Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Stanovanje > Vrt

Vrt Sobne i vrtne biljke, kantice i lopatice, vaši zeleni ljubimci.

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.02.2007., 20:41   #1
Pavitina / Klematis (Clematis vitalba) - penjačica

Baš sam gledala svoje clematise, pa me zanima, jesu li vam prolistali clematisi? Drži li ih netko (osim mene) na balkonu?
Ima li tko clematis alpina?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 22:37   #2
passiflora, bi li se ja mogao ogrebati za jednu?
vidio sam na googleu i zbilja su divne.
moze par rijeci o sadnji, održavanju cvatnji, prezimljavanju?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.02.2007., 23:10   #3


Nazalost nije jos prolistao... ali hoce....
__________________
moj blog
vragolast is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 13:31   #4
Quote:
osbourne kaže: Pogledaj post
passiflora, bi li se ja mogao ogrebati za jednu?
vidio sam na googleu i zbilja su divne.
moze par rijeci o sadnji, održavanju cvatnji, prezimljavanju?
Imam tri različita, nisam ih razmnažala, pa još nemam za poklanjanje. Razmnožavaju se, nažalost, samo položenicama i onda im treba oko godina dana rasta i tek se tad odvajaju od biljke... Preteško, pa nisam još probala. Vrtni centri normalno prodaju po par vrsta, ima svakakvih, a cijena je od 60ak kn.
Sadi se na sunčano mjesto, ali mu korijen mora biti u hladu (posadi se neka mala biljčica u podnožju ili se stavi crijep, kamenčići), traži zalijevanje koje je redovito. Večina ih je penjačica i narastu ovisno o vrsti, obično par metara. Cvatu u različita vremena isto ovisno o vrsti, 4. ili 6. i 9. ili 6., 7.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 13:41   #5
Mislim da montana i alpina listaju kasnije. Strpljivo čekajte, meni jedan ima jedva vidljive pupove.
Vidjela sam alpina prije par dana u bauhausu i još nije prolistao, zainteresirao me i kopka me da odem po njega
Koliko znam, mogu se uzgajati na balkonu, a posebno osjetljivije vrste i koje ne narastu puno.
Vragolast, to je alpina? Stvarno je prekrasan! Je li plav ili ljubičast, često boje nisu realistične.
Koliko su vam prošle godine narasli? Meni ne baš puno, pa razmišljam kako da im dam da se penju, po ogradi, po nekim špagama.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 15:48   #6
Passiflora, clematise možeš vrlo lako razmnožiti i iz sjemena.
kikca is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 15:58   #7
ma daj? probala si? sjeme si negdje kupila? pa za koliko godina onda procvate?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 22.02.2007., 07:30   #8
Ni moj clematis nije prolistao. Već sam mislila da je uvenuo zato što je na balkonu.
lily2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 23.02.2007., 11:16   #9
Hvala kikca to nisam znala. Baš ću probati ako mi je uspio preživiti zimu na balkonu.
lily2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 24.02.2007., 14:32   #10
imao sam par biljaka u par navrata sam kupovao, al sam nakon prve godine odustajao. clematise sam držao u loncima od oko 20ak cm i uredno bi nakon godinu dana pojeli su zemlju. držim da imaju korjena koliko i nadzemnih grana,ne trpi im korjen naglu promjenu temperature a nemam toliko vrta niti pozicije za usaditi ih.uz polusjenovitu poziciju dobro se sjažu s ciklamama koje im štite korjen od sunca. mada estetika 5 ako sam opće kompetentan jer volim samo kričave jarke boje .
topala is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:40   #11
Ne znam što mislite, ali meni je ovo čudno, upravo sam primjetila na otprilike ovakvom clematisu pupoljke!
http://plants.thompson-morgan.com/uk/en/product/2117/1
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:49   #12
Pupoljke čega? Lista ili cvijeta?!
Na mom se tek stidljivo vidi nekoliko lisnih pupoljaka. Tek je mladi lane posadjen.
lily2 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 11:50   #13
Listovi su već prolistali, a ono u sredini pupoljak cvijeta!
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.03.2007., 19:01   #14
Ja imam dva , rastu oko palme. Jedan je ružičast, a jedan boje ciklame.
Prošle godine mi je nekakva beštija pojela ovaj ciklamasti, ali vidim da je izašo van pa se nadam da ove godine neće.
Zna li netko što bi to moglo biti , listovi su bili kao pojedeni, a nisu u pitanju puževi. Inače svake godine prekrasno cvate.
Modesti is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 20:46   #15
Clematis

danas u rasadniku gledam penjačice kad 2 clematisa i uzmem si 1 (zamno ljubičasti 45kn!)!
dali mi upute no ja više volim par riječi iz iskustva pa ako netko ima.... dakle položaj (korjen navodno ne na sunce) i veličina posude.... da li se na jesen reže ili se biljka čuva jer je tipa pavitine
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 20:51   #16
E sad, trebaš znati kojeg je tipa da bi znao kada rezati. Zašto u teglu, možeš u vrt. kako izgleda, kako se zove?
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 21:08   #17
raid se o clematis jackmalii tako pise na etiketi. to je sad mala biljka sa jednim povećim izdankom oko 40ak cm!"
pa u važ bi je jer bi je pustio niz ogradu ili eventualno napravio nekakav nosac pa ispred ulaznih vrata koja su na balkonu!
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 21:28   #18
Aha, ja imam clematise posađene na balkonu u većim teglama, sad su već puni pupoljaka. Jel ovakav? http://www.floridata.com/ref/c/clem_xja.cfm
Evo i uputa za orezivanje http://plants.thompson-morgan.com/cl...g-guide/group3
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 21:57   #19
pa da to je to jedino sta na etiketi ne pise onaj x, clematis x j.
to je sad kako rekoh mlada biljčica od kojih 40ak cm pa par listova posađena u saksiju treseta. ja to moram presaditi u zemlju? hoće li se time remetiti cvjetanje?
baš radim jedan sanduk od drveta 40x40x40m pa bi tu lijepo izgledala. možda je bolje biljku posaditi u saksiju i nju zakopat u zemlju u taj drveni sanduk radi prezimljavanja?
što msiliš?
osbourne is offline  
Odgovori s citatom
Old 15.03.2007., 22:08   #20
To su sve neki hibridi. Ne znam, mislim da možeš direktno, kod mene je hladnije nego kod tebe i nema problema s hladnoćom. Da, u zemlju, što prije da se razraste, nema problema jer još nije vrijeme cvatnje, cvate tek od 6.mj, ne? Cvjetići nastaju na vrhovima mladih grana, u pazuhu. Možeš ga petljati na neku lijepu ljestvicu, baš se spremam potražiti stožac od željeza da ih spetljam i da sve ispune zelenilom.
Možeš i ispred njih posaditi u sanduk neke npr padajuće biljke da ti ispune donji dio.
passiflora is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:37.