Natrag   Forum.hr > Društvo > Roditelji i djeca > Dojenčad i predškolci

Dojenčad i predškolci Roditeljstvo korak po korak

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 05.05.2012., 00:35   #61
Quote:
adriatica kaže: Pogledaj post
Prepoznaje li tuđu tugu/bol? Hoće li te tješiti/zagrliti ako plačeš ili si tužna?
Promatra li tvoju reakciju pri susretu sa nepoznatim ljudima?
Promatra li sebe u ogledalu i zna li da je to on?
ovo zadnje se koliko se ja sjećam usvaja negdje između 14 i 20mj.
tak da mali labudić to definitivno još nije trebao usvojiti.
tisi is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 11:21   #62
Quote:
tihonsee kaže: Pogledaj post

moj savjet bi bio da ne pretjerujete s time, u smislu da to ne radite predugo. moj stariji je stvarno rano počeo govoriti i oduvijek je pričalica, i brzo je ubrao tko je tko. međutim to oslovljavanje drugih je ostalo i on sad ne kuži i ne koristi zamjenice uopće iako ja zadnjih par mjeseci inzistiram od sve bliže rodbine da ne govore o sebi u trećem licu.
krivo smo se skuzile
nisam mislila da roditelji o sebi govore u trecem licu.
to nije dobro, pogotovo ne kako djeca rastu.
(i inace, kako djeca dosegnu dob za razvoj govora (9 mjeseci nadalje) trebali bismo prestati sa svim tepanjima i izvrtanjima rijeci, jer na taj nacin dijete nepravilno usvaja govor. s djecom treba razgovarati normalno.)

ja sam mislila na to da se roditelji medjusobno oslovljavaju s mama i tata, a ne imenima.
znaci, ne govoriti "daj mami loptu" nego daj meni loptu.
ali da npr muza zvati "tata, dodaj mi salicu" - "evo, mama, izvoli salicu"
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 11:46   #63
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
s godinu dana nema smisla ići logopedu. ne mislim nego znam.
S 13 mjeseci ima smisla ići kod stručnjaka za područje komunikacije, ako za to postoji indikacija. Ne na tretman, nego na dijagnostiku, s ciljem da se roditelj umiri ili uputi što i kako dalje.


Quote:
ne kod ovog, kod svakog. nijedno dijete od 13 mjeseci ne bi trebalo gledati reklame.

Pa to je gotovo prvo što djeca s interesom pogledaju na TV-u, a upravo je zanimljiv zvuk/glazba najčešće poticaj da zastanu, pogledaju što ide uz taj zanimljiv zvuk i produže dalje kad se pojavi Saša Kopljar...

To nije isto što i gedanje (radnja koja traje ) reklama.
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 11:50   #64
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post

Inace, sin ima 13 mjeseci, propuzao je i posjeo se s nepuna četiri mjeseca, sa šest se podignuo na noge, sa devet prohodao. Motorika mu se očito uvijek napredno razvijala.




kako vi niste u novinama?? Sa nepuna 4 mj.se posjeo i propuzao?!
Kako ovo ni jedna od vas nije skužila? Umirem od smijeha!!!
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 11:52   #65
cure, oko logopeda.

logoped nije tu samo da ispravlja krivi izgovor glasova u predskolskoj dobi.
logoped je strucnjak u podrucju govora i komunikcije. sto ukljucuje i razumijevanje, ne samo pravi, konkretan izgovor.
a ciji razvoj intenzivno krece od 9 mj zivota nadalje. bas sam jucer pricala s jednom vrtickom logopedicom, i jos jednom mi je potrdila, razvoj govora krece od 9. mjeseca zivota. naravno, tu ostaje faktor individualnosti, moze krenuti i kasnije (pogotovo kada je dijete motoricki napredno), ali s 13 mjeseci bi dijete, ako i ne govori, vec trebalo razumijeti.

i da, logopedi u vrticima promatraju i prate i jaslicku djecu.

zato sam autorici i savetoaval, cisto zbog njenog dusevnog mira, posjet logopedu.
on ce najstrucnije provjeriti razumije li dijete. jer zna trikove i zna citati signale koje mi laici ne znamo
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 11:55   #66
Quote:
Carla Bruni kaže: Pogledaj post
kako vi niste u novinama?? Sa nepuna 4 mj.se posjeo i propuzao?!
Kako ovo ni jedna od vas nije skužila? Umirem od smijeha!!!
Ne kužim što te točno tako razveselilo...
Postoje različita razvojna područja (spoznaja, fina motorika, krupna motorika, okulomotorika, komunikacija, govor, emocionalnost, socijalne vještine,...) koja se mogu razvijati različitim tempom...
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 11:56   #67
Quote:
Carla Bruni kaže: Pogledaj post
kako vi niste u novinama?? Sa nepuna 4 mj.se posjeo i propuzao?!
Kako ovo ni jedna od vas nije skužila? Umirem od smijeha!!!
gle, nije nemoguce.
okej, mozda je autorica pretjerala, cisto sumnjam da je s 4 mjeseca picio po kuci puzajuci k'o veliki.
ali da su to bili pokusaji, nije nemoguce.
moja se s nekih 4 i pol mjeseca htjela podizati na noge. pedijatrica ju je na pregledu s 5 mjeseci krenula oprezno iz lezeceg dizati u sjedeci polozaj, a moja smizla je ni pet ni sest odigla dupence i uprla se petama u podlogu. sto ne znaci da je s 5 mjeseci stajala na nogama uz pridrzavanje. meni je jasno da nije i da su to bili samo pokusaji. no neki roditelj bi na mom mjestu ponosno rekao da mu se dijete s 5 mjeseci podiglo na noge.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 11:58   #68
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Ne kužim što te točno tako razveselilo...
Postoje različita razvojna područja (spoznaja, fina motorika, krupna motorika, okulomotorika, komunikacija, govor, emocionalnost, socijalne vještine,...) koja se mogu razvijati različitim tempom...
Zar se ovo navedeno ne zove Hipertonus i kako pedijatar to nije uočio? To se ne zovu napredna djeca kako autorica kaže već djeca danas imaju dijagnozu koju sam navela...
__________________
المقابر مليئة الرجال لا غنى عنه. سيد رامشتين
Carla B. is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 12:20   #69
Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post
Pa to je gotovo prvo što djeca s interesom pogledaju na TV-u, .
očito nisam bila dovoljno jasna - ni za jednu bebu od 13 mjeseci nije dobro da gleda televiziju. uopće. reklame sam istakla jer je poznato da su reklame glasnije od ostalog programa i imaju bržu izmjenu slika.
(ako već roditelj sumnja na hiperkativnost, onda su reklame zadnje što njegovom djetetu treba. ja bih imala ugašen televizor dok mi je beba budna)

logopedu se s 13 mjeseci ide samo ako beba uopće ne proizvodi nikakve glasove. evo vam sa stranica hrvatskog logopedskog društa ako meni, odnosno 'mojoj logopedici' ne vjerujete.
(i tu piše da se takvi slučajevi ponekad mogu uočiti VEĆ u djeteta od GODINU I POL i to najteži slučajevi. ali ovo dijete proizvodi glasove, štoviše, govori riječi sa značenjem)
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 12:21   #70
Quote:
Carla Bruni kaže: Pogledaj post
Zar se ovo navedeno ne zove Hipertonus i kako pedijatar to nije uočio? To se ne zovu napredna djeca kako autorica kaže već djeca danas imaju dijagnozu koju sam navela...


A da malo proguglaš o hipertonusu prije nego li bubneš ovako nešto...
Hipertonus je povećana napetost mišića zbog čega su ručice i nožice često vrlo krute. Dijete se nekad doima kao napredno jer prije radi rotaciju trbuh-leđa, jer se prije (upravo zbog hipertonije) posjeda i odiže na noge, ALI, ovo konkretno dijete je već prohodalo.
Ovo dijete je bilo kod fizijatra (a to jest njegovo područje) koji mu nije postavio dg hipertonusa, ovo dijete ne pokazuje odstupanja u motoričkom razvoju....
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 12:27   #71
Quote:
Carla Bruni kaže: Pogledaj post
Zar se ovo navedeno ne zove Hipertonus i kako pedijatar to nije uočio? To se ne zovu napredna djeca kako autorica kaže već djeca danas imaju dijagnozu koju sam navela...
znas, sto, bilo bi dosta!! nastavis li raspravu u ovom tonu, postavljajuci dijagnoze tudjoj djeci, smatrat cu to trolanjem!

nakon svh pretraga i strucnjaka kod kojih je autorica bila sa svojim djetetom, hipertonus bi bio odavno uocen!
autorica ima motoricki iznimno spretno i napredno dijete.
i da, eksli, takva djeca postoje.
i moja je okarakterizirana kao takva.
ne po mom majckinskom nahodjenju i potrebi za, stajaznam, preseravanjem, nego od strane strucnjaka. fizijatra.
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 12:31   #72
takva djeca postoje, ali mislim da je podatak o puzanju s nepuna 4 mjeseca ipak maaaaalo..hm, kako da to korektno kažem - slobodna interpretacija podataka?
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 12:38   #73
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
takva djeca postoje, ali mislim da je podatak o puzanju s nepuna 4 mjeseca ipak maaaaalo..hm, kako da to korektno kažem - slobodna interpretacija podataka?
ma da, i ja mislim da su to bili pokusaji, a ne skolsko puzanje po kuci
samo sam htjela reci da nije nezamislivo i nemoguce.

znam dijete koje je par dana prije punih 6 mj propuzalo i pocelo se dizati na noge i hodati uz namjestaj. vidjela na vlastite oci. mama je bila prestravljena. dijete nije hipertonicno, ali da, vec joj odasvud stizu prodike o hiperaktivnosti
__________________
Pricat ce ti o plovidbi ti sto nisu sidro digli...
La_LuNa is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 12:56   #74
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
očito nisam bila dovoljno jasna - ni za jednu bebu od 13 mjeseci nije dobro da gleda televiziju. uopće. reklame sam istakla jer je poznato da su reklame glasnije od ostalog programa i imaju bržu izmjenu slika.
Bila si jasna - naravno da nije dobro da beba gleda TV, ali dolaskom bebe u obitelj život ne treba stati. Moj TV, recimo, nije član obitelji, ali da, predvečer ga palim, bacim oko na vijesti, dnevnik, pa tu uleti i poneka reklama... Da, moji su, kad su bili bebe kao i predmetno dijete, znali raditi nešto svoje, a onda bi podigli glavu kad bi čuli zvokove reklame koja im se sviđala i odjurili u prostoriju s TV-om da bi doživljaj bio potpun.
To i dalje nema veze s gledanjem TVa.

Quote:
(ako već roditelj sumnja na hiperkativnost, onda su reklame zadnje što njegovom djetetu treba. ja bih imala ugašen televizor dok mi je beba budna)
Generaliziraš. Zaključuješ bez podataka. Zato što neko dijete voli reklamu za Fantu, Jamničku kiselicu ili Milka čokoladu, ne znači da redom pilji u svaku reklamu koja se pojavi.

Quote:
logopedu se s 13 mjeseci ide samo ako beba uopće ne proizvodi nikakve glasove. evo vam sa stranica hrvatskog logopedskog društa ako meni, odnosno 'mojoj logopedici' ne vjerujete.
Nema to veze s ne/vjerovanjem. Ako pričamo o razvoju govora, onda je ovo što si navela točno, ali postoji i područje komunikacije koje isto procjenjuju logopedi (i psiholozi) i koje se može procjenjivati u istoj dobi.
Naime, znakovi odstupanja se mogu pojaviti i davno prije i to će stručnjak (u ovom slučaju logoped) znati procijeniti.

Quote:
(i tu piše da se takvi slučajevi ponekad mogu uočiti VEĆ u djeteta od GODINU I POL i to najteži slučajevi. ali ovo dijete proizvodi glasove, štoviše, govori riječi sa značenjem)
Kao što rekoh, ti pišeš o razvoju govora, a ja o razvoju komunikacije.

Zadnje uređivanje Stowaway : 05.05.2012. at 13:46.
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 12:59   #75
eto ne znam ni kad mi je dijete propuzalo, ni posjelo se, brinem ionako šta drugi kazu i izmisljam podatke. imate mahanje..
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 13:02   #76
Quote:
Carla Bruni kaže: Pogledaj post
kako vi niste u novinama?? Sa nepuna 4 mj.se posjeo i propuzao?!
Kako ovo ni jedna od vas nije skužila? Umirem od smijeha!!!
smiješno jer je dijete rano propuzalo.. pa eto meni nije, jer je moje dijete tada propuzalo.ali očito nemam pojma.
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 17:50   #77
Quote:
La_LuNa kaže: Pogledaj post
znam dijete koje je par dana prije punih 6 mj propuzalo i pocelo se dizati na noge i hodati uz namjestaj. vidjela na vlastite oci.
i ja znam isto takvo dijete, vidjela na svoje oči, to je preko nekoliko puta spomenuti nećak. njegova mama, doduše, nije bila prestravljena, sve dotad što je radio išlo je prema tome. motorički talentiran + perolaka beba
ali, i sama znaš, između nepuna 4 mjeseca i nepunih 6 mjeseci je ooooogromna.

Quote:
Stowaway kaže: Pogledaj post

Nema to veze s ne/vjerovanjem. Ako pričamo o razvoju govora, onda je ovo što si navela točno, ali postoji i područje komunikacije koje isto procjenjuju logopedi (i psiholozi) i koje se može procjenjivati u istoj dobi.
ja stvarno ne znam kako se uspjelo od ovog djeteta napraviti dijete-slučaj, koje maltene treba kompletnu specijalističku obradu!

u toj dobi ni moje dijete nije razumjelo što joj govorim niti izvršavalo naredbe. to je počela sa cca 16-17 mjeseci. sjećam se jer smo bili na moru, sjećam se točno trenutka kad sam ostala preneražena jer mi je kimnula glavom na pitanje hoće li jesti. ovo da me uzima za ruku i vodi do onoga što želi s 13 mjeseci je meni čisti SF.
stvarno nisam znala da je to neko zaostajanje jer ona ne da nema poteškoća u govoru ili komunikaciji, nego je na tom polju debelo iznadprosječno dijete.

mislim da najbolji savjet koji se crnom labudu može dati je - pričekaj još koji mjesec.
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 18:02   #78
Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post

ja stvarno ne znam kako se uspjelo od ovog djeteta napraviti dijete-slučaj, koje maltene treba kompletnu specijalističku obradu!

u toj dobi ni moje dijete nije razumjelo što joj govorim niti izvršavalo naredbe. to je počela sa cca 16-17 mjeseci. sjećam se jer smo bili na moru, sjećam se točno trenutka kad sam ostala preneražena jer mi je kimnula glavom na pitanje hoće li jesti. ovo da me uzima za ruku i vodi do onoga što želi s 13 mjeseci je meni čisti SF.
stvarno nisam znala da je to neko zaostajanje jer ona ne da nema poteškoća u govoru ili komunikaciji, nego je na tom polju debelo iznadprosječno dijete.

mislim da najbolji savjet koji se crnom labudu može dati je - pričekaj još koji mjesec.
Ja mozda imam problema s izrazavanjem ili me se hvata za svaku riječ pa ispadne priča drugačija od onoga što zelim reći.
Nisam frustrirana ni nezadovoljna sa svojim djetetom i nisam ni ja očekivala da on treba znati milijon stvari sa 13 mjeseci ali eto mi smo u takvoj okolini u kojoj njegovi vršnjaci znaju ( kao štto si se ti prenerazila kad ti je dijete kimnulo glavom na pitanje hoće li jesti , tako sam ja ostala šokirana kad sam Lanu pitala hoće jesti hrenovku a ona je odmah veselo kimnula glavom - sa 13 mjeseci).
Mene su samo zanimala vaša iskustva s vašom djecom a ne postavljanje dijagnoze prije svega meni pa onda njemu .
Samo me zanimalo da li je stvarno nešto realno očekivati od djeteta od 13 mjeseci.
Obična naklapanja majki kad je čije dijete..

Jer evo iz tvog primjera ja sam sama sebi pretjerala i ima još vremena da on nauči.

A temu sam nazvala nisu me naučili mama i tata jer mi se nekako činilo da ne da on nešto ne zna nego da ga ja ne postavljam na nazovimo to pravi put i da nije da on ne zna nego mozda nisam pronasla način da mu olakšam učenje.

I prihvaćam tvoj savjet kao jedan od najrealnijih , kao nešto što i sama znam , a samo sam u međuvremenu htjela usporediti iskustva s majkama na forumu.
CrniLabud is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 18:17   #79
Quote:
CrniLabud kaže: Pogledaj post
Mene su samo zanimala vaša iskustva s vašom djecom a ne postavljanje dijagnoze prije svega meni pa onda njemu .
ma to za dijagnoze nije išlo tebi, ja se slažem da je apsolutno pretjerano

Quote:
( kao štto si se ti prenerazila kad ti je dijete kimnulo glavom na pitanje hoće li jesti , tako sam ja ostala šokirana kad sam Lanu pitala hoće jesti hrenovku a ona je odmah veselo kimnula glavom - sa 13 mjeseci).
lana jede hrenovke s 13 mjeseci?!?!?!
mene to šokira!
ali, pazi, moja je kimnula s cca 16, 5 mjeseci.

lana se sigurno nije posjela s 4 mjeseca. ili već nešto. kad je spomenuti nećak puzap sa 6 mjeseci, moje dijete je nepomično ležalo, nije se mogla ni dić na ruke, a kamoli na sve 4, a puzanje je bio čisti SF.
moram reći da izgleda da imam sreće, ali NIKAD ih nitko nije uspoređivao i govorio 'ona nema pojma, on je napredan' ili obrnuto da on treba logopedu, a da je ona napredna kad je s 2 godine ona sastavljala rečenice, a njegov se rječnik svodio na tata, mama, da i ne

Quote:
A temu sam nazvala nisu me naučili mama i tata jer mi se nekako činilo da ne da on nešto ne zna nego da ga ja ne postavljam na nazovimo to pravi put i da nije da on ne zna nego mozda nisam pronasla način da mu olakšam učenje.
ja mislim da smo mi današnji roditelji svi pomalo previše opterećeni tim 'rađenjem s djecom' i svim tim silnim poticanjem djece, didaktičkim igrama i igračkama i otud taj česti osjećaj manjkavosti, da ne radimo dovoljno ili dovoljno dobro s djetetom. osobito još ak si okružen s hrpetinom igračaka koje potiču ovo ili ono (koliko sam samo ja igračaka kupila koje potiču puzanje! ), hrpetinom knjiga koje ti savjetuju koje pjesmice pjevati tromjesečnoj bebi eda bi joj se stimuliralo mozak, koje edukativne igre igrati s šestomjesečnom bebom (imam ih i ja, knjiga mislim)...
a njima je zapravo poticaj sve što se događa oko njih + njima je zapravo urođeno, upisano u gene da sve to nauče i znaju. ne govorim da dijete treba zanemarivati i držati u kutu k'o vreću krumpira bez da mu se obratiš, ali normalna obiteljska okolina je ogroman poticaj za svaku bebu, sve što mi radimo..još ako uz to ne šutiš nego s djetetom pričaš...
SVE što napraviš s njim, pa i svaki put kad mu promijeniš pelenu, njemu je učenje

to najbolje skužiš kad, odnosno ako, imaš drugo dijete. s prvim prolaziš te poticajne igre, na svakog psa kojeg vidiš pokazuješ prstom i govoriš 'to je vau-vau', pokazuješ mu životinje u slikovnici pa ponavljaš kako se glasaju sve iščekujuć kad će skužit da krava ide mu, a ovca be
mom drugom djetetu poticajna igra je da leži na podu i gleda mene i stariju kako slažemo puzzle od 100 komada
i nije preskočio još nijednu razvojnu fazu
__________________
mogli bismo
Lali Puna is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.05.2012., 18:34   #80
Zanimljiv slijed događaja - ti pitaš ovo:

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
kamo bi još zabrinuta majka mogla odvesti dijete jer ne razlikuje loptu od auta s 13 mjeseci?
...ja ti odgovorim gdje bi neka (dakle, bilo koja) majka mogla odvesti dijete, a ne gdje ga treba/mora odvesti CrniLabud; poslije ti La_LuNa i ja pokušamo objasniti što sve radi logoped, i tvoj je zaključak sljedeće:

Quote:
Lali Puna kaže: Pogledaj post
ja stvarno ne znam kako se uspjelo od ovog djeteta napraviti dijete-slučaj, koje maltene treba kompletnu specijalističku obradu!

Zadnje uređivanje Stowaway : 05.05.2012. at 18:50.
Stowaway is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 20:27.