big brother idiote, red carpet posvuduse velikih sisa, cajke i lazljive nogometase, kriminalce koje policija hapsi, a pravosudje oslobadja, ubojice i ratne zlocince.
zarada je masna, trud veci ili manji, rizik ponekad zeru veci, ali da se. i na kraju svi te vole, svi te postuju.

npr. danas 60+ hrvatske djece od 12-15 godina ne zna za jedan JEDINI Teslim izum. no, znaju koji broj grudnjaka nosi Bacicka ili koliko tjedno digne L. Modric.
ne cudi, obzirom da je jos prije nepunih 20 g. glede tog genija omiljeni Tudjmanov redatelj partizanskih filmova bio govorio da "jos nije vrijeme za Teslin spomenik".
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2018., 13:13   #469
Quote:
Cuka kaže: Pogledaj post
Molim te nemoj ovu temu pretvorit u zagrebačko vs splitsko jer to nema smisla.

Zagrebačko postoji od 1669. godine a splitsko od 1974. godine i samo po sebi je tragedija da jedno sveučilište tolike tradicije ima tako loš rejting.
To piše na na grbu ali realno od negdje kraja 18-og stoljeća.
__________________

“Religion was invented when the first con man met the first fool.” Mark Twain
kumek is offline  
Odgovori s citatom
Old 09.05.2018., 13:43   #470
Quote:
soylent kaže: Pogledaj post
ne znam da li jos uvijek na i preslavnom mi faksu Gradjevinskom u Kacicevoj, u velikoj dvorani, desno pored ulaza gledano iz dvorane stoji plaketica kak je u toj istoj dvorani predavanje 1942-e drzao glavom i bradom Max Planck.

iz danasnje perspektive, koja se moze rastegnuti i na par desetljeca ranije, to bi znacilo gotovo u dlaku isto kao da je "Fizika" na PMF-u organizirala predavanje Stephena Hawkinga.

a danas smo tu gdje jesmo. jedino sveuciliste sa teritorija ex-Yu koje i dalje prezivljava na na top 500 listi, o cemu sam zadnji put cuo otprije 2-3 godine, je ono iz Ljubljane.

to bi bilo sramota do neba.
bilo gdje, ali ne i u maloj, korumpiranoj, popljackanoj drzavici izvrnutih vrijednosti, sa zivotarujucim pucanstvom nemilosrdno mentalno silovanom, najintenzivnije u vrijeme izbora, kak to vec bog zapoveda.

ne cudi stoga sto tu Znanje nitko vise niti cijeni, stoga niti ne zeli. zasto i bi, kad se to isto mazohisticko drustvo radije ugledava na npr. big brother idiote, red carpet posvuduse velikih sisa, cajke i lazljive nogometase, kriminalce koje policija hapsi, a pravosudje oslobadja, ubojice i ratne zlocince.
zarada je masna, trud veci ili manji, rizik ponekad zeru veci, ali da se. i na kraju svi te vole, svi te postuju.

npr. danas 60+ hrvatske djece od 12-15 godina ne zna za jedan JEDINI Teslim izum. no, znaju koji broj grudnjaka nosi Bacicka ili koliko tjedno digne L. Modric.
ne cudi, obzirom da je jos prije nepunih 20 g. glede tog genija omiljeni Tudjmanov redatelj partizanskih filmova bio govorio da "jos nije vrijeme za Teslin spomenik".
Imalo je i Riječko sveučilište Petera Salchera. Konkretno današnji Pomorski fakultet Rijeka.

https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Salcher


I srednja Pomorska u Bakru, Andriju Mohorovičića.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Andrij...i%C4%8Di%C4%87
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 04:07   #471
Quote:
soylent kaže: Pogledaj post

a danas smo tu gdje jesmo. jedino sveuciliste sa teritorija ex-Yu koje i dalje prezivljava na na top 500 listi, o cemu sam zadnji put cuo otprije 2-3 godine, je ono iz Ljubljane..
Pa ta rangiranja svjetskih sveučilišta postoje tek zadnjih 15-tak godina, ARWU od 2003, QS od 2004 te Times od 2010, gdje su sveučilišta s prostora ex-Yu bila pred 20, 50 ili 100 god ne znamo, možda nisu bila nit med prvih 2000 sveučilišta No općenito cijela istočna Europa stoji jako loše na svim tim rangiranjima, a i ubuduće će biti još gore, ovo je natjecanje u kojem male middle income zemlje baš i nemaju što za tražiti. Konkurencija je preogromna, naročito iz Azije, a biti će sve veća, naročito nakon što Indija započne sa svojim politikama po uzoru na Kinu. Danas je Kina nakon USA zemlja s najvećim brojem sveučilišta med 500, USA ima 135, Kina ima 57

S druge strane Saudijska Arabija stoji bolje neg cijela ex Yu sa čak 4 sveučilišta među 500 najboljih. i onda ljudi pljuju po njima kak su zaostali.

101-150 King Abdulaziz University
101-150 King Saud University
201-300 King Abdullah University of Science and Technology
401-500 King Fahd University of Petroleum & Minerals

http://www.shanghairanking.com/ARWU2017.html


No Srbija ima 4 sveučilišta med prvih 500 iz područja matematike, Slovenija 2, a RH jedno:

201-300 University of Belgrade
301-400 University of Nis
401-500 University of Kragujevac
401-500 University of Novi Sad

201-300 University of Ljubljana
201-300 University of Maribor

301-400 University of Zagreb

http://www.shanghairanking.com/Shang...thematics.html

Iz fizike:

151-200 University of Belgrade
151-200 University of Ljubljana
201-300 University of Split
401-500 University of Maribor
401-500 University of Zagreb

http://www.shanghairanking.com/Shang...s/physics.html
Shiletian is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 07:51   #472
Quote:
Shiletian kaže: Pogledaj post


No Srbija ima 4 sveučilišta med prvih 500 iz područja matematike, Slovenija 2, a RH jedno:

201-300 University of Belgrade
301-400 University of Nis
401-500 University of Kragujevac
401-500 University of Novi Sad

201-300 University of Ljubljana
201-300 University of Maribor

301-400 University of Zagreb

http://www.shanghairanking.com/Shang...thematics.html

Iz fizike:

151-200 University of Belgrade
151-200 University of Ljubljana
201-300 University of Split
401-500 University of Maribor
401-500 University of Zagreb

http://www.shanghairanking.com/Shang...s/physics.html
ne znam o cijem se to istrazivanju radilo prije par godina, i gdje je bilo objavljeno. no, sad, ako ce mi se vjerovati, zaista sam o tome procitao i bio dosta razocaran. glede Herr Plancka posebno.
no, ARWU mi se cini relevantna ekipa, pa zeru lakse disem, hvala.

no pogledaj sto kaze ekipa iz Webometrics, sto su bili prenosili i hrvatski portali:
http://www.webometrics.info/en/Europe/Croatia%20%20%28local%20name%3A%20Hrvatska%29

...nije, nije dobro!
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 10.05.2018., 08:01   #473
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Imalo je i Riječko sveučilište Petera Salchera. Konkretno današnji Pomorski fakultet Rijeka.

https://en.wikipedia.org/wiki/Peter_Salcher


I srednja Pomorska u Bakru, Andriju Mohorovičića.

https://hr.wikipedia.org/wiki/Andrij...i%C4%8Di%C4%87
moram priznati da za gdina Petera Salchera nisam bio cuo, no teta Wikipedia me prosvjetlila i ucinila ponosnim. Forza Fiume!

A Andrija Mohorovcic, iako po doprinosu opecm boljitku i ubrzanom progresu ljudske vrste samo zeru klase nizi od M.Plancka , ipak govori sam za sebe. Bravo za Bakar!

Imamo mi jos i prepametnih zena i muskaraca, manje poznatih, posebno u Hrvatskoj koji zasluzuju plakete po fakultetima i znanstvenim institutima sirom Hrvatske.
no mislim da mi njih nismo zasluzili. te ih eno razmililili se po bijelom svijetu. pa naposljetku i proglaseni da li izdajnicima od strane onoga biskupa ili "defetistima" od strane Predsjednice pa tako neka njih, neka po CERN- ovima, MIT-ovima, YALE-ovima, Stanfordima, Kings College-ima... mozemo mi i bez njih.
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 16:48   #474
Quote:
soylent kaže: Pogledaj post
ne znam da li jos uvijek na i preslavnom mi faksu Gradjevinskom u Kacicevoj, u velikoj dvorani, desno pored ulaza gledano iz dvorane stoji plaketica kak je u toj istoj dvorani predavanje 1942-e drzao glavom i bradom Max Planck.

iz danasnje perspektive, koja se moze rastegnuti i na par desetljeca ranije, to bi znacilo gotovo u dlaku isto kao da je "Fizika" na PMF-u organizirala predavanje Stephena Hawkinga.
Nije bas tako, i danas slavna imena znanosti dolaze kod nas u posjete i predavanja. Samo, to je vise rezultat izuzetno kvalitetnih pojedinaca i grupa koje suraduje s takvim vrhunskim znanstvenicama nego sustavnog rada. Max Planck ipak nije tih godina bio pandan Hawkingu, u to vrijeme Hawkingu je jedini pandan bio Einstein. No, 60-ih i 70-ih godina na sveucilistu je boravio jedan Heisenberg i Bohr, prvenstveno zbog znanstvenog rada Supeka. Nedavno je Cedri Villani bio u Zagrebu, trenutno jedan od matematickih superzvijezda. George Smoot, americki nobelovac, nekoliko je puta boravio u Rijeci i cak i dobio pocasni doktorat.
__________________
The only way of finding the limits of the possible is by going beyond them into the impossible. (A. Clarke)

Obnovljeni astronomski blog
El Tomo is offline  
Odgovori s citatom
Old 11.05.2018., 18:22   #475
Quote:
Shiletian kaže: Pogledaj post
No Srbija ima 4 sveučilišta med prvih 500 iz područja matematike, Slovenija 2, a RH jedno:

201-300 University of Belgrade
301-400 University of Nis
401-500 University of Kragujevac
401-500 University of Novi Sad

201-300 University of Ljubljana
201-300 University of Maribor

301-400 University of Zagreb

http://www.shanghairanking.com/Shang...thematics.html

Iz fizike:

151-200 University of Belgrade
151-200 University of Ljubljana
201-300 University of Split
401-500 University of Maribor
401-500 University of Zagreb

http://www.shanghairanking.com/Shang...s/physics.html
:klap::klap::klap:
Koji smo mi jad. Bilo bi najpametnije zatvoriti naše fakultete i prenamijeniti zgrade u poslovne ili stambene prostore.
Onda bi sljedeće godine kad izađe popis barem mogli reći da naših tamo nema jer sveučilišta niti nemamo. Nije to za nas.

Sad se postavlja pitanje kako doživljavati zaposlenike takvih sveučilišta? S obzirom na rejting teško ih je doživljavati ozbiljno.
dummee is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 11:35   #476
Loše vijesti.

https://www.24sata.hr/tech/losa-slik...-europi-573170
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 14:25   #477
Quote:
El Tomo kaže: Pogledaj post
Nije bas tako, i danas slavna imena znanosti dolaze kod nas u posjete i predavanja. Samo, to je vise rezultat izuzetno kvalitetnih pojedinaca i grupa koje suraduje s takvim vrhunskim znanstvenicama nego sustavnog rada. Max Planck ipak nije tih godina bio pandan Hawkingu, u to vrijeme Hawkingu je jedini pandan bio Einstein. No, 60-ih i 70-ih godina na sveucilistu je boravio jedan Heisenberg i Bohr, prvenstveno zbog znanstvenog rada Supeka. Nedavno je Cedri Villani bio u Zagrebu, trenutno jedan od matematickih superzvijezda. George Smoot, americki nobelovac, nekoliko je puta boravio u Rijeci i cak i dobio pocasni doktorat.
eto, svata covjek nauci na ovome forumu, pa cak i od "veterana".
interesantna ti je stvar oko Heisenberga i Bohra u Hrvatskoj... imas kakvih detalja?


i, ili ti se potkrala greska ili je nesporazum, no kad se referiras na "te godine", ispada da Hawkinga i Plancka drzis suvremenicima, sto naravno nije bio slucaj (Hawking je rodjen 42-e, Planck je umro 48-e)

kako bilo, nije moje podrucje, no glede Planckove kvantne teorije, nije li to znacajanija teorija od Hawkingovih otkrica, od kojih je meni poznato samo "Hawkingovo zracenje"?
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 14:29   #478
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
jako.
__________________
...GRUEN IST MENSCHENFLEISCH!!!
soylent is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 14:35   #479
Quote:
soylent kaže: Pogledaj post
jako.
Inače dvojim u ovu ljestvicu jer sve i jednog iranskog inženjera kojeg sam upoznao su bili vrhunski. Nisam siguran koliko su iranska sveučilišta loša s obzirom na iranska tehnološka dostignuća. Koja zemlja je još sposobna sprovesti kompletan nuklearni program sama? Sigurno ne ona sa bullshit obrazovanjem. Tako da....
T-3000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.05.2018., 20:14   #480
Quote:
T-3000 kaže: Pogledaj post
Inače dvojim u ovu ljestvicu jer sve i jednog iranskog inženjera kojeg sam upoznao su bili vrhunski. Nisam siguran koliko su iranska sveučilišta loša s obzirom na iranska tehnološka dostignuća. Koja zemlja je još sposobna sprovesti kompletan nuklearni program sama? Sigurno ne ona sa bullshit obrazovanjem. Tako da....
Gdje si upoznavao iranske inzenjere? Jesu to bili prosjecni studenti iranskih fakulteta (jesu to uopce bili polaznici iranskih ili stranih fakulteta) ili krema? Sa svakog fakulteta izlazi pokoji izvrstan student, makar se dobrim dijelom sam obrazovao. Odlika dobrog fakulteta je da konzistentno prosjecne studente pretvara u dobre strucnjake.
__________________
Zli zeleni kefir
Ego is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:03.