Natrag   Forum.hr > Društvo > Prirodne znanosti

Prirodne znanosti Čista znanost za jako pametne i one koji takvima žele postati
Podforum: Armstrong Station - Astronomija i astrofizika

 
 
Tematski alati Opcije prikaza
Prev Prethodni post   Sljedeći post Next
Old 21.01.2011., 00:41   #11
Evo jedno čudno pitanje za vas koji ste imali prilike raditi s većim količinama silikagela. Jeste li kada dobro promotrili silikagel? Ne mislim na malu vrećicu s kuglicama iz kutija za cipele, nego pravi hardkor silikagel iz laboratorija, u nepravilnim većim komadićima.
Neki dan vadim ja jedan prah iz eksikatora i upadne mi papirić s bilješkom kroz ploču dolje u medij za sušenje. Dižem sve brže bolje da netko ne naiđe i vidi kako petljam, kad mi za oko zapne komad koji se jako razlikovao od okolnih plavo-ljubičastih komadića. Ovaj je izgledao kao gusti, tvrdi dim. I sjetim se ja aerogela.
U međuvremenu sam ih našao još par komada. Izgledaju kao loš i primitivni aerogel jer su teži od njega, ali svejedno su izuzetno lagani u odnosu na tipični silikagel. Boje su svijetlo plave, ne reagiraju promjenom boje na količinu vlage, znači da nemaju kobalta u sebi. Kada se gleda kroz njih, djeluju žućkasto, a ako se gledaju sve tanji rubovi nepravilnog komada, rast prozirnosti zaista podsjeća na aerogel.

Komadići se lagano lijepe za ruke zbog poroznosti, pri grebanju ispuštaju zvuk sličan stiroporu, lome se slično stiroporu. Udjel je po slobodnoj procjeni niti promil. Uskoro ću staviti sliku.

Sad slijedi moje pitanje. Kako je među granulama silikagela dopiranog kobaltom moglo doći do pojave ovakvih komadića?
Aerogel traži poseban proces sušenja, inače se ne može dobiti. Ako ovo uopće jest išta slično aerogelu, a ako izgleda kao patka i hoda kao patka i glasa se kao patka...


edit: Slika je tu. Ako netko zna nešto konkretno, može slobodno napisati post.
__________________
.

Zadnje uređivanje Endimion17 : 26.01.2011. at 23:51.
Endimion17 is offline  
Odgovori s citatom
 


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 21:37.