Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 06.06.2005., 15:33   #1
Question Kortikosteroidi

Što su i čemu služe?
 
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 22:02   #2
fuj to
ja sam ih koristio za vrijeme kemoterapije, neznam čemu služe, već sam ja bio otvaro temu o njima,probaj malo prošvrljat na Zdravlju
ali nuspojave su nešto strašno
cvio14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 22:16   #3
imaš tu
https://www.forum.hr/showthread.php?s...light=decortin

i tu
https://www.forum.hr/showthread.php?s=&threadid=76158
cvio14 is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.06.2005., 23:35   #4
Kortikosteroidi su hormoni, djeluju protuupalno i antialergijski, koriste se kod puno raznoraznih boleština, npr. najtipičnije je valjda za raznorazna kožna oboljenja, imaju niz nuspojava.
verica is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2005., 02:27   #5
Verica ti je dobro rekla. Ja na žalost imam debelo iskustvo s njima. Zbog čega ih moraš piti?
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2005., 03:07   #6
Quote:
verica kaže:
Kortikosteroidi su hormoni, djeluju protuupalno i antialergijski, koriste se kod puno raznoraznih boleština, npr. najtipičnije je valjda za raznorazna kožna oboljenja, imaju niz nuspojava.
Baš to. Dobio kremu protiv alergije.
 
Odgovori s citatom
Old 07.06.2005., 16:53   #7
Vjerovatno ti je to i doktor rekao, ali svejedno: pokušaj ju koristiti što kraće ili barem sa dugim pauzama između korištenja jer dugo korištenje uzrokuje razne promjene na koži
wardancer is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2005., 22:07   #8
Ne znam kako ide s kremom, ali znam da se tablete ne smiju naglo prestati koristiti. Sve pitaj svog Dr. on je tu da ti kaže.
Cordelia is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.06.2005., 03:26   #9
Masti sa kortikosteroidima nisu za dugotrajnu uporabu i treba praviti pauze u terapijama..zar nema neka biljna zamjena?

A nije isto piti kortikosteroide u postizanju sportske forme i u svrhu lječanja ali u svakom slučaju oprez.
__________________
everyone wants happiness, no one wants pain.. but you can't make a rainbow without a little rain...
hoja is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 18:30   #10
Kalcij i kortikosteroidi

Imam crohnovu bolest i uzimam kortikosteroide (decortin) vec 6 mjeseci pa me zanima koje tablete su najbolje za nadomjestiti kalcij posto se on unistava sa njima
Takoder uzimam i imuran,pentasu i controloc pa ako imate bilo kakvih savjeta za sprijecavanje nuspojava slobodno napisite.
 
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 18:53   #11
osobno nisam upoznat sa interakcijom kalcija i kortikosteroida ali prepostavljam da se radi o lošoj apsorbiciji kao posljedica same bolesti...
možeš napisat generički naziv pentase?
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 20:16   #12
Pentasa je mesalazin(bar tako pise na kutiji)... mislim da je isti ljek kao salofalk samo sa produzenim djelovanjem.
Sto se tice kortikosteroida dokazano je da njihovo koristenje uvelike povecava mogucnost od osteoporoze i jos mnogo bolesti pa me zanima koje tablete sa kalcijem su najkvalitetnije
citat sa http://www.farmakologija.com/materia/h_cts.htm :
Nuspojave kod sustavne uporabe kortikosteroida su brojne i vrlo ozbiljne u slučaju dugotrajne terapije kortikosteroidima:
-peptički ulkus
-Cushingov sindrom
-atrofija nadbubrežne žlijezde
-osteoporoza
-psihički poremećaji i psihoze
-katarakta
-metabolički poremećaji
 
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 21:00   #13
Quote:
ivan_st kaže: Pogledaj post
Pentasa je mesalazin(bar tako pise na kutiji)... mislim da je isti ljek kao salofalk samo sa produzenim djelovanjem.
Blizu. Ista skupina lijekova. Kod pentase se radi samo o tome da su kapsule napravljene tako da otpustaju aktivnu supstanciju mesalamina polako kroz tanko i debelo crijevo, neovisno o pH.
simple is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 21:02   #14
točno da kortikosteroidi stvaraju povećani rizik za osteoporozu ali ne znam da bi baš kalcije mnogo tu pomogao, ali ipak bi ste trebao konzultirat sa internistom, po mogućnosti endokrinologom i/ili gastroeneterologom
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 16.05.2007., 21:07   #15
ja pijem medroll,i uz njega korisim rocaltrol
ali obavezno se savjetuj sa doktorom
jajoglavac is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.10.2007., 21:05   #16
u vezi s tim...

ja sam danas saznala da vrlo vjerojatno imam autoimuni hepatitis tipa 1 ( koji je onaj bolji i lakši za lječiti) i dr. je spominjao kortikosteroide i okruglu facu i kile i sve te...gadosti koje se pojavljuju kad ih se koristi. još trebam na biopsiju jetre da se točno sazna što je na stvari, ako ima neko za informirati me o bilo čemu u vezi s gore navedenim bila bi i više nego zahvalna...čitam po forumu i ne sviđa mi se...
alkemičarka89 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 17:30   #17
istina je da kortikosteroidi imaju mnoštvo nuspojava i da ih treba sa oprezom koristiti...no uvijek se gleda cost/benefit pa onda vidiš na čemu si...no po mom skromnom iskustvu bih rekao da oni koji ih koriste racionalno i po preporuci(racionalnog) liječnika uglavnom ih dobro podnose,imaju blaže ili nikakve nuspojave,koje ako se pojave mogu se kontrolirat drugim lijekovima i korigiranjem doze kortikosteroida
__________________
dežurni doktor
ante dumbledore is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.10.2007., 18:01   #18
Ja sam kao mala dobivala kortikosteroide intravenozno kod astmatičnih napada, a dan danas uzimam jedan udah kortikosteroidnog spreja ujutro i tako valjda dok ne umrem.

Prije 6 mjeseci sam imala upalu vidnog živca i tada su mi dali injekcije kortikosteroida ispod oka, a na kraju i cijelu kuru medrola intravenozna, pa kasnije tablete čija se doza postupno smanjivala.

Upozorena na nuspojave (u biti sam bila jako protiv toga, ali su me nagovorili), no ništa se nije dogodilo.

Udebljala se jednu kilu. Faca mi nije naotekla, nisam imala povišeni tlak ni lupanje srca. Po noći istina nisam bila pospana, ali trajalo je samo tri dana i dosta sam se znojila preko noći.
femmelatin is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 21:38   #19
Quote:
ante dumbledore kaže: Pogledaj post
istina je da kortikosteroidi imaju mnoštvo nuspojava i da ih treba sa oprezom koristiti...no uvijek se gleda cost/benefit pa onda vidiš na čemu si...no po mom skromnom iskustvu bih rekao da oni koji ih koriste racionalno i po preporuci(racionalnog) liječnika uglavnom ih dobro podnose,imaju blaže ili nikakve nuspojave,koje ako se pojave mogu se kontrolirat drugim lijekovima i korigiranjem doze kortikosteroida
Kortikosteroidi, pogotovu oni umjetni, nisu nikako dobra stvar. Jedina njihova prednost je u tome što mogu samo, na neko kraće vrijeme, doslovno potisnuti simptome bolesti natrag unutar tijela, tako da ti simptomi, nakon prestanka uzimanja kortikosteroida, odmah počinju ponovno izlaziti van i manifestiraju se na koži i sl.

Fatalna je pogreška što ih se uopće preporučuje kod upalnih stanja, s obzirom da se tijelo upalnim procesima brani i štiti, a upala se kortikosteridima potiskuje. Nerazumno i neprirodno...

Konvencionalna medicina meni nikada nije dala točnu dijagnozu moga stanja, a natrošio sam se novaca i novaca..Već godinama po licu vučem nekakvu vrstu dermatitisa ili što već i naravno, "to je neizlječivo".
Zato sam i napustio tzv. doktore koji mi nikada nisu znali postaviti točnu dijagnozu, a jedino šti su znali bilo je preporučiti Advantan ili Elocom, k tomu još i sintetičke kortikosteride, i to one jače.

Prije 9 dana otišao sam ayurvedskom liječniku, koji je, uz završeni klasični fakultet medicine sada jedan od tri stranaca na svijetu izvan Inidije koji radi po svim pravilima izvorne ayurvede i koji mi je strogo zabranio kortikosteroide. Sada koristim njegovu terapiju prema pravilima te medicine, koja je, dapače, najstarija na svijetu i mnogima je pomogla da se izliječe od tzv. "neizlječivih" bolesti. Naravno, s prestankom uzimanja kortikosterida stanje mi se pogoršalo, ali samo izvana, jer je veća bila šteta dok mi je lice bilo čisto, ali zahvaljujući tom otrovu od mometazona.

Prva dva tjedan su najteža, ali nakon toga bi trebalo ići ka konačnom izliječenju (dakle, ne samo ZAlječenju) moga problema i to potpuno prirodnim pute. Vrlo rado ću podijeliti svoje iskusto na forumu.
Pavlekic is offline  
Odgovori s citatom
Old 01.11.2007., 22:55   #20
Iako je pitanje davno postavljeno, odgovorit ću sada, jer ga sada i vidjeh.

Dakle, biljna zamjena za kortikosteroidne masti - mas od gaveza. Vjerojatno zvuči bapski... ali, meni je pomoglo...

Već godinama bolujem od lupusa - sistemskog. Uz hrpu raznih simptoma bilo je prisutno i crvenilo na koži, perutanje, pa lezije koje nikako da odu... Koristila sam prema preporuci liječnika kortikosteroidne kreme. I bila veoma zabrinuta zbog mogućih posljedica nakon dugotrajnog uzimanja.

A onda se moja majka uhvatila knjiga "liječenje biljem", pa je tako došla da masti od gaveza. Sama kopa korijen gaveza i sama radi mast. Bila sam skeptik. Međutim, sve lupusne "fleke" su se povukle. I danas mi je lice sasvim čisto.

Eto, to je moje iskustvo.
fermina-daza is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 00:59.