Natrag   Forum.hr > Društvo > Kutak za školarce i studente > Fakulteti i visoka učilišta

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 13.07.2021., 10:32   #1
MEFZG upisalo manje učenika nego što se prima

Evo vijest:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...imaju-15087605

Dakle, očekivana posljedica online škole i štrajka je tu. Učenici nisu uspjeli savladati prijemni ispit za MEF ZG tako da je prvi puta u 15 godina ostalo mjesta.

Što reći? Doslovce izgubljena generacija. Strašno mi je žao djece. Kako je ikad itko mogao misliti da je online škola dobra ideja?
Drugo, štrajk učitelja. Nadam se da su sretni s postignutim, a za ovo bi trebali odgovarati.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
LazyCrazy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 12:12   #2
Nije samo on line škola problem
Imam u svojoj blizini što nećaka i dalje rodbine.
Djeca su totalno izgubljena, vise po cijele dane na tik toku i slucnim glupostima. Totalno su odvalili od realnosti.
Ne kuže ako stavis dupe u pun lavor vode da će voda izaći van.
Gledam kod sebe u firmi. Novi inženjeri, dobri su u nekim repetitivnim poslovima, al jako malo ih je kreativnih.
A ti pak što su kreativni imaju ideje koje su funkcionalne u prvoj ili drugoj iteraciji. Nemaju punu sliku kako ce nesto novo integrirat u sustav.
Moj posao se sveo na to da sam kočničar da nebulozne ideje ne budu prihvaćene od uprave.
IvekZagreb is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 12:31   #3
Da je klincima bilo do polaganja prijemnog, učili bi dodatno, uzeli instrukcije...

Jedini pravi pokazatelj bi bio broj onih koji su pristupili prijemnim ispitima prema broju onih koji su položili u usporedbi s nekoliko prethodnih godina. Uz usporedbu prijemnih ispita prethodnih i ove godine. Ovako je to samo bezvezni senzacionalistički članak bez ikakve stvarne analize.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 12:52   #4
Osnovna razlika je da je ove godine prvi put ostalo mjesta nakon 15 godina.
Broj pristupnika prijemnom je vjerojatno podjednak.

Ocjene pak u ovom sustavu nisu nikad bile bolje. A kako znamo, ocjena je najvažnija stvar u hrvatskom obrazovnom sustavu, budući da je ona mjerilo uspješnosti, a ne tamo neko znanje, ili još gore njegova primjena.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 13:07   #5
Kad se iznose neke tvrdnje, onda "vjerojatno" nije relevantna kategorija.

A onlajn nastava može biti onoliko kvalitetna koliko je općenito kvalitetan sistem i oni koji ga sačinjavaju. Kod nas obrazovni sistem već godinama smrdi iz svakog ćoška.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 13:15   #6
Poanta priče jest da se ovo već 15 godina NIJE DOGODILO. Tek ostaje za vidjeti što će biti na drugim fakultetima, a znamo da MEF, FER, FBF, PMF i sl. u pravilu upisuju vrlo motivirana i radišna djeca (neka se nitko ne uvrijedi, naravno da i druge fakultete upisuje određeni broj onih koji će biti iznimno uspješni profesionalno, pa i uspješniji od STEMovaca, ali govorim nekom prosjeku jer prosječno dijete na pravu npr. nije budući odvjetnik/pravnik extra klase sa satnicom da se smrzneš, ali u svakoj generaciji ima i takvih nekoliko naravno!). Dakle, poanta je da ni toj u pravilu visoko motoviranoj i ambicioznoj djeci nije pružena prava poduka, a što možemo očekivati za druge fakultete, zanatlije (kojih ionako kronično fali) itd. Vama je ova situacija normalna? Jer, meni nije. Štrajk i online nastava su razlozi zašto se ovo dogodilo. Mene sad zanima ima li elemenata da se učiteljima snizi plaća jer je dobar dio odgovornost za ovo njihov!

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
LazyCrazy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 13:39   #7
Zašto pizditi sad?

Čak da i jest tako, to je samo kulminacija erozije našeg obrazovnog sistema u zadnjih 30 godina. Do sada smo šutili i sve je bilo super. Svi su bili odlikaši, nikoga nije bilo briga za znanje... Tko je bio protiv štrajka i sindikalne uravnilovke povišice, spljuvan je uzduž i popreko...
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 15:52   #8
Samo im nemojte snizit plaću ako boga znate jer onda u kurac ode još jedna generacija. Još samo to treba. Pa tek ove godine im se povećala osnovica, a krenule su i isplate tužbi sindikata za 6 % koji nisu plaćeni i to otprije 5 godina.
Nick Marshall is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 16:13   #9
Postoji jesenski rok upisa? Slažem se da online škola nije baš uspjela. Ali što je, tu je. Ne znam kako su školu organizirale druge države u ovim uvjetima.
Kojiro Izawa is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 17:11   #10
Quote:
Nick Marshall kaže: Pogledaj post
Samo im nemojte snizit plaću ako boga znate jer onda u kurac ode još jedna generacija. Još samo to treba. Pa tek ove godine im se povećala osnovica, a krenule su i isplate tužbi sindikata za 6 % koji nisu plaćeni i to otprije 5 godina.
To je valjda onaj ugovor koji je sastavljao neki teletubis. Kada BDP poraste u dva kvartala za prosječno 2% onda oni dobivaju 6% povišicu. Zaboravio si spomenuti da je tijekom krize BDP drastično pao prije nego je porastao...
Quote:
shtefy kaže: Pogledaj post
Da je klincima bilo do polaganja prijemnog, učili bi dodatno, uzeli instrukcije...
Instrukcije da bi se prošao prag! Pa čemu onda škola služi? Kao i zdravstvo, školstvo nam postaje beskorisno pa ce djecu trebati izgleda upisivati u privatne škole. Samo što većina ljudi nema 5+ tisuća eura godišnje za takvo što. Znam da ima odlična inicijativa u SAD-u, School choice. Jednostavno, neka država roditeljima isplati novce iz proračuna umjesto školama pa neka roditelji biraju gdje će upisivati djecu u javne ili privatne škole itd... Sposobni učitelji se neće žaliti jer ce na privatnom tržištu proci bolje nego sada.
__________________
ignore: HHmischko, Leviticus, north wind, Roy, konjokradica, kiss me, twistdrum, Atria, AndrejX, Cuka, hrabra sestra
maraj is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 17:26   #11
Školstvo nam je previše sistematizirano. To je Rimac naglasio.
Pythonhim is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 17:59   #12
Sve superodlikaši, a nisu prošli prijemni.
Pa eto, to što neki jesu,je dokaz da se uz trud i rad može.
Ostali, grijanje stolice preko ljeta i na jesenski rok. Nema mora ovog ljeta.
A što bi učiteljima smanjivali plaću, pa nisu oni donijeli odluku o online školi. Obratite se dr. vet. Fuksu.

Poslano sa mog PRA-LX1 koristeći Tapatalk
-skyfall- is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 21:28   #13
Nije jasno kakve veze ima štrajk s ovime?
agentRico is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 21:40   #14
Iskreno, koja je bila alternativa?
__________________
.
Michael Collins is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 23:02   #15
Quote:
LazyCrazy kaže: Pogledaj post
Evo vijest:
https://www.jutarnji.hr/vijesti/hrva...imaju-15087605

Dakle, očekivana posljedica online škole i štrajka je tu. Učenici nisu uspjeli savladati prijemni ispit za MEF ZG tako da je prvi puta u 15 godina ostalo mjesta.

Što reći? Doslovce izgubljena generacija. Strašno mi je žao djece. Kako je ikad itko mogao misliti da je online škola dobra ideja?
Drugo, štrajk učitelja. Nadam se da su sretni s postignutim, a za ovo bi trebali odgovarati.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
https://www.telegram.hr/wp-content/u...anja-ncvvo.png

Ne znam za ovu godinu, ali za proslu godinu slika govori. U zadnjih 10 godina naniži broj pristupnika i maturanata. A dalje necu izvodit zakljucke jer niste niti otvorili temu na kvalitetan način što niti ne zaslužuje komentar na kvalitetan način.

Jer sto, jel ovo neki click bait na članak jutarnjeg koji se plaća? Jel op novinar u redakciji yutarnjeg?
KingstoneD is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.07.2021., 23:54   #16
u svjetlu pandemije pa ko lud bi išao studirati medicinu
__________________
Awakening
manchild is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2021., 08:51   #17
Quote:
agentRico kaže: Pogledaj post
Nije jasno kakve veze ima štrajk s ovime?
Gubitak nastave od 6 tjedana je čisti debilizam.
To napravit mogu samo protuhe i retardi, koji su uredno plaćeni za sranje koje
(ne)naprave.
SkyShark is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2021., 08:56   #18
Quote:
manchild kaže: Pogledaj post
u svjetlu pandemije pa ko lud bi išao studirati medicinu
Zašto?
Sad je najbolje studirati medicinu.
Imaš, jedan virus, koji uzrokuje jednu bolest s tri simptoma.
Anatomija je isto skraćena, ne moraš znati dijelove tijela koje Corona ne napada.
JohnDoe-25 is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2021., 12:10   #19
Quote:
KingstoneD kaže: Pogledaj post
https://www.telegram.hr/wp-content/u...anja-ncvvo.png

Ne znam za ovu godinu, ali za proslu godinu slika govori. U zadnjih 10 godina naniži broj pristupnika i maturanata. A dalje necu izvodit zakljucke jer niste niti otvorili temu na kvalitetan način što niti ne zaslužuje komentar na kvalitetan način.

Jer sto, jel ovo neki click bait na članak jutarnjeg koji se plaća? Jel op novinar u redakciji yutarnjeg?
Oprosti, kako bi tema trebala biti otvorena? U proteklih 15 godina prvi puta nisu popunjena mjesta, zar su tu potrebni posebne statistike i istraživanja. Ja nisam novinar pa da se time bavim. Želiš minorizirati i banalizirati problem banaliziranjem mojeg upisa, a to je logička greška. Znači li po tebi da bi raspravi o uhićenjima u ZG trebalo prethoditi forumsko istraživanje biografija uhićenih, misliš da netko ovdje ima toliko izvora i resursa? Naravno da ne. Tema je zašto nakon 15 godina nisu popunjena mjesta pa ti napiši što misliš, a ovim uzgrednim komentarima nisi ništa postigao.

Obrazovanje nam je u teškoj banani, a tome su povrh pandemije doprinijeli i učitelji svojim štrajkom. Što se tiče učitelja, moja temeljna primjedba je što ih se zatrpava birokratskim poslovima, kojekakvim tablicama, popunjavanjem nekih ciljeva i ishoda učenja i sl. umjesto da im se omogući da rade s djecom što više, da djeca ostvaruju rezultate na natjecanjima, da se pripremaju za fakultet (dakle da rješavaju zadatke koje mogu očekivati na početku faksa), da se valorizira dodatni rad s nadarenima (ne nekih 200kn, nego neki smisleni novac koji mora biti opravdan rezultatima) i sl. da to bude prioritet.

Dio problema je što najbolji kadar ne ide u školstvo.

Dalje, birokratizacija posla što sam već navela. Riječ je o samosvrhovitim poslovima koji učenicima nisu od koristi, a učiteljima sigurno ubijaju volju za rad.

Treće, roditelji koji vrše pritisak na učitelje zbog ocjena. A realno ne mogu ni zamjeriti ljudima kad im djetetov životni put ovisi o ocjenama na kojima se sve bazira.

Sent from my SM-N970F using Tapatalk
LazyCrazy is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.07.2021., 13:13   #20
Quote:
LazyCrazy kaže: Pogledaj post
Oprosti, kako bi tema trebala biti otvorena? U proteklih 15 godina prvi puta nisu popunjena mjesta,
Ne da mi se kopati po statistikama, ali to bi značilo da se tako nešto dogodilo i prije 15 godina. Kad nije bilo ni štrajka ni korone.

Ne bi li onda trebalo analizirati što se tada dogodilo, zašto i ima li kakvih paralela sa ovim upisima?

Ovo sve je turbo površno, toliko da se nešto napiše i zaradi honorar.
__________________
Hazen: "Kad vola stavis u palacu, ne postane on kralj nego palaca postane stala".
shtefy is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:22.