Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Automobili

Automobili Život na kotačima
Podforumi: Nautika, Motori i skuteri, Autoplin

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 12.10.2016., 23:00   #1
Punjenje akumulatora na 6 ili12v

Jucer smo malo slagali struju na vozilu, jako puno puta palili kontakt na bravi i svjetla. Jutros krenem upaliti auto i nece, anlaser vrti ali mu fali struje

Uglavnom novi punjac mi ima opciju punjenja akumulatora na 6v i 12v. Aku je 74ah. Na kojoj opciji puniti?
Druzic7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 23:17   #2
mora da ste dobru struju složili, čim ne znaš na kolko se puni
quadrifoglio is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 23:24   #3
Jel Buba iz 63?

Ako nije ondac12V
__________________
Bio sam 100% uvjeren da od hrvatskog Sudstva nema većeg govna ....
ICTY me podsjetio da u ništa nemožeš bit 100% siguran
CDRW is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 23:44   #4
Quote:
quadrifoglio kaže: Pogledaj post
mora da ste dobru struju složili, čim ne znaš na kolko se puni
Eto bitno je da si ti pametnjakovic, a za struju se ne trebas brinuti.
Druzic7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 23:45   #5
12V logično. To je europski standard. U USA je 6V ja mislim.
Caeruleus is offline  
Odgovori s citatom
Old 12.10.2016., 23:48   #6
Quote:
CDRW kaže: Pogledaj post
Jel Buba iz 63?

Ako nije ondac12V


Tak sam i mislio staviti na 12v, a vidim sada ove nove generacije punjaca, sa puno finijom elektronikom punjenja, pune sa manjom strujom, ozivljavaju akumulatore i svasta nesto, ziva nauka. Zbog toga sam i mislio pokusati sa slabijom strujom, naravno ostaviti ga duze vrijeme na punjacu.
Druzic7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 01:28   #7
Quote:
Caeruleus kaže: Pogledaj post
12V logično. To je europski standard. U USA je 6V ja mislim.
Je, 6V, ali prije 40 godina isto kao i u Europi i Aziji.

Nije isto V6 i 6V kad piše negdje pozadi.

Možda si mislio na 60Hz struju u kućama na utičnici kod njih.
PREDSJEDNIK is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 07:08   #8
115V u kućanstvu
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 08:12   #9
Quote:
Druzic7 kaže: Pogledaj post
Eto bitno je da si ti pametnjakovic, a za struju se ne trebas brinuti.
Expert svaka čast, za ovakvo trolanje.. treba ovako nešto smislit..
crazy_mustang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 08:31   #10
Quote:
Druzic7 kaže: Pogledaj post
Jucer smo malo slagali struju na vozilu, jako puno puta palili kontakt na bravi i svjetla. Jutros krenem upaliti auto i nece, anlaser vrti ali mu fali struje

Uglavnom novi punjac mi ima opciju punjenja akumulatora na 6v i 12v. Aku je 74ah. Na kojoj opciji puniti?
U prvi mah sam mislio da se šališ jer u osnovnoj se uči da je 12V napon akumulatora.

6V ti je za akumulatore na skuterima i slično.
Nikomah is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 09:44   #11
Quote:
Nikomah kaže: Pogledaj post
U prvi mah sam mislio da se šališ jer u osnovnoj se uči da je 12V napon akumulatora.

6V ti je za akumulatore na skuterima i slično.

Znam ja jako dobro da je napon akumulatora 12v. Znam i da se puni sa 12v. Tako da dezurni trolovi mogu slobodno produziti.


I dalje me zanima jel stetno ili bolje ako stavim manji napon punjenja sa manjom amperazom, kroz duzi vremenski period naravno? Zar nije zdravije puniti baterije sa što slabijom strujom? Prebrzo punjenje im skracuje vijek trajanja, iskrivljuje celije itd.
Druzic7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 10:12   #12
Napon mora biti 12 V, ali puniš manjom amperažom.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 10:24   #13
Lik pita o naponu i onda piše o struji pa izvali ovo:

Quote:
Eto bitno je da si ti pametnjakovic, a za struju se ne trebas brinuti.
Nećemo se brinuti tako dugo dok pitaš da li sistem od 12V možeš puniti sa 6V, napona, ne struje.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 10:47   #14
Quote:
Druzic7 kaže: Pogledaj post
Znam ja jako dobro da je napon akumulatora 12v. Znam i da se puni sa 12v. Tako da dezurni trolovi mogu slobodno produziti.


I dalje me zanima jel stetno ili bolje ako stavim manji napon punjenja sa manjom amperazom, kroz duzi vremenski period naravno? Zar nije zdravije puniti baterije sa što slabijom strujom? Prebrzo punjenje im skracuje vijek trajanja, iskrivljuje celije itd.
Ma rokni ga onda na 6V pa bude dulje trajao.
crazy_mustang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 10:47   #15
Quote:
hasnfefer kaže: Pogledaj post
Napon mora biti 12 V, ali puniš manjom amperažom.



Ok hvala, jedini korektan odgovor

Nista onda, manju amperazu mogu dobiti jedino ako na punjacu smanjim voltazu. Na 6v ima 8 ampera, a na 12v ima 12 ampera.
Druzic7 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 10:56   #16


Djeca se na autu igraju sa strujom i naponom. Roditelji dajte djeci komp. u ruke.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 12:12   #17
Izvini razinu neznanja usporedili smo s trolizmom.

Evo da ti ja pomognem..

- 12v akumulator puniš 12 naponom
- 6v akumulator puniš 6 v naponom
- struja i napon nisu ista stvar

Punjač akumuklatora sam određuje amperažu kojom puni jedino ako nije neki ruski stari 50 godina.
Na tebi je da samo zakačiš kleme, ako akumulator ima čepove tj održavanje, odvrni te čepove i stavi ih sa strane dok se puni.
Provjeri razinu elektrolita ako je takav tip.

Ako je zatvoren, samo ga stavi puniti. Napunjen je kad kazaljka na ampermetru padne na 1. Spajaš + na + - na -. Pazi da ne okreneš polove.
Nakon bar 4-6 sati možeš ga vratit u auto.
crazy_mustang is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 13:28   #18
Gle, moraš jedno shvatiti:

Osnova osnove osnovnih osnova bilo kakve elektrotehnike, elektrike i onih koji se bave strujom, jest da napon mora biti jednak, nema micanja a struja se regulira.

Dakle, kao što je osnova pisanja knjiga papir i olovka, ili slikanja slika papir i boja, tako je i ovo.

Zato su ljudi i dočekali "na nož" izjavu da se "radilo po struji na autu" i onda uslijedi pitanje: "koji napon stavit na punjaču"... iz čega se zaključuje da su radili izuzetno nestručni ljudi koji pojma nemaju o struji, ili da se ovjde trolla.

Dakle, jednako kao da netko pita, pisali smo novelu, ali ne znam da li za to koristiti olovku ili kuhaču ili vilicu, ili od kojeg broja stranice da počnem pisati...

------

E a sada, 99,9999999999% automobila u svijetu koristi napon 12V, (osim većih kamiona koji su na 24V, i slično)...

I kao takvi, koriste akumulatore na 12V

Akumulatori napona 12V se pune isključivo 12V punjačima, a ono što "njeguje" akumulator jest kolika je struja punjenja....

Jača struja brže puni ali šokira akumulator, dok manja struja sporije puni ali njeguje akumulator.

Neki mopedi, tomosi i slični još uvijek koriste 6V akumulatore, a neki uređaji (kosilice i slični) na 12V znaju umjesto jednog 12V imati dva od 6V akumulatora, pa su još danas neki punjači s opcijom 6V...

I to je to.

i ne miješati napon (Volti) [V]
i struju (amperi) [A]
__________________
Think of how stupid the average person is, and realize half of them are stupider than that.
George Carlin

Zadnje uređivanje Danny Z. : 13.10.2016. at 19:35.
gogo111 is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 13:38   #19
Quote:
Druzic7 kaže: Pogledaj post
Ok hvala, jedini korektan odgovor

Nista onda, manju amperazu mogu dobiti jedino ako na punjacu smanjim voltazu. Na 6v ima 8 ampera, a na 12v ima 12 ampera.
Ne, ne možeš. Moraš poštovati voltažu, a amperažu ili možeš regulirati (bolji punjači) ili je fixno zadana. Ako nema opcije biranja amperaže, onda puniš sa onom koja je tvornički podešena. Ali voltažu moraš poštovati. Sa 6V ne ćeš napuniti 12V aku, a jednako tako sa 12 V ćeš napraviti - vrlo vjerovatno - sranje na 6V akumulatoru.
Automobilski aku je 12V, puniš ga sa 12V
Ako nemaš kazaljke ili lampice na punjaču onda amper sate (oznaka Ah) akumulatora podjeli sa amperima koje daje punjač. Tvoj daje 12A, znači ako je aku 80 Ah => 80 / 12 = 6,666 sati punjenja.
Moj punjač fila sa 4.5 A, spor je ali je navodno inteligentan, nije dokazano, ali je jedan iz one serije malenih koji se - navodno - mogu koristiti i za održavanje akua. Nisam probao.
__________________
Atili, najboljem psu na svijetu! RIP (jesen/zima 1997 - 29. 7. 2009)
"Život je kretanje, a kretanje je umjetnost"
hasnfefer is offline  
Odgovori s citatom
Old 13.10.2016., 13:39   #20
Quote:
Druzic7 kaže: Pogledaj post
A debili poput tebe vise po cijele dane na forumu, broj postova je zivi dokaz za to. Pametujes bezveze, ismijavas, sto zapravo govori o tebi koliko si iskompleksirana osoba. Jbg nisu svi rodeni sa znanjom, niti se moraju razumjeti u struju i napone. Srecom pa postoji i mali broj pojedinaca koji su spremni pomoci, a ne sprdati odmah.
Odmah na prvi post si počeo nekome srati o pametnjakovićima. Napisao si da se za struju ne treba brinuti, znači nešto znaš, barem je to bila predpostavka, sada se vidi da nemaš pojma.

Već ti se odgovorilo, ti opet pišeš da možeš puniti sa 6V. Ne rode se svi sa znanjem i ne moraju sve znati, ali praviti ljude koji su ti odgovorili glupima to je debilizam i iskompleksiranost.
Napisalo ti se, ti opet po svome, i treba se sprdavati takvim upisima.

Nitko te nije stavio na nož nego si ti sa svojim neznanjem počeo pametariti.
__________________
Potpis
WXW is offline  
Odgovori s citatom
Odgovor



Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 17:51.