Natrag   Forum.hr > Lifestyle > Zdravlje

Zdravlje Najvažnija stvar na svijetu
Podforumi: Žensko zdravlje, Stomatologija i oralna higijena

Odgovor
 
Tematski alati Opcije prikaza
Old 31.07.2015., 14:55   #1
Arrow Sistemski lupus eritematosus (SLE) - vol. 3

Na nekoj od stranica o lupusu sam pročitala da odjeća ( ona koja nije trirana da ima SPF )sama po sebi ima ZF 4 ( doduše, našla sam i podatak 3 i 8, pa uzmite da je valjda 4 neki prosjek za običnu majicu ) kaj znači, s obzirom da po ljetu nosimo manje obleke, nije dovoljna. Možda ...

ov je dio sa ove str di ima savjeta za žarulje i prozore auta.


http://www.lupus.org/magazine/entry/...u-need-to-know

If UV light flares your lupus, you want to create a barrier between you and it:

•Apply a liberal layer of a 30 SPF or higher sunscreen, one that provides broad-spectrum- protection against both UVA and UVB rays.
•Wear tightly woven clothing that covers your skin, a wide-brimmed hat, and wraparound sunglasses to protect you from head to toe.
•Choose light bulbs that have the lowest possible irradiance (intensity).
Cover fluorescent and halogen bulbs with light shields or glass that filters out UV rays. Look for shields with readings of 380 to 400 nanometers, which filters all types of ultraviolet light.
Use UV-blocking shades to cover windows and prevent sunlight from streaming in.•Consider tinting the windows of your car—check state laws on window tinting to see if a doctor’s note is required.


Pa onda ima članak ''The risk of ultraviolet radiation exposure from indoor lamps in lupus erythematosus''
:http://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2829662/
Conclusion
Various studies indicate that commonly used indoor lamps, including halogen, incandescent, and fluorescent emit appreciable levels of UVR. Even though the dose is very low, the exposure time is relatively long, which may result in significant cumulative damage. This is particularly concerning in patients that are exposed on a daily basis, which does not give the skin adequate time to recover. Although threshold doses have been determined for patients with normal skin, they have not been determined in patients with lupus. Until these studies are done, it will remain difficult to know how best to advise photosensitive patients. It is therefore safest for these patients to use bulbs that emit the lowest levels of UVR with a glass envelope or filter.


http://www.lupus.org/answers/entry/d...traviolet-rays

Iako je ovo reklama, svejedno je sasvim zanimljivo za pročitati, jer se tče sjenila koja filtriraju zračenje fluorescentnih žarulja ...
https://app.box.com/s/nzahakmswwv8ydi41lll
http://www.vistabright.com/filters.html
ali nije baš jeftino ...

http://www.skincancer.org/prevention...ing/protection


Moderatorska obavijest:
Budući da nam je stara tema prešla 10000 postova morali smo zatvoriti temu i otvoriti novu. Stare teme je i dalje moguće čitati, samo se ne može pisati na njima.
Linkovi na prve dvije teme: Sistemski lupus, Sistemski lupus eritematosus (SLE) - vol. 2

Nadam se da ćemo se i ovdje ugodno družiti kao u prva dva volumena.

leeloo27

Zadnje uređivanje leeloo27 : 20.08.2015. at 10:32.
Sophsy is offline  
Odgovori s citatom
Old 02.08.2015., 15:00   #2
Dragi svi!

Nova sam na forumu, premda vec neko vrijeme iščitavam vasa iskustva i stvarno moram reći da se divim podršci koju jedni drugima dajete....

Naravno, kao i sve, ponukala me moja životna priča da se registriram...

Za početak, imam pozitivnu anamnezu na SLE (smrtni slučaj.)

Ima 2 mjeseca me počelo bolit u desnoj preponi, da skratim priču, imam izljev u desnom kuku i sumnjaju na nesto reumatološke prirode (eventualno mehaničke, salju me i na magnet).

Posto se nisam imala di ozlijedit, a i poz. anamnezu, zaista mislim da se i radi o nečemu autoimunog tipa. Kompletna imunološka obrada krvi mi jos nije gotova, moram cekat jos 3 tjedna.Sve skupa se dobro osjećam...e, da, ginekološki brisevi ce mi takodjer bit uskoro gotovi (klamidija, ureaplazma itd)

Ostalih tegoba nemam( za sad), KKS je bila uredna, premda znam da to nista ne znacit, cekam ja ovu im. obradu...

Obzirom da sam se ja vec pomirila da ce me docekt kakava dijagnoza, zaista se samo nadam da ce bitnesto sa cime cu moc ok funkcionirat....da sam prestravljena ne moram ni govoriti....

Bilo kakvi savjeti i mišljenja su itekako dobro došli...

Veliki pozdrav svima i od srca vam unaprijed zahvaljujem za sve moguće savjete!
dodoka56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 13:53   #3
Dodoka moj ti je jedini savjet da ne paničariš prije vremena. Eto i ja još čekam nalaze, i panicarila sam prvih mjesec i nešto ali i iz razloga što mi je baš bilo loše. Sad sam ok, još i dalje čekam nalaze i još moram neke dodatne napraviti, pa sam više manje smirena.

Može biti svašta a moze biti ništa.

Koje još simptome imaš? Kakav je to bio smrtni slučaj SLE?

Poslano sa mog HTC Desire 820 koristeći Tapatalk
lali79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 15:24   #4
Quote:
dodoka56 kaže: Pogledaj post
Dragi svi!

Nova sam na forumu, premda vec neko vrijeme iščitavam vasa iskustva i stvarno moram reći da se divim podršci koju jedni drugima dajete....

Naravno, kao i sve, ponukala me moja životna priča da se registriram...

Za početak, imam pozitivnu anamnezu na SLE (smrtni slučaj.)

Ima 2 mjeseca me počelo bolit u desnoj preponi, da skratim priču, imam izljev u desnom kuku i sumnjaju na nesto reumatološke prirode (eventualno mehaničke, salju me i na magnet).

Posto se nisam imala di ozlijedit, a i poz. anamnezu, zaista mislim da se i radi o nečemu autoimunog tipa. Kompletna imunološka obrada krvi mi jos nije gotova, moram cekat jos 3 tjedna.Sve skupa se dobro osjećam...e, da, ginekološki brisevi ce mi takodjer bit uskoro gotovi (klamidija, ureaplazma itd)

Ostalih tegoba nemam( za sad), KKS je bila uredna, premda znam da to nista ne znacit, cekam ja ovu im. obradu...

Obzirom da sam se ja vec pomirila da ce me docekt kakava dijagnoza, zaista se samo nadam da ce bitnesto sa cime cu moc ok funkcionirat....da sam prestravljena ne moram ni govoriti....

Bilo kakvi savjeti i mišljenja su itekako dobro došli...

Veliki pozdrav svima i od srca vam unaprijed zahvaljujem za sve moguće savjete!
misliti pozitivno !!! daleko je to od lupusa.može biti i posljedica preboljenog infekta
__________________
život je lijep !
I love my life !!!
i ja bi neku nagradu :)
coca is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 21:03   #5
Quote:
dodoka56 kaže: Pogledaj post
Dragi svi!

Nova sam na forumu, premda vec neko vrijeme iščitavam vasa iskustva i stvarno moram reći da se divim podršci koju jedni drugima dajete....

Naravno, kao i sve, ponukala me moja životna priča da se registriram...

Za početak, imam pozitivnu anamnezu na SLE (smrtni slučaj.)

Ima 2 mjeseca me počelo bolit u desnoj preponi, da skratim priču, imam izljev u desnom kuku i sumnjaju na nesto reumatološke prirode (eventualno mehaničke, salju me i na magnet).

Posto se nisam imala di ozlijedit, a i poz. anamnezu, zaista mislim da se i radi o nečemu autoimunog tipa. Kompletna imunološka obrada krvi mi jos nije gotova, moram cekat jos 3 tjedna.Sve skupa se dobro osjećam...e, da, ginekološki brisevi ce mi takodjer bit uskoro gotovi (klamidija, ureaplazma itd)

Ostalih tegoba nemam( za sad), KKS je bila uredna, premda znam da to nista ne znacit, cekam ja ovu im. obradu...

Obzirom da sam se ja vec pomirila da ce me docekt kakava dijagnoza, zaista se samo nadam da ce bitnesto sa cime cu moc ok funkcionirat....da sam prestravljena ne moram ni govoriti....

Bilo kakvi savjeti i mišljenja su itekako dobro došli...

Veliki pozdrav svima i od srca vam unaprijed zahvaljujem za sve moguće savjete!
Jel prethodila nekakva trauma (udarac u taj kuk)?
Tvoja prica me jako podsjeca na moju, jer meni ti je tako isto bilo sa koljenom. Jedan dan sam samo rekla da me boli koljeno i u roku od tri dana mi se stvorio izljev od 60 ml. Prosla je godina dana, ucinila sam sve moguce imunnoloske pretrage, magnet i nikakvog pomaka nema, jos uvijek mi se ne zna dijagnoza. U meduvremenu mi se stvorio izljev i u drugom koljenu...
Leptirić28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 23:41   #6
Quote:
dodoka56 kaže: Pogledaj post
Dragi svi!

Nova sam na forumu, premda vec neko vrijeme iščitavam vasa iskustva i stvarno moram reći da se divim podršci koju jedni drugima dajete....

Naravno, kao i sve, ponukala me moja životna priča da se registriram...

Za početak, imam pozitivnu anamnezu na SLE (smrtni slučaj.)

Ima 2 mjeseca me počelo bolit u desnoj preponi, da skratim priču, imam izljev u desnom kuku i sumnjaju na nesto reumatološke prirode (eventualno mehaničke, salju me i na magnet).

Posto se nisam imala di ozlijedit, a i poz. anamnezu, zaista mislim da se i radi o nečemu autoimunog tipa. Kompletna imunološka obrada krvi mi jos nije gotova, moram cekat jos 3 tjedna.Sve skupa se dobro osjećam...e, da, ginekološki brisevi ce mi takodjer bit uskoro gotovi (klamidija, ureaplazma itd)

Ostalih tegoba nemam( za sad), KKS je bila uredna, premda znam da to nista ne znacit, cekam ja ovu im. obradu...

Obzirom da sam se ja vec pomirila da ce me docekt kakava dijagnoza, zaista se samo nadam da ce bitnesto sa cime cu moc ok funkcionirat....da sam prestravljena ne moram ni govoriti....

Bilo kakvi savjeti i mišljenja su itekako dobro došli...

Veliki pozdrav svima i od srca vam unaprijed zahvaljujem za sve moguće savjete!
Samo mirno, kako su rekle cure, nemoj se stresirat jer ti moze biti jos samo gore. Informiraj se o Lupusu, no nemoj se plasiti. Dosta ljudi drzi tu bolest pod kontrolom..
Ako imas kakvih pitanja pisi, ima nas tu koje ti mozemo odgovoriti
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 03.08.2015., 23:46   #7
Nisam htjela pisati u gornjem postu.

Rade mi se masnice lako. Prije 2 tjedna sam imala povecu masnicu iza koljena. Nije boljela, samo se pojavila, ne znam kako.
Sada vidim na ruci jos jednu masnicu. Uopce me ne boli samo tu stoji. Kako sam ju dobila, nemam pojma.
Sumnjala sam i prije da mi se stvaraju masnice, no nisam htjela bezveze panicariti.

Kaj mi se nebi nekaj pojavilo na KKS ako imam problema sa zgrusavanjem krvi? Meni je zadnji put KKS bila savrsena..
..angie.. is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 09:41   #8
Quote:
..angie.. kaže: Pogledaj post
Nisam htjela pisati u gornjem postu.

Rade mi se masnice lako. Prije 2 tjedna sam imala povecu masnicu iza koljena. Nije boljela, samo se pojavila, ne znam kako.
Sada vidim na ruci jos jednu masnicu. Uopce me ne boli samo tu stoji. Kako sam ju dobila, nemam pojma.
Sumnjala sam i prije da mi se stvaraju masnice, no nisam htjela bezveze panicariti.

Kaj mi se nebi nekaj pojavilo na KKS ako imam problema sa zgrusavanjem krvi? Meni je zadnji put KKS bila savrsena..
Isto je i kod mene, na nogama sam znala imati po deset masnica. To je počelo prije puno godina, cak me moja doktorica slala na svakakve pretrage i rekli su da ne znaju zašto je to tako. Da se po nalazima sve u redu. Sad kad su dijanosticirali lupus može biti da je povezano s tim. Stvarno ne znam!
Mamino zlato 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 09:48   #9
Quote:
dodoka56 kaže: Pogledaj post
Dragi svi!

Nova sam na forumu, premda vec neko vrijeme iščitavam vasa iskustva i stvarno moram reći da se divim podršci koju jedni drugima dajete....

Naravno, kao i sve, ponukala me moja životna priča da se registriram...

Za početak, imam pozitivnu anamnezu na SLE (smrtni slučaj.)

Ima 2 mjeseca me počelo bolit u desnoj preponi, da skratim priču, imam izljev u desnom kuku i sumnjaju na nesto reumatološke prirode (eventualno mehaničke, salju me i na magnet).

Posto se nisam imala di ozlijedit, a i poz. anamnezu, zaista mislim da se i radi o nečemu autoimunog tipa. Kompletna imunološka obrada krvi mi jos nije gotova, moram cekat jos 3 tjedna.Sve skupa se dobro osjećam...e, da, ginekološki brisevi ce mi takodjer bit uskoro gotovi (klamidija, ureaplazma itd)

Ostalih tegoba nemam( za sad), KKS je bila uredna, premda znam da to nista ne znacit, cekam ja ovu im. obradu...

Obzirom da sam se ja vec pomirila da ce me docekt kakava dijagnoza, zaista se samo nadam da ce bitnesto sa cime cu moc ok funkcionirat....da sam prestravljena ne moram ni govoriti....

Bilo kakvi savjeti i mišljenja su itekako dobro došli...

Veliki pozdrav svima i od srca vam unaprijed zahvaljujem za sve moguće savjete!
Moj savjet ti je da ne paničariš prije nego što dobiješ nalaze. Znam da je to teško ali vjeruj mi samo ćeš se ti gore osjećati. Meni su na početku rekli imate rak štitnjače, pa bubrega... pa mjenjali dijagnoze.... pa sad ova pretraga, pa sad ona... ne moram ni pričati da sam bila luda, imala napadaje plača, čim me netko pitao kako sam ja bi se rasplakala.
Onda sam si jedan dan rekla, sad je dosta, dok ne postave pravu dijagnozu ne isplati se živcirati i biti pod stresom jer samo ti on može još narušiti zdravlje.
Mamino zlato 27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 16:13   #10
Svjesna sam ja svgea cure moje, nadane se drzim, na dane sma luda, gadna je ova neizvjesnost....

Leptirić28,i jos uvijek nemas dijagnozu? Sto ti je pokazao magnet?

Losije spavam (iako nisam sigurna je li to cisto posljeidca moje psihe),ponekad mi blago trnu ruke i noge u snu, al samo ponekad i prodje odmah, govore ljudi od vratne kralježnice, stalno sjedim blaba, al ja se bojim da nije povezano...iako je usredini noci, nemam nikakve tegobe ujutro, a spavam cila iskrivljena ....Nije prethodio nikakav udarac, iako imam hipermobilne zglobove koji su skloniji ozljedama, napravi mi stetu nesto sto i ne bi drugome(tracanje mogu zaboravit, gleznjevi mi to ne podnose cili zivot itd)....al geni su gadna stvar, a cekat je uzaasan osjecaj...... Uza i sira obitelj mi je krcara autoimunih bolesti, oba roditelja, a i sire...grrrrrrrrrrrrrrrr

Znam dosta o bolesti, a znam da ne mora bit ni ona nego neka druga slicne kategorije.....
dodoka56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 04.08.2015., 22:10   #11
Thumbs up

Quote:
dodoka56 kaže: Pogledaj post
Svjesna sam ja svgea cure moje, nadane se drzim, na dane sma luda, gadna je ova neizvjesnost....

Leptirić28,i jos uvijek nemas dijagnozu? Sto ti je pokazao magnet?

Losije spavam (iako nisam sigurna je li to cisto posljeidca moje psihe),ponekad mi blago trnu ruke i noge u snu, al samo ponekad i prodje odmah, govore ljudi od vratne kralježnice, stalno sjedim blaba, al ja se bojim da nije povezano...iako je usredini noci, nemam nikakve tegobe ujutro, a spavam cila iskrivljena ....Nije prethodio nikakav udarac, iako imam hipermobilne zglobove koji su skloniji ozljedama, napravi mi stetu nesto sto i ne bi drugome(tracanje mogu zaboravit, gleznjevi mi to ne podnose cili zivot itd)....al geni su gadna stvar, a cekat je uzaasan osjecaj...... Uza i sira obitelj mi je krcara autoimunih bolesti, oba roditelja, a i sire...grrrrrrrrrrrrrrrr

Znam dosta o bolesti, a znam da ne mora bit ni ona nego neka druga slicne kategorije.....
Strah je normalan.bila bi luda da ti je svejedno ali imaj u glavi da vrag nije nikad tak crn kak izgleda i da se sve liječi bilo lijekovima ili prehranom,molitvom,meditacijom,promjenom životnih stavova...ili svega zajedno
Sada budi pozitivna i vjeruj da će biti sve ok.
Prizovi dobre vibre u život i bit će dobro
__________________
život je lijep !
I love my life !!!
i ja bi neku nagradu :)
coca is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 10:52   #12
Quote:
dodoka56 kaže: Pogledaj post
Svjesna sam ja svgea cure moje, nadane se drzim, na dane sma luda, gadna je ova neizvjesnost....

Leptirić28,i jos uvijek nemas dijagnozu? Sto ti je pokazao magnet?

Losije spavam (iako nisam sigurna je li to cisto posljeidca moje psihe),ponekad mi blago trnu ruke i noge u snu, al samo ponekad i prodje odmah, govore ljudi od vratne kralježnice, stalno sjedim blaba, al ja se bojim da nije povezano...iako je usredini noci, nemam nikakve tegobe ujutro, a spavam cila iskrivljena ....Nije prethodio nikakav udarac, iako imam hipermobilne zglobove koji su skloniji ozljedama, napravi mi stetu nesto sto i ne bi drugome(tracanje mogu zaboravit, gleznjevi mi to ne podnose cili zivot itd)....al geni su gadna stvar, a cekat je uzaasan osjecaj...... Uza i sira obitelj mi je krcara autoimunih bolesti, oba roditelja, a i sire...grrrrrrrrrrrrrrrr

Znam dosta o bolesti, a znam da ne mora bit ni ona nego neka druga slicne kategorije.....
Nemam, al sam pod terapijom metotreksatom i decortinom i svejedno mi se izljevi ne povlace (manji su al su prisutni). Nalazi su mi svi okej, sve dobro.
MR nije pokazao nista znacajno, nikakvo upalno stanje sinovije, nikakvo ostecenje mehanicko..samo izljev priustan u svi djelovima zgloba.
Leptirić28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 13:14   #13
Hvala vam cure na svim odgovorima....istina, pozitiva i stil zivota i prehrana su takodjer veoma bitnim, evo citam bas po netu sve i svasta....

Leptiric28, imas li gadne nuspojave od kortica i kolika ti je doza trenutna?
dodoka56 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 14:03   #14
Quote:
dodoka56 kaže: Pogledaj post
Hvala vam cure na svim odgovorima....istina, pozitiva i stil zivota i prehrana su takodjer veoma bitnim, evo citam bas po netu sve i svasta....

Leptiric28, imas li gadne nuspojave od kortica i kolika ti je doza trenutna?
Pa i nemam bas, pojacan apetit, okruglo lice al nista ozbiljno... Pijem ja to vec godinu dana jer mi jedino to pomogne da mi se izljev smanji, nista drugo (a probala sam Salazopyrin, Resochin u kombinaciji sa Decortinom i Movalisom/Diclo Duo/Indometacin).
Pocela sam sa 20 mg dnevno pa spustam, dosla sam na 10 mg i nikako nemogu dolje jer mi MTX nije preuzeo i oticanje se nastavlja cim pokusam smanjit dozu...
Leptirić28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 05.08.2015., 14:59   #15
Masnice imam i ja, za većinu ni ne znam odakle mi. Primjetila sam da imam reakciju i na dodir, ako je mrvicu jači. Ugriz npr.najprije nabubri pa se još dva dana vidi crvenilo i svi zubi na koži hi hi. Ako se jače pocesem, satima imam trag.

Baš sam ko cvijetic haha

Sutra idem raditi proteinogram, idući tjedan bris grla pa onda opet krv jer mi je crp bio jako visok.

Poslano sa mog HTC Desire 820 koristeći Tapatalk
lali79 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 00:14   #16
A ti izljevi o kojima pričate, šta to bude, krv, tekućina...? Jel se to onda punktira?

Što se tiče masnica, provjerite si prvo trombocite, uz lupus često ide trombocitopenija (manjak trombocita) pa onda nastaju masnice same od sebe. Isto tako masnice vam mogu nastati same od sebe i zbog nedostatka nekih minerala i vitamina, baš sam neki dan naletila na članak o tome i spominjao se manjak c vitamina, nekog od b i još nečega.

Nego jel netko do vas ima problema sa živcima? Ne u smislu da ste živčane , nego da imate trnce i slično? Događa mi se u zadnje vrijeme da mi unutrašnja strana nadlaktice i zadnja loža trnu ili koji vrag, ko da mi je netko pričepio žilu ili živac ma je onako fuj osjećaj, nije ni bol nego onako više neka neugoda. Čak sam bila pomislila jel moguće da su nekakvi ugrušci (ne mogu dočekati više te nalaze da vidim kakva su mi kardiolipidksa antitijela, jel imam problema sa zgrušavanjem ili ne) al opet baš da mi u jednoj ruci i 2 noge bude slično sumnjam, a i vjerujem da bi imala i neke druge simptome poput oticanja, slabije cirkulacije u toj ruci/nozi...
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 01:04   #17
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
A ti izljevi o kojima pričate, šta to bude, krv, tekućina...? Jel se to onda punktira?
Doktori kazu voda u koljenu, al zapravo je rijec o sinovijalnoj tekućini koja se i inace luci al je sad bude previse. Meni su prvi put punktirali oko 60-70 ml, drugi put oko 20-tak da bi slali na mikrob.i citolosku analizu.
Leptirić28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 01:19   #18
I kakvi su ti došli nalazi? Jel ti to otekne koljeno?
__________________
Ljubav je pobjeda mašte nad inteligencijom. H. L. Menken
...previše ljudi traži pravu osobu, umjesto da sami pokušaju biti prava osoba...
leeloo27 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 16:30   #19
Quote:
leeloo27 kaže: Pogledaj post
I kakvi su ti došli nalazi? Jel ti to otekne koljeno?
Jesu, nista. Mikrobioloski sve u redu, citoloski puno upalih stanica, dijagnoza izljev u zglob.
Radila sam i imunoloske pretrage, klinicki neupadljiv nalaz.
Leptirić28 is offline  
Odgovori s citatom
Old 07.08.2015., 19:21   #20
Quote:
lali79 kaže: Pogledaj post
Masnice imam i ja, za većinu ni ne znam odakle mi. Primjetila sam da imam reakciju i na dodir, ako je mrvicu jači. Ugriz npr.najprije nabubri pa se još dva dana vidi crvenilo i svi zubi na koži hi hi. Ako se jače pocesem, satima imam trag...

Poslano sa mog HTC Desire 820 koristeći Tapatalk
Kod mene su ovi simptomi ukazali na trombocitopeniju
__________________
Prije nego odgovorite na moj post, pokušajte prvo pročitati ga s razumijevanjem. Hvala.
Lillyrosee is online now  
Odgovori s citatom
Odgovor


Tematski alati
Opcije prikaza

Kreni na podforum




Sva vremena su GMT +2. Trenutno vrijeme je: 13:54.