Natrag   Forum.hr > Društvo > Povijest > Vojna povijest i tehnologija

Vojna povijest i tehnologija Od praćke do ratova zvijezda.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 04.02.2015., 16:04   #1
Superkavitacijska torpeda

Postovi su premješteni iz teme sa slikama
HP
----------------------------------------------------------







Zadnje uređivanje Hollow Point : 14.02.2015. at 19:59.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.02.2015., 16:49   #2
jako zanimljivo i smrtonosno uružje, nema eksplozivnu glavu ali zamislite štetu od torpeda tekog skoro 3 tone pri brzini od blizu 400km/h

Ruski testovi na trupu sličnom onom klase Nimitz su rezultirali potpunim probijanjem a šanse da pobijegnete su jakoooo male





__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 14:48   #3
Gdje si pročitao da nema eksplozivnu glavu?
Ja sam pročitao da je prva verzija čak imala nuklearnu bojevu glavu, a sljedeće, konvencionalnu.

Međutim, mene zanima "kavitator" na vrhu torpeda, posebno ona ručica koja upravlja prstenom.

Kad sam to vidio, pomislio sam da je to radi usmjeravanja torpeda pomoću kavitacije same (tako da se kavitacija prekine na dijelu tijela torpeda, što tu stvara trenje, i torpedo bi mijenjao smjer gibanja.

Međutim, problem s tom teorijom je što je, kako vidimo na slici, prsten kontroliran samo u jednoj osi...


Zanimljivo, naknadno sam pročitao da Kinezi sada ispituju superkavitacijska torpeda koja upravo koriste princip varijabilnog trenja na koji sam pomislio.


Zadnje uređivanje The Avenger : 05.02.2015. at 15:18.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 14:58   #4
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post
Gdje si pročitao da nema eksplozivnu glavu?
Ja sam negdje pročitao da može čak imati i nuklearnu.
Istina... originalna verzija je bila opremljena nuklearnom bojnom glavom, danasnji svi imaju visoki eksploziv

postojala je verzija bez bojne glave koja je bila zamišljena kao dalekometna verzija koja je imala vece spremnike zraka i veci motor ali se pokazala neisplativom

ispricavam se na dezinformaciji jucer sam se zurio pa nisam skuzio da sam citao opis samo jedne verzije
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.02.2015., 20:29   #5
Quote:
The Avenger kaže: Pogledaj post

Međutim, mene zanima "kavitator" na vrhu torpeda, posebno ona ručica koja upravlja prstenom.

Kad sam to vidio, pomislio sam da je to radi usmjeravanja torpeda pomoću kavitacije same (tako da se kavitacija prekine na dijelu tijela torpeda, što tu stvara trenje, i torpedo bi mijenjao smjer gibanja.

Međutim, problem s tom teorijom je što je, kako vidimo na slici, prsten kontroliran samo u jednoj osi...


Zanimljivo, naknadno sam pročitao da Kinezi sada ispituju superkavitacijska torpeda koja upravo koriste princip varijabilnog trenja na koji sam pomislio.

moje mišljenje je da se zbog brzina kavitacija mijenja i postaje nestabilna pa se taj prsten koristi da stabilizira dijelove kavitacije koju su izgubili integrited ili mozda usmijere veci dio plinova prema gore jer tezina i tlak vode iznad torpeda sigurno narusavaju kavitaciju pa se taj prsten koristi kako bi izravnao pritisak

ali tvoja teorija nije losa jer se teoretski cijeli torpedo moze rotirati pa pomicanje prstena u drugoj osi nije potrebno, jednostavno okrenes sijeli torpedo
__________________
Death in flight when the Eagle screams, and the boom shakes down from the edge of my wings.
Fullback is offline  
Odgovori s citatom
Old 06.02.2015., 15:50   #6
Quote:
Fullback kaže: Pogledaj post
moje mišljenje je da se zbog brzina kavitacija mijenja i postaje nestabilna pa se taj prsten koristi da stabilizira dijelove kavitacije koju su izgubili integrited ili mozda usmijere veci dio plinova prema gore jer tezina i tlak vode iznad torpeda sigurno narusavaju kavitaciju pa se taj prsten koristi kako bi izravnao pritisak

ali tvoja teorija nije losa jer se teoretski cijeli torpedo moze rotirati pa pomicanje prstena u drugoj osi nije potrebno, jednostavno okrenes sijeli torpedo
Moguće je da je to što kažeš, iako mi se čini da ne postoji velika razlika u tlaku između gornje i donje površine torpeda.
A razmišljao sam i o rotiranju torpeda, no učinilo mi se da bi to onda moglo stvoriti komplikacije pri izračunavanju putanje - ali možda uopće nije problem... Torpedo bi se onda ponašao više kao zrakoplov, koji se cijeli zarotira kod mijenjanja smjera.
The Avenger is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 16:53.