Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Gastronomija > Hrana i zdravlje

Hrana i zdravlje Posebni režimi prehrane

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 21.12.2003., 11:39   #1
Što jesti kod povišenog kolesterola - molim recepte!

Analizom krvi utvrdjen mi je poviseni nivo holesterola i triglicerida. Skrenuta mi je paznja da moram preci na nov nacin ishrane.. Molim one koji vec duze imaju isti problem da napisu neke recepte i rezim ishrane buduci nikada do sada u zivotu nisam drzala dijete, niti menjala nacin ishrane. HVALA!

P.S Nasla sam jednu temu o holesterolu ali nema nista o kontetno nacinu ishrane ni rezimu dijeta! ako neko ima link ka onome sto meni treba HVALA!
 
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 18:36   #2
Re: Sta jesti kod povisenog holesterola - molim recepte!

Quote:
Brankaforum kaže:
Analizom krvi utvrdjen mi je poviseni nivo holesterola i triglicerida. Skrenuta mi je paznja da moram preci na nov nacin ishrane.. Molim one koji vec duze imaju isti problem da napisu neke recepte i rezim ishrane buduci nikada do sada u zivotu nisam drzala dijete, niti menjala nacin ishrane. HVALA!

P.S Nasla sam jednu temu o holesterolu ali nema nista o kontetno nacinu ishrane ni rezimu dijeta! ako neko ima link ka onome sto meni treba HVALA!
Sigurno da moraš promijeniti prehranu, ali možda i druge životen navike.No, nije dovoljno samo mijeniti prehranu, tu treba biti oprezan sa tim prelazom da se ne zaribaš.Postoji jedan preparat koji razgrađuje holesterol i masnoće, ako te zanima evo pogledaj ovaj link.
http://www.savjeti.com/jurislav/
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 19:58   #3
Stav danasnje medicine

Poviseni kolesterol moze se spustiti koristenjem nekoliko metoda. Najucinkovitija je kombinacija svih ovih.

1.) Metode opustanja
smanjuju hormone stresa (adrenalin, kortizol...) koji bi inace mobilizirali masnoce i preusmjeravali metabolizam da stvara zalihe

2) Fizicka aktivnost
povisuje HDL (dobar kolesterol cija funkcija je smanjiti kolicinu "loseg" kolesterola LDL i VLDL )

3) Lijekovi za smanjenje masnoca u krvi (prepisuju se samo ako ove druge metode nisu uspjele. Imaju neke nuspojave, pa se zato prvo krece sa "promjenom nacina zivota"

4) Prehrana

puno povrca (kuhano, kuhano na pari, przeno na zaru) (sto manje dinstanog, przenog u ulju, pecenog u rerni na ulju)

puno voca (svjeze voce, sokovi ne zamjenjuju voce, jer ne unose dovoljno vlakana, a donose veliku kolicinu secera koji se sav odjednom apsorbira. Taj visak secera se ne moze iskoristiti, pa se spremi u masnoce)

kompleksne ugljikohidrate:
kruh od punog zrna, pasta od punog zrna (ako mora biti bijela, bolja je al dente, jer se skrob polakse razgradjuje do secera, pa nastaje manji poras glukoze u krvi, sto dovodi do manjeg stvaranja masnih zaliha), smejda riza, ...

Sto manje rafiniranih ugljikohidrata (secer donosi puno kalorija, stvara se obilna zaliha masnoca)
Secer u kavi, sokovima (devet zlica secera u konzervi coca cola-e) su "skriveni" izvor kalorija.

Secer jako povisuje kolesterol!!!


Alkohol je izvor "sakrivene" energije, trebalo bi smanjiti unos

Proteini
sa sto manje masnoce: PILETINA bez koze, moze biti marinirana ili przena na zaru ili teflonskoj tavi da bude primamljivija i dobije boju), puretina bez koze, teletina, ribe, mlada divljac (divljac ima puno bolji sastav masnoca nego "uzgajane zivotinje")

Masnoce

sto manje masnoce (ukupne kalorije u danu moraju biti rasporedjene tako da samo 30% energije dolazi iz masnoce.

"Lose masti" - trebalo bi ih izbjegavati
Nalaze se u: putru, govedini, svinjetini, janjetini, suhom mesu, keksima (hidrogenizirano biljno ulje, "trans" masne kiseline)

Dobre masti:
maslinovo ulje, ulje uljane repice, ulje kikirikija, avokado, orasi, bademi, sezamovo ulje, ribe (sardine, incuni, losos, skusa, haringa) su izvor dobrih masnoca koje balansiraju lose pa se smanjuje kolicina loseg kolesterola u tijelu. Naravno s ovim "dobrim" mastima ne treba pretjerati jer se njihova kalorijska vrijednost za cas skupi i steti organizmu.

Antioksidansi koji cuvaju zdravlje krvnih zila mogu se naci u:
CRNE RIBIZLE!!!!, borovnice, jagode, brokula, prokulica, ZELENI CAJ, crni caj, orasi, bademi, kivi, naranca, limun, ostalo povrce i voce, pogotovo ono jarkih boja (narancaste, plave, tamno zelene), crno vino (bijelo nema)...

Mozda kasnije dodam propusteno.
Cialenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 21.12.2003., 20:01   #4
Re: Sta jesti kod povisenog holesterola - molim recepte!

Quote:
Brankaforum kaže:
da napisu neke recepte i rezim ishrane
Recepti su odlicni u svim "mediteranskim" kuharicama, sa puno povrca, grahorica (odlican izvor proteina bez puno masnoca), sa puno antioksidantnih namirnica (grozdje, bobice, orasi) ribe, juhe (zasite covjeka, a nisu masne)
Cialenga is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 17:33   #5
Re: Stav danasnje medicine

meso i masti moraš potpuno odbaciti.
 
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 18:28   #6
Re: Re: Stav danasnje medicine

Quote:
Goro kaže:
meso i masti moraš potpuno odbaciti.
Dakle, mora postati vegetarijanac? A sto je s vitaminom B12 i drugim tvarima koje dobijamo iz mesa? Najbitnije je da izbaci secer i lose ugljikohidrate jer su upravo oni najodgovorniji za visoku kolicinu kolesterola i drugih lipida - Cialenga je sve jako lijepo napisao. Samo, ja bih "Lijekovi za smanjenje masnoca u krvi" stavio na posljednje mjesto, iza prehrane.
MaxB is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 19:13   #7
evo linka na slican topic
bipolar2000 is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.01.2004., 19:47   #8
Re: Re: Re: Stav danasnje medicine

Quote:
MaxB kaže:
Dakle, mora postati vegetarijanac? A sto je s vitaminom B12 i drugim tvarima koje dobijamo iz mesa? Najbitnije je da izbaci secer i lose ugljikohidrate jer su upravo oni najodgovorniji za visoku kolicinu kolesterola i drugih lipida - Cialenga je sve jako lijepo napisao. Samo, ja bih "Lijekovi za smanjenje masnoca u krvi" stavio na posljednje mjesto, iza prehrane.
postoje preparati na biljnoj bazi koji sadrže B12, a ima sigurno i u prirodnom obliku.
jurislav is offline  
Odgovori s citatom
Old 20.04.2009., 15:19   #9
Češnjak je nevjerovatan.
Kumi mi je bio tlak visok i prerezala je po dužini dva češnja češnjaka i popila ih. Da joj nisam mirila tlak ne bi virovala, nakon 10 - 15 min joj je donji tlak pao za 20 a gornji slično tome. Treba pripaziti jer se od ovakvih stvari može malo vrtiti u glavi.

Naći ću ovih dana domaćeg luka i početi ga piti.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 08:16   #10
Ekipa, evo veselog izvještaja:

26.03.2009 morska alga Holesterol 6,3
04.06.2009 morska alga Holesterol 4,6


26.03.2009 muž od morske alge Holesterol 8,5
04.06.2009 muž od morske alge Holesterol 5,0



Imali smo i neke druge nalaze loše a njih ćemo kontrolirati kad se napune 3 miseca od prvih nalaza.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.06.2009., 14:26   #11
A jos da nam otkrijes u cemu je tajna?
svaka cast, dobro ste vi to sredili
__________________
Ako podignes pogled neces vidjeti granice...
bianca is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.06.2009., 15:06   #12
Izbacili smo:
pečeno meso sa uljem
frigano sve
zaprške
deserte uz kavu
svinjetinu
sokove
vino i pivu
u kuhane špagete ne dodajem ulje da se ne ljepe




Smanjili smo
nervozu
sol
maslinovo ulje u salati
crveno meso
pire krompir je samo kuhan i izgnječen (jeli možda 2 puta)
meso za gril se ne maže više sa uljem nego samo začinim i na gradelje


Povećali:
Leću, i sve zrnato
voće, naročito naranču
čokoladu 60 -88 %
bijelo meso
ribu


Pomoćne tvari
Biocel čaj od Aromatice - vrlo neredovito ga pijemo
C- vitamin sa produženim djelovanjem isto popili jednu kutiju samo
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 11:35   #13
26.03.2009 morska alga Holesterol 6,3
04.06.2009 Holesterol 4,6
25.05.2010 Holesterol 3,9
Od dvanaestog mjeseca sam pila kapsule crvene riže a sad sam naručila pelete od homeopatije pa ćemo viditi.
morska alga is offline  
Odgovori s citatom
Old 14.06.2010., 19:14   #14
a jesi li imala trigliceride isto povisene ili samo kolesterol??

ja imam obiteljsku hiperkolesterolemiju i zadnji put, prije dvije godine je bila oko 8 (moja mater ima 11), u nasem slucaju prehrana smanjuje tek 10%, tak da nis od toga (a i inace nam je kuhinja totalno mediteranska i dijetalna, nema se vise sto maknut). trigliceridi su nam na donjoj granici, skoro pa ispod.

odbacila sam standard terapiju jos par godina (statine) jer na dugorocno i sama terapija ima posljedice a i ne bi se smjelo ako planiras trudnocu... tak da ako postoje alternative, welcome!
Keya is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 12:11   #15
povišen kolesterol

mama mi ima povišen kolesterol u krvi i rekla mi je da joj pokušam pronaći neke dijete za smanjenje kolesterola.
imate neke preporuke, linkove ili slično??
hvala
__________________

Intuitivni um je sveti dar, a racionalni um je vjerni sluga. Mi smo stvorili društvo koje cijeni sluge, a zaboravlja darove - by Einstein
fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 12:24   #16
krenula sam pisati pa stala jer vidim da nema kraja...

ima hrpa zabranjenih namirnica, hrpa preporucljivih...
a sve to mozes vrlo brzo i sama saznati ako proguglas malo.
cak je i na ovom forumu bilo tema u vezi povisenog kolesterola.

najvaznije je izbjegavati masno meso, maslac, kiselo vrhnje, punomasne sireve, krumpir, orasasto voce, alkohol, gazirano, slatko...ma sve sto valja
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 12:26   #17
evo, za pochetak
magic is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 12:43   #18
cure

pokušala sam googlati pa ništa pametno nisam našla, osim nekih općih informacija o tome što je kolesterol. što se tiče lista zabranjenih namirnica jako malo.
zabrinuta sam za nju jer cijeli ovaj tjedan nije išla na posao, a njezina doktorica je goli qrac i ne šalje ju več duže vrijeme na nikakve pretrage, a žali se na iste simptome. sad je konačno rekla da budu riješile taj problem i eto prvo pa povišeni kolesterol.
sutra ide na slikanje jetre i gušterače, neznam zašto.
uglavnom, konstantno je umorna, bezvoljna, malaksava i mučno joj je u želucu. jel to možda od kolesterola? iako sumljam da je od toga, jel tak?
jučer sam ju navečer zvala i rekla da ću je posjetiti, ali je rekla da netrebam da joj radije paše spavati. baš se brinem

__________________

Intuitivni um je sveti dar, a racionalni um je vjerni sluga. Mi smo stvorili društvo koje cijeni sluge, a zaboravlja darove - by Einstein
fairy is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 14:59   #19
Ma nije to od kolesterola, vise mi djeluje ko klimakterij
Bocca della Verita is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2005., 18:58   #20
reply

http://www.hr-fitness.net/prehrana/prehrana.php
Gooran is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 03:39.