Natrag   Forum.hr > Kultura i zabava > Televizija > Turske serije

Turske serije Bivši podforum Neprikazano-sapunice

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 11.12.2010., 22:28   #41
Evo još malo povijesnih činjenica, koje bi nam mogle kasnije koristiti

http://www.jevrejsketeme.in.rs/jevre...SKISULTANI.pdf
thali DD is offline  
Old 11.12.2010., 22:34   #42
Sulejman Veličanstveni



Važan lik u seriji je Ibrahim, sultanski rob, porijeklom Albanac, s kojim se Sulejman u ranoj mladosti sprijatelji. On je kasnije postao veliki vezir i Sulejmanova desna ruka. Glumi ga Okan Yalabik.
Adadjo is offline  
Old 11.12.2010., 22:39   #43
Već vidim da će se lomiti koplja oko tog Ibrahima, čiji je ... U wikipedii piše Srbin, Gamze kaže da se u Turskoj pominje da je porijeklom Hrvat a ti reče da je Albanac ...Nije ni bitno ...Važno je da na nešto liči
milidrak is offline  
Old 11.12.2010., 22:41   #44
Quote:
milidrak kaže: Pogledaj post
Aa, evo tebe ... Na tv-u , ne vjerujem, mi ćemo pratiti na youtubu i snalazićemo se sa prevodom. I naučile smo mi to jer ova ekipa je BG odgledala na turskom i rumunskom ...imamo iskustva. Očekujemo i Gamze a do prikazivanja ćemo se organizovati. Mi smo sposobna i napaljena ekipa žena ... Dobrodošla a sad ode nešto i radti...
Pametnom dosta

@Gamze
Da i ja tebe napokon mogu sa jednom sitnicom razveselit Cekali smo te kao ozebli sunce.. Raspistolji se, nema suzdrzavanja

http://www.gazetesok.com/haber.jsp?c...man_oldu_.html

Evo vam jos jedan link iako sa GT ispada kao da je clanak pisao G.Bush
Isolta is offline  
Old 11.12.2010., 22:45   #45
Nisam sigurna da je Gamze mislila na tog Ibrahima, ona spominje Rustem Pasu, on se u vise izvora spominje kao hrvat, ali s nejasnim mjestom rodjenja, negdje pise da je iz sarajevske katolicke obitelji, a u engleskoj verziji wikipedije pise da je rodjen u Skradinu, Hrvatska Ako je netko upucen malo vise u ovu tematiku neka nam razjasni dilemu
Isolta is offline  
Old 11.12.2010., 22:48   #46
Quote:
milidrak kaže: Pogledaj post
Već vidim da će se lomiti koplja oko tog Ibrahima, čiji je ... U wikipedii piše Srbin, Gamze kaže da se u Turskoj pominje da je porijeklom Hrvat a ti reče da je Albanac ...Nije ni bitno ...Važno je da na nešto liči
Ma ja pročitala na bugarskom forumu. Nisam ni znala da je to onaj kojeg spominje Gamze. Šta ja znam, valjda Turci najbolje znaju čiji je, a sigurno se i u seriji spominje njegovo porijeklo.
Adadjo is offline  
Old 11.12.2010., 22:53   #47
Quote:
Isolta kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da je Gamze mislila na tog Ibrahima, ona spominje Rustem Pasu, on se u vise izvora spominje kao hrvat, ali s nejasnim mjestom rodjenja, negdje pise da je iz sarajevske katolicke obitelji, a u engleskoj verziji wikipedije pise da je rodjen u Skradinu, Hrvatska Ako je netko upucen malo vise u ovu tematiku neka nam razjasni dilemu
Odosmo mi predaleko s povijesnim ličnostima i podacima, sve u jedan dan. Pomalo.

Ja priznajem da o ovoj temi znam skoro pa ništa.
Adadjo is offline  
Old 11.12.2010., 23:01   #48
Quote:
Adadjo kaže: Pogledaj post
Odosmo mi predaleko s povijesnim ličnostima i podacima, sve u jedan dan. Pomalo.

Ja priznajem da o ovoj temi znam skoro pa ništa.
Ni ja ne znam baš previše, ali moglo bi biti jako interesantno, zbog toga ja kad nešto nađem odmah i stavim, jer obično zaboravim gdje sam to našla.
Znaš kako se kaže: Od viška glava ne boli.
thali DD is offline  
Old 11.12.2010., 23:07   #49
Quote:
Isolta kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da je Gamze mislila na tog Ibrahima, ona spominje Rustem Pasu, on se u vise izvora spominje kao hrvat, ali s nejasnim mjestom rodjenja, negdje pise da je iz sarajevske katolicke obitelji, a u engleskoj verziji wikipedije pise da je rodjen u Skradinu, Hrvatska Ako je netko upucen malo vise u ovu tematiku neka nam razjasni dilemu
Pa to je taj ..On je bio rob, ali je postao njegov najbolji prijatelj, Sulejman ga oženio svojom sesrom i postao je veliki vezir, tako ja skonta iz ovog što smo do sad postali...Kad odem u Instanbul, znaću tursku istoriju bolje od Turaka ...

Ovo ću thali DD da kopiram ovde iz onog linka:

Interesantno je da je i žena Sulejmana Veličanstvenog bila islamizovana Jevrejka - Hurem Sultanija (1506. – 1558.).
Rođena je u Poljskoj, kao Aleksandra Lisovska, a u istočnjačkom svijetu poznata je kao Rokselana. Njeno tursko ime je značilo - "vesela, vedra žena". Bila je najuticajnija sultanija u 600-to godišnjoj istoriji turskog Otomanskog carstva. Dala je značajan pečat politici kako u samom carstvu, tako i van njega.

Dok je još bila mala, oteta je na teritoriji današnje Ukrajine, i poklonjena turskom dvoru. Poklonio ju je krimski guverner. Svojom ljepotom, inteligencijom, sposobnostima i šarmom privukla je sultanovu pažnju, zadobila njegovo povjerenje i prijateljstvo. A potom se i udala za njega. Bila je jedina žena za koju se sultan Sulejman oženio na zvaničan-oficijalan način. Time je zadobila i počasno mjesto među ženama u carskom haremu.
Hurem sultanija, je sa Sulejmanom rodila petoro dece. Jedan od njenih sinova, Selim II, je poslije smrti oca Sulejmana Veličanstvenog, nasljedio njegov tron i postao sultan.
Međutim sultanija Hurem, nije doživela njegovo imenovanje i postavljenje za sultana. Umrla je 18. aprila 1558.g. u 52. godini i sahranjena je u mauzoleju džamije Sulejmanija u Istambulu.

Hurem ili Rokselana je bila inspiracija mnogim umjetnicima. U muzici, čuveni Jozef Hajdn joj je posvetio svoju Simfoniju broj 63, a glavni je lik i u operi kompozitora Denisa Sišinskog. Jedan od njenih najpoznatijih portreta nalazi se u Italiji, u galeriji Ufici, u Firenci. I kod nas je obrađena kao lik i tema u pozorišnom komadu i romanu Radovana Samardžića - "Sulejman i Rokselana".

Zadnje uređivanje milidrak : 11.12.2010. at 23:12.
milidrak is offline  
Old 11.12.2010., 23:12   #50
I sad kad netko govori nesto protiv ovakvih serija, a tako su edukativne, na vise nacina Ja vec pocela kopat po jednoj jako debeloj knjizi Povijest svijeta, nazalost SV se spominje dosta, ali bez nekih detalja o njemu kao osobi, a Rokselana se uopce ne spominje sto mi je cudo uzimajuci u obzir koliki je utjecaj imala na njega, odnosno povijest
Isolta is offline  
Old 11.12.2010., 23:15   #51
Sad sam našla jednu skriptu za studente povijesti Filozofskog fakulteta u Zadru, OSMANSKO CARSTVO - Temeljni pojmovi i državno uređenje. Tu piše paktički sve što nas zanima.

http://www.unizd.hr/Portals/3/nastav...ripta_milo.doc


A pazite ovo , tu piše da je Ibrahim bio Grk, Rustem paša Bugarin, a spominje se još i Mehmed paša Sokolović koji je bio Srbin, sva trojica bivši janjičari, kasnije veliki veziri i Sulejmanovi prvi suradnici s velikim ovlastima.
Adadjo is offline  
Old 11.12.2010., 23:15   #52
Milidrak, znala sam ja da ćeš ti to upotrijebiti na najbolji mogući način.

Stvarno se trudim da pronađem nešto, što bi nam moglo koristiti.

Tko zna kakve bi postove pisale da smo čitale 1001 noć.

Probala sam skinut slike al ne ide, a za sada ih još nigdje nisam našla.
thali DD is offline  
Old 11.12.2010., 23:20   #53
Quote:
Adadjo kaže: Pogledaj post
A pazite ovo , tu piše da je Ibrahim bio Grk, Rustem paša Bugarin, a spominje se još i Mehmed paša Sokolović koji je bio Srbin, sva trojica bivši janjičari, kasnije veliki veziri i Sulejmanovi prvi suradnici s velikim ovlastima.
Aaaa, odustajem ...Ako uzmemo još jedan izvor informacija ispašće da su u stvari Rus, Njemac i Španac jer su im majke završile u haremu pri nekom pohodu turske vojske ...
milidrak is offline  
Old 11.12.2010., 23:26   #54
Quote:
thali DD kaže: Pogledaj post
Ni ja ne znam baš previše, ali moglo bi biti jako interesantno, zbog toga ja kad nešto nađem odmah i stavim, jer obično zaboravim gdje sam to našla.
Znaš kako se kaže: Od viška glava ne boli.
Ova je skripta odlična. Idem sad skuhati kavu, cigarete su u pripravnosti, olovku, markere i papir imam, i bacam se na učenje.

Ozbiljno, naučila sam i dosad puno preko BG o Turskoj i o suvremenoj turskoj kulturi, što mi je bila potpuna nepoznanica, a sa Sulejmanom ću učiti o Osmanlijama. Red zabave, red edukacije.
Adadjo is offline  
Old 11.12.2010., 23:29   #55
Quote:
Isolta kaže: Pogledaj post
Nisam sigurna da je Gamze mislila na tog Ibrahima, ona spominje Rustem Pasu, on se u vise izvora spominje kao hrvat, ali s nejasnim mjestom rodjenja, negdje pise da je iz sarajevske katolicke obitelji, a u engleskoj verziji wikipedije pise da je rodjen u Skradinu, Hrvatska Ako je netko upucen malo vise u ovu tematiku neka nam razjasni dilemu
Gamze je mislila na zeta Sulejmana Veličanstvenog - velikog vezira Rustem Pašu - koji je naslijedio Ibrahim Pašu na tom mjestu (velikog vezira). U Osmanskom carstvu je veliki vezir bio drugi čovjek u državi, poslije sultana. Ibrahim je porijeklom iz Kavale - a to je na sjeveru Grčke.
Rustem Paša Opuković je rođen u Skradinu u hrvatskoj obitelji. Za obojicu je karakteristično da su kao djeca oteti i dovedeni u Istanbul (danak u krvi).
Mehmed paša Sokolović je rođen kod Višegrada u krščanskoj obitelji i isto je otet kao danak u krvi. On je bio veliki vezir nakon Rustem paše.

Zadnje uređivanje Tzipora1001 : 11.12.2010. at 23:37.
Tzipora1001 is offline  
Old 11.12.2010., 23:32   #56
Quote:
milidrak kaže: Pogledaj post
Aaaa, odustajem ...Ako uzmemo još jedan izvor informacija ispašće da su u stvari Rus, Njemac i Španac jer su im majke završile u haremu pri nekom pohodu turske vojske ...
Ajd bar znamo da nije isti čovjek.

Baci pogled na skriptu, meni se čini da je pisao netko tko poznaje materiju, nije to wikipedija (ili forum ) na kojoj može pisati bukvalno svatko kome padne na pamet šireći tako dezinformacije.
Adadjo is offline  
Old 11.12.2010., 23:38   #57
Quote:
Isolta kaže: Pogledaj post
I sad kad netko govori nesto protiv ovakvih serija, a tako su edukativne, na vise nacina Ja vec pocela kopat po jednoj jako debeloj knjizi Povijest svijeta, nazalost SV se spominje dosta, ali bez nekih detalja o njemu kao osobi, a Rokselana se uopce ne spominje sto mi je cudo uzimajuci u obzir koliki je utjecaj imala na njega, odnosno povijest
To ti obično govore oni nazovi-intelektualci, koji ne pogledaju niti jednu epizodu, a smatraju se pozvanima popljuvati i uradak i gledaoce.
Zato - ne zamaraj se time, pametni ljudi - pogledaju, pa komeniraju argumentirano, ali rijetko baš pljuju do besvjesti
__________________
dok pametniji popuštaju, budale vladaju svijetom...
fanny7 is offline  
Old 11.12.2010., 23:43   #58
Nađe odličan sajt o najpoznatijim ljubavnicama kroz istoriju i ovo je samo dio o Rokselani, bila je opasna

http://beogradskaka5anija.cyberfreef...ju-t998-10.htm

Ova pametna i ambiciozna lepotica, sitna i energična, s malim prćastim nosom i prodornim očima, prema poljskom predanju, bila je Aleksandra Lisovska, ćerka siromašnog pravoslavnog sveštenika iz Rohatina, mesta negde u Karpatima. Zarobili su je, navodno, tatarski pljačkaši, a onda prodali velikom veziru Ibrahim-paši, koji ju je dao Sulejmanu Veličanstvenom, verovatno najvećem vladaru u istoriji Osmanske države. Ništa se zapravo ne zna o njenoj porodici, detinjstvu i obrazovanju, pa se kao istorijska ličnost pominje tek 1526, kad je iz pesničenja sa sultanovom glavnom konkubinom izašla okrvavljena.
Poraz u toj tuči - namerno režiran - bio je jedna od Rokselaninih najdomišljatijih strategija. Već je bila druga kaduna, tj. kraljevska konkubina, ali je Tatarka Gulbahar, prva kaduna i majka prestolonaslednika, princa Mustafe, bila nepromostiva prepreka koja ju je sprečavala da postane Sulejmanova glavna konkubina. Za vreme jedne svađe, Rokselana je izazvala Gulbahar, koja je upala u zamku. Povukla je Rokselanu za kosu, noktima joj izgrebala i privremeno nagrdila prelepo lice. Ali Gulbaharin trijumf bio Pirova pobeda. Iako je Rokselana izazvala napad, znala je da strogi haremski protokol zabranjuje protivnapad, jer je kazna - izbacivanja iz hrama. Zato je prosto primala udarce besne protivnice. Danima posle tuče, odbijala je Sulejmanove pozive pod izgovorom da je unakažena. Sulejman je bio tako užasnut i ljut da je izbacio Gulbahar, a Rokselana je ubrzo postala prva kaduna.

....
Sulejman je imao 30 godina, a Rokselana mnogo manje kad je uspela da postane prva konkubina i navede sultana da njenu prethodnicu Gulbahar istera iz harema. Vladar se posvetio isključivo Rokselani, što je bila nečuvena odluka za čoveka koji je za zadovoljenje seksualne žudnje na raspolaganju imao stotine žena. Išao je dotle da je ugovarao brakove za najlepše žene u hramu, kako bi ublažio Rokselaninu ljubomoru. Jedan strani posmatrač čudio se što “ovaj održava takvu odanost da svi njegovi podanici govore da ga je ona začarala i nazivaju je vešticom”.

Vrijedi pročitati sve, piše kako se oslobodila sina Sulejmanovog, Ibrahima, opaka žena ...
milidrak is offline  
Old 11.12.2010., 23:50   #59
U haremu su najutjecajnije žene osnivale vlastite stranke kako bi podržale kandidaturu za prijestolje vlastitih sinova. Rokselana se udružila sa zadnjim velikim vezirom Sulejmana Veličanstvenog – Mehmed-pašom Sokolovićem i imala je toliku moć u osmanskoj politici da je započelo razdoblje nazvano sultanat žena.

A mi smo mislile da je on sa Šeh imao pune ruke posla. Ahaaa piš toš.

Milidrak, najbolji dio nisi citirala:

"Harem je bio složeno, opasno i zatvoreno društvo, izolovano od stvarnosti spoljašnjeg sveta, pa čak i od sultana i njegovog okruženja, koji su živeli odvojeno u velikom saraju. Žene i evnusi koji su živeli u haremu bili su različitog etničkog i rasnog porekla. Svi su bili zatočenici, čija jedina svrha bila da uz ogromnu ljudsku cenu, zadovoljava sultanov libido i gordost, te su brzo učili uloge koje treba da igraju.

Ali poznavanje položaja u kom su se našle nije bilo dovoljno da se konkubine s tim pomire. Ogorčeno su se svađale i nadmetale za pažnju haremskih vlasti. Konkubine su bile istrgnute iz svojih velikih porodica i siromašnih agrarnih naselja. Okružene ženama i evnusima, kao jedino (dozvoljeno) seksualno praženjenje imale su sultana. Ali je on želeo samo najprivlačnije od njih, i otud je seksualna napetost bila jaka i beskrajna. Od konkubina se očekivalo da potisnu žudnju sve dok ih sultan ne pozove. Neke su to činile, dok su se druge, radi seksualnog zadovoljenja, svesno ili nesvesno, okretale jedna drugoj, kroz masažu mirisnim uljima, češljanju kose i druge rituale doterivanja.

Sultanove konkubine koje nisu mogle da izdrže odsustvo muškaraca ponekad bi rizikovale život i, ako bi mogle, potkupljivale bi evnuhe da u njihove sobe prokrijumčare neuškopljene i diskretne muškarce. Neretko su i sami evnusi pokušavali da usluže haremske žene. Iako kastrirani, i dalje su imali seksualne porive. S tim ženama, koje su blisko poznavali i koje im se jedine na svetu ne bi izrugivale, neki evnusi upuštali su se u seksualne igre najbolje što su mogli, očajni ljubavnici očajnički vodeći ljubav.

Konkubina je sultanu prilazila od podnožja kreveta, na kome ju je on čekao ležeći. Pokretima koji su izražavali pokornost, podigla bi donji rub pokrivača, prema propisanom običaju, zmijastim pokretima uvukla se u krevet, i polako puzala prema sultanu, visoko izdignute zadnjice, odgurujući se napred na laktovima i kolenima.
Sledećeg jutra bi sultan ocenio njen nastup, ostaviviši joj svoju odeću s novcem sakrivenim u džepovima. "

Sa ovim zadnjim djelom već ima iskustva

Zadnje uređivanje Tzipora1001 : 12.12.2010. at 00:03.
Tzipora1001 is offline  
Old 11.12.2010., 23:51   #60
Milidrak ja sam se danas dvoumila između ovog ili onog što sam postavila.

Odlučila sam se za ono zbog slika i povjesnih činjenica koje se odnose na Tursku.
thali DD is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 05:00.