Natrag   Forum.hr > Društvo > Politika > Blisko politici

Blisko politici Teme povezane s politikom koje ne spadaju pod ostale podforume

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 07.10.2017., 19:04   #1
Podjela na "domaće" i "dođoše" u našem društvu

Na većini lokalnih tema možemo iz čista mira odjednom se prebaciti od problema neke osobe, na to da se spominje njihovo poriujeklo.
Od podijele na "purgere" i na sve ostale u Zagrebu, od podijele na "fetive" i "vlaje" u Splitu, pa do podijela u Istri ili u sjevernoj Hrvatskoj.
O odnosu prema Hrvatima iz BiH da ne govorim...

Do ne davno sam mislio da je Slavonija pošteđena toga, što zbog stalnog doseljavanja sa svih strana, što zbog zajedničke teške sudbine (ratovi, ekonomske krize) ali me neobično razočaralo da i tu toga ima s "domaćima" i Hrvatima koji su došli kao izbjeglice nakon 1995.

Moram pohvaliti Rijeku, možda jedini kraj Hrvatske gdje na lokalnim temama nisam čuo za takve podijele.

Jesu li te podijele nešto normalno u svakome narodu, ili je to ipak hrvatska
specifičnost?
Znam da kod Srba ima nekih trzavica domaćih Srba prema "prečanima", kao i kod Bošnjaka prema "sandžaklijama" ali nisam primjetio ni toliku ogorčenost ni toliku učestalnost.
Kod nas je ponekad regionalno porijeklo samo po sebi "argument", čak i "dokaz krivnje" za nekog nedjelo.
Nisam siguran da je u Srbiji ili BiH tako.

Dakle da li je ovo specifičnost samih Hrvata i koji su uzroci takvog mentaliteta?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 19:26   #2
Daleko od toga da je to specifičnost samo Hrvata...
__________________
Sing, baby, sing!
InterMezzo is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 19:32   #3
Rođen sam u blizini Zagreba, dok su mi frendovi ratovali, na njihovim se radnim mjestima zapošljavalo pobjegulje iz BiH. Ja sam imao tu "sreću" da sam u tom trenu bio student, pa meni nisu uspjeli ukrasti radno mjesto.

Kad sam zbog nedostatka posla otišao u Zagreb - tamo Hercegovac na Hercegovcu.

Što reći osim da ih obožavam i naprosto sam lud za njima?
__________________
I nerođena djeca su pederi!
judolino is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 21:14   #4
Quote:
judolino kaže: Pogledaj post
Rođen sam u blizini Zagreba, dok su mi frendovi ratovali, na njihovim se radnim mjestima zapošljavalo pobjegulje iz BiH. Ja sam imao tu "sreću" da sam u tom trenu bio student, pa meni nisu uspjeli ukrasti radno mjesto.
Kad sam zbog nedostatka posla otišao u Zagreb - tamo Hercegovac na Hercegovcu.
Što reći osim da ih obožavam i naprosto sam lud za njima?
Sve sto sam ja shvatio je da nisi zagrepcanin...ali ti zbog necega smetaju drugi dotepenci poput tebe.
Ja recimo imam slicnu pricu kao i ti....samo ja nisam dosao u Zagreb sto sto nisam imao posla nego prateci lovu koju sam uplacivao u proracun.


Inace, na jednom primjeru koji se tice Hercegovaca se najbolje vidi kako su Hrvati zapravo primitivan i zatucan narod.
I dan danas se sjecam onih prica iz 90-tih kada su Hercegovici prvi u drzavi kupili mobitele ( valjda su vidili u njemackoj )...a nasto je ostatak drzave ( ukljucujuci i mene ) to prikazivao kao nesto negativno.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.

Zadnje uređivanje u prolazu : 07.10.2017. at 21:30.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 21:18   #5
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Moram pohvaliti Rijeku, možda jedini kraj Hrvatske gdje na lokalnim temama nisam čuo za takve podijele.
Mozda zato sto su fetivi Rijecani u Italiji....
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 21:18   #6
...kao srbi i hrvati,
kao slovenci i hrvati,
kao mađari i hrvati,
kao hrvati i hrvati

prokleti hrvati, uništili su hrvatsku
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 21:28   #7
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jesu li te podijele nešto normalno u svakome narodu, ili je to ipak hrvatska
specifičnost?
Ma kakva hrvatska specificnost....otkad je malogradjanstina specificnost jednog naroda??
Pa jos su u staroj mezopotamiji pronasli plocice sa slicnim temama.
__________________
Uostalom...smatram da ZAMP treba pohapsiti.
u prolazu is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.10.2017., 23:00   #8
U Srbiji postoji mali milion podela. Sto na ‘precane’ i ‘srbijance’, sto na Vojvodjane i juznjake, sto na Beogradjane i sve ostale. Mislim da je netrpeljivost izmedju Beogradjana i svih ostalih mozda i najveca, sto je smesno jer je tesko definisati sta je Beogradjanin.
Ima tu i lokalnih rivalstava kao Uzice-Cacak i Paracin-Cuprija-Jagodina npr.

Realno, nikako to nije specificnost Hrvata. Imam drugare koji su odrasli na severu Engleske, koje su citavo detinjstvo ucili da im je London neprijatelj, Bavarci su tema viceva po Nemackoj kao Mujo i Haso kod nas, itd. To je sve u ljudskoj prirodi. Obuci random grupi ljudi majice u dve razlicite boje, i posle nedelju dana vec ces imati rovalitet izmedju crvenih i plavih.
Defke is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 06:37   #9
kako se ono kaze....rdjavom..i dlaka smeta
Chucho is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 08:48   #10
Quote:
Defke kaže: Pogledaj post
U Srbiji postoji mali milion podela. Sto na ‘precane’ i ‘srbijance’, sto na Vojvodjane i juznjake, sto na Beogradjane i sve ostale. Mislim da je netrpeljivost izmedju Beogradjana i svih ostalih mozda i najveca, sto je smesno jer je tesko definisati sta je Beogradjanin.
Ima tu i lokalnih rivalstava kao Uzice-Cacak i Paracin-Cuprija-Jagodina npr.
.
Jel postoji ime za "fetive" Beograđane, dakle vaš ekvivalent "purgera"?
__________________
.
Michael Collins is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 09:15   #11
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Jel postoji ime za "fetive" Beograđane, dakle vaš ekvivalent "purgera"?
krug dvojke?

koliko sam shvatio,krajišnici su srpski bosanci, crnogorci su srpski hercegovci....


osim svih navedenih podjela u hrvatskoj su sve izraženije i klasne.
a dovoljno je imati 1000 kn veću plaću da možeš ljude slobodno gledati sa visine
dk1 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 12:28   #12
Podele unutar jedne drzave i naroda su sasvim prirodne... ako su u granicama normalnog i razumnog...

Razlikuje se zivot u velikom gradu, manjem gradu i na selu... drugacija je svakodnevnica, ljudski odnosi, posao koji rade... razlike su i izmedju ravnicarskih, brdskih i planinskih krajeva... od severa ka jugu imamo razliku i u akcentu, pa zatim razlicitoj proslosti provedenoj u dva carstva... kad se ubace Srbi iz Crne Gore, BiH i Hrvatske u jednacinu, dobija se jos vise koloritna slika...

U samom Beogradu, razlikuju se i sami kvartovi... stari deo grada i Novi Beograd... svi oni zajedno su dosta razliciti od prigratskih naselja... beogradjanin sa Dorcola i npr Grocke su nebo i zemlja... sto u slengu, stilu, nastupu... grad je u zadnjih 100 godina uvecao populaciju bukvalno 10 puta... malo ima "fetivih beogradjanina"... meni su obe prababe i pradede zivele ovde, ali nije to presudno... druga generacija dosljaka se jako brzo integrise. Zadnja poplava izbeglica 90-ih je donela turbulencije, oni koji su dosli iz Bosne, Krajine, i sa Kosova doneli su svoje zacine... Nele Karajlic je kao vid otpora novoj sredini napisao pesmu "Ja nisam odavle" ali vec posle 20 godina zivota ovde se solidno integrisao... prva generacija koja dodje, mnogo im divlje izgleda sva guzva, ali vec njihovi klinci prihvate akcenat, i duh grada...

Oseti se razlika ko je dosao iz nekih planinskih krajeva CG i Bosne, ili npr iz pitomijih sredina Slavonije i vecih gradova... prvi su dosta konzervativni, trude se da sacuvaju sve obicaje, akcenat, patrijahalni sistem... moj drugar iz Novske npr se vrlo brzo prilagodino, i po svemu je sada pravi beogradjanin...

Razlikuju se stari vojvodjani i sumadinci... Nislije i juznjaci osim po govoru, neguju dosta otvoreniji i prisniji odnos, lako se sa njima komunicira i sali... oni iz zapadne Srbije uz Drinu su dosta tradicionalni, jaci nacionalisti... Srbi sa Kosova su najvise konzervativni, zatvoreni prema drugima... devojke odande su bas tvrde i nedostupne... Krajisnici, Hercegovci i Srbi iz CG su slicni, gorstacki krajevi, epski nastupi...

Ono sto je dobra stvar... osim sporadicnih negativnih primera, nema tu otvorene mrznje i prezira... svi smo na pocetku ili kraju Srbi, i do toga se drzi... to je krov koji zaklanja od kise... opasno je kad sve ove razlike pocnu da budu nepremostiva prepreka... jako mora da se vodi racuna da nadvlada jedinstvo razlicitosti...

Ja to licno jako volim, imamo bas dosta razlicitih ljudi... trudim se da po akcentu prepoznam ko je odakle, da upoznam kako se tamo zivi... da smo svi isti, bili bi jako dosadno...
DzonziBG is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 16:26   #13
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Na većini lokalnih tema možemo iz čista mira odjednom se prebaciti od problema neke osobe, na to da se spominje njihovo poriujeklo.
Od podijele na "purgere" i na sve ostale u Zagrebu, od podijele na "fetive" i "vlaje" u Splitu, pa do podijela u Istri ili u sjevernoj Hrvatskoj.
O odnosu prema Hrvatima iz BiH da ne govorim...

Do ne davno sam mislio da je Slavonija pošteđena toga, što zbog stalnog doseljavanja sa svih strana, što zbog zajedničke teške sudbine (ratovi, ekonomske krize) ali me neobično razočaralo da i tu toga ima s "domaćima" i Hrvatima koji su došli kao izbjeglice nakon 1995.

Moram pohvaliti Rijeku, možda jedini kraj Hrvatske gdje na lokalnim temama nisam čuo za takve podijele.

Jesu li te podijele nešto normalno u svakome narodu, ili je to ipak hrvatska
specifičnost?
Znam da kod Srba ima nekih trzavica domaćih Srba prema "prečanima", kao i kod Bošnjaka prema "sandžaklijama" ali nisam primjetio ni toliku ogorčenost ni toliku učestalnost.
Kod nas je ponekad regionalno porijeklo samo po sebi "argument", čak i "dokaz krivnje" za nekog nedjelo.
Nisam siguran da je u Srbiji ili BiH tako.

Dakle da li je ovo specifičnost samih Hrvata i koji su uzroci takvog mentaliteta?
Ja ću ti reći samo jedno. Tko Riječane ne pozna, skupo bi ih platio. (I okolicu) U skladu s tradicijom lučkog grada, nema većih prijetvornih droca od riječana.
Svatko tko kaže drugačije,laže.
__________________
----
Novi233 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 16:28   #14
a o čemu vi?
pa kad netko unutar države preseli u drugi grad- dotepenac je
pa kad unutar grada preseli u drugi kvart - dotepenec je
od kada ima ljudi i plemena
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 16:37   #15
Quote:
Michael Collins kaže: Pogledaj post
Na većini lokalnih tema možemo iz čista mira odjednom se prebaciti od problema neke osobe, na to da se spominje njihovo poriujeklo.
Od podijele na "purgere" i na sve ostale u Zagrebu, od podijele na "fetive" i "vlaje" u Splitu, pa do podijela u Istri ili u sjevernoj Hrvatskoj.
O odnosu prema Hrvatima iz BiH da ne govorim...

Do ne davno sam mislio da je Slavonija pošteđena toga, što zbog stalnog doseljavanja sa svih strana, što zbog zajedničke teške sudbine (ratovi, ekonomske krize) ali me neobično razočaralo da i tu toga ima s "domaćima" i Hrvatima koji su došli kao izbjeglice nakon 1995.

Moram pohvaliti Rijeku, možda jedini kraj Hrvatske gdje na lokalnim temama nisam čuo za takve podijele.

Jesu li te podijele nešto normalno u svakome narodu, ili je to ipak hrvatska
specifičnost?
Znam da kod Srba ima nekih trzavica domaćih Srba prema "prečanima", kao i kod Bošnjaka prema "sandžaklijama" ali nisam primjetio ni toliku ogorčenost ni toliku učestalnost.
Kod nas je ponekad regionalno porijeklo samo po sebi "argument", čak i "dokaz krivnje" za nekog nedjelo.
Nisam siguran da je u Srbiji ili BiH tako.

Dakle da li je ovo specifičnost samih Hrvata i koji su uzroci takvog mentaliteta?
Naravno da nije samo Hrvata!

Uzroci su što te "skupine" djeluju na nekim plemenskim,rodijackim vezama i sl.Pa onda kad dođe jedan,povuče cijelo selo za njim

Ja sam iz grada gdje je bilo cca. 30% Pravoslavaca prije rata,grad s jakom industrijom i tih 30% je držalo 80% pozicija na svim funkcijama.

Danas su na njihova mjesta došli ljudi iz BiH.

Možemo mi pričati što hoćemo,ali je tako.

I da,takvi primjeri su u Srbiji s Crnogorcima (Srbima iz Crne Gore ili kako se već deklarirali),ali i s Židovima u cijelom svijetu,ponajprije u USA.
Tomgold is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 16:37   #16
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Te podjele su napravljene s razlogom a mogu se objasniti i antropološki. Hrvat koji na sjeveru ima 180 visinu je ekstremno visok dok na jugu nije,slični su Slovencima,Austirjancima i svim stanovnicima bližim Alpama. Hrvati dinarskih krajeva su drugačiji. Na sjeveru Hrvatske zna postojati i jedndno čitavo naselje Bosanaca dakle na tako malom uzorku su se našli zajedno. Družio sam se sa potomcima Bosanaca i Hercegovaca i mogu reći da je njihov utjecaj destruktivan. Obično se ljudi drugačijih mentalnih sklopova rastave,znam dva primjera rastave došljaka i domaćih.

Iskutva sa njima meni nisu dobra npr. na radnom mjestu sam imao šefa i jednog randog kolegu i ovaj cijelo vrijeme gurao svojeg koji mi je salno nešto prigovarao jer se nisam prilagođavao balkanskom razmišljanju,solio mi pamet cijelo vrijeme još dok sam čuo ono "ja ja",vidio neko sportralo od auta ali bitno da je mercedes makar bio stara krama... uz to jako loše govori kajkavski pa iskombinira neke njihove riječi sa domaćima ili ih krivo naglasi pa to ispada štokavski naglasak na kajkavskim riječima i smije se našim domaćima npr. on mišaflu (prihvaćen germanizam) zove lopatica lol i još ju kajakvski ne naglasi. Ova autohtona krajiška pjesma najbolje ih opisuje

http://www.youtube.com/watch?v=CofOXvvBcOA

Potomci alpskih Srba su se odma prilagodili nama ali ovi ne. Obično imaju nesređene živote,presiromašni su životno i intelektualno za sjever pa se bave švercom i balkaniziraju normalne ljude kroz cajke pa je zbilja smiješno kako jedan autohtoni stanovnik želi pripasti tamo gdje ne spada. Pogledajte samo na što liči Zagreb i zašto je Bandić gradonačelnik. Kajkavski govor se tamo skroz izgubio i poštokavljen je. Iznenadio sam se koliko zajedničkih riječi imamo sa Istrijanima i koliko smo sličniji njima,to se najbolje vidi po anti-balkanskoj klimi na izborima odabirom regionalista i centar naspram socijalistima a o uspjehu HDZa je smiješno govoriti. Mi dođoše zovemo dotepencima. U školstvu sam čak od jedne Slavonke čuo kako je licemjerno što ne govorimo štokavski,pa ne znam zašto je onda došla raditi u drugu regiju ako joj nešto ne paše.

Kakva gomila rasistickih gluposti.

Dinarci su genetski medju najzdravijim najinteligentnijim i fizicki najimpozantnijim ne samo hrvatima nego svim europljanima.

I Kaže se LOPATICA a ne misaflu.

Zagreb je pun luzera koji misle da su ne znam kako hoch jer govore šeflja šlafrok i slicne najbezvezmije germanizme.

Iz nekog razloga misld da je iskrivljeni kajkavski sleng knjizevni hrvatski jezik.

Dinarci su zasluzni za najvise gluposti i kriminala u ovoj zemlji ali su isto zsluzni i za najbolja i najveca dostignuca.
jim rogers12345 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:37   #17
Nekako sam dobio utisak da je popularno sunarodnjake koji potječu iz susjednih zemalja smatrati primitivcima, seljačinama, ultradesničarima i nacional-šovinistima. Bar kod Hrvata i Albanaca, a čini mi se, makar nisam sasvim siguran, i kod Srba...
The Great Duck is online now  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 20:38   #18
Quote:
The Great Duck kaže: Pogledaj post
Nekako sam dobio utisak da je popularno sunarodnjake koji potječu iz susjednih zemalja smatrati primitivcima, seljačinama, ultradesničarima i nacional-šovinistima. Bar kod Hrvata i Albanaca, a čini mi se, makar nisam sasvim siguran, i kod Srba...
to je na širem kontekstu
na užem je kvartovska priča
ko da ste otkrili ameriku i toplu vodu odjednom
__________________
A.Gotovina "U svemu, i u slobodi, postoji - disciplina." 05.08.2020.
Bandića će se prestati spominjati kad zadnji cent a za koji je zadužio Zagreb bude isplaćen.
JOHABI, 25.03.2023 "Plenković je vođa tima, jedini odgovoran za rad cijeloga tima zajedno pred biračima." post 3615
twistdrum is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 23:16   #19
Quote:
twistdrum kaže: Pogledaj post
a o čemu vi?
pa kad netko unutar države preseli u drugi grad- dotepenac je
pa kad unutar grada preseli u drugi kvart - dotepenec je
od kada ima ljudi i plemena
Ali nemaju svi dotepenci jednak status! Postoje neki koji nisu obljubljeni baš nigdje i oni koje takvim nazivom iz pristojnosti nikada nećeš okarakterizirati. U kojoj našoj regiji vole hercegovce, ili na globalnoj razini-u kojoj državi to vole židove?
Goc-369 is offline  
Odgovori s citatom
Old 08.10.2017., 23:40   #20
Quote:
Detektor kaže: Pogledaj post
Hrvat koji na sjeveru ima 180 visinu je ekstremno visok dok na jugu nije,slični su Slovencima,Austirjancima i svim stanovnicima bližim Alpama. Hrvati dinarskih krajeva su drugačiji.
Pa ne znam bas.
Meni se stanovnici Alpa cine dosta visokima, po visini mozda i slicniji onima s Dinarida (Dinarskih Alpa), nego Panonskog kraja. Suženije glave i slicno. Doduse svijetliji.
Sadokann is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 19:50.