Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje > Stomatologija i oralna higijena

Zatvorena tema
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 15.03.2010., 22:23   #6801
Quote:
andjela1502 kaže: Pogledaj post
da ja taj cement ipak isčačkam?? Počinje me bolit vilica. zub nemogu taknut jezikom. Kad sidim i mirujem onda me neboli toliko a čim se dignem ajme
ako te sve više boli onda iščačkaj
Gutaperka is offline  
Old 15.03.2010., 22:39   #6802
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
na svim tim zubima di su skinute nadogradnje se mogu napraviti revizije bez problema,a vjerujem da bi se nadogradnja mogla skinuti i sa desne dvojke samo uz malo više truda i vremena pa i tu napraviti reviziju punjenja.Ne vidim razlog zašto onda raditi apikotomiju kad se revizije s punjenjem mogu uraditi za sat vremena,jedino eventualno skidanje nadogradnje s desne dvojke može uzet malo više vremena ali se uvijek puno više isplati nego apikotomiranje tih zubi,a i znatno je jeftinije
hvala, inzistirati cu onda samo na reviziji punjenja, a ne i apikotomiji.. ako nista drugo, doci cu do hrvatske jer ipak zelim sacuvati korijen..
amicus curiae is offline  
Old 15.03.2010., 23:41   #6803
Quote:
Atmice kaže: Pogledaj post
Ono što bih ja željela je da izgleda prirodno bijelo (ne da ljude zaboli oko od bjeline gledajući u moje zube ), da je što trajnije i ono što je najvažnije da ne uništi zube (još uvijek imam sve svoje i željela bih da tako ostane što dulje)
Možete li mi što preporučiti?
Dakle kod izbjeljivanja zubi, razlikujemo dvije vrste proizvoda za izbjeljivanje.

Whiteing proizvode - koji služe za skidanje pigmenta koji su se uhvatili na zube, zajednička im je karakteristika da NEMOGU poboljšati prirodnu boju zuba.
Obično se radi o prozivodima koji se nalaze u slobodnoj prodaji (recimo paste za izbjeljivanje zuba).
Upotrebu ovakvih proizvoda je bolje izbjegavati jer su visokoabrazivni te nakon duge i neadekavatne upotrebe mogu izazavati oštečenja kako zuba tako i mekih tkiva. (Ovo se odnosi i na recepte iz bakine kuhinje kao što su soda bikarbona, limun i sol itd.)

Druga vrsta proizvoda su proizvodi za Bleaching
Zajednička karakteristikama im je da MOGU poboljšati prirodnu nijansu zubi. Svi proizvodi iz ove skupine se baziraju na djelovanju aktivnog kisika, te nisu abrazivni.
Proizvodi iz ove skupine su u večini slučajeva napravljeni za profesionalno izbjeljivanje zubi.

Profesionalno izbjeljivanje zubi se generalno radi na 3 načina:

S individualno napravljenim udlagama i gelom karbamid peroksida u raznim koncentracijama.
Ovo je standardno izbjeljivanje i koristi se preko 20 godina, te daje izvrsne rezultate.


Druga vrsta je izbjlejivanje u ordinaciji, (sa ili bez raznih lampi i lasera za izbjeljivanje, ali uvjek uz vodikov peroksid u visokoj koncentraciji).
Ovo je pokušaj da se rezultati iz prvog načina postignu u što karaćem vremenu i ponekad zna razočarati rezultatom.

Treća vrsta je posebna kombinacija dviju gore navedenih, služi za postizanje što boljih rezutata i obično se zove "Deep Bleaching".


Za kraj ako želiš izbjeliti zube bitno je znati:
- Koristiti se profesionalnim izbjejivanjem pod kontrolom stomatologa (nikako kupovati razna internet sranja, ili se upuštati u eksperimente sa svojom kozmetičarkom).
- Profesionalno izbejljivanje nije štetno za zube (znanstveno dokazano sa više stotina radova na tu temu)
-Nemože se postići neprirodno bijela boja (najsvjetlija prirodna boja je B1).
- Rezultat se može utvrditi tek 2 tjedna nakon završenog izbjeljivanja (ako ti neko izbjeli zube lampom, pa ti pokaže kako su lijepo bijeli nakon završene seanse, bijeli su zato jer je iz njih zbog zagrijavanja istisnuta veća količina vode, a to će proći za 2 dana).
- Jednom ozbiljno, profesionalno izbjeljeni zubi nikad se više nebi smjeli vratiti na počenu boju. Ponekad je potrebno doraditi boju nekim jednostavnim zahvatom (recimo svake 2 godine).
- Jedina loša strana izbjeljivanja zubi je prolazna osjetljivost na vanjske podražaje tokom izbjeljivanja.


Evo nadam se da su sad sva pitanja riješena te da si bliže svom bijelijem osmjehu sa manje straha.
xx23 is offline  
Old 15.03.2010., 23:48   #6804
Hvala na opsirnom odgovoru.
Mene jos zanima je li problem ako je meso malo upaljeno i slicno? Zbari kazu da mora sve biti tip top prije izbjeljivanja, ali meni se cini da bi to tip top stanje moglo potrajati dok se ne postigne..
__________________
Candy Candy Candy I Can't Let You Go
Hard Candy is offline  
Old 16.03.2010., 08:20   #6805
Prema FDA ( nismo u SAD, ali razglabamo o eng nazivima) tooth withening obuhvaća SVE postupke koji vaše zube čine svjetlijim, uključivši i obično poliranje zuba i sl.
Jedna od skupina postupaka unutar witheninga su i postupci koji se odnose na profesionalno izbjeljivanje zuba "iznutra", tj. postupci koji mijenjaju osnovnu boju zuba. Ti se postupci u eng nazivaju bleaching.
Dakle:
"tooth withening" :
1. poliranje zuba
2.pjeskarenje zuba
3.skidanje pigmenata i naslaga na zubima
4. korištenje abrazivnih pasta
5. bleaching tj. profesionalno izbjeljivanje



Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Mene jos zanima je li problem ako je meso malo upaljeno i slicno? Zbari kazu da mora sve biti tip top prije izbjeljivanja, ali meni se cini da bi to tip top stanje moglo potrajati dok se ne postigne..
Upaljeno zubno meso zbog opasnosti od krvarenja može kompromitirati gingivalnu barijeru koja se stavlja na zubno meso prije izbjeljivanja i postupci izbjeljivanja se ne preporučaju raditi u takvom stanju.
Uvijek prije izbjeljivanja, u prethodnom tretmanu treba zube očistiti od kamenca, ispolirati, ev. ispjeskariti. par dana nakon toga se radi izbjeljivanje.
Takav postupak uz kvalitetnu higijenu ukloniti će opasnost od krvarenja.
Ako je upala veća od toga, prvo treba sanirati upalu, tek onda ići na izbjeljivanje.
P.S. tip-top stanje bi trebalo bit normala, a ne nešto što je teško za postići
borna07 is offline  
Old 18.03.2010., 05:23   #6806
Granulom 1. (Krunica)

Jučer sam bio na slikanju i stanje je ovakvo. Sa 6. je sve u redu i imam Granulom na 1. od tuda sva bol.
Na toj 1. je krunica i zubar kaže da će se prvo pokušat rješit s antibiotikom da sredi to unutra,a druga opcija ako ova ne upali operacija korijena. Dobio sam Augmentin antibiotik i Voltern za bolove i za 7 dana će vidjet kakvo je stanje.
Ne znam koliko dugo traju te operacije i koliko su zapravo komplicirane, mada smatram da više naprave nego sami antibotik
Mint is offline  
Old 18.03.2010., 22:11   #6807
Quote:
Hard Candy kaže: Pogledaj post
Hvala na opsirnom odgovoru.
Mene jos zanima je li problem ako je meso malo upaljeno i slicno? Zbari kazu da mora sve biti tip top prije izbjeljivanja, ali meni se cini da bi to tip top stanje moglo potrajati dok se ne postigne..
To je istina, trebalo biste riješiti sve goreće probleme prije samog izbjeljivanja.
Krumpir is offline  
Old 18.03.2010., 22:14   #6808
Quote:
Mint kaže: Pogledaj post
Jučer sam bio na slikanju i stanje je ovakvo. Sa 6. je sve u redu i imam Granulom na 1. od tuda sva bol.
Na toj 1. je krunica i zubar kaže da će se prvo pokušat rješit s antibiotikom da sredi to unutra,a druga opcija ako ova ne upali operacija korijena. Dobio sam Augmentin antibiotik i Voltern za bolove i za 7 dana će vidjet kakvo je stanje.
Ne znam koliko dugo traju te operacije i koliko su zapravo komplicirane, mada smatram da više naprave nego sami antibotik

ATB vam neće riješit probleme. Vi morate napravit reviziju endodoncije ILI apikotomiju, znaći morate se riješiti uzroka upale. A to je vrlo vjerovatno loša endodoncija.
Krumpir is offline  
Old 18.03.2010., 23:33   #6809
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
ATB vam neće riješit probleme. Vi morate napravit reviziju endodoncije ILI apikotomiju, znaći morate se riješiti uzroka upale. A to je vrlo vjerovatno loša endodoncija.
gledao sam apiktomiju na googleu. to je ustavri skidanje vrha korjena.
To je ustvari operacija gdje na vrhu desni razrežu i odstrane vrh kako nebi vadili sve van.. Čuo sam da ako bi se vadila i krinica i štift da više nebi mogao imat ponovo štifta i krunice pa se zato radi to operacijsko skidanje vrha.
Ako sam sve dobro shvatio

Doktorica mi je nešto spominjala da ako antibiotik ne pomaogne da onda ide operativno, mada da je po mojem ja bi odmah na operaciju. hehe sta ja znam , ionako sam laik po pitanju zubarstva
Mint is offline  
Old 18.03.2010., 23:36   #6810
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
ATB vam neće riješit probleme. Vi morate napravit reviziju endodoncije ILI apikotomiju, znaći morate se riješiti uzroka upale. A to je vrlo vjerovatno loša endodoncija.
Želite reći da prvi doktor koji mi je punio, čistio i sanirao kanale nije napravio dobar posao? Moguće, jer da je napravio dobro nebi zub ruknuo prije nekoliko dana
Mint is offline  
Old 19.03.2010., 08:26   #6811
Quote:
Mint kaže: Pogledaj post
Želite reći da prvi doktor koji mi je punio, čistio i sanirao kanale nije napravio dobar posao? Moguće, jer da je napravio dobro nebi zub ruknuo prije nekoliko dana
Možda, ali bez slike samo nagađam(o). Uglavnom apiko se radi kada se kroz korijen nemoze napraviti revizija. NPR štift vam je u kanalu.

ATB vam neće pomoći dugoročno. Smirit će sada sve simptome, ali budi siguran da će se sve to vratiti.
Krumpir is offline  
Old 19.03.2010., 08:51   #6812
Quote:
Mint kaže: Pogledaj post
gledao sam apiktomiju na googleu. to je ustavri skidanje vrha korjena.
To je ustvari operacija gdje na vrhu desni razrežu i odstrane vrh kako nebi vadili sve van.. Čuo sam da ako bi se vadila i krinica i štift da više nebi mogao imat ponovo štifta i krunice pa se zato radi to operacijsko skidanje vrha.
Ako sam sve dobro shvatio

Doktorica mi je nešto spominjala da ako antibiotik ne pomaogne da onda ide operativno, mada da je po mojem ja bi odmah na operaciju. hehe sta ja znam , ionako sam laik po pitanju zubarstva
ovo boldano nije baš točno tako,ako se uspije izvaditi štift bez da se znatno odstranjuje zubno tkivo onda se može napraviti i revizija i novi štift i nova krunica.Jedino ako se mora skinuti dosta zubnog tkiva oko štifta da bi se odstranilo sami štift onda se radije radi apikotomija.Ali u dosta slučajeva se štift može izvaditi i napraviti revizija,samo često nije baš lako pa treba malo više vremena i truda u to uložiti
Gutaperka is offline  
Old 20.03.2010., 05:54   #6813
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
ovo boldano nije baš točno tako,ako se uspije izvaditi štift bez da se znatno odstranjuje zubno tkivo onda se može napraviti i revizija i novi štift i nova krunica.Jedino ako se mora skinuti dosta zubnog tkiva oko štifta da bi se odstranilo sami štift onda se radije radi apikotomija.Ali u dosta slučajeva se štift može izvaditi i napraviti revizija,samo često nije baš lako pa treba malo više vremena i truda u to uložiti
Jučer sam bio kod svoje zubarice i ona je spominjala da se mora maket zub i napraviti novo čišćenje kanala , dok sam u razgovoru kod druge doktorice dobio odgovor da se treba napravit operacija ono iznad na vrhu korjena da se očisti taj gnoj, e sad ako se gore sakupio gnoj i ako se odstrani operativno postoji li šansa da će opet doći do gnojenja, pa će na kraju ipak morat čistit taj štift..
Uzimam Voltaren za bolove ali mi đabe, ne pomaže ništa , a ovo s antibiotkiom , valjda sam ga dobio samo par dana pred ono što me ustvari i čeka " Operacija i Čišćenje"..
Mint is offline  
Old 20.03.2010., 05:59   #6814
A da je stvar još delikatnija , Moja zubarica tumači da je možda kao pukao korjen i tumači kako trebam ponovo napravit sliku jer kao na ovoj ne vidi baš dobro, dok druga zubarica tumači da se radi o granulomu... Crkavam od bolova i imam osjećaj kao da mi se taj gnojstina siri i na 2. i pun mi klinac ATB-a i najradije bi na operaciju da naprave posao i kraj.
U pon idem na kirurgiju u perkovčevu i tamo bi kao trebao biti finish i odluka..
Po noći imam toliko snažne bolove da nemogu ni zaspat, danima ne spavam kako spada, možda 3-4 h na dan--
Probat ću ovdje poslat sliku pa moza dobijem neki odgovor.
Mint is offline  
Old 20.03.2010., 06:04   #6815
Quote:
Gutaperka kaže: Pogledaj post
ovo boldano nije baš točno tako,ako se uspije izvaditi štift bez da se znatno odstranjuje zubno tkivo onda se može napraviti i revizija i novi štift i nova krunica.Jedino ako se mora skinuti dosta zubnog tkiva oko štifta da bi se odstranilo sami štift onda se radije radi apikotomija.Ali u dosta slučajeva se štift može izvaditi i napraviti revizija,samo često nije baš lako pa treba malo više vremena i truda u to uložiti
Ovo mi sad govori da su šanse za novom krunicom jako male nakon toga.. Ili most ili Implantati. Možda sam i u krivu, pojma nemam više
A to skidanje krunice, revizija i na novo čišćenje kanala sad radi kirurgija ili zubari?
Mint is offline  
Old 20.03.2010., 06:24   #6816
Ništa od slike . jednostavno aparatura za slikanje nemoze razvit bitru sliku tako da ništa od toga nažalost
A svaka informacija mi je dobro došla
Mint is offline  
Old 20.03.2010., 07:04   #6817
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
Možda, ali bez slike samo nagađam(o). Uglavnom apiko se radi kada se kroz korijen nemoze napraviti revizija. NPR štift vam je u kanalu.

ATB vam neće pomoći dugoročno. Smirit će sada sve simptome, ali budi siguran da će se sve to vratiti.
Pa štift mi je prema kanalu i zato kaže zbuarica da će na kirurgiji morat rezat gore i čistit, dok ovu moju kod koje imam karton uopće ne zanima što ako mi izvadi štift iz kanala nikada više neću moći imat na tome mjestu krunicu..
što se tiče ATB, ne pomažu mi ama baš ništa , bol mi je sve jača, a trebao sam ih piti do srijede. Hvala bogu što ću već u ponedjeljak na kirurgiju, e sad koliko se tamo mora čekat pojam nemam. Možda primaju i brže nego što mislim
Mint is offline  
Old 20.03.2010., 09:07   #6818
Quote:
Mint kaže: Pogledaj post
Pa štift mi je prema kanalu i zato kaže zbuarica da će na kirurgiji morat rezat gore i čistit, dok ovu moju kod koje imam karton uopće ne zanima što ako mi izvadi štift iz kanala nikada više neću moći imat na tome mjestu krunicu..
što se tiče ATB, ne pomažu mi ama baš ništa , bol mi je sve jača, a trebao sam ih piti do srijede. Hvala bogu što ću već u ponedjeljak na kirurgiju, e sad koliko se tamo mora čekat pojam nemam. Možda primaju i brže nego što mislim
Ja vadim i štiftove, ali nekad jednostavno nemožeš a za tu procjenu treba nam slika. Ako i izvadim štift novi se napravi i opet imate nadogradnju i opet možete stavit na taj zub krunicu.
Krumpir is offline  
Old 20.03.2010., 10:03   #6819
Quote:
Krumpir kaže: Pogledaj post
Ja vadim i štiftove, ali nekad jednostavno nemožeš a za tu procjenu treba nam slika. Ako i izvadim štift novi se napravi i opet imate nadogradnju i opet možete stavit na taj zub krunicu.
Ako može novi štift onda super, najveći mi je strah bio od toga da neću više moć imat krunicu , a ovo što me trebaju pročačkat nek čačkaju dok ne očiste, kad uslikam ništa se ne primjeti tako da je beskorisno slati sliku.
Ontodonciju ili kako se već zove, to kad se pročakava sve , to radi kirurg ili zubar?
Mint is offline  
Old 20.03.2010., 18:30   #6820
Jos od mene...

Ja sam inzistirala na reviziji korijena (haval forumasima), ali ipak mi je na kraju receno da ona nece pomoci jer patoloski proces, tj. upala, tj. bakterije, ostaju oko vrha korjena zuba pa to svejedno bukne nakon nekog vremena.

Sta sad raditi????
amicus curiae is offline  
Zatvorena tema


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 01:53.